Τελικός Coppa Italia: Φιορεντίνα-Ίντερ

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη του Τελικού Κυπέλλου Ιταλίας μεταξύ Φιορεντίνα και της Ίντερ.

21:28
Καλησπέρα σας! Η ώρα του μεγάλου τελικού της Ιταλίας έφτασε! Φιορεντίνα και Ίντερ κοντράρονται στον τελικό του Coppa Italia στο «Ολίμπικο» με φόντο το τρόπαιο! Το τρόπαιο θα βαφτεί βιόλα ή νερατζούρο; Θα μάθουμε πολύ σύντομα! by Αναστασία Βοσνάκη
21:30
Ενδιαφέρον είναι το γεγονός πως οι δυο ομάδες κοντράρονται για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε τελικό οποιασδήποτε διοργάνωσης! by Αναστασία Βοσνάκη
21:33
Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε και το αφιέρωμα του Γιώργου Τσανάκα για τον τελικό: Η εποχή που ανθίζει η Φλωρεντία και η... Φιορεντίνα! by Αναστασία Βοσνάκη
21:35
Οι δύο ομάδες έχουν κοντραριστεί 13 φορές στο Copppa Italia και υπάρχει απόλυτη ισορροπία (5-3-5), ωστόσο η Ίντερ έχει φύγει θριαμβεύτρια από τις τέσσερις πιο πρόσφατες μάχες τους. Μάλιστα, η τελευταία νίκη της Φιορεντίνα στο Κύπελλο κόντρα στους «νερατζούρι» ήρθε στις 27 Φεβρουαρίου 1996! by Αναστασία Βοσνάκη
21:38
Η Φιορεντίνα θα παίξει τον 11ο τελικό της στο Coppa Italia, έχοντας 6 κατακτήσεις (1939–40, 1960–61, 1965–66, 1974–75, 1995–96, 2000–01), με την Ίντερ να έχει παίξει 14 και να έχει κερδίσει τους 8 (1938–39, 1977–78, 1981–82, 2004–05, 2005–06, 2009–10, 2010–11, 2021–22). by Αναστασία Βοσνάκη
21:40
Οι «βιόλα» θα παίξουν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους δύο τελικούς την ίδια σεζόν μετά το 1960/61, ενώ οι «νερατζούρι» θα παίξουν τρεις, κάτι που είχε συμβεί ξανά πριν 12 έτη με τον Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο. Η Ίντερ έχει στα χέρια της δύο… γερά όπλα, τον Σιμόνε Ιντζάγκι που μετράει 6/7 τελικούς, ενώ ο Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκε δίχτυα σε 2/4 τελικούς που έπαιξε και η ομάδα του σήκωσε το τρόπαιο! by Αναστασία Βοσνάκη
21:41
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μασιμιλιάνο Ιράτι! by Αναστασία Βοσνάκη
21:42
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
21:43
Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο, 4-3-3): Τερατσάνο - Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Κουάρτα, Μπιράγκι - Άμραμπατ, Καστροβίλι, Μποναβεντούρα - Ικονέ, Καμπράλ, Γκονζάλες. Στον πάγκο για τη Φιορεντίνα οι Βενούτσι, Τσεροφολίνι, Μπαράκ, Μπιάνκο, Μπρέκαλο, Ντάνκαν, Ίγκορ, Γιόβιτς, Κουαμέ, Μαντράγκορα, Ρανιέρι, Σαπονάρα, Σοτίλ, Τέρζιτς, Βενούτι. by Αναστασία Βοσνάκη
21:44
Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι, 3-5-2): Χαντάνοβιτς - Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι - Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Ντιμάρκο - Τζέκο, Λαουτάρο Μαρτίνες. Στον πάγκο για την Ίντερ οι Ονάνα, Κορντάζ, Ασλάνι, Μπελανόβα, Κορέα, Ντ’Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Γκαλιαρντίνι, Γκόζενς, Λουκάκου, Μκιταριάν, Σκρίνιαρ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:02
1' Σέντρα στην σπουδαία αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
22:02
Φανταστική η ατμόσφαιρα στο Ολίμπικο από τους οπαδούς και των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
22:03
22:03
22:05
3' ΓΚΟΛ Η ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ! Γύρισμα ο Ικονέ, από κοντά ανοίγει το σκορ ο Γκονζάλες! Γρήγορο προβάδισμα για τους βιόλα! by Αναστασία Βοσνάκη
22:07
1-0 λοιπόν, ξεκινήσαμε πολύ ωραία τον τελικό! by Αναστασία Βοσνάκη
22:08
