Λειψία-Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη του τελικού του Κυπέλλου Γερμανίας.

20:39
Καλησπέρα σας. Τελικός Κυπέλλου στη Γερμανία, με την κάτοχο του τίτλου, Λειψία, να αντιμετωπίζει την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Βερολίνο. Σέντρα στις 21:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 2. by Γιάννης Πολιάς
20:40
Για τη δεύτερη κατάκτηση της ιστορίας τους οι «κόκκινοι ταύροι», για την έκτη οι «αετοί», που τελευταία φορά που τα κατάφεραν ήταν το 2018. by Γιάννης Πολιάς
20:42
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Λειψία μετέχει στον τελικό για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και τέταρτη τα τελευταία πέντε χρόνια. Τις πρώτες δύο φορές είχε ισάριθμες ήττες, πέρυσι ήρθε η πρώτη επιτυχία ενάντια στη Φράιμπουργκ, στα πέναλτι. by Γιάννης Πολιάς
20:43
Διαιτητής του τελικού, ο Ντάνιελ Ζίμπερτ. by Γιάννης Πολιάς
20:45
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων Λειψία (Μ. Ρόζε): Μπλάσβιχ, Χάλστενμπεργκ, Ορμπάν, Κλόστερμαν, Χένριχς, Λάιμερ, Όλμο, Χαϊνταρά, Σόμποσλαϊ, Βέρνερ, Ενκουνκού Στον πάγκο: Ντιαλό, Σιμακάν, Φόρσμπεργκ, Καμπλ, Μπα, Πόουλσεν, Σλάγκερ, Νάιλαντ, Ράουμ Άιντραχτ Φρ. (Ό. Γκλάσνερ): Τραπ, Χασέμπε, Μαξ, Μπούτα, Εντικά, Τούτα, Ρόντε, Γκέτσε, Σόου, Καμάντα, Κολό Μουανί Στον πάγκο: Λίντστρεμ, Γιάκιτς, Λεντς, Αάρονσον, Τουρέ, Τσάντλερ, Μπορέ, Ραμάι, Εμπιμπέ by Γιάννης Πολιάς
20:49
Για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε, δεν υπάρχει περαιτέρω κίνητρο πέραν της υπεράσπισης του τίτλου. Για εκείνη του Όλιβερ Γκλάσνερ, υπάρχει εκείνη της... αναβάθμισης του ευρωπαϊκού εισιτηρίου! Με τα υπάρχοντα δεδομένα, η Άιντραχτ πάει στα προκριματικά του Europa Conference League, ωστόσο αν πάρει τον τίτλο, θα πάει στους ομίλους του Europa και θα στείλει τη Λεβερκούζεν στην τρίτη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση της UEFA. by Γιάννης Πολιάς
20:53
Κατάμεστο το Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου. by Γιάννης Πολιάς
20:54
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. by Γιάννης Πολιάς
20:56
Νωρίτερα, είχαμε τελικό Κυπέλλου και στην Αγγλία, με τη Μάντσεστερ Σίτι να νικά 2-1 τη Γιουνάιτεντ. by Γιάννης Πολιάς
20:59
Με 4-4-2 η Λειψία, με 3-4-3 η Άιντραχτ. by Γιάννης Πολιάς
21:00
Εκτός οι Γκβάρντιολ, Σίλβα, Γκουλάτσι για τους τυπικά γηπεδούχους, χωρίς Σμόλτσιτς οι «αετοί». by Γιάννης Πολιάς
21:01
Πάμε! by Γιάννης Πολιάς
21:03
Τεουτόνια Ότενσεν, Αμβούργο, Χόφενχαϊμ, Ντόρτμουντ και Φράιμπουργκ απέκλεισε για να φτάσει ως εδώ η Λειψία. Μαγδεμβούργο, Κίκερς Στουτγκάρδης, Ντάρμσταντ, Ουνιόν Βερολίνου και Στουτγκάρδη ξεπέρασε η Άιντραχτ. by Γιάννης Πολιάς
21:05
4' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λειψία! Φοβερή αντεπίθεση με τον Σόμποσλαϊ να κουβαλά την μπάλα και να βρίσκει τον Βέρνερ, ο οποίος όμως τελείωσε τη φάση με άψυχο πλασέ πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. by Γιάννης Πολιάς
21:08
7' Φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή για την Άιντραχτ. by Γιάννης Πολιάς
21:09
