ΟΦΗ-Ιωνικός

Παρακολουθήστε ζωντανά μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για την 6η αγωνιστική των playout της Stoiximan Super League.

19:39
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
19:43
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΟΦΗ-Ιωνικός, για την 6η (προτελευταία) αγωνιστική των Playouts της Stoiximan Super League. by Μανώλης Μουσουράκης
19:44
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Μάνου Σουργιά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
Ένα παιχνίδι «τελικός» για τους φιλοξενούμενους, τους οποίους ο συνδυασμός αποτελεσμάτων της περασμένης αγωνιστικής τους έφερε στην προτελευταία θέση. Συγκεκριμένα, οι ίδιοι ηττήθηκαν 1-0 στην έδρα τους από τον ΠΑΣ Γιάννινα και βρέθηκαν στο +1 από τον Λεβαδειακό που -ευτυχώς γι' αυτούς- ισοφαρίστηκε στο 90'+14' από τον Παναιτωλικό. Βέβαια, πλέον είναι και στο -2 από τη Λαμία. Έτσι, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου θέλει να κάνει το 2/2 στο φινάλε ώστε τα πάντα να εξαρτώνται από εκείνη. Υπενθυμίζεται ότι την ίδια ώρα με το ματς της Κρήτης υπάρχει και το Λαμία-Λεβαδειακός, ενώ την τελευταία αγωνιστική ο Ιωνικός φιλοξενεί τους Φθιωτούς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
Από την άλλη, ο ΟΦΗ το περασμένο Σάββατο (29/4) αποχώρησε με το «διπλό» (2-3) από την έδρα του Ατρομήτου. Σ' έναν άτυπο «τελικό» των δύο ομάδων για την πρώτη θέση στα Playouts, την οποία έχουν αγκαλιάσει όντας στο +3 από τους Περιστεριώτες και που θα την καταλάβουν από τώρα εάν φέρουν ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την ομάδα του Κρις Κόλμαν (υποδέχεται την ίδια ώρα τον Παναιτωλικό). Την 7η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος οι Κρητικοί φιλοξενούνται από τον Παναιτωλικό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
19:46
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:46
ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς - Λάρσον, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Θοράριρσον - Περέα, Ντιουσέ, Μπάκιτς - Ντίκο, Φελίπε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:46
Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης - Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα, Βαλεριάνος - Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά - Μασάς, Μάντζης. by Μανώλης Μουσουράκης
19:46
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Γκρόνινγκ, Διαμαντής, Γιοχού, Μοσκέρα, Μπαλογιάννης, Αποστολάκης, Μπιφούμα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:46
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Αλέν, Ρουμπουλάκου, Μπουενά, Τσιμπσάχ, Αντούνες, Γούλερι, Λοβέρα, Μάνος, Ελευθεριάδης. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
Οι γηπεδούχοι έχουν σημαντικά προβλήματα. Συγκεκριμένα, ο Βάλντας Νταμπράουσκας δεν υπολογίζει στους Νέιρα και Τοράλ, ενώ εκτός πλάνων έμεινε φυσικά και ο τιμωρημένος Μεγιάδο αλλά και οι Τσιλιανίδης, Σωτηρίου και Τζου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν θα έχει μαζί του τον Σεμπά που δεν ξεπέρασε το πρόβλημα που αποκόμισε στον προσαγωγό από τον αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Αντίθετα, συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή οι Σάκιτς και Μασάς, οι οποίοι ξεπέρασαν τα δικά τους προβλήματα (επίσης από τον ίδιο αγώνα), ενώ επιστρέφει και ο Φαντιγκά που εξέτισε την τιμωρία καρτών. by Μανώλης Μουσουράκης
19:48
Στην κακονική διάρκεια του πρωταθλήματος κάθε ομάδα πήρε νίκη στην έδρα της άλλης, αμφότερες με 2-0. by Μανώλης Μουσουράκης
19:48
Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας Α' Βοηθός: Χρυσούλα Κουρομπύλια Β' Βοηθός: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος 4ος διαιτητής: Σπυρίδων Ζαμπαλάς VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος by Μανώλης Μουσουράκης
19:49
Συνολικά, οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 19 φορές στην ιστορία τους με γηπεδούχο τον ΟΦΗ και σε κανένα από αυτά τα παιχνίδια δεν έχει υπάρξει ισοπαλία. Αντίθετα, στη Νίκαια υπάρχουν έξι ισοπαλίες σε σύνολο 18 ματς. 19 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ 14 ΝΙΚΕΣ ΟΦΗ - ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ 5 ΝΙΚΕΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΓΚΟΛ: 44-22 by Μανώλης Μουσουράκης