7' Ευκαιρία για την Ίντερ! Γύρισμα του Ντάμφρις, ο Τζέκο κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει και βγαίνει σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:10
Ανεκμετάλλευτο πέρασε το κόρνερ από τους νερατζούρι. by Αναστασία Βοσνάκη
22:14
12' Ευκαιρία για την Φιορεντίνα! Ωραίο πλασέ του Άμραμπατ, η μπάλα ξυστά από την εστία του Χαντάνοβιτς! by Αναστασία Βοσνάκη
22:16
14' Κόρνερ για τους βιόλα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:16
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
22:20
18' Σουτ ο Γκονζάλες, η μπάλα ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:21
22:25
Πιέζει η Φιορεντίνα και για ακόμη ένα γκολ... by Αναστασία Βοσνάκη
22:25
Στις κερκίδες και ο Αντρέα Πίρλο! by Αναστασία Βοσνάκη
22:26
24' Μεγάλη ευκαιρία για την Ίντερ! Ωραίο ένα δυο Λαουτάρο-Τζέκο, ο Βόσνιος από θέση τετ-α-τετ δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα! by Αναστασία Βοσνάκη
22:28
22:31
29' ΓΚΟΛ Η ΙΝΤΕΡ! Ο Λαουτάρο Μαρτίνες με ωραίο σουτ με το εξωτερικό φέρνει στα ίσα το ματς κάνοντας το 1-1! Αυτό ήταν το 100ο γκολ του Αργεντινού με την φανέλα των νερατζούρι! by Αναστασία Βοσνάκη
22:34
33' Ο Γκονζάλες είναι στο έδαφος. by Αναστασία Βοσνάκη
22:36
Όλα καλά συνεχίζεται το παιχνίδι. by Αναστασία Βοσνάκη
22:39
37' ΓΚΟΛ Η ΙΝΤΕΕΕΕΕΕΡ! Ο ΛΑΟΥΤΑΡΟΟΟΟΟ ΜΑΡΤΙΝΕΣ! Ωραίο γέμισμα ο Μπαρέλα, ο Αργεντινός με τρομερό γυριστό κάνει την ανατροπή για την ομάδα του, γράφοντας το 2-1! by Αναστασία Βοσνάκη
22:45
43' Κόρνερ για την Ίντερ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:45
Περνάει ανεκμετάλλευτο από τους νερατζούρι. by Αναστασία Βοσνάκη
22:46
22:47
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις. by Αναστασία Βοσνάκη
22:48
Ημίχρονο στο Ολίμπικο! Φιορεντίνα - Ίντερ 1-2! Ο Γκονζάλες άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά ο φανταστικός Λαουτάρο στο 29’ και στο 37’ έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα! by Αναστασία Βοσνάκη
23:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του τελικού! by Αναστασία Βοσνάκη
23:08
49' Ισορροπημένα παίζουν οι δυο ομάδες. by Αναστασία Βοσνάκη
23:10
51' Σουτ ο Καστροβίλι, η μπάλα κοντράρει και βγαίνει σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:11
Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ από την Φιορεντίνα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:11
53' Φάουλ για τους βιόλα σε πολύ καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:11
Δέχθηκε κίτρινη ο Μπαστόνι. by Αναστασία Βοσνάκη
23:12
Εκτέλεσε ο Μπιράγκι, η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ! by Αναστασία Βοσνάκη
23:13
54' Κίτρινη και ο Κουάρτα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:14
23:15
57' Ευκαιρία για την Φιορεντίνα! Κεφαλιά ο Καμπράλ, μπλόκαρε ο Χαντάνοβιτς! by Αναστασία Βοσνάκη
23:17
58' Διπλή αλλαγή για την Ίντερ. Λουκάκου και Ντε Φράι μέσα, Τζέκο και Μπαστόνι έξω. by Αναστασία Βοσνάκη
23:18
59' Κόρνερ για τους βιόλα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:18
Βγήκε και έδιωξε ο Χαντάνοβιτς. by Αναστασία Βοσνάκη
23:18
60' Διπλή αλλαγή και για την Φιορεντίνα. Μέσα οι Σότιλ και Μαντράγκορα, έξω οι Ικονέ και Καστροβίλι. by Αναστασία Βοσνάκη
23:21
62' Ο Ατσέρμπι έκανε το γύρισμα, αλλά ο Τερατσάνο μπλόκαρε. by Αναστασία Βοσνάκη
23:21
63' Κι άλλο κόρνερ για την Φιορεντίνα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:22
Πήρε την κεφαλιά ο Γκονζάλες, έδιωξε ο Νταρμιάν. by Αναστασία Βοσνάκη
23:26