Αναμπουμπούλα στην άμυνα και η μπάλα καταλήγει άουτ, με τον Τούτα να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα προς τη σωστή κατεύθυνση. by Γιάννης Πολιάς
21:12
11' Το σουτ του Όλμο μέσα από την περιοχή σταμάτησε πάνω στον Μπούτα. by Γιάννης Πολιάς
21:15
21:17
16' Μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή ο Καμάντα αλλά δεν κατάφερε να βρει συμπαίκτη. by Γιάννης Πολιάς
21:17
16' Μεγάλη στιγμή για την Άιντραχτ! Ο Κολό Μουανί... χάζεψε τον αντίπαλό του και έπιασε το δυνατό σουτ από τα δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. by Γιάννης Πολιάς
21:22
Συμπληρώσαμε ένα 20λεπτο, από μία καλή στιγμή για κάθε φιναλίστ έως τώρα. by Γιάννης Πολιάς
21:24
23' Φάουλ σε πλάγια θέση για την Άιντραχτ, κοντά στην περιοχή. by Γιάννης Πολιάς
21:25
Πολύ κακή η εκτέλεση του Γκέτσε. by Γιάννης Πολιάς
21:26
25' Στο 65% η κατοχή της μπάλας για τη Λειψία. by Γιάννης Πολιάς
21:30
29' Πολλά τα φάουλ που καταλογίζει ο Ζίμπερτ, πολλές οι διακοπές στο ματς. by Γιάννης Πολιάς
21:32
31' Βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή ο Κολό Μουανί, διαμαρτυρήθηκε αλλά ο διαιτητής δεν... συγκινήθηκε. by Γιάννης Πολιάς
21:36
35' Το ματς δεν διεκδικεί και... δάφνες ποιότητας μέχρι τώρα. by Γιάννης Πολιάς
21:38
21:40
Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου βρίσκεται και ο άλλοτε ποδοσφαιριστής της Άιντραχτ και νυν της ΑΕΚ, Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς. by Γιάννης Πολιάς
21:42
42' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λειψία! Κόντραρε το σουτ του Ενκουνκού μέσα από την περιοχή και πέρασε λίγο έξω από την εστία του Τραπ. by Γιάννης Πολιάς
21:47
Λειψία-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-0, σε ένα πρώτο 45λεπτο με ελάχιστες καλές στιγμές. Σε λίγο ξανά μαζί. by Γιάννης Πολιάς
22:02
Επιστρέφουμε σιγά σιγά... by Γιάννης Πολιάς
22:03
22:05
Καπνογόνα από τους φίλους της Άιντραχτ, την ώρα που ετοιμαζόμαστε για τη σέντρα. by Γιάννης Πολιάς
22:06
Μικρή καθυστέρηση λόγω του καπνού. Να που συμβαίνουν κι αλλού αυτά... by Γιάννης Πολιάς
22:07
22:09
47' Φάουλ σε μακρινή απόσταση για τη Λειψία. by Γιάννης Πολιάς
22:10
Δεν πέρασε η μπάλα από το γέμισμα του Σόμποσλαϊ. by Γιάννης Πολιάς
22:14
52' Η ωραία προσπάθεια του Γκέτσε από τα αριστερά κατέληξε σε μια πάσα στον Καμάντα, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί. by Γιάννης Πολιάς
22:16
55' Κόρνερ για την Άιντραχτ. by Γιάννης Πολιάς
22:17
56' Η κεφαλιά του Καμάντα έστειλε την μπάλα... στρατόσφαιρα. by Γιάννης Πολιάς
22:21
59' Ο Κολό Μουανί μπήκε στην περιοχή μετά από μπαλιά του Γκέτσε, επιχείρησε να βγάλει πάσα... πάρε-βάλε στον Καμάντα όμως πέτυχε αμυντικό! by Γιάννης Πολιάς
22:22
Πρώτη υποψία φάσης σε ένα δεύτερο ημίχρονο που δεν συναρπάζει κιόλας... by Γιάννης Πολιάς
22:22
Τρεις τελικοί έχουν κριθεί στην παράταση ή τα πέναλτι την τελευταία δεκαετία. by Γιάννης Πολιάς
22:23
61' Πόουλσεν αντί Βέρνερ. by Γιάννης Πολιάς
22:24
by Γιάννης Πολιάς
22:24
Μετά το 4', ο Γερμανός επιθετικός ήταν μάλλον ακίνδυνος! by Γιάννης Πολιάς
22:26
