Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την Premier League.

21:36
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι κορυφής στην Premier League, ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ στο «Έτιχαντ», στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Premier League. by Λουκάς Χατζής
21:40
Η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 70 βαθμούς και στο -5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, με τους «πολίτες» να έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα! Όπως καταλαβαίνει κανείς, το αποψινό ματς είναι κάτι παραπάνω από «εξάποντο», στη μάχη που δίνουν αμφότερες για τον τίτλο του πρωταθλητή. by Λουκάς Χατζής
21:44
Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα διατηρεί αήττητο 16 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (3 ισοπαλίες), ενώ, σε επίπεδο Premier League μετρά 6 σερί νίκες και 9 ματς χωρίς ήττα. by Λουκάς Χατζής
21:46
Από την άλλη, οι «κανονιέρηδες», φαίνεται πως περνούν μια... μικρή κρίση, καθώς, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν τα τρία τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα κόντρα σε Σαουθάμπτον (3-3), Γουέστ Χαμ (2-2) και Λίβερπουλ (2-2). by Λουκάς Χατζής
21:47
Στο μεταξύ τους παιχνίδι του πρώτου γύρου, οι «πολίτες» είχαν φύγει με το διπλό από το «Έμιρειτς» (1-3), φτάνοντας τις 7 σερί νίκες επί της Άρσεναλ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης! by Λουκάς Χατζής
21:49
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Πεπ Γκουαρδιόλα δεν θα έχει στη διάθεση του το Νέιθαν Άκε που ταλαιπωρείται από τραυματισμό στον οπίσθιο μηριαίο, ενώ, ο Μικέλ Αρτέτα, δεν θα έχει στη διάθεση του και πάλι τον Μοχάμεντ Ελνένι, αλλά και τους Γουίλιαμ Σαλιμπά και Τακεχίρο Τομιγιάσου. by Λουκάς Χατζής
21:49
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων... by Λουκάς Χατζής
21:49
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Ακάντζι, Στόουνς, Ροντρίγκο, Ντε Μπρόινε, Γκιουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις, Χάαλαντ. by Λουκάς Χατζής
21:49
Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντειλ, Γουάιτ, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο, Πάρτεϊ, Τσάκα, Όντεγκααρντ, Σάκα, Μαρτινέλι, Ζεσούς. by Λουκάς Χατζής
21:51
Αξίζει να αναφέρουμε πως η τελευταία φορά που η Άρσεναλ έφυγε με «τρίποντο» από την έδρα της Σίτι εντοπίζεται τη σεζόν 2014/15 όταν για την 22η αγωνιστική οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 2-0 με τα γκολ του Καθόρλα και του Ζιρού. by Λουκάς Χατζής
21:52
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει και η συνάντηση του δάσκαλου με τον... μαθητή, καθώς, μην ξεχνάμε, πως ο Μικέλ Αρτέτα ήταν βοηθός του Πεπ Γκουαρντιόλα στη Σίτι. by Λουκάς Χατζής
21:53
Σε περίπου δέκα λεπτά θα έχουμε την πρώτη σέντρα στην αναμέτρηση. by Λουκάς Χατζής
21:55
21:57
Αυτή την ώρα οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Λουκάς Χατζής
21:57
Η Γουέστ Χαμ ανοίγει το σκορ επί της Λίβερπουλ στο 12ο λεπτό με τον Πακετά. by Λουκάς Χατζής
22:03
2' Γέμισμα του Ντε Μπρόινε από τα αριστερά, μπλοκάρει σε σώμα αμυντικού η μπάλα και καταλήγει στον Ράμσντειλ. Φωνές για πέναλτι από τους «πολίτες». by Λουκάς Χατζής
22:04
3' Η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Ράμσντεϊλ, με τον Ντε Μπρόινε στην προσπάθειά του να σουτάρει να βρίσκει τον Πάρτεϊ. Επιθετικό φάουλ από τον διαιτητή, Όλιβερ. by Λουκάς Χατζής
22:05
5' Επικίνδυνο γύρισμα του Σάκα από τα δεξιά, διώχνει από την άμυνα ο Γουόκερ. by Λουκάς Χατζής
22:06
Ισοφάρισε η Λίβερπουλ με γκολ του Χάκπο για το 1-1 με τη Γουέστ Χαμ στο 18ο λεπτό. by Λουκάς Χατζής
22:07
7' ΓΚΟΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι με τον Ντε Μπρόινε! Απίθανο τέρμα από τον Βέλγο, ο οποίος πήρε την πάσα από τον Χάαλαντ λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, έτρεξε με την μπάλα στα πόδια, και παρά το γεγονός πως έπεσαν πάνω του τρεις παίκτες της Άρσεναλ, εκείνος, με ένα τρομερό σουτ στην κάτω αριστερή γωνία του Ράμστντεϊλ, έκανε το 1-0 για τους «πολίτες»! by Λουκάς Χατζής
22:10
Από νωρίς στο ματς αλλάζουν τα δεδομένα της αναμέτρησης. Είναι σίγουρο πως η Άρσεναλ θα ψάξει την αντίδραση. by Λουκάς Χατζής
22:11
Η Μπράιτον ανοίγει το σκορ στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ για το 0-1 στο 38ο λεπτό με τον Μπουανανότε. by Λουκάς Χατζής
22:13
12' Η Σίτι έχει μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας ψηλά την Άρσεναλ, η οποάι με τη σειρά της δεν έχει βρει ακόμα τρόπο να κάνει το παιχνίδι της. by Λουκάς Χατζής
22:15
15' Λάθος της Άρσεναλ, μετά από ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων! by Λουκάς Χατζής
22:17
16' Ο Ακάντζι πάει σε ατομική προσπάθεια, με τον Πάρτεϊ να τον κόβει στα ίσα. by Λουκάς Χατζής
22:17
Μπορεί να έχουμε μόλις μία τελική σε αυτά τα πρώτα 17', εκείνη του γκολ, ωστόσο, ο ρυθμός του αγώνα είναι αρκετά καλός. by Λουκάς Χατζής
22:20
Η Νότιγχαμ Φόρεστ ισοφάρισε την Μπράιτον (1-1) με αυτογκόλ του Γκρος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. by Λουκάς Χατζής
22:20
22:22
21' Η Σίτι ελέγχει πλήρως το ματς, έχοντας την κατοχή της μπάλας. by Λουκάς Χατζής
22:22
22' Αδύναμο πλασέ του Μπερνάντο Σίλβα, μπλοκάρει σταθερά ο Ράμσντεϊλ. by Λουκάς Χατζής
22:23
23' Στημένη φάση για την Άρσεναλ, ευκαιρία να φέρει κόσμο στην περιοχή του Έντερσον. by Λουκάς Χατζής
22:23
Αρκετή ένταση ανάμεσα στους παίκτες με «κοκορομαχίες» πριν την εκτέλεση. by Λουκάς Χατζής
22:25
24' Άστοχη η κεφαλιά του Γκάμπριελ, στην πρώτη τελική των «κανονιέρηδων». by Λουκάς Χατζής
22:27
26' Τεράστια ευκαιρία για τη Σίτι, η οποία με δύο πάσες βγήκε ταχύτατα στον αιφνιδιασμό και πάλι με τον Ντε Μπρόινε, το πλασέ του οποίου σταμάτησε με σωτήριο τάκλιν ο Γουάιτ. by Λουκάς Χατζής
22:30
28' Νέα μεγάλη στιγμή για τη Σίτι, με τους «πολίτες» να βρίσκουν ξανά ανοικτούς χώρους, τον Χάαλαντ να ελίσσεται ωραία ανάμεσα από δύο αντιπάλους μέσα στην περιοχή και το πλασέ του να βγάζει δύσκολα ο κίπερ των φιλοξενούμενων. by Λουκάς Χατζής
22:33
32' Δυνατό σουτ του Χάαλαντ από πολύ πλάγια θέση, διώχνει με γροθιές ο Ράμσντεϊλ. by Λουκάς Χατζής
22:36
35' Ωραίο σουτ του Πάρτεϊ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Σίτι. by Λουκάς Χατζής
22:37
36' Νέα απειλή για τη Σίτι και πάλι με τον Χάαλαντ! Βγάζοντας υποδειγματικό τρανζίσιον παιχνίδι, η μπάλα έφτασε στον Νορβηγό, με το σουτ που επιχείρησε να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία της Άρσεναλ. by Λουκάς Χατζής
22:39
38' Μικρή διακοπή στο παιχνίδι καθώς ο Πάρτεϊ βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας το κεφάλι του. by Λουκάς Χατζής
22:39
Συνεχίζεται το παιχνίδι. by Λουκάς Χατζής
22:40
39' Ο Χόλντινγκ έκοψε με υπέροχο τάκλιν τον Γκρίλις. by Λουκάς Χατζής
22:42
41' Ακόμα μία τεράστια στιγμή για τη Σίτι, με το πλασέ του Χάαλαντ από το ύψος του πέναλτι έπειτα από γύρισμα του Γκιουντογκά να βγάζει ενστικτωδώς ο Ράμσντεϊλ με τα πόδια. by Λουκάς Χατζής
22:43
43' Κόρνερ για την Άρσεναλ. by Λουκάς Χατζής
22:46
45' Φάουλ σε καλό σημείο τώρα για τη Σίτι. by Λουκάς Χατζής
22:46
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
22:47
Ο Στόουνς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο αμυντικός της Σίτι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. by Λουκάς Χατζής
22:48
