Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της πρώτης αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Ντινάμο στο Ζάγκρεμπ

20:09
Καλησπέρα σας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:10
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ντινάμο Ζάγκρεμπ-ΑΕΚ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League. by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
Μια συνάντηση, στην οποία το αγωνιστικό σκέλος έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα. Φυσιολογικά και δικαιολογημένα μετά τη δολοφονική επίθεση των Κροατών και των ντόπιων συνεργατών τους την περασμένη Δευτέρα (7/8) έξω από την OPAP Arena, η οποία επέφερε τον θάνατο του 29χρονου φίλου της «Ένωσης», Μιχάλη Κατσούρη. Το παιχνίδι αναβλήθηκε, έτσι εκείνο στο Ζάγκρεμπ θα είναι το πρώτο στη σειρά. Η ρεβάνς θα πραγματοποιεί το Σάββατο (19/8, 21:45) στη Νέα Φιλαδέλφεια. by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
Φυσικά, εάν και σε δεύτερη μοίρα, το αγωνιστικό διακύβευμα παραμένει τεράστιο και για τις δύο ομάδες, στην προσπάθειά τους να προκριθούν στους χρυσοφόρους ομίλους της κορυφαίας διοργάνωσης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:14
Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα Playoffs της διοργάνωσης την νταμπλούχο Βελγίου, Αντβέρπ. Πρώτο παιχνίδι στην Αμβέρσα την Τρίτη 22 Αυγούστου στις 22:00, ενώ η ρεβάνς θα γίνει στη Νέα Φιλαδέλφεια ή στο Ζάγκρεμπ (ανάλογα με τον νικητή) την Τετάρτη 30 Αυγούστου, επίσης στις 22:00. Στο απευκταίο σενάριο του αποκλεισμού, η ΑΕΚ θα παίξει στα Playoffs του Europa League με τον ηττημένο του ζευγαριού Κοπεγχάγη-Σπάρτα Πράγας (0-0 το πρώτο ματς στη Δανία). Σε κάθε περίπτωση, οι νταμπλούχοι Ελλάδος έχουν εξασφαλισμένη την παρουσία τους στους ομίλους του Europa Conference League, ο φετινός τελικός του οποίου θα φιλοξενηθεί στην OPAP Arena. Φυσικά, στις τάξεις των «κιτρινόμαυρων» -όπως έχει φανεί και από τις δηλώσεις τεχνικού τιμ και παικτών- θα επιδιωχθεί το… μέγιστο, ήτοι η πρόκριση στους ομίλους του Champions League. by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
Φυσικά, στον οργανισμό της ΑΕΚ υπάρχει πένθος. Ο Ματίας Αλμέιδα, πριν την αναχώρηση για την Κροατία, τόνισε ότι η ομάδα του θα παίξει στο «Μάξιμιρ» για την ιστορία της «Ένωσης» και την οικογένεια του Μιχάλη. by Μανώλης Μουσουράκης
20:20
Θυμηθείτε όσα δήλωσαν στη συνέντευξη Τύπου για το ματς ο Ματίας Αλμέιδα και ο Γενς Γιόνσον. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
Και εδώ οι δηλώσεις του προπονητή της Ντινάμο Ζάγκρεμπ και πρώην χαφ του Παναθηναϊκού, Ιγκόρ Μπίστσαν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
Ας δούμε σε αυτό το σημείο τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς - Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί - Ελίασον, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα - Γκαρσία, Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
Στον πάγκο για τους «κιτρινόμαυρους»: Αθανασιάδης, Γκίνης, Μοχαμάντι, Ρότα, Μήτογλου, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Άμραμπατ, Φαν Βέερτ, Αραούχο, Μαχαίρας, Πισάρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:24
Εκτός για την ΑΕΚ μόνο ο Γκατσίνοβιτς λόγω ενοχλήσεων. Επιστροφή στην αποστολή για Αραούχο. Εκτός λίστας οι Πόνσε και Ζίνι, οι Ραντόνια και Πήλιος, οι νεαροί Ρόκσον και Λαμαράνα, καθώς φυσικά και ο τραυματίας Φερνάντες. by Μανώλης Μουσουράκης
20:26
Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς - Μοχαράμι, Ριστόφσκι, Γιόσιπ Σούταλο, Μικαϊλιτσένσκο - Μπούλατ, Μίσιτς - Σπίκιτς, Λιούμπιτσιτς, Ιβανούσετς - Πέτκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:28
