Μάντσεστερ Σίτι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας.

16:26
Καλησπέρα σας! by Αναστασία Βοσνάκη
16:28
Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για τον μεγάλο τελικό Κυπέλλου Αγγλίας! Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο ουδέτερο Γουέμπλεϊ. by Αναστασία Βοσνάκη
16:29
Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. by Αναστασία Βοσνάκη
16:36
Στο πρωτάθλημα: Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 6-3 (2/10), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (14/1). by Αναστασία Βοσνάκη
16:36
Για πρώτη φορά στην ιστορία τους θα τεθούν αντιμέτωπες σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετράει 5 νίκες στις 6 τελευταίες αναμετρήσεις με τη συντοπίτισσα στο Κύπελλο (5-0-1). by Αναστασία Βοσνάκη
16:37
Για 3η φορά στην ιστορία τους θα αναμετρηθούν στο «Γουέμπλεϊ». Το 2011 η Σίτι είχε νικήσει 1-0 στον ημιτελικό του Κυπέλλου, ενώ την ίδια χρονιά η Γιουνάιτεντ επικράτησε 3-2 στον τελικό του Κομιούνιτι Σιλντ. by Αναστασία Βοσνάκη
16:39
Ο τεχνικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Έρικ Τεν Χάαγκ, θα γίνει ο 4ος Ολλανδός προπονητής που οδηγεί την ομάδα του σε τελικό Κυπέλλου.Τέσσερις Ισπανοί προπονητές έχουν κατακτήσει στο παρελθόν το Κύπελλο, ο ένας εξ αυτών ήταν ο τεχνικός της Μάντσεστερ Σίτι, Πεπ Γκουαρδιόλα, το 2019. Τεν Χάαγκ και Γκουαρδιόλα συνυπήρξαν για ένα διάστημα στην Μπάγερν Μονάχου (2013-15), όταν ο πρώτος εργαζόταν στη δεύτερη ομάδα των Βαυαρών και ο Καταλανός στους «μεγάλους». by Αναστασία Βοσνάκη
16:43
Ας δούμε σιγά-σιγά τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
16:44
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Γουόκερ, Ντίας, Ακάντζι, Στόουνς, Ρόδρι, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Γκιντογάν, Γκρίλις, Χάαλαντ. Στον πάγκο οι Έντερσον, Φίλιπς, Άκε, Λαπόρτ, Χουλιάν Άλβαρες, Μαχρέζ, Φόντεν, Πάλμερ, Λιούις. by Αναστασία Βοσνάκη
16:45
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν, Λίντελοφ, Σο, Κασεμίρο, Έρικσεν, Σάντσο, Φερνάντες, Φρεντ, Ράσφορντ. Στον πάγκοι οι Μπάτλαντ, Νταλότ, Μαγκουάιρ, Μαλάσια, Μακτόμινι, Πελίστρι, Ελάνγκα, Γκαρνάτσο, Βέκχορστ. by Αναστασία Βοσνάκη
16:47
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Πολ Τίρνι. by Αναστασία Βοσνάκη
16:54
Χειραψία και αγκαλιά μεταξύ των δύο προπονητών, Πεπ Γκουαρδιόλα και Έρικ Τεν Χάαγκ. by Αναστασία Βοσνάκη
16:55
Οι δυο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. by Αναστασία Βοσνάκη
16:56
Ο πρίγκιπας Γουίλιαμ χαιρετάει αυτή την ώρα τους παίκτες. by Αναστασία Βοσνάκη
16:57
Η ατμόσφαιρα είναι άκρως εντυπωσιακή! Και ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Αγγλίας. by Αναστασία Βοσνάκη
17:01
1' Σέντρα στον μεγάλο τελικό! by Αναστασία Βοσνάκη
17:01
ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ Η ΣΙΤΙ! Αδιανόητο σουτ στην κίνηση του Γκιντογκάν εκτός περιοχής, αφήνει άγαλμα τον Ντε Χέα για το 1-0 στα 13 δευτερόλεπτα!!! by Αναστασία Βοσνάκη
17:02
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! ΣΤΑ 13 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ!!! by Αναστασία Βοσνάκη
17:02
by Αναστασία Βοσνάκη
17:03
17:04
4' Φάουλ για τη Σίτι σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
17:05
Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Σίτι! Εκτέλεσε ο Ντε Μπρόινε, ο Ρόδρι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ! by Αναστασία Βοσνάκη
