Σεβίλλη-Ρόμα

Παρακολουθήστε μέσα από το sport-fm.gr τον τελικό του Europa League

21:33
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τελικού του Europa League ανάμεσα σε Σεβίλλη και Ρόμα by Αποστόλης Λιβάνιος
21:34
Η αναμέτρηση στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης θα ξεκινήσει τη γνωστή ώρα (22:00) και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmotesport2 by Αποστόλης Λιβάνιος
21:35
Πάμε αρχικά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
21:35
Σεβίλλη (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Μπόνο- Νάβας, Μπαντέ, Γκούντελ, Τέλες - Φερνάντο, Ράκιτιτς, Τόρες - Οκάμπος, Χιλ, Εν Νεσιρί Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο - Ιμπάνιες, Μαντσίνι, Σμόλινγκ – Τσελίκ, Κριστάντε, Μάτιτς, Σπινατσόλα - Πελεγκρίνι, Ντιμπάλα, Έιμπραχαμ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:36
Στον πάγκο των Ανδαλουσιάνων: Ντμίτροβιτς, Φλόρες, Μοντιέλ, Ρεκίκ, Σούσο, Χορδάν, Μιρ, Νιανζού, Λαμέλα, Μαρκάο, Γκόμες, Μπουένο Στον πάγκο των «τζιαλορόσι» οι: Μπόερ, Σβίλαρ, Κάρσντορπ, Μπελότι, Γιορέντε, Καμαρά, Βαϊνάλντουμ, Μπόβε, Ζαλέφσκι, Βολπάτο, Ταχίροβιτς, Ελ Σαραουί Ο Μεντιλίμπαρ δεν υπολογίζει τον τιμωρημένο αριστερό μπακ Μάρκος Ακούνια. Όσον αφορά τη Ρόμα, τραυματίες είναι ο μπακ-χαφ Κάρσντορπ και ο στόπερ Κουμπούλα. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:36
Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ (Αγγλία) by Αποστόλης Λιβάνιος
21:37
Η Σεβίλλη είναι σε έναν ακόμη τελικό στη… δική της διοργάνωση, αφού είναι η πολυνίκης με έξι τρόπαια και μάλιστα μετράει 6/6 κατακτήσεις (2005–06, 2006–07, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2019–20), ούσα άχαστη στους τελικούς. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:37
Την ίδια ώρα, η Ρόμα ψάχνει το back-to-back ευρωπαϊκό, αφού την περασμένη σεζόν κατέκτησε το Europa Conference League. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:38
Εκτός από το τρόπαιο, η ομάδα, η οποία θα νικήσει θα ανταμειφθεί με ένα εισιτήριο για το Champions League της σεζόν 2023-24 by Αποστόλης Λιβάνιος
21:40
Εκτός από το απόλυτο της Σεβίλλης, υπάρχει και εκείνο του Ζοσέ Μουρίνιο. Δείτε εδώ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:50
Σιγά σιγά θα ξεκινήσει το τελετουργικό του τελικού by Αποστόλης Λιβάνιος
21:54
Είναι σε εξέλιξη η τελετή έναρξης στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης by Αποστόλης Λιβάνιος
21:56
Είσοδος του Ζόλταν Γκέρα (πρώην χαφ των Φερεντσβάρος και Φούλαμ) με το τρόπαιο στα χέρια. Πρόκειται για τον πρεσβευτή της φετινής διοργάνωσης by Αποστόλης Λιβάνιος