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Νέβιστιτς, Μπόσκο Σούταλο, Μπερνάουερ, Μπατούρινα, Εμρέλι, Ντρίμιτς, Μαρίν, Σούτσιτς, Κανέκο, Ρουκάβινα, Λούκανιτς, Πέριτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:29
Στον πάγκο έμεινε τελικά το βασικό «δεκάρι» της Ντινάμο, Μπατούρινα, για τον οποίο ο Μπίστσαν είχε ενημερώσει στη συνέντευξη Τύπου ότι έχει πυρετό. by Μανώλης Μουσουράκης
20:29
Σέντρα στο «Μάξιμιρ» στις 21:00. by Μανώλης Μουσουράκης
20:32
Να σημειωθεί ότι αυτή τη στιγμή -μισή ώρα πριν τη σέντρα- το γήπεδο είναι... ψιλοάδειο! Εξάλλου, όπως είχε αναφερθεί χθες, τελικά αναμένονταν 15.000 κόσμου από τα 35.000 που είναι η χωρητικότητα του σταδίου. Είναι και οι οπαδοί της κροατικής ομάδας μουδιασμένοι ή και αποτροπιασμένοι με τα όσα αποτρόπαια έγιναν την προηγούμενη Δευτέρα; Μακάρι... by Μανώλης Μουσουράκης
20:33
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Μαραθιανού. by Μανώλης Μουσουράκης
20:33
Υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:33
Διαιτητής: Ζοάο Πινέιρο (Πορτογαλία) Α' βοηθός: Μπρούνο Ζεσούς (Πορτογαλία) Β' βοηθός: Λουτσιάνο Μάια (Πορτογαλία) 4ος διαιτητής: Κλαούντιο Φιλίπε Ρουίβο Περέιρα (Πορτογαλία) VAR: Τιάγκο Μαρτίνς (Πορτογαλία) by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
Ευτυχώς, η αποστολή της ΑΕΚ δεν έχει αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα από χθες που βρίσκεται στο Ζάγκρεμπ. Μάλιστα, σύμφωνα με τους Κροάτες τέτοια μέτρα ασφαλείας δεν υπήρχαν στο Ζάγκρεμπ ούτε όταν βρέθηκε εκεί ο Πάπας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
Βέβαια, τόσο από πλευράς Ντινάμο όσο και σε πολιτικό επίπεδο στην Κροατία συνεχίζονται οι προκλήσεις. Προς αυτήν την κατεύθυνση και οι δηλώσεις του εκπροσώπου Τύπου των γηπεδούχων, ο οποίος ισχυρίστηκε ότι η «Ένωση» δεν δείχνει διάθεση συνεργασίας. Φυσικά, η πραγματικότητα έχει να κάνει με το ότι οι «κιτρινόμαυροι» έχουν ξεκαθαρίσει ότι θα απέχουν από εκδηλώσεις δημοσίων σχέσεων λόγω πένθους, την ίδια ώρα όμως που συμμετέχουν κανονικά στις συσκέψεις ασφαλείας και σε ό, τι έχει να κάνει με τα οργανωτικά θέματα του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
Υπενθυμίζεται ότι η UEFA αποδέχθηκε το αίτημα της ΑΕΚ για να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στην αναμέτρηση με τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ στη μνήμη του αδικοχαμένου φίλου της «Ένωσης», Μιχάλη Κατσούρη, ενώ οι παίκτες του «δικεφάλου» θα φορούν μαύρο περιβραχιόνιο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:38
Στα του αγώνα τώρα, η ΑΕΚ δεν έχει αγωνιστικό ρυθμό. Χωρίς επίσημο παιχνίδι στα πόδια της, τη στιγμή που το τελευταίο της φιλικό ήταν πριν από 16 μέρες. Βέβαια, η εικόνα της στην περίοδο προετοιμασίας έδειξε ότι συνεχίζει με το πόδι πατημένο στο γκάζι από την περασμένη ονειρική σεζόν. Συγκεκριμένα, επικράτησε κόντρα σε Αντβέρπ (3-0), Σαχτάρ (5-0), Βόλο (3-0) και Τράμπζονσπορ (3-1), ενώ νίκησε 2-0 και τη Σαχτάρ Β' χωρίς τους «βασικούς» της. Το μοναδικό αρνητικό της αποτέλεσμα ήρθε στο πρώτο της «τεστ», κόντρα στη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (ήττα 1-0), όπου αγωνίστηκε με πολλές απουσίες. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