64' Έπιασε το βολέ μέσα από την περιοχή ο Γκέτσε, όμως η μπάλα πήγε... συστημένη στην αγκαλιά του Μπλάσβιχ. by Γιάννης Πολιάς
22:26
65' Κόρνερ για την Άιντραχτ, καθάρισε ξανά ο τερματοφύλακας των «κόκκινων ταύρων». by Γιάννης Πολιάς
22:27
22:31
69' Κόρνερ μετά από σουτ του Πόουλσεν, που κόντραρε, μέσα από την περιοχή. by Γιάννης Πολιάς
22:31
70' Λίντστρεμ αντί Ρόντε. by Γιάννης Πολιάς
22:32
71' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ, 1-0 Η ΛΕΙΨΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΚΟΥΝΚΟΥ! Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο αλλά οι κυπελλούχοι επέμειναν, με τον Όλμο να τροφοδοτεί τον Γάλλο στα αριστερά, εκείνος ελίχθηκε ωραία και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Εντικά και να ξεγελά τον τερματοφύλακα! by Γιάννης Πολιάς
22:33
Τυχερό γκολ αλλά... γκολ! by Γιάννης Πολιάς
22:34
Ο Ενκουνκού είχε σκοράρει και πέρυσι στον τελικό. by Γιάννης Πολιάς
22:35
Να δούμε αν θα μπορέσει να αντιδράσει και να αποφύγει την ήττα η Άιντραχτ... by Γιάννης Πολιάς
22:36
74' Κόρνερ για τη Λειψία, που αντί να κλειστεί, πάει και για δεύτερο γκολ για να τελειώνει! by Γιάννης Πολιάς
22:36
Έδιωξε σε πλάγιο ο Εντικά. by Γιάννης Πολιάς
22:38
77' Κίτρινη κάρτα στον Γκέτσε για φάουλ. by Γιάννης Πολιάς
22:39
Στημένη μπάλα από πλάγια θέση για τους «κόκκινους ταύρους». by Γιάννης Πολιάς
22:39
77' Σλάγκερ αντί Χαϊνταρά. by Γιάννης Πολιάς
22:40
78' Λεντς αντί Μαξ, Μπορέ αντί Χασέμπε. by Γιάννης Πολιάς
22:40
79' Κόρνερ για τη Λειψία, που πιέζει τρομερά. by Γιάννης Πολιάς
22:41
79' Καλή στιγμή για τη Λειψία! Λίγο άουτ η κεφαλιά του Πόουλσεν. by Γιάννης Πολιάς
22:42
Η αντικατάσταση του Βέρνερ από τον Δανό έχει εξελιχτεί σε σωτήρια για τη Λειψία, πολύ πιο κινητικός και απειλητικός. by Γιάννης Πολιάς
22:43
Έχουμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο, κοντά σε ένα ακόμη Κύπελλο η Λειψία! by Γιάννης Πολιάς
22:45
22:47
85' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ, 2-0 Η ΛΕΙΨΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΜΠΟΣΛΑΪ! Ο Ενκουνκού έβγαλε μόνο του μέσα στην περιοχή τον Ούγγρο και εκείνος κλείδωσε τη νίκη από κοντά! Ασύλληπτη ομαδική ενέργεια μέχρι να φτάσει η μπάλα στον σκόρερ, ο οποίος είχε βρει τον Σλάγκερ με τακουνάκι δευτερόλεπτα πριν το γκολ... by Γιάννης Πολιάς
22:49
87' Επικίνδυνη μπαλιά Σόμποσλαϊ, δεν πρόλαβε ο Λάιμερ. by Γιάννης Πολιάς
22:49
87' Καλή στιγμή για την Άιντραχτ! Ωραίο σουτ Κολό Μουανί από τα δεξιά, σε κόρνερ έδιωξε ο Μπλάσβιχ. by Γιάννης Πολιάς
22:52
Ο Εμπιμπέ έχει αντικαταστήσει τον Μπούτα. by Γιάννης Πολιάς
22:52
90+1' Καμπλ αντί Σόμποσλαϊ. by Γιάννης Πολιάς
22:53
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. by Γιάννης Πολιάς
22:54
Ψάχνουν ελπίδα οι παίκτες της Άιντραχτ, αλλά είναι πια αργά... by Γιάννης Πολιάς
22:54
90+3' Κίτρινη κάρτα στον Κολό Μουανί για φάουλ. by Γιάννης Πολιάς
22:56
Τέλος, Λειψία-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-0! Η ομάδα του Ρόζε είναι Κυπελλούχος Γερμανίας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά! by Γιάννης Πολιάς