22:02
2' Στημένη φάση για τη Ρόμα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:06
6' Προσπάθεια της Ρόμα να απειλήσει, αλλά το γύρισμα του Έιμπραχαμ από τα αριστερά ήταν κάπως άτσαλο και δεν έφτασε η μπάλα στον Ντιμπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:12
12' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόμα: Ο Σπινατσόλα βρέθηκε σε θέση βολής έπειτα από γύρισμα του Τσελίκ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπόνο, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:17
Πρόβλημα με Τσελίκ στη Ρόμα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:20
Η Ρόμα κυκλοφορεί την μπάλα, η Σεβίλλη την περιμένει by Αποστόλης Λιβάνιος
22:22
22' Κίτρινη για τη Ρόμα, την είδε ο Μάτιτς για επικίνδυνο παίξιμο σε μονομαχία με τον Οκάμπος by Αποστόλης Λιβάνιος
22:23
22:23
25' Άστοχο σουτ του Τόρες μετά από σέντρα του Νάβας by Αποστόλης Λιβάνιος
22:29
22:31
Στο έδαφος ο Έιμπραχαμ έπειτα από μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή από τον Γκούντελ by Αποστόλης Λιβάνιος
22:34
35' ΓΚΟΛ η Ρόμα, 1-0! Ο Κριστάντε έκλεψε στον χώρο του κέντρου, έδωσε στη συνέχεια στον Μαντσίνι που με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ντιμπάλα που εκτέλεσε τον Μπόνο με το αριστερό by Αποστόλης Λιβάνιος
22:38
Υπήρξαν παράπονα για φάουλ του Κριστάντε στο ξεκίνημα, έγινε έλεγχος και υπάρχει συνέχεια στην ανάμετρηση με τη Ρόμα να προηγείται 1-0. Κίτρινη στον Μιρ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:41
40' Κεφαλιά του Εν Νεσιρί, είχε τον έλεγχο της φάσης ο Πατρίσιο και μπλόκαρε by Αποστόλης Λιβάνιος
22:43
43' Έχει ανέβει στα τελευταία λεπτά η Σεβίλλη και πιέζει by Αποστόλης Λιβάνιος
22:44
44' Μεγάλη φάση για τη Σεβίλλη!Άστοχη κεφαλιά του Φερνάντο έπειτα από κόρνερ του Ράκιτιτς, δεν είχε καλή ισορροπία και για αυτό έστειλε την μπάλα εκτός. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:45
44' Απειλεί η Ρόμα! Ο Ντιμπάλα έκανε εξαιρετική κίνηση από τα δεξιά, γύρισε για τον Πελεγκρίνι που άργησε να σουτάρει και στη συνέχεια βρέθηκε στο έδαφος κάνοντας θέατρο. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:45
45' Κίτρινη για τον Πελεγκρίνι by Αποστόλης Λιβάνιος
22:45
Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
22:46
22:51
45'+6' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη! Τρομερό σουτ του Ράκιτιτς, η μπάλα χτύπησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Πατρίσιο by Αποστόλης Λιβάνιος
22:52
Ημίχρονο στον τελικό: Σεβίλλη-Ρόμα 0-1! Το γκολ του Ντιμπάλα στο 35’ (έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Μαντσίνι) χωρίζει τις δύο ομάδες. Καλύτερη συνολικά η ομάδα του Μουρίνιο που είχε μεγάλη ευκαιρία στο 12’ για να ανοίξει το σκορ με τον Σινατσόλα. Κορυφαία ευκαιρία της Σεβίλλης στο 45’+6’ με το σουτ του Ράκιτς που χτύπησε στο δοκάρι. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:05
23:07
Αλλαγές για τη Σεβίλλη: Σούσο και Λαμέλα αντί Τόρες και Χιλ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:08

Έναρξη στο β' μέρος!

