Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την αναμέτρηση της Εθνικής στην Ιρλανδία για τα προκριματικά του Euro 2024.

21:17
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ελλάδας με την Ιρλανδία στο Δουβλίνο για τα προκριματικά του Euro 2024 by Αποστόλης Λιβάνιος
21:18
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 21:45 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από τον Alpha, ενώ ραδιοφωνικά θα υπάρξει μετάδοση από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Σωτήρη Ταμπάκου. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:21
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
21:22
Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος - Ρότα, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας - Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας - Μασούρας, Πέλκας, Γιακουμάκης by Αποστόλης Λιβάνιος
21:22
Ιρλανδία (Στίβεν Κένι): Μπαζούνου - Ντόχερτι, Ντάφι, Κόλινς - Ογκμπένε, Μπράουνι, Κάλεν, Σκέιλς - Σμόλμποουν, Νάιτ - Φέργκιουσον by Αποστόλης Λιβάνιος
21:24
Στον πάγκο της Ελλάδος: Πασχαλάκης, Διούδης, Κουλιεράκης, Μπουχαλάκης, Ιωαννίδης, Παυλίδης, Φούντας, Χατζηγιοβάνης, Αλεξανδρόπουλος, Σάλιακας, Γιαννούλης, Σιώπης by Αποστόλης Λιβάνιος
21:24
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Τράβερς, Ο’ Λίρι, Μάνινγκ, Ο’ Σέι, Ρόμπινσον, Άιντα, Ομομπαμιντέλε, Σάικς, Μολουμπί, ΜακΓκραθ, Τζόνστον, Εμποσέλε by Αποστόλης Λιβάνιος
21:25
Διαιτητής: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία) Βοηθοί: Μάμποντ Μπέιγκι, Αντρέας Σέντερκβιστ (Σουηδία) 4ος Διαιτητής: Άνταμ Λάντεμπεγκ (Σουηδία) VAR: Τόμας Κβιατκόφσκι (Πολωνία) AVAR: Μπαρτόζ Φρανκόφσκι (Πολωνία) by Αποστόλης Λιβάνιος
21:25
Η γαλανόλευκη θα τα παίξει «όλα για όλα» τη νίκη στον συγκεκριμένο αγώνα, με το μυαλό της να βρίσκεται στη 2η θέση, ελπίζοντας παράλληλα σε ένα «δώρο» της πρωτοπόρου Γαλλίας, η οποία την ίδια ώρα φιλοξενείται από την Ολλανδία. Ώστε την προσεχή Δευτέρα (16/10, 21:45) να δώσει «τελικό» κόντρα στους «οράνιε» στην OPAP Arena για να ανατρέψει την κατάσταση στον όμιλο. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:26
Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Παντελή Χατζηδιάκο στον σημερινό αγώνα, αλλά ούτε απέναντι στην Ολλανδία, λόγω θλάσης, ενώ στη θέση του έχει κληθεί ο Δημήτρης Γούτας by Αποστόλης Λιβάνιος
21:28
21:30
Η Ελλάδα έχει τρεις νίκες στον όμιλο και τις δύο ήττες στα εκτός έδρας ματς με τα δύο βαριά χαρτιά του ομίλου. Η Ιρλανδία έχει τη νίκη με 3-0 επί του Γιβραλτάρ και τέσσερις ήττες. Μία από αυτές είναι το 2-1 από την Εθνική μας στην OPAP Arena. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:31
by Αποστόλης Λιβάνιος
21:35
21:35
Δέκα λεπτά για τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
21:36
Εκτός αποστολής έχουν μείνει Τζαβέλλας, Κωνσταντέλιας, Γαλανόπουλος και Γούτας για τη γαλανόλευκη. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:37
Στην αντίπερα όχθη, τραυματίες είναι οι Στίβενς (αριστερό μπακ), Λένιχαν (στόπερ,) και Κιν (επιθετικός), ενώ ξεπέρασε την ίωση