Από την άλλη, η Ντινάμο ξεκίνησε τη φετινή της ευρωπαϊκή πορεία από τον β' προκριματικό γύρο του Champions League, όπου απέκλεισε με χαρακτηριστική ευκολία και συνολικό σκορ 6-0 την Αστάνα (4-0 εντός, 2-0 εκτός). Εντός των συνόρων η πρωταθλήτρια Κροατίας άρχισε με την επικράτηση (1-0) επί της Χάιντουκ στον τελικό του εγχώριου Σούπερ Καπ. Πάντως, στο πρωτάθλημα δεν έχει ξεκινήσει καλά, με μόλις μία νίκη σε τρία παιχνίδια και αρκετή γκρίνια να συνοδεύει το πρόσωπο του Μπίστσαν. Το περασμένο Σαββατοκύριακο δεν αγωνίστηκε, καθώς είχε αναβληθεί (πριν τα γεγονότα της Νέας Φιλαδέλφειας) το ντέρμπι με τη Λοκομοτίβα, ώστε να έχει περισσότερο χρόνο ξεκούρασης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
20:41
20:42
20:42
20:42
20:44
Να σημειωθεί ότι αυτό συνιστά το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ΑΕΚ -μετά από 236 που προηγήθηκαν- χωρίς να έχει κάποιον Έλληνα στην αρχική της ενδεκάδα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:53
20:53
20:53
20:54
20:54
20:56
Με Σιντιμπέ και Ελίασον στη δεξιά πλευρά λοιπόν η ΑΕΚ. Προτιμήθηκαν αντί των Ρότα και Άμραμπατ, αντίστοιχα. Φαίνεται πως θα πάει με επιθετική διάθεση ο Ματίας Αλμέιδα, όχι βέβαια πως μας έχει συνηθίσει σε κάτι διαφορετικό ο Αργεντινός τεχνικός. Να δούμε σε ποια μέτρα θα πιέζουν οι «κιτρινόμαυροι». by Μανώλης Μουσουράκης
20:56
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούθν τώρα την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
by Μανώλης Μουσουράκης
20:59
Σιμάνσκι ο αρχηγός για την «Ένωση», αφού ο Αραούχο βρίσκεται στον πάγκο. Μάλιστα, πάνω στο περιβραχιόνιο υπάρχει το γράμμα «Μ» στη μνήμη του αδικοχαμένου Μιχάλη. Πάντως είναι εντυπωσιακό ότι ο Αργεντινός φορ τελικά θα βρίσκεται από το πρώτο επίσημο ματς στη διάθεση του προπονητή του, επιστρέφοντας έως και ένα μήνα νωρίτερα από τον τραυματισμό του. by Μανώλης Μουσουράκης
21:01
1' Σέντρα στο ματς by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
1' Φάση για την Ντινάμο. Πριν συμπληρωθούν 30'', η μπαλιά πέρασε στην πλάτη του Μουκουντί και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπούλατ έπιασε ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το όριο της περιοχής. Έπεσε σωστά ο Στάνκοβιτς, αλλά δεν χρειάστηκε να επέμβει, άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
Κυκλοφορούν οι Κροάτες στα πρώτα λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:05
4' Γύρισμα του Ιβανούσετς από αριστερά, διώχνει σε κόρνερ ο Γιόνσον. by Μανώλης Μουσουράκης
21:05
Χρειάζεται προσοχή για την ΑΕΚ, η οποία πρέπει να αρχίσει να κρατά μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
5' Πέρασε χωρίς κίνδυνο το κόρνερ, βγήκε πειστικά και έδιωξε με γροθιά ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:07
7' Κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα της Ντινάμο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:08
7' Εκτέλεση από τον Ελίασον στο πρώτο δοκάρι, back-to-back κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
Περνά ανεκμετάλλευτο. Ο Ελίασον διαμαρτυρήθηκε ορθώς ότι υπήρξε και τρίτο κόρνερ στη σειρά. Η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Σπίκιτς κατά το γύρισμά του από αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:10
9' Στιγμή για την Ντινάμο με επικίνδυνο γύρισμα στην ανοργάνωτη άμυνα της ΑΕΚ, με τον Σιντιμπέ να απομακρύνει. by Μανώλης Μουσουράκης
21:10
Στην εξέλιξη της φάσης, η ΑΕΚ έψαξε ωραία την αντεπίθεση, δίχως όμως αποτέλεσμα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:11
21:11
21:11
21:11
21:12
Φαίνεται πως στο γήπεδο έχουν πάει κυρίως οι οργανωμένοι... Όλη η κεντρική εξέδρα είναι άδεια. by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
21:15
15' Ευκαιρία για την Ντινάμο. Πάτησε περιοχή ο Λιούμπιτσιτς, με τον Στάνκοβιτς να διώχνει σε πρώτο χρόνο και ο Μουκουντί σε δεύτερο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
16' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Τρομερό τρανζίσιον από την «Ένωση». Ο Πινέδα πρέσαρε, έκλεψε, κουβάλησε και έσπασε κάθετα στον Τσούμπερ, εκείνος ψύχραιμα είδε το ανέβασμα του Λιβάι στην απέναντι γωνία της μικρής περιοχής και του πέρασε την μπάλα, αλλά ο Λιβάκοβιτς έβαλε «στοπ» στον 25χρονο φορ διώχνοντας σε ακόμα ένα κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:18
Αυτούς τους κενούς χώρους πρέπει και μπορούν να αξιοποιήσουν οι «κιτρινόμαυροι»! by Μανώλης Μουσουράκης
21:20
Τα χαφ της Ντινάμο -και ειδικά ο Λιούμπιτσιτς- αναλαμβάνουν πολλές πρωτοβουλίες. Δεν είναι κοντά οι γραμμές της «Ένωσης». by Μανώλης Μουσουράκης
21:21
20' Στιγμή για την Ντινάμο. Σουτ του Πέτκοβιτς εκτός περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο Στάνκοβιτς με το ένα χέρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
21:24
Αρχίζει και κρατά μπάλα η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:25
21:27
26' Φάση για την Ντινάμο. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και ασταθές διώξιμο του Χατζισαφί, η μπάλα στρώθηκε στον Χριστόφσκι. Εκείνος έπιασε σουτάρα, η οποία κατέληξε με δύναμη πάνω στον Μικαϊλιτσένκο που σωριάστηκε στο έδαφος, με τη φάση να σταματά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:30
30' Η ΑΕΚ κυκλοφόρησε την μπάλα στην περιοχή της Ντινάμο, όμως το σουτ του Γκαρσία κόντραρε. by Μανώλης Μουσουράκης
21:32
Η ΑΕΚ δεδομένα δίνει χώρο στους Κροάτες, ασκώντας το πρέσινγκ της πιο χαμηλά, όπως δηλαδή με την Τράμπζονσπορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έχουν ποιοτικά χαφ και βρίσκουν/δημιουργούν κενά ανάμεσα στις γραμμές του «δικεφάλου», εξού και έχουν φτιάξει στιγμές. by Μανώλης Μουσουράκης
21:33
32' Τρομερή επέμβαση του Στάνκοβιτς σε επικίνδυνο σουτ που κόντραρε. by Μανώλης Μουσουράκης
21:34
Εξαιρετικός και σήμερα ο Αυστριακός πορτιέρε! by Μανώλης Μουσουράκης
21:36
Οι οργανωμένοι της Ντινάμο με τα παρακάτω άδεια καθίσματα δείχνουν τη συμπαράστασή τους στους... συλληφθέντες της δολοφονικής επίθεσης στη Νέα Φιλαδέλφεια. Μάλιστα... Εικόνα live 21976088/58157.jpg by Μανώλης Μουσουράκης
21:37
36' Αποβολή στον γυμναστή της ΑΕΚ, Γκίντο Μπονίνι, που διαμαρτυρήθηκε για καθαρό φάουλ που δεν δόθηκε στον Λιβάι περιμετρικά της περιοχής της Ντινάμο! by Μανώλης Μουσουράκης
21:39
39' Γκολ η Ντινάμο. 1-0. Σκόρερ ο Μπούλατ. Τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον χαφ των γηπεδούχων, με πολλή δύναμη, στα 6-7 μέτρα από το ύψος της περιοχής. Η μπάλα πέρασε πάνω από το τείχος και καρφώθηκε στα δίχτυα της εστίας του Στάνκοβιτς. Να σημειωθεί ότι το φάουλ είναι τουλάχιστον αυστηρό! by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Η ΑΕΚ -που είχε αρκετά προβλήματα στο σετ παιχνίδι- τελικά δέχτηκε το γκολ από στατική φάση. Κι όχι από ένα από τα τέσσερα κόρνερ που είχε κερδίσει η Ντινάμο (τρία αυτά της «Ένωσης»), αλλά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
21:44
21:46
21:47
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
45'+2' Δεν περνά η κάθετη του Πινέδα προς τον Λιβάι, κόβει ο Ριστόφσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
45'+2' Μεγάλη φάση για την Ντινάμο. Ο Ελίασον προσπάθησε να μαρκάρει τον Μικαϊλιτσένκο σε ρόλο δεξιού μπακ, όμως γλίστρησε. Ο αντίπαλός του έπιασε διαγώνιο σουτ ενώπιον του Στάνκοβιτς, ο οποίος έκανε τεράστια επέμβαση. by Μανώλης Μουσουράκης
21:51