17:06
Το γκολ της Σίτι είναι το ταχύτερο γκολ στην ιστορία των τελικών του Κυπέλλου Αγγλίας, αφού το προηγούμενο είχε μπει στα 25 δευτερόλεπτα από τον Σαχά το 2009! by Αναστασία Βοσνάκη
17:12
12' Η Γιουνάιτεντ δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα στα πόδια της, με την Σίτι να έχει όμορφη κυκλοφορία προσπαθώντας να βρει χώρους στα αντίπαλα καρέ. by Αναστασία Βοσνάκη
17:15
17:17
17' Ευκαιρία για τη Σίτι! Από κοντά ο Χάαλαντ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. by Αναστασία Βοσνάκη
17:22
21' Βολίδα ο Χάαλαντ, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ντε Χέα! by Αναστασία Βοσνάκη
17:24
24' Απίστευτη ατομική προσπάθεια του Ντε Μπρόινε, δεν μπορούσε να τον σταματήσει κανείς, τελικά ο Ρούμπεν Ντίας του έκοψε την προσπάθεια πριν τελειώσει τη φάση. by Αναστασία Βοσνάκη
17:25
24' Σέντρα ο Κασεμίρο, ο Ράσφορντ πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν αδύναμη, με την μπάλα τελικά να περνάει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
17:29
28' Ωραίο δυνατό σουτ του Ντε Μπρόινε, η μπάλα ξυστά από την εστία του Ντε Χέα! by Αναστασία Βοσνάκη
17:31
30' On field review από τον διαιτητή για πέναλτι υπέρ της Γιουνάιτεντ! Φαίνεται πως υπάρχει χέρι του Γκρίλις στην περιοχή της Σίτι. by Αναστασία Βοσνάκη
17:32
31' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ! by Αναστασία Βοσνάκη
17:33
33' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ ΚΑΙ 1-1! Ο Μπρούνο Φερνάντες ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα! by Αναστασία Βοσνάκη
17:38
37' Πήρε ψυχολογία η Γιουνάιτεντ μετά το γκολ της ισοφάρισης, βέβαια η Σίτι συνεχίζει να απειλεί συνεχώς. by Αναστασία Βοσνάκη
17:38
38' Κόρνερ για τη Σίτι. by Αναστασία Βοσνάκη
17:40
39' Φωνές τώρα από τη Σίτι για πέναλτι πάνω στον Ντε Μπρόινε, "παίζετε" από τον διαιτητή. by Αναστασία Βοσνάκη
17:42
Ακόμα 5 λεπτά μέχρι το ημίχρονο, χωρίς τις όποιες καθυστερήσεις. by Αναστασία Βοσνάκη
17:43
42' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ. by Αναστασία Βοσνάκη
17:43
43' Σουτ στην κίνηση του Βαράν, η μπάλα περνάει λίγο άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
17:49
Πάμε προς το φινάλε του πρώτου μέρους... Δεν έχει αλλάξει το παραμικρό. by Αναστασία Βοσνάκη
17:50
45'+4' Κίτρινη στον Μπισάκα. by Αναστασία Βοσνάκη
17:51
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Σίτι και Γιουνάιτεντ πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1, με τα πάντα στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας να μένουν ανοιχτά. Ο Γκιντογκάν στα 13 δευτερόλεπτα άνοιξε το σκορ, με τον Μπρούνο Φερνάντες να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 33ο λεπτό. by Αναστασία Βοσνάκη
17:51
Επιστροφή σε ένα τέταρτο στο Γουέμπλεϊ για το δεύτερο μέρος... by Αναστασία Βοσνάκη
18:02
18:07
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! by Αναστασία Βοσνάκη
18:11
49' Με τον ίδιο ρυθμό κυλάει το δεύτερο μέρος μέχρι στιγμής. by Αναστασία Βοσνάκη
18:13
51' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Η ΣΙΤΙ! Ο Γκιντογκάν το κάνει ξανά! Μετά την εκτέλεση φάουλ, ο Γερμανός έκανε το σουτ και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Γκουαρδιόλα! 2-1 λοιπόν και ο τελικός παίρνει φωτιά! by Αναστασία Βοσνάκη
18:17