23:11
48' Κίτρινη στον Μαντσίνι by Αποστόλης Λιβάνιος
23:12
Μικρή διακοπή για να αλλάξει φανέλα ο Μαντσίνι by Αποστόλης Λιβάνιος
23:15
52' Ευκαιρία για τη Σεβίλλη, με τον Τέλες να κάνει δυνατό, αλλά και άστοχο σουτ μέσα από την περιοχή. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:17
Βελτιωμένη στο ξεκίνημα του β' μέρους η Σεβίλλη by Αποστόλης Λιβάνιος
23:17
55' ΓΚΟΛ η Σεβίλλη, 1-1! Πρόκειται για αυτογκόλ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από τον Μαντσίνι έπειτα από σέντρα που έγινε από τα δεξιά από τον Νάβας, πριν προλάβει να εκτελέσει ο Εν Νεσίρι by Αποστόλης Λιβάνιος
23:22
23:24
Κερδισμένο φάουλ για τη Ρόμα by Αποστόλης Λιβάνιος
23:25
61' Εκτέλεσε ο Πελεγκρίνι πάνω στο τείχος. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:28
Κακό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Συνεχόμενες διακοπές, συνεχώς γκρίνια από τους παίκτες των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
23:29
66' Κίτρινη στον Ράκιτιτς για φάουλ στον Τσελίκ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:30
67' Τεράστια ευκαιρία για τη Ρόμα. Ο Σμόλινγκ βρήκε την μπάλα μετά από γέμισμα του Πελεγκρίνι και στη συνέχεια ο Έιμπραχαμ έκανε την προβολή και ο Μπόνο έδιωξε με τα πόδια. Πιθανόν να υπάρχει οφσάιντ στο ξεκίνημα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:30
23:31
23:31
68' Βαϊνάλντουμ αντί Ντιμπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
23:31
Τόσο άντεξε να παίξει ο Αργεντινός άσος by Αποστόλης Λιβάνιος
23:37
74' Κίτρινη για τη Ρόμα, την είδε ο Τσελίκ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:38
75' Αλλαγή για τη Ρόμα: Μπελότι αντί Έιμπραχαμ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:38
75' Πέναλτι για τη Σεβίλλη! Ο Οκάμπος πήρε την μπάλα, ο Ιμπάνιες τον μάρκαρε και ο παίκτης της Σεβίλλης βρέθηκε στο έδαφος by Αποστόλης Λιβάνιος
23:40
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΝΑΛΤΙ! Έγινε έλεγχος της φάσης και φάνηκε ότι ο Ιμπάνιες αφενός έχει βρει την μπάλα σε πρώτη φάση και αφετέρου δεν υπάρχει επαφή ούτε σε δεύτερο χρόνο by Αποστόλης Λιβάνιος
23:45
Παράπονα από πλευράς Ρόμα για πέναλτι by Αποστόλης Λιβάνιος
23:46
Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Φερνάντο που το έχει αρκετά κοντά στο σώμα του. Θα μπορούσε να το δώσει by Αποστόλης Λιβάνιος
23:47
83' Τεράστια ευκαιρία για τη Ρόμα. Γέμισμα του Πελεγκρίνι, προβολή του Μπελότι, βρήκε λίγο την μπάλα ο Μπόνο και αυτή κατέληξε εκτός. Ο διαιτητής έδωσε άουτ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:55
90'+2' Κεφαλιά του Εν Νεσίρι μετά από σέντρα του Σούσο, η μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία by Αποστόλης Λιβάνιος
00:00
Ευκαιρία για τη Σεβίλλη! Σουτ χαμηλό του Σούσο, διώχνει ο Πατρίσιο και στην εξέλιξη της φάσης αστόχησε με εκτός περιοχής σουτ ο Φερνάντο by Αποστόλης Λιβάνιος
00:06
Παράταση στο ματς! Σεβίλλη-Ρόμα 1-1 έπειτα από 90 λεπτά. Ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ στο 35' για την ιταλική ομάδα και οι Ανδαλουσιάνοι ισοφάρισαν στο 55' με το αυτογκόλ του Μαντσίνι by Αποστόλης Λιβάνιος
00:07
00:07
00:09
94' Μοντίλ αντί Νάβας και Ρεκίκ αντί Τέλες για τη Σεβίλλη by Αποστόλης Λιβάνιος
00:10
00:11
00:19
Φτωχό το θέαμα στα τελευταία λεπτά. Μικρό το ρίσκο από τις ομάδες πλέον. by Αποστόλης Λιβάνιος
00:20
105' Κίτρινη για τη Ρόμα, την είδε ο Ζαλέφσκι by Αποστόλης Λιβάνιος
00:20
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
00:22
Τέλος στο α' μέρος της παράτασης. Παραμένει το Σεβίλλη-Ρόμα 1-1! by Αποστόλης Λιβάνιος
00:24
Γιορέντε αντί Σπινατσόλα και Ελ Σαράουι αντί Πελεγκρίνι για τη Ρόμα by Αποστόλης Λιβάνιος
00:26
107' Άστοχο σουτ του Γκούντελ έξω από την περιοχή by Αποστόλης Λιβάνιος
00:29
110' Κίτρινη για τη Σεβίλλη, την είδε ο Λαμέλα by Αποστόλης Λιβάνιος
00:31
Παραμένει χαμηλό το τέμπο στον τελικό by Αποστόλης Λιβάνιος
00:36
Οι δύο ομάδες έχουν το μυαλό τους στα πέναλτι, είναι ξεκάθαρο by Αποστόλης Λιβάνιος
00:40
00:41
120'+2' Ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Ο Οκάμπος πήγε να κάνει τη ζημιά μπουκάροντας από τα δεξιά by Αποστόλης Λιβάνιος