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ θα πάει στα αποδυτήρια ούσα πίσω στο σκορ με 1-0. Δεν είναι καλή η εικόνα της «Ένωσης». Αντιμετώπισε πολλά θέματα σε σετ παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν χώρους ανάμεσα στις γραμμές της, αλλά εντέλει να βρίσκουν το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα άρχισε να κρατά μπάλα μετά το 20', έχοντας τέσσερα λεπτά νωρίτερα τεράστια ευκαιρία με τον Λιβάι. Γενικά, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως στην κόντρα. Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι το φάουλ που δόθηκε στη Ντινάμο για το 1-0 ήταν τουλάχιστον αυστηρό! Φαίνεται ότι υπάρχει μια μικρή επαφή στο γόνατο του Γιόνσον με τον Πέτκοβιτς, όχι όμως ικανή για να τον ρίξει! Την ίδια στιγμή που ο διαιτητής Ζοάο Πινέιρο θεώρησε μάλλον ότι το φάουλ έγινε χαμηλά με πάτημα, κάτι που βέβαια δεν υπήρξε ποτέ! by Μανώλης Μουσουράκης
21:59
Δείτε εδώ το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες. Υπέροχη εκτέλεση, αλλά το φάουλ τουλάχιστον αυστηρό έως... ανύπαρκτο! by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
22:04
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
Πρώτη αλλαγή για την Ντινάμο. Ο Εμρέλι στη θέση του Σπίκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
Χωρίς αλλαγές η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:08
47' Γέμισμα του Ελίασον μέσω εκτέλεσης φάουλ, μπλοκάρει ο Λιβάκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
47' Κόρνερ για την ΑΕΚ τώρα, μετά από ενέργεια του Ελίασον. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
52' Ελίσσεται στην περιοχή της Ντινάμο ο Τσούμπερ, κάνει και το γύρισμα, αλλά δεν βρίσκει συμπαίκτη. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
Στην εξέλιξη της φάσης ο Πινέδα έκανε το σουτ, όμως σηκώθηκε το σημαιάκι για οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:15
54' Φάουλ της ΑΕΚ σχεδόν στο ίδιο σημείο απ' όπου σκόραρε η Ντινάμο. Με τη διαφορά ότι αυτήν τη φορά ήταν παράβαση! Το κέρδισε ο Λιβάι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:16
55' Εκτελεί ο Σιντιμπέ και σφυρίζεται νέο φάουλ στο όριο του ημικυκλίου! Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ιβανούσετς που δέχθηκε και την κίτρινη. by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
56' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Άμραμπατ στη θέση του Ελίασον. by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
Πάλι από τον Σιντιμπέ η εκτέλεση, πάλι πάνω στο τείχος. Νόμιμα αυτή τη φορά και κόρνερ για τους «κιτρινόμαυρους». by Μανώλης Μουσουράκης
22:19
56' Τρομερή ενέργεια από τον Σιντιμπέ σε αντεπίθεση της Ντινάμο με τον Εμρέλι. Όχι μόνο δεν παρασύρθηκε κάνοντας φάουλ που θα του επέφερε την κόκκινη (ο αντίπαλός του έφευγε ολομόναχος), αλλά αντίθετα τον έκοψε άψογα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:19
58' Κίτρινη στον Χατζισαφί. by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
Η ΑΕΚ είναι εκείνη που κυκλοφορεί την μπάλα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
59' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-1! ΣΚΟΡΕΡ Ο ΤΣΟΥΜΠΕΡ! Πάλι εκείνος, όπως στα Playoffs! Πάλι με τον τρόπο της ΑΕΚ! Η πίεση ψηλά από τον Σιμάνσκι, βοήθησε τον Γιόνσον να κλέψει και να περάσει στην περιοχή. Εκεί οι Λιβάι και Τσούμπερ συνδυάστηκαν άψογα, με τον δεύτερο να ελίσσεται και να πλασάρει ψύχραιμα! by Μανώλης Μουσουράκης
22:24
62' Στιγμή για την Ντινάμο. Σουτάρα εκτός περιοχής από τον Μπούλατ, απίστευτη εκτίναξη από τον Στάνκοβιτς! Τι εμφάνιση από τον Αυστριακό! by Μανώλης Μουσουράκης
22:25
63' Δοκάρι για την Ντινάμο. Γυριστή κεφαλιά από τον Εμρέλι, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:26
