Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη του δεύτερου ημιτελικού των playoffs του Nations League

Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
21:32
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ημιτελικού των Nations League Finals, ανάμεσα σε Ισπανία και Ιταλία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:33
Το τουρνουά διεξάγεται στην Ολλανδία και το παιχνίδι στο «De Grolsch Veste» της Τβέντε. by Μανώλης Μουσουράκης
21:33
Σέντρα στις 21:45. by Μανώλης Μουσουράκης
21:35
Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από Novasports Prime και Alpha. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (18/6, 21:45) στον μεγάλο τελικό την Κροατία, ενώ ο ηττημένος στον μικρό τελικό την Ολλανδία (την ίδια μέρα στις 16:00). Υπενθυμίζεται ότι χθες η Χρβάτσκα -σε ένα εκπληκτικό ματς- επικράτησε 4-2 στην παράταση των «Οράνιε». by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Ισπανία (Ντε λα Φουέντε): Σιμόν, Νάβας, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Άλμπα, Ρόδρι, Μερίνο, Γκάβι, Ροντρίγκο, Πίνο, Μοράτα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Τολόι, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Φρατέζι, Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Ζανιόλο, Ιμόμπιλε, Σπινατσόλα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Στον πάγκο για την Ισπανία: Κέπα, Ασένσιο, Κανάλες, Καρβαχάλ, Φάτι, Νάτσο, Γκαρσία, Χοσέλου, Όλμο, Ράγια, Ρουίθ, Θουμπιμένδι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Στο πάγκο για την Ιταλία: Μποντζόρνο, Κιέζα, Κριστάντε, Νταρμιάν, Ντιμάρκο, Νιόντο, Μέρετ, Πελεγκρίνι, Ρασπαντόρι, Ρετέγκι, Βεράτι, Βικάριο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:39
Να σημειωθεί ότι για τη «Φούρια Ρόχα» ο Λε Νορμάν της Ρεάλ Σοσιεδάδ πραγματοποιεί το ντεμπούτο του. by Μανώλης Μουσουράκης
21:39
Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάκρεια, ακολουθεί παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:40
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Σλοβένος Σλάβκο Βίντσιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:41
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:41
Ώρα για τους εθνικούς ύμνους. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Το ταξίδι των Ισπανών ξεκίνησε από το 2ο γκρουπ της πρώτης κατηγορίας, όπου με τρεις νίκες, δυο ισοπαλίες και μόλις μία ήττα, μάζεψαν 11 βαθμούς και πήραν την πρωτιά του ομίλου. Παρόμοια πορεία με τα ίδια αποτελέσματα πραγματοποίησαν και οι Ιταλοί στο 3ο γκρουπ, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Ουγγαρία. Οι δυο ομάδες έχουν... παρελθόν στο τουρνουά καθώς στην προηγούμενη διοργάνωση αναμετρήθηκαν στην ίδια φάση, με την Ισπανία να νικά με 2-1 την Ιταλία (17', 45'+2' Τόρες – 83' Πελεγκρίνι) και να προκρίνεται στον τελικό, όπου ηττήθηκε από τη Γαλλία με το ίδιο σκορ. Συνολικά, οι αποψινοί μονομάχοι έχουν συναντηθεί 35 φορές, με την ομάδα του Ντε λα Φουέντε -στο τρίτο παιχνίδι στον πάγκο της «Φούρια Ρόχα» μετά τους αγώνες στα προκριματικά του Euro 2024 (μία νίκη με Νορβηγία και μία ήττα από τη Σκωτία)- να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 13 νίκες έναντι 10 των Ιταλών, ενώ 12 αναμετρήσεις έχουν λήξει ισόπαλες. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Όλα έτοιμα για τη σέντρα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Στιγμή για την Ισπανία, μόλις στα 32''. Ο Ρόδρι πήρε το «ριμπάουντ» και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