67' Ευκαιρία για την Ίντερ! Ωραίο σουτ ο Λουκάκου, έδιωξε άτσαλα ο Τερατσάνο, στην συνέχεια ο Ντι Μάρκο πήρε το ριμπάουντ αλλά ήταν οφσάιντ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:27
68' Γκόζενς μέσα για την Ίντερ, έξω ο Ντι Μάρκο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:28
Και ο Capitano της Ρόμα, Φραντσέσκο Τότι στις κερκίδες! by Αναστασία Βοσνάκη
23:29
70' Άμραμπατ, Κουάρτα έξω για την Φιορεντίνα, μέσα Ρανιέρι, Γιόβιτς. by Αναστασία Βοσνάκη
23:31
72' Μεγάλη ευκαιρία για την Φιορεντίνα! Ο Μαντράγκορα από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει στα δίχτυα την μπάλα για το 2-2! by Αναστασία Βοσνάκη
23:32
74' Ωραίο σουτ ο Καμπράλ, ο Χαντάνοβιτς διώχνει σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:34
75' Βολίδα ο Μπιράγκι, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Χαντάνοβιτς! by Αναστασία Βοσνάκη
23:35
77' Φάση για την Ίντερ. Ωραία προσπάθεια του Λουκάκου και γύρισμα, δεν μπορεί να σκοράρει υπό πίεση ο Γκόζενς. by Αναστασία Βοσνάκη
23:37
78' Σουτ του Γκονζάλες, κόντραρε, πήρε περίεργη τροχιά και ο Χαντάνοβιτς έχασε την μπάλα από τα χέρια του, αλλά ο Καμπράλ του ειχε κάνει φάουλ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:37
79' Τραγικό σουτ του Μπαρέλα από τα όρια της περιοχής, η μπάλα στην... κερκίδα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:38
79' Τεράστια φάση για τη Φιορεντίνα! Ο Γιόβιτς μπαίνει στην περιοχή, αλλά δεν μπορεί να νικήσει με δυνατό σουτ τον Χαντάνοβιτς από πολύ κοντά. by Αναστασία Βοσνάκη
23:39
Τελευταίο δεκάλεπτο σε έναν συγκλονιστικό τελικό, η Ίντερ συνεχίζει να προηγείται με 2-1 της Φιορεντίνα... by Αναστασία Βοσνάκη
23:39
81' Κεφαλιά του Καμπράλ, μπλόκαρε ο Χαντάνοβιτς. by Αναστασία Βοσνάκη
23:40
82' Nέα τεράστια φάση για τη Φιορεντίνα! Γλυκιά σέντρα του Ντοντό, ο Γιόβιτς πιάνει την κεφαλιά που περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας της Ίντερ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:41
82' Αλλαγή για τη Φιορεντίνα. Τέρζιτς αντί Ντοντό. by Αναστασία Βοσνάκη
23:42
84' Αλλαγές για την Ίντερ. Μέσα οι Κορέα, Γκαλιαρντίνι, έξω οι, Λαουτάρο Τσαλχάνογλου. Ο Τούρκος φάνηκε να... χαλάστηκε. by Αναστασία Βοσνάκη
23:44
Πέντε λεπτά ακόμη για τα 90' στο "Ολίμπικο". by Αναστασία Βοσνάκη
23:46
87' Νέα τεράστια φάση για τη Φιορεντίνα. Ο Γκονζάλες κάνει το σουτ, την μπάλα κοντράρει και παίρνει πολύ ύψος, ο Χαντάνοβιτς χάνει τη θέση του αλλά ο Ατσέρμπι διώχνει πάνω στη γραμμή! by Αναστασία Βοσνάκη
23:48
Τελευταίο λεπτό, να δούμε και τις καθυστερήσεις... by Αναστασία Βοσνάκη
23:49
90' Κάρτα στον Γοκονζάλες. by Αναστασία Βοσνάκη
23:49
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. by Αναστασία Βοσνάκη
23:50
Άλλα τέσσερα έμειναν... by Αναστασία Βοσνάκη
23:51
90'+2' Νέα κεφαλιά του Γιόβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:51
Άλλα τρία λεπτά απέμειναν... by Αναστασία Βοσνάκη
23:52
Η Φιορεντίνα προσπαθεί να στείλει το ματς στην παράταση, η Ίντερ κρατάει με νύχια και δόντια. by Αναστασία Βοσνάκη
23:53
90'+4' Σουτ του Λουκάκου, η μπάλα κοντράρει και περνά κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:54
Άουτ η μπάλα... Τελευταία δευτερόλεπτα! by Αναστασία Βοσνάκη
23:54
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Η Ίντερ λύγισε με 2-1 τη Φιορεντίνα και κατέκτησε το δεύτερο σερί Coppa Italia και 9ο της ιστορίας της. by Αναστασία Βοσνάκη
23:55
Δύο γκολ ο Λαουτάρο Μαρτίνες, ο απόλυτος πρωταγωνιστής που έφερε τούμπα τον αγώνα ενώ οι "βιόλα" είχαν προηγηθεί με τον Γκονζάλες. by Αναστασία Βοσνάκη