Η φάση ελέγχεται από το VAR, για το αν είναι εκτεθειμένος ο Στόουνς. by Λουκάς Χατζής
22:49
45+2' ΓΚΟΛ για τη Σίτι, με το VAR να μετράει το τέρμα του Στόουνς, ο οποίος πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάτι και με κεφαλιά νίκησε τον Ράμσντεϊλ για το 2-0! by Λουκάς Χατζής
22:50
45+3' Μεγάλη ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων με αφορμή την «κοκορομαχία» του Γουάιτ με τον Ντίας. by Λουκάς Χατζής
22:50
45+5' Κίτρινη κάρτα στον Ντίας για χτύπημα στον αντίπαλό του. by Λουκάς Χατζής
22:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τη Μάντσεστερ Σίτι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων επί της Άρσεναλ! by Λουκάς Χατζής
22:59
Γκολ για τη Νότιγχαμ με σκόρερ τον Ντανίλο για το 2-1 επί της Μπράιτον στο 69'. by Λουκάς Χατζής
23:06
Όλα έτοιμα να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
23:07
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
23:09
48' Μακρινό σουτ του Τσάκα, μπλόκαρε σταθερά ο Έντερσον. by Λουκάς Χατζής
23:10
49' Κόρνερ για τη Μάντσεστερ Σίτι. by Λουκάς Χατζής
23:11
Η Λίβερπουλ κάνει το 2-1 μέσα στην έδρα της Γουέστ Χαμ με σκόρερ τον Μάτιπ στο 67ο λεπτό. by Λουκάς Χατζής
23:14
53' Απίθανο στοπ του Ράμσντεϊλ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του Χάαλαντ! by Λουκάς Χατζής
23:15
54' ΓΚΟΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι και 3-0 επί της Άρσεναλ! Ο Ντε Μπρόινε έκλεψε την μπάλα λίγο πιο μπροστά από τον χώρο της μεσαίας γραμμής, έπαιξε το 1-2 με τον Χάαλαντ, και με υπέροχο πλασέ έκανε το 3-0! by Λουκάς Χατζής
23:19
57' Κόρνερ για την Άρσεναλ μετά από φάση διαρκείας. by Λουκάς Χατζής
23:21
60' Εκτός ο Μαρτινέλι και Τσάκα μέσα οι Τροσάρ και Ζορζίνιο. by Λουκάς Χατζής
23:26
64' Άστοχο του μακρινό σουτ του Γκιντογκάν. by Λουκάς Χατζής
23:28
67' Η Σίτι έχει ρίξει «στροφές» στα τελευταία λεπτά, κυκλοφορώντας πάντως την μπάλα και ελέγχοντας τον ρυθμό. by Λουκάς Χατζής
23:33
71' Αλλαγή για τη Σίτι, ο Μαχρέζ πέρασε στη θέση του Γκιντογκάν. by Λουκάς Χατζής
23:36
74' Η Άρσεναλ προσπαθεί να πιέσει, αλλά είναι εμφανές πως το εις βάρος της 3-0 της έχει... κόψει τα φτερά. by Λουκάς Χατζής
23:36
75' Νεύρα ανάμεσα σε Πάρτεϊ και Γκρίλις. by Λουκάς Χατζής
23:38
Κίτρινη κάρτα στους δύο πρωταγωνιστές τις προηγούμενες φάσεις. by Λουκάς Χατζής
23:40
78' Φάουλ σε καλό σημείο για την Άρσεναλ. by Λουκάς Χατζής
23:41
Αρκετά ψηλά το φάουλ του Σάκα. by Λουκάς Χατζής
23:42
80' Αλλαγές για τη Σίτι. Εκτός ο MVP του αγώνα, Κέβιν Ντε Μπρόινε, στη θέση του ο Άλβαρες. Εκτός οι Ζεσούς και Σάκα, μέσα ο Ενκέτια και Νέλσον για την Άρσενα. by Λουκάς Χατζής
23:47
85' Κόρνερ για την Άρσεναλ. by Λουκάς Χατζής
23:48
87' ΓΚΟΟΟΛ για την Άρσεναλ, που μειώνει σε 3-1. Ο Τροσάρ έκανε την ενέργεια από δεξιά, πάτησε στον Χόλντιγκ ο οποίος με ωραίο τελείωμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μείωσε στο σκορ. by Λουκάς Χατζής
23:50
88' Κίτρινη κάρτα στον Ρόδρι. by Λουκάς Χατζής
23:51
90' Κράτημα του Πάρτεϊ στον Χάαλαντ, θα μπορούσε να δει την κίτρινη κάρτα ο άσος της Άρσεναλ. by Λουκάς Χατζής
23:52
Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
23:57
90'+5' Γκοοολ για τη Σίτι! Ο Φόντεν κατεβάζει υπέροχα την μπάλα και σπάει στον Χάαλαντ, ο οποίος με τρομερό τελείωμα στην κίνηση μέσα στην περιοχή εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ για το 4-1. by Λουκάς Χατζής
23:58
Τέλος στο ματς! Διαλύει την Άρσεναλ η Μάντσεστερ Σίτι με 4-1 στο "Έτιχαντ" και παίρνει προβάδισμα για να κατακτήσει τον τίτλο... by Λουκάς Χατζής
23:59
Δύο ο Ντε Μπρόινε, ένα Στόουνς και άλλο ένα ο Χάαλαντ τα γκολ των "σίτιζενς", με τον Χόλντινγκ να έχει πετύχει το γκολ της τιμής για τους κανονιέρηδες. by Λουκάς Χατζής