3' ΓΚΟΛ για την Ισπανία! 1-0! Σκόρερ ο Πίνο! Κακή πάσα του Ντοναρούμα, ο Γκάβι πιέζει ψηλά και βοηθά τον Πίνο να κλέψει, για να πατήσει εν συνεχεία περιοχή και να πλασάρει ανενόχλητος για το 1-0. Εξαιρετικό ξεκίνημα για τη «Φούρια Ρόχα» που είχε προειδοποιήσει μόλις στα 32''! by Μανώλης Μουσουράκης
21:56
10' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ιταλία! Ο Τζανιόλο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει το απλωμένο χέρι του Λε Νορμάν και τον Σλάβκο Βίντσιτς να δείχνει την άσπρη βούλα! by Μανώλης Μουσουράκης
21:57
11' ΓΚΟΛ για την Ιταλία! 1-1! Ο Ιμόμπιλε είναι εύστοχος στην εκτέλεση. Από τη μία πλευρά η μπάλα, από την άλλη πλευρά ο Ουνάι Σιμόν! by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Κακό ξεκίνημα για τον Λε Νορμάν (υπενθυμίζεται πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με την Ισπανία), άμεση απάντηση για την Ιταλία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:02
Κυκλοφορεί την μπάλα η Ισπανία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
17' Μακρινό σουτ του Νάβας, δεν ανησυχεί ο Ντοναρούμα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
20' Ακόμα ένα σουτ για την Ισπανία, αυτή τη φορά συρτό από τον Ροντρίγκο. Μπλοκάρει ο Ντοναρούμα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
21' ΓΚΟΛ η Ιταλία! 1-2! Σκόρερ ο Φρατέζι! Τρομερή κάθετη του Ζορζίνιο, βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον άσο της Σασουόλο, που ξεκίνησε από οριακή θέση και ο οποίος πλασάρει εύστοχα! by Μανώλης Μουσουράκης
22:07
Δεν θα μετρήσει το γκολ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:08
Ακυρώνεται για οφσάιντ μέσω VAR! Παραμένει το 1-1. by Μανώλης Μουσουράκης
22:12
Συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων η Ισπανία, με τους Ιταλούς να προσπαθούν να ανακτήσουν για να βγουν στην κόντρα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:13
27' Ευκαιρία για την Ισπανία. Σουτ από το ύψος της περιοχής του Μοράτα, με τον Ντοναρούμα να διώχνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
29' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για την Ιταλία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:15
Περνά ανεκμετάλλευτο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
Επιμένει η Ισπανία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
36' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα με τέσσερις παίκτες, ωστόσο ο Ιμόμπιλε τα... θαλάσσωσε. Επιχείρησε διαγώνιο σουτ, ενώ έρχονταν σαν τρέιλερ τουλάχιστον δύο συμπαίκτες του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:25
Γενικά, η επιλογή της Ισπανίας να παίζει τόσο ψηλά μη έχοντας καλές επιστροφές -και η αντίστοιχη της Ιταλίας να περιμένει πίσω από την μπάλα ψάχνοντας την ανάκτηση και τη γρήγορη αντεπίθεση- έχει δώσει σημαντικές προϋποθέσεις στην ομάδα του Μαντσίνι. Ακόμα κι εάν η «Φούρια Ρόχα» έχει τελικά περισσότερες τελικές. by Μανώλης Μουσουράκης
22:26
39' Κίτρινη στον Ιμόμπιλε. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
43' Στιγμή για την Ισπανία. Ωραία συνδυαστική προσπάθεια, όμως ο Ντοναρούμα μπλοκάρει το σουτ του Μοράτα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:30
44' Στιγμή για την Ιταλία. Δυνατό μονοκόμματο σουτ του Τολόι εκτός περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:32
45'+1' Κίτρινη στον Άλμπα, με τους Ιταλούς να διαμαρτύρονται επειδή τους ανέκοψε αντεπίθεση με προϋποθέσεις! by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1. Η Ισπανία άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' με τον Πίνο, με τον Ιμόμπιλε να απαντά με εκτέλεση πέναλτι στο 11'. Στο 21' ακυρώθηκε τέρμα του Φρατέζι για οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:46