Δεν θέλει εφησυχασμό τώρα για την ΑΕΚ. Ίσα-ίσα, να κάνει αυτό που συνήθιζε από πέρυσι. Να αξιοποιήσει το μομέντουμ της και να ψάξει άμεσα και το δεύτερο γκολ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:28
22:28
67' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος στη θέση του Γιόνσον. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
68' Κόρνερ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
Στο πρώτο δοκάρι, απομακρύνθηκε η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
68' Στο έδαφος ο Σιντιμπέ, ζητά πέναλτι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
Ο Μικαϊλιτσένκο απλώνει προς τα πίσω το πόδι του οδηγώντας στην πτώση του Σιντιμπέ. Κάλλιστα, θα μπορούσε να δοθεί παράβαση! by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
22:34
Διπλή αλλαγή για την Ντινάμο. Οι Μπατούρινα και Σούσιτς αντί των Ιβανούσετς και Μπούλατ. Να σημειωθεί ότι ο Ιβανούσετς βγήκε κουτσαίνοντας. Να δούμε εάν έχει πρόβλημα ενόψει ρεβάνς. by Μανώλης Μουσουράκης
22:35
73' Ακυρώνεται γκολ του Πινέδα για οφσάιντ! Σωστή απόφαση. Εκτεθειμένος (για εκατοστά) κατά το πέρασμα που του έγινε από τον Γαλανόπουλο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:35
22:36
22:41
80' Ωραία προσπάθεια από τον Άμραμπατ, κερδίζει το κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:41
Η ΑΕΚ μπορεί να βρει και το δεύτερο γκολ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:42
81' Μακρινό σουτ του Πινέδα, παίρνει φάλτσα και φεύγει έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
22:42
Σε πολύ λίγο θα έχουμε επιστροφή του Αραούχο! by Μανώλης Μουσουράκης
22:44
83' Φάουλ στον Μίσιτς χωρίς να δώσει κάρτα. Ανέκοψε επίθεση της ΑΕΚ με το χέρι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:46
84' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Αραούχο, Μάνταλος και Πισάρο μέσα αντί των Τσούμπερ, Σιμάνσκι και Πινέδα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:46
84' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Χαμηλή εκτέλεση από τον Μάνταλο, βρίσκει έξυπνα τον Λιβάι, ο οποίος γυρίζει, εκτελεί, με τον Λιβάκοβιτς να μπλοκάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:49
22:49
22:50
22:51
89' Ο Αραούχο δοκίμασε σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε στον Ρίστοφσκι και βγήκε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:51
90' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ! 1-2! Σκόρερ ο Γαλανόπουλος! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Πισάρο βρέθηκε σε θέση μέσα δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Γαλανόπουλος με υπέροχο σουτ στην κίνηση έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:54
5 λεπτά οι καθυστερήσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
22:55
90'+3' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Άμραμπατ να βγαίνει στον κενό χώρο και να βρίσκει τελική, αλλά ο Λιιβάκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:55
90'+4' Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:56
90'+5' Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Βίντα να παίρνει την κεφαλιά από κοντά και με τον Λιβάκοβιτς να διώχνει εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:57
90'+5' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, με τον Λιβάκοβιτς να σταματάει ξανά τον Βίντα! Τεράστιες οι ευκαιρίες των «κιτρινόμαυρων» στο φινάλε και για άλλα γκολ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:57
Λήξη του αγώνα, Ντινάμο Ζάγκρεμπ-ΑΕΚ 1-2! Σπουδαία νίκη ψυχής για την «Ένωση» και μάλιστα με ανατροπή! by Μανώλης Μουσουράκης