19:57
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:59
Με τα ασπρόμαυρα ο ΟΦΗ, με τις μπλε εμφανίσεις (άσπρα σορτσάκια και κάλτσες) ο Ιωνικός. by Μανώλης Μουσουράκης
20:00
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
20:04
3' Ωραία κυκλοφορία από τους Νικαιώτες και σέντρα του Μύγα από δεξιά, βγαίνει και μπλοκάρει σταθερά ο Μανδάς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
Προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τώρα οι του ΟΦΗ, πιέζουν οι φιλοξενούμενοι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
7' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ! Σέντρα του Θοράριρσον από αριστερά (με το κακό του πόδι, το δεξί), ο Μπάκιτς πήδηξε ανενόχλητος στην «καρδιά» της περιοχής του Ιωνικού, έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε εντυπωσιακά. Πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση! by Μανώλης Μουσουράκης
20:10
9' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον ΟΦΗ έξω από το ημικύκλιο της περιοχής του Ιωνικού, ύστερα από μαρκάρισμα του Μασάς στον Μπάκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
10' Δοκάρι για τον ΟΦΗ! Γλυκιά απευθείας εκτέλεση από τον Μπάκιτς, με την μπάλα να προσγειώνεται στην οριζόντια δοκό και να περνά άουτ! by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
Δύο πολύ μεγάλες στιγμές στο παιχνίδι, αμφότερες από τον διεθνή Μαυροβούνιο χαφ! by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
13' ΓΚΟΛ ο Ιωνικός! 0-1! Σκόρερ ο Μασάς! Υπέροχη μπαλιά του Κάνιας στην πλάτη της άμυνας, βρίσκει τον Μύγα, ο οποίος με τη σειρά του κάνει το παράλληλο γύρισμα από δεξιά για τον Μασάς που ήρθε ως τρέιλερ για να σκοράρει από κοντά. Βγαίνει το πλάνο του Μιχάλη Γρηγορίου με το 3-5-2 και το δίδυμο Μασάς-Μάντζη μπροστά, αξιοποιώντας και την ταχύτητα του πρώτου. Έξαλλοι πανηγυρισμοί στον πάγκο των φιλοξενούμενων! by Μανώλης Μουσουράκης
20:17
15' Πτώση του Ντίκο στην περιοχή του Ιωνικού. Φωνές για πέναλτι από τους γηπεδούχους, θέατρο και κίτρινη σύμφωνα με τον Ευστάθιο Γκορτσίλα. Σωστή απόφαση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:19
by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
21' Ταλαιπωρεί την άμυνα του Ιωνικού ο Λάρσον, κέρδος του το κόρνερ. Φωνές για χέρι του Σάκιτς, φάνηκε να είναι σε θέση που δεν μεγαλώνει την έκταση του σώματός του. by Μανώλης Μουσουράκης
20:22
20:22
Στο έδαφος ο Βούρος, ύστερα από εναέρια διεκδίκηση μετά την εκτέλεση του προηγούμενου κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:23
Θα σηκωθεί τώρα ο αμυντικός των Κρητικών. Φαίνεται να ζαλίζεται σχετικά, αλλά θα συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
20:24
23' Φάση διαρκείας για τον Ιωνικό που ξεκινα από τρομερή προσωπική ενέργεια του Φαντιγκά και, μετά από καραμπόλες, σταματά με οφσάιντ στον ίδιο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:25
24' Στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ εκτός περιοχής από τον Φελίπε, η μπάλα κόντραρει και καταλήγει κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:26
Το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες: by Μανώλης Μουσουράκης
20:28
27' Φάση για τον Ιωνικό Σε θέση τετ-α-τετ ο Μασάς, καθαρίζει με διπλή επέμβαση ο Μανδάς! by Μανώλης Μουσουράκης
20:29
20:36
35' Σέντρα από δεξιά, δεν ανησυχεί τον Χουτεσιώτη. by Μανώλης Μουσουράκης
20:40
39' Σουτ του Μύγα με το αριστερό, άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
20:44
Χαμένο πέναλτι για τη Λαμία κόντρα στον Λεβαδειακό! Παραμένει το 0-0. Την ίδια ώρα χωρίς σκορ και το ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης, ενώ ο Ατρόμητος προηγείται 1-0 του Παναιτωλικού χάρη σε τέρμα του Καμαρά στο 30'. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
44' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΟΦΗ και κίτρινη στον Τσιγκρίνσκι για πολύ δυναμικό μαρκάρισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:45