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:47
Αλλαγές για τις δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
22:48
Οι Νταρμιάν και Ντιμάρκο στις θέσεις των Μπονούτσι και Σπινατσόλα για την Ιταλία, ο Ασένσιο σε εκείνη του Άλμπα για την Ισπανία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:49
46' Σέντρα για το δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:52
48' Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία. Απίστευτη ενστικτώδης απόκρουση του Ντοναρούμα σε πρώτο χρόνο σε κοντινό τελείωμα από τον Μερίνο, ο Μοράτα πήρε το «ριμπάουντ» αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει και να σκοράρει από κοντά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:53
Η Ισπανία πιέζει για το γκολ και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. by Μανώλης Μουσουράκης
22:55
52' Φάση για την Ισπανία! Κακή έξοδος από τον Ντοναρούμα μετά από εκτέλεση φάουλ της «Φούρια Ρόχα», δεν μπορεί να σκοράρει με γυριστό ο Ρόδρι! by Μανώλης Μουσουράκης
23:00
57' Κίτρινη στον Γκάβι, ο οποίος ανέκοψε τον Μπαρέλα τραβόντας τον από τη φανέλα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:03
61' Οι Κιέζα και Κριστάντε στις θέσεις των Ιμόμπιλε και Ζορζίνιο, αντίστοιχα, για την Ιταλία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:06
Έπεσε ο ρυθμός. by Μανώλης Μουσουράκης
23:08
65' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία! Σουτ στην κίνηση του Φρατέζι από το σημείο του πέναλτι, μεγάλο «στοπ» από τον Σιμόν! by Μανώλης Μουσουράκης
23:11
68' Ο Κανάλες στη θέση το Γκάβι για την Ισπανία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:16
73' Γύρισμα του Ντιμάρκο, με τον Άλμπα να διώχνει προ του Ντι Λορέντσο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:17
74' Φαμπιάν Ρουίθ και Φάτι μέσα για την Ισπανία, έξω οι Μερίνο και Πίνο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:19
76' Ο Βεράτι στη θέση του Φρατέζι για την Ιταλία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:22
79' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ισπανία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:22
Δεν βγαίνει κάτι από τη φάση... by Μανώλης Μουσουράκης
23:25
80' Φάση για την Ισπανία. Κάθετη του Ρουίθ στον Άλμπα, εκείνος κάνει το γύρισμα, με τον Μοράτα να τσιμπά την μπάλα, η οποία όμως κόντραρε. Κόρνερ για τους Ισπανούς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:26
83' Κίτρινη ο Μοράτα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:26
84' Ο Χοσέλου στη θέση του Μοράτα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:31
88' ΓΚΟΛ για την Ισπανία! 2-1! Σκόρερ ο Χοσέλου! Σουτ του Ρόδρι εκτός περιοχής, διπλή κόντρα, για να πάει η μπάλα στον Χοσέλου, ο οποίος με το που μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο δίνει τη λύση στην ομάδα του! Ο ορισμός της «χρυσής» αλλαγής. by Μανώλης Μουσουράκης
23:35
Έχουμε μπει στον έξτρα χρόνο, τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
23:38
Δεν φαίνεται να μπορεί να αλλάξει κάτι... by Μανώλης Μουσουράκης
23:38
Τέλος! by Μανώλης Μουσουράκης
23:40
Η Ισπανία βρήκε ένα γκολ στην αρχή και ένα ακόμη στο τέλος της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να επικρατήσει 2-1 της Ιταλίας, παίρνοντας την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Nations League, εκεί όπου την Κυριακή (18/6, 21:45) θα αντιμετωπίσει την Κροατία. «Χρυσή» αλλαγή ο Χοσέλου, ο οποίος μπήκε στο 84' και σκόραρε στο 88'. Ιταλία κόντρα στην Ολλανδία στον μικρό τελικό (18/6, 16:00). by Μανώλης Μουσουράκης