55' Φάουλ για τη Σίτι σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
18:18
Πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους πολίτες. by Αναστασία Βοσνάκη
18:18
57' Κόρνερ για τη Σίτι. by Αναστασία Βοσνάκη
18:19
Ανεκμετάλλευτη και αυτή η στημένη φάση. by Αναστασία Βοσνάκη
18:23
Το γκολ του Γκιντογκάν: by Αναστασία Βοσνάκη
18:23
62' Ωραίο σουτ του Ντε Μπρόινε, διώχνει ο Ντε Χέα με τα πόδια! by Αναστασία Βοσνάκη
18:24
62' Γκαρνάτσο μέσα για τη Γιουνάιτεντ, Έρικσεν έξω. by Αναστασία Βοσνάκη
18:26
64' Μακρινό σουτ του Στόουνς, η μπάλα ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:27
18:30
69' Ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ! Πολύ ωραίο σουτ του Ράσφορντ, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από την εστία. by Αναστασία Βοσνάκη
18:33
71' Σκόραρε ο Γκιντογκάν, αλλά δεν μέτρησε για οφσάιντ! by Αναστασία Βοσνάκη
18:34
72' Πολύ ωραίο σουτ του Γκαρνάτσο, η μπάλα ξυστά από την εστία! by Αναστασία Βοσνάκη
18:35
74' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:36
Πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους κόκκινους διαβόλους. by Αναστασία Βοσνάκη
18:38
77' Φόντεν μέσα για τη Σίτι, έξω ο Ντε Μπρόινε. by Αναστασία Βοσνάκη
18:40
78' Μέσα ο Βέκχορστ για τη Γιουνάιτεντ, έξω ο Σάντσο. by Αναστασία Βοσνάκη
18:42
80' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σίτι! Ο Φόντεν κάνει την σέντρα, ο Χάαλαντ δεν μπορεί να πάρει την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Ακάντζι που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε τελικά άουτ! by Αναστασία Βοσνάκη
18:43
18:45
83' Μακτόμινι μέσα για τη Γιουνάιτεντ, έξω ο Λίντελοφ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:46
84' Ο Σο πήγε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Χάαλαντ και λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα του Ντε Χέα, περνώντας ελάχιστα άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:49
87' Κακή σέντρα του Μπρούνο Φερνάντες, απευθείας άουτ η μπάλα. by Αναστασία Βοσνάκη
18:50
Campeones, campeones... από την κερκίδα και τους οπαδούς της Σίτι που το γλεντάνε εδώ και αρκετή ώρα! by Αναστασία Βοσνάκη
18:51
89' Φοβερή μπαλιά με το εξωτερικό από τον Γκρίλις, πατάει περιοχή και γυρίζει ο Γκιντογκάν αλλά η άμυνα της Γιουνάιτεντ διώχνει τελευταία στιγμή. by Αναστασία Βοσνάκη
18:51
89' Μέσα ο Άκε, έξω ο Γκρίλις για τη Σίτι. Αποθέωση για τον δεύτερο από τους οπαδούς... by Αναστασία Βοσνάκη
18:53
18:53
90'+2' Απίθανη φάση για τη Γιουνάιτεντ! Ο Βέγκχορστ δεν μπορεί εξ επαφής να σκοράρει, με τον Ορτέγκα να το βγάζει και στη συνέχεια η μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στα... καπάκια παίρνει την κεφαλιά ο ΜακΤόμινι που περνά εν τέλει κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:55
Ενάμιση λεπτό για το τέλος.... by Αναστασία Βοσνάκη
18:55
Η Σίτι κρατάει γερά τον τίτλο στα χέρια της, η Γιουνάιτεντ κάνει κάποιες απέλπιδες προσπάθειες. by Αναστασία Βοσνάκη
18:57
90'+5' Κόρνερ για τη Σίτι, το πανηγυρίζει σαν... γκολ! by Αναστασία Βοσνάκη
18:57
Κερδίζει χρόνο ο Νορβηγός... by Αναστασία Βοσνάκη
18:58
ΤΕΛΟΣ! Η Σίτι είναι Κυπελλούχος Αγγλίας μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Γιουνάιτεντ! by Αναστασία Βοσνάκη
18:59
Το 7ο Κύπελλο για τη Σίτι στην ιστορία της, έχοντας ηγέτη και σκόρερ τον αρχηγό της, τον Ιλκάι Γκιντογκάν! by Αναστασία Βοσνάκη