45' ΓΚΟΛ ο Μπάκιτς! ΤΙ ΕΒΑΛΕ! 1-1! Απίστευτη απευθείας εκτέλεση του Μαυροβούνιου χαφ, ο οποίος είχε προειδοποιήσει με τον ίδιο τρόπο στο 10'. Αυτή τη φορά βέβαια με πολλή δύναμη! Κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χουτεσιώτη. by Μανώλης Μουσουράκης
20:46
Ένα λεπτό καθυστερήσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
20:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες (1-1) στα αποδυτήρια. Το 3-5-2 του Μιχάλη Γρηγορίου λειτούργησε πολύ καλά για τον Ιωνικό που άνοιξε τον σκορ στο 13' με τον Μασάς. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 45' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του -καλύτερου παίκτη του ματς- Μπάκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:52
20:55
21:03
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
21:05
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα από τους φίλους του ΟΦΗ! by Μανώλης Μουσουράκης
21:07
47' Στιγμή για τον Ιωνικό. Δεν περνά η κάθετη του Φαντιγκά προς τον Μασάς, που θα τον έβγαζε σε θέση τετ-α-τετ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
52' Κόκκινη στον Πασαλίδη μέσω VAR, μετά από εξέτασης της φάσης από τον Ευστάθιο Γκορτσίλα!Σκληρό τάκλιν του αμυντικού του ΟΦΗ πάνω στον αστράγαλο του Φαντιγκά! Αλλάζουν οι αριθμητικές ισορροπίες. by Μανώλης Μουσουράκης
21:15
Η γκολάρα του Μπάκιτς: by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
56' Φάση για τον Ιωνικό. Μπάσιμο του Μασάς στην περιοχή, τσιμπά την μπάλα για τον Μάντζη, η κεφαλιά του οποίου περνά έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
Ο Ιωνικός προσπαθεί να μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή του ΟΦΗ, ώστε να αξιοποιήσει και το αριθμητικό του πλεονέκτημα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
62' Σουτ του Μύγα που κοντράρει. by Μανώλης Μουσουράκης
21:25
65' ΓΚΟΛ ο Ιωνικός! 1-2! Σκόρερ και πάλι ο Μασάς! O Φαντιγκά τσίμπησε υπέροχα την μπάλα για τον Μάντζη, ο οποίος έσπασε στον ολομόναχο Μασάς. Φάση που θύμισε αρκετά το 0-1! by Μανώλης Μουσουράκης
21:28
Ο Λεβαδειακός προηγείται 1-0 της Λαμίας, ο Ατρόμητος με το ίδιο σκορ του Παναιτωλικού, στο 0-0 το ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:28
21:30
71' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ωραίες ντρίπλες από τον Φαντιγκά στην περιοχή του ΟΦΗ, αλλά εντέλει καθυστερεί. by Μανώλης Μουσουράκης
21:30
71' Γούλερι αντί Φαντιγκά για τον Ιωνικό. by Μανώλης Μουσουράκης
21:36
75' Διαμαντής και Μπιφούμα αντί Γιαννούλη και Φελίπε για τον ΟΦΗ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
78' Φάση για τον Ιωνικό. Ατομική προσπάθεια από τον Γούλερι, τρομερή ποδιά, κάνει και το σουτ με το μυτάκι, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
21:40
81' ΓΚΟΛ ο ΟΦΗ! 2-2! Σκόρερ ο Ντίκο! Εξαιρετική ενέργεια από τον Μπιφουμά που κάνει και τη σέντρα, βρίσκοντας στην «καρδιά» της περιοχής του Ιωνικού τον Ντίκο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά ανάμεσα από τα στόπερ των φιλοξενούμενων για το 2-2. Οι Κρητικοί καταφέρνουν να ισοφαρίσουν με παίκτη λιγότερο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Θα γίνουν αλλαγές. Μάνος και Ελευθεριάδης μέσα για τον Ιωνικό, έξω οι Σόουζα και Σάκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
85' Καταλυτική παρέμβαση προ του Μάνου πριν εκτελέσει! by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Αυξάνει την πίεσή του ο Ιωνικός. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
89' Τεράστια επέμβαση του Χουτεσιώτη σε τετ-α-τετ με τον Μπιφουμά ύστερα από αντεπίθεση! Ο Ιωνικός προσπαθεί να κάνει το 2-3 και αφήνει κενά πίσω! by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
Ισοφαρίζει (1-1) η Λαμία στο ματς με τον Λεβαδειακό! by Μανώλης Μουσουράκης
21:53
21:54
90'+4' Φάση διαρκείας για τον Ιωνικό, το σουτ του Τσιγκρίνσκι κοντράρει και περνάει κόρνερ! by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Τέλος! ΟΦΗ-Ιωνικός 2-2! by Μανώλης Μουσουράκης
21:59
Τελικό και στη Λαμία, 1-1 η τοπική ομάδα με τον Λεβαδειακό που υποβιβάζεται. by Μανώλης Μουσουράκης
21:59
Πάμε για «τελικό» παραμονής Ιωνικού και Λαμίας στην έδρα του πρώτου! by Μανώλης Μουσουράκης