Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την έκτη αγωνιστική της Stoiximan Super League

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΕΚ-Ατρόμητος, η οποία ολοκληρώνει το πρόγραμμα της εμβόλιμης (6ης) αγωνιστικής της Stoiximan Super League. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
Σέντρα στην OPAP Arena στις 21:00. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 1 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Μαραθιανού. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
Ας δούμε αρχικά τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Σιντιμπέ, Μήτογλου, Κάλενς, Χατζισαφί – Άμραμπατ, Γιόνσον, Μάνταλος, Πισάρο – Πόνσε, Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Αθανασιάδης, Μουκουντί, Ρότα, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Γαλανόπουλος, Τσούμπερ, Ελίασον, Ζίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
Με οκτώ αλλαγές οι «κιτρινόμαυροι» σε σχέση με το προ ημερών ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Στην αποστολή της ΑΕΚ συμπεριλήφθηκε τόσο ο Αρόλντ Μουκουντί που ανάρρωσε πλήρως μετά τη λοίμωξη που πέρασε, όσο και ο Εχσάν Χατζισαφί που είχε υποστεί ελαφρά διάσειση στον αγώνα με την Μπράιτον. Αντίθετα, παρέμεινε εκτός ο Ντομαγκόι Βίντα λόγω του χτυπήματος στα πλευρά από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ματίας Αλμέιδα αποφάσισε να δώσει «ανάσες» στους Ορμπελίν Πινέδα και Μιλάντ Μοχαμάντι, όπως και στον Γκαρσία που συμπεριλήφθηκε στην αποστολή αλλά κόπηκε πριν από λίγο. Επίσης, εκτός αποστολής έμεινε για λόγους τακτικής και ο Τομ Φαν Βέερτ για λόγους τακτικής. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας – Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ – Έρλινγκμαρκ, Κούντε – Κούεν, Γιουμπιτάνα, Ρομπάιγ – Βέργος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Μαρκετζάνι, Έντερ, Ιμερέκοφ, Αντζιέλσκι, Αθανασίου, Καμαρά, Φριντζόνσον, Βαλένσια, Τζαβέλλας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:40
Με έξι άλλαγές η ομάδα του Περιστερίου σε σχέση με το ματς με τον ΟΦΗ, με τον Κούντε να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα. Εκτός παρέμεινε ο ανέτοιμος Τουρ Ντιρκς, μετά την κάκωση που είχε υποστεί στο γόνατο, όπως και ο Κυριάκος Κιβρακίδης, ο οποίος έχει αναρρώσει πλήρως από τον σοβαρό τραυματισμό του και αναμένεται σύντομα να συμπεριληφθεί σε αποστολή. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
Από τη μία, η «Ένωση» προέρχεται από ένα εξαιρετικό... φίνις στη «διαβολοβδομάδα» που προηγήθηκε, καθώς το εντός έδρας 1-1 με τον Ολυμπιακό, ακολούθησε το μυθικό της «διπλό» (2-3) επί της Μπράιτον αλλά και η νίκη με ανατροπή (1-2) στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Μια σειρά αγώνων, όπου ο Ματίας Αλμέιδα κλήθηκε να διαχειστεί και σημαντικότατες απουσίες για την ομάδα του, με τους «κιτρινόμαυρους» ωστόσο να ανταπεξέρχονται και με το παραπάνω. Βέβαια, βαθμολογικά, στην ΑΕΚ έχουν κοστίσει οι απώλειες στην OPAP Arena (είχε προηγηθεί και το 1-1 με τον Πανσερραϊκό), ούσα με οκτώ βαθμούς -αλλά και με δύο παιχνίδια λιγότερα (το αναβληθέν της πρεμιέρας με τον Παναιτωλικό και το αποψινό)- στο -8 από την κορυφή και τον Ολυμπιακό. Ως εκ τούτου, θέλει να σπάσει το ρόδι στο γήπεδό της (για φέτος), καθώς υπενθυμίζεται ότι δεν είχε νικήσει ούτε στους αγώνες που είχε δώσει με Ντινάμο Ζάγκρεμπ και Αντβέρπ (εάν και φυσικά με τους Κροάτες πήρε επική πρόκριση στις καθυστερήσεις). by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
Σε ό, τι αφορά τον Ατρόμητο, η ομάδα του Κρις Κόλμαν δεν έχει ξεκινήσει καλά το πρωτάθλημα, ούσα η μία εκ των τριών που παραμένουν χωρίς νίκη (Βόλος και Παναιτωλικός οι άλλες δύο). Μετά τις δύο ήττες στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια του, για τον Ατρόμητο ακολούθησαν οι ισοπαλίες με Βόλο και ΟΦΗ, αμφότερες με 1-1, σε Περιστέρι και Ηράκλειο αντίστοιχα. Η αλήθεια είναι ότι στο τελευταίο ματς, κόντρα στους Κρητικούς, οι Περιστεριώτες είχαν καλή εικόνα, ειδικά στο πρώτο μέρος, ενώ κρατούν και την αντίδραση αφού ισοφάρισαν στο 86' (με τρομερό γκολ του Γιουμπιτάνα). Έτσι, έχουν μείνει με δύο πόντους, έχοντας όμως και δύο αγώνες λιγότερους (τον αναβληθέντα της πρεμιέρας με τον Παναθηναϊκό και τον αποψινό), ενώ έχουν δώσει μόλις ένα ματς στο γήπεδό τους. Επίσης, τρέχουν σερί 12 αγώνων (6Ι-6Η) χωρίς εκτός έδρας νίκη μέσα στο 2023 (τελευταίο «διπλό», στις 22/12/2022, το 1-0 επί του ΟΦΗ) by Μανώλης Μουσουράκης
20:45
Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος Α' Βοηθός: Λάζαρος Δημητριάδης Β' Βοηθός: Νικόλαος Σάββας 4ος διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης VAR: Τάσος Παπαπέτρου by Μανώλης Μουσουράκης
20:47
Υπενθυμίζεται ότι η ΑΕΚ πέρυσι σημείωσε δύο νίκες κόντρα στον Ατρόμητο. Στο παιχνίδι της OPAP Arena -όπου η ομάδα του Κρις Κόλμαν ήταν από εκείνες που τη δυσκόλεψαν πιο πολύ σε σχέση με τις υπόλοιπες- ο «δικέφαλος» επικράτησε 1-0, με εκτέλεση πέναλτι του Νόρντιν Άμραμπατ στις καθυστερήσεις. Ενώ, σε ό, τι αφορά τον... επεισοδιακό αγώνα του Περιστερίου -που αρχικά αναβλήθηκε λόγω της γνωστής υπόθεσης με τα δοκάρια- οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν με το ίδιο σκορ χάρη στο τέρμα του Στίβεν Τσούμπερ. Συνολικά, ο «δικέφαλος» μετρά πέντε σερί νίκες επί του Ατρομήτου, ανεξαρτήτως έδρας και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ στις τέσσερις πρόσφατες. Η ομάδα του Περιστερίου έχει δύο «διπλά» κόντρα στην «Ένωση», τις σεζόν 2017/2018 (0-1, 55' Ντάουντα) και 2018/2019 (0-2 / 88' Ρισβάνης, 90' Κουλούρης), αμφότερα στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ. Σε 21 συναντήσεις των δύο ομάδων με γηπεδούχο την ΑΕΚ: 15 νίκες ΑΕΚ 4 ισοπαλίες 2 νίκες Ατρόμητος Γκολ: 41-16 by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
20:49
20:49
Στα ιδιαίτερα της αναμέτρησης και η επιστροφή του Γιώργου Τζαβέλλα στην OPAP Arena -ως παίκτης του Ατρομήτου πλέον- μετά το νταμπλ που πανηγύρισε πέρυσι με τον «δικέφαλο». by Μανώλης Μουσουράκης
20:50
Φυσικά, υπάρχει και έτερος πρώην «κιτρινόμαυρος», ο Παναγιώτης Τσιντώτας που αρχίζει και βασικός. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο! by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
Περίπου 28.000-29.000 φίλοι της ΑΕΚ στο γήπεδο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
Πολύ όμορφη κίνηση από τους παίκτες του Ατρομήτου, οι οποίοι άφησαν λουλούδια στο σημείο που βρίσκεται το πανό για τον αδικοχαμένο Μιχάλη, μπροστά από την κερκίδα των οργανωμένων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:01
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:01
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
1' Στιγμή για την ΑΕΚ. Σέντρα του Χατζισαφί από αριστερά, πηδάει ψηλά στο ύψος της μικρής περιοχής ο Πόνσε, αλλά η κεφαλιά του είναι άστοχη. by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
2' Μπροστινή μπαλιά για τον Βέργο, βγαίνει και μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
Πολλή φωνή από τα πρώτα λεπτά από τους φίλους του «δικεφάλου». by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
Ωραία ατμόσφαιρα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
Πιέζουν ψηλά οι γηπεδούχοι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
4' Κόρνερ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:05
Περνά ανεκμετάλλευτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
5' Στιγμή για την ΑΕΚ. Ωραία συνεργασία και τριγωνάκια από αριστερά, η μπάλα έφτασε εκτός περιοχής στον Γιόνσον, το φαλτσαριστό σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Τσιντώτας. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
5' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, το κερδίζει ο Άμραμπατ από τον Ντε Μποκ περιμετρικά της μεγάλης περιοχής από δεξιά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
6' Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Χατζισαφί, πέφτει και μπλοκάρει ο Τσιντώτας. Έχει μπει καλά η «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
21:07
8' Ανεπιτυχής προσπάθεια για τον Ατρόμητο να βρει έναν διάδρομο. Η ΑΕΚ δεν αφήνει στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
10' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, ως μη γενόμενη δε. Ο Κεσχρίντα πέταξε στον χώρο στον Βέργο, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στάνκοβιτς. Μόλις ολοκληρώθηκε η φάση, σηκώθηκε και το σημαιάκι. Ήταν οφσάιντ ο Έλληνας φορ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:15
13' Ωραία φάση για την ΑΕΚ κι αυτή ως μη γενόμενη όμως. Ο Αραούχο έσκαψε υπέροχα στον Πόνσε, ο οποίος με γυριστό ψαλιδάκι έστρωστε στον Άμραμπατ, το κοντινό πλασέ του οποίου πέρασε έξω. Σηκώθηκε το σημαιάκι όταν ολοκληρώθηκε η φάση, αλλά δεν υπήρχε οφσάιντ, όπως φάνηκε στο ριπλέι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
by Μανώλης Μουσουράκης
21:19
Διπλή ζώνη άμυνας από τους φιλοξενούμενους, σχεδόν κολλημένοι σε μία γραμμή. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούν την μπάλα για να βρουν χώρους, ενώ προσπαθούν να δημιουργήσουν διαδρόμους και με τριγωνάκια στις πλευρές. Η άμυνα της ΑΕΚ παίζει πολύ ψηλά, με τον Κάλενς να συμμετέχει ενεργά στο build up. Εξάλλου, φάνηκε και στη Λεωφόρο ότι ο νεαποκτηθείς στόπερ του «δικεφάλου» είναι πολύ καλός με την μπάλα στα πόδια. by Μανώλης Μουσουράκης
21:19
19' Γύρισμα του Σιντιμπέ από δεξιά, μπλοκάρει ο Τσίντώτας. by Μανώλης Μουσουράκης
21:21
20' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Κάλενς πήδηξε πιο ψηλά από όλους, με την κεφαλιά του να φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:25
23' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Πισάρο από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Η φάση ξεκίνησε από πέρασμα του Αραούχο στον Χατζισαφί και δυναμικό κάθετο «μπάσιμο» του Ιρανού μπακ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:25
24' Φωνές για πέλαντι από τους παίκτες της ΑΕΚ! Αραούχο και Κεσχρίντα διεκδίκησαν την κεφαλιά στον αέρα. Ο μπακ του Ατρομήτου έχει βρει σίγουρα την μπάλα με απλωμένο χέρι. Ωστόσο, ο Παπαδόπουλος έχει δείξει ότι προηγήθηκε φάουλ του Αργεντινού. by Μανώλης Μουσουράκης
21:27
Περιμένουμε ενημέρωση από τον VAR. by Μανώλης Μουσουράκης
21:27
Ο Αραούχο έχει πάει δυναμικά, αλλά δεν φαίνεται καθαρά εάν έχει βρει με τον αγκώνα τον Κεσχρίντα. Σίγουρα πάντως στην εξέλιξη υπάρχει χέρι από τον δεύτερο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:28
Δεν δίνεται κάποια παράβαση. «Παίζετε» από τον Παπαδόπουλο. Προφανώς από το VAR (Παπαπέτρου) θα θεωρήθηκε ότι έχει προηγηθεί φάουλ του Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:29
28' Κίτρινη στον Ντε Μποκ για φάουλ στον Σιντιμπέ και φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ για ένα γέμισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:29
29' Εκτέλεση από τον Μάνταλο, βγαίνει και μπλοκάρει ο Τσιντώτας. by Μανώλης Μουσουράκης
21:30
29' Πέναλτι για την ΑΕΚ, προηγήθηκε δοκάρι! Η φαλτσαριστή σουτάρα του Αραούχο εκτός της περιοχής προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και πριν πάρει το «ριμπάουντ» ο Μάνταλος, ο Τσακμάκης τον ρίχνει στο έδαφος βρίσκοντάς τον με τον αγκώνα. Σωστή απόφαση! Ο στόπερ του Ατρομήτου θα πάρει και κίτρινη. by Μανώλης Μουσουράκης
21:31
Πάνω από την μπάλα ο Άμραμπατ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:32
31' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-0! Σκόρερ ο Άμραμπατ! Ωραία εκτέλεση από τον Μαροκινό, στέλνει την μπάλα σχεδόν στο κέντρο της εστίας, με τον Τσιντώτα να πέφτει προς τα δεξιά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:33
Υπενθυμίζεται φυσικά ότι στο ίδιο γήπεδο πέρυσι ο Άμραμπατ ήταν εκείνος που είχε χαρίσει τη νίκη (1-0) στην ΑΕΚ κόντρα στον Ατρόμητο, πάλι με ψύχραιμη εκτέλεση, τότε στις καθυστερήσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
21:34
Έξαλλοι πανηγυρισμοί φυσικά από τον κόσμο στις κερκίδες. by Μανώλης Μουσουράκης
21:35
Οι φίλοι της ΑΕΚ χειροκροτούν τον Τζαβέλλα που σηκώθηκε για ζέσταμα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
37' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Σιντιμπέ από δεξιά, ο Πόνσε πετάγεται ανάμεσα από τους αμυνόμενους του Ατρομήτου, πιάνει την κεφαλιά, αλλά εκείνη περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
21:41
41' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σε πρώτο χρόνο ο Τσιντώτας απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Πόνσε. Σε δεύτερο, ο Άμραμπατ πήρε το «ριμπάουντ», έσπασε μεταξύ πέναλτι και μεγάλης περιοχής στον ολομόναχο Σιντιμπέ, το σουτ του οποίου έφυγε... πολύ ψηλά! by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
43' Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Άμραμπατ από δεξιά, ο Αραούχο (αφού βρήκε λίγο την μπάλα και ο Κεσχρίντα) δεν καταφέρνει να πάρει καλά την κεφαλιά από το ύψος του δεύτερου δοκαριού. Άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
45' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Τσιντώτας απέκρουσε ασταθώς το συρτό σουτ του Πόνσε, ο οποίος απελευθερώθηκε ωραία εντός περιοχής και απείλησε. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Κίτρινη στον Κόλμαν για διαμαρτυρίες. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
21:48
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
45΄+3' Στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Πισάρο σπάει στο αριστερό «φτερό» στον προωθημένο σε... ρόλο εξτρέμ, Κάλενς, από το γύρισμα του οποίου η «Ένωση» κερδίζει κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
45'+4' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Τσακμάκης διώχνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, μετά την κεφαλιά του Μήτογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
21:51
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0 χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Άμραμπατ στο 31'. Δίκαιο το προβάδισμα για την «Ένωση», όχι όμως και το εύρος του. Καλύτερη καθόλη τη διάρκεια του ημιχρόνου η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, η οποία ειδικά από το 37' και έπειτα δημιούργησε τουλάχιστον έξι μεγάλες ευκαιρίες και για ένα δεύτερο γκολ, δείχνοντας ένα από τα γνωστά της στοιχεία, να ψάχνει δηλαδή άμεσα και για το δεύτερο τέρμα. Οι γηπεδούχοι δημιουργούν τόσο από τα άκρα με πλαγιοκοπήσεις, σέντρες και τριγωνάκια, όσο και από τον άξονα. Παράλληλα απειλούν και με στατικές φάσεις (με τον Κάλενς να έχει ενεργή συμμετοχή σ' αυτές). Όπως αναμενόταν, αλλάζουν συνεχώς θέσεις Πισάρο και Αραούχο, με τον Αργεντινό άσο να συνιστά τον κορυφαίο παίκτη του «δικεφάλου» όντας ο πιο σημαντικός στην προσπάθεια διάσπασης της αντίπαλης άμυνας. by Μανώλης Μουσουράκης
22:08
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
48' Στιγμή για τον Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν γρήγορη αντεπίθεση, με τον Κάλενς να βάζει καταλυτικό «στοπ». by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
22:14
51' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κάθετο πέρασμα του Αραούχο προς τον Πόνσε, ο Αργεντινός φορ εκτελεί από δύσκολη γωνία εντός μικρής περιοχής, με τον Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
Συνεχίζουν να πιέζουν ψηλά οι της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:15
Με πιο επιθετικές διαθέσεις στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
55' Άλλες δύο αλλαγές για τον Ατρόμητο. Οι Βαλένσια και Καμαρά στις θέσεις των Ρομπάιγ και Κούντε. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
Πρόβλημα με τον Άμραμπατ, ο οποίος ζητά αλλαγή. by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
59' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ακόμα μία αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, με τον Καμαρά να σπάει στον Βαλένσια, ο οποίος έπιασε σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
60' Τετραπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκατσίνοβιτς αντί Πισάρο, Ελίασον αντί Άμραμπατ, Ζίνι αντί Πόνσε και Τσούμπερ αντί Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:24
Υπενθυμίζεται ότι του Άμραμπατ είναι αναγκαστική, με τον Μαροκινό άσο (και σκόρερ της αναμέτρησης) να παραπονιέται για ενοχλήσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
22:30
22:31
22:31
69' Αντζιέλσκι και Φριντζόνσον στις θέσεις των Βέργου και Γιουμπιτάνα για τον Ατρόμητο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:33
71' Στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Ελίασον έγινε κάτοχος της μπάλας από δεξιά και συνέκλινε, αλλά το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσιντώτα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
72' Επικίνδυνο γύρισμα του Τσούμπερ από δεξιά, απομάκρυναν οι αμυντικοί του Ατρομήτου. by Μανώλης Μουσουράκης
22:36
Διατηρεί την κατοχή και προσπαθεί να βρει χώρους για δεύτερο τέρμα, προκειμένου να κλειδώσει τη νίκη η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:38
75' Κίτρινη κάρτα στον Χατζισαφί για διαμαρτυρία, σε φάση που χρεώθηκε με φάουλ σε ανέβασμά του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:39
22:39
77' Πολύ καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Έντερ βρήκε χώρο εκτός της περιοχής της ΑΕΚ και έπιασε πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ, με τον Στάνκοβιτς να διώχνει με εντυπωσιακή εκτίναξη σε κόρνερ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:41
78' Σκοράρει μετά την εκτέλεση ο Ατρόμητος, αλλά υποδεικνύεται οφσάιντ. Ελέγχεται από τον VAR η φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Στάνκοβιτς απομάκρυνε την μπάλα σε πρώτο χρόνο, ο Βαλένσια πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το σουτ μεταξύ πέναλτι και μεγάλης περιοχής, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε εκ νέου, με τον Έρλινγκμαρκ να σκοράρει από κοντά. Ωστόσο, το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ στον Τσακμάκη. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
Ακυρώνεται, έπειτα και από την εξέταση του VAR το γκολ. Συνεχίζεται το παιχνίδι, με το 1-0 να παραμένει. Ο Τσακμάκης, που επηρεάζει τη φάση, καλύπτεται από τον Σιντιμπέ, αλλά όχι από τον Στάνκοβιτς (υπενθυμίζεται ότι ο κανονισμός αναφέρει ότι κατά τη στιγμή της μεταβίβασης, ο επιτιθέμενος πρέπει να καλύπτεται από δύο παίκτες της αντίπαλης ομάδας). by Μανώλης Μουσουράκης
22:47
83' Ο Γαλανόπουλος παίρνει τη θέση του Γιόνσον. by Μανώλης Μουσουράκης
22:48
84' Κίτρινη κάρτα στον Κάλενς για φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:49
86' Πέναλτι για τον Ατρόμητο! Ο Σιντιμπέ γκρέμισε τον Αντζιέλσκι, ο οποίος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ έπειτα από κάθετη πάσα του Καμαρά, με τον Παπαδόπουλο να σφυρίζει την παράβαση. Ωστόσο, εν συνεχεία υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:49
Ελέγχεται και από τον VAR η φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
22:51
89' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ατρόμητο και κόκκινη κάρτα στον Σιντιμπέ, μετά την επενεξέταση από τον VAR. by Μανώλης Μουσουράκης
22:51
89' ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! 1-1! Σκόρερ ο Αντζιέσκι! Ο Αντζιέλσκι ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Στάνκοβιτς, που έπεσε σωστά χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει την μπάλα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1! by Μανώλης Μουσουράκης
22:53
Δέκα τα λεπτά των καθυστερήσεων, με δέκα παίκτες πλέον η ΑΕΚ μετά την αποβολή του Σιντιμπέ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:53
90'+1' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και αφού την τσίμπησε, δέχθηκε το μαρκάρισμα από τον Έρλινγκμαρκ, με τον Παπαδόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα. Κίτρινη κάρτα και στον χαφ του Ατρομήτου για την παράβαση. by Μανώλης Μουσουράκης
22:55
Ο VAR ελέγχει αν υπάρχει χέρι στην πτώση του Ζίνι, δευτερόλεπτα πριν συμβεί στο μαρκάρισμα του Έρλινγκμαρκ στον Μάνταλο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:56
Δείχνει την άσπρη βούλα, μετά τον επανέλεγχο από το VAR, ο Παπαδόπουλος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:57
90'+5' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε α λα Πανένκα, στέλνοντας την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Τσιντώτα, που δεν κατάφερε να επέμβει, για το 2-1! by Μανώλης Μουσουράκης
22:58
19 (8)- 5(3) οι τελικές για τις δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
22:59
Ακόμα τέσσερα λεπτά για να συμπληρωθούν τα δέκα των καθυστερήσεων, αλλά είναι βέβαιο πως θα υπάρξει περαιτέρω χρόνος, λόγω της εξέτασης στο πέναλτι της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:00
90'+8' Φάουλ για τον Ατρόμητο λίγο πιο μπροστά από τη μεσαία γραμμή. Θα εκτελεστεί με γέμισμα προς την περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
23:00
Απομάκρυνε εύκολα ο Γκατσίνοβιτς, που βρισκόταν εκτός περιοχής της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:01
Ο Ατρόμητος έχει πάρει την κατοχή, ελέω και της αριθμητικής υπεροχής του, αλλά η ΑΕΚ δεν τον αφήνει να πλησιάσει την περιοχή της. by Μανώλης Μουσουράκης
23:02
Ανέκτησε την κατοχή, κράτησε αρκετά την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε κάποια τελική η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:03
90'+10' Κόκκινη στον τεχνικό διευθυντή του Ατρόμητο, Γιάννη Αγγελόπουλο, που βρίσκεται στον πάγκο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:04
Έχει συμπληρωθεί ο χρόνος των καθυστερήσεων, και έχουμε μπει σε νέες, λόγω της επανεξέτασης στο πέναλτι της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:04
Συνεχίζει να κρατά μακριά την περιοχή της τον Ατρόμητο η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:05
90'+13' Απίθανη επέμβαση του Χατζισαφί πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή! Μετά από γέμισμα του Ντε Μποκ στην περιοχή της ΑΕΚ και πρώτη κεφαλιά από τον Ασεβέδο, ο Αντζιέλσκι πήρε τη δεύτερη, αυτή πέρασε από τον Στάνκοβιτς, αλλά ο Ιρανός μπακ έδιωξε λίγο πριν καταλήξει τα δίχτυα, σώζοντας την ομάδα του. by Μανώλης Μουσουράκης
23:05
Τέλος στο ματς, ΑΕΚ-Ατρόμητος 2-1! by Μανώλης Μουσουράκης
23:10
Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, με δύο γκολ στο φινάλε, η ΑΕΚ κατάφερε να βρει τη στιγμή της στις καθυστερήσεις και να σκοράρει με πέναλτι του Γκατσίνοβιτς, ανεβαίνοντας στους 11 βαθμούς, μετά από πέντε παιχνίδια. Ο Άμραμπατ άνοιξε το σκορ στο 31', με τον Αντζιέλσκι να ισοφαρίζει στο 89', πριν ο Σέρβος χαφ διαμορφώσει το τελικό 2-1 στο 95'. Αξίζει να σημειωθεί, πως όλα τα τέρματα, επιτεύχθηκαν μετά από εκτελέσεις από την άσπρη βούλα. Παραμένει στους 2 πόντους και στην προτελευταία θέση ο Ατρόμητος. by Μανώλης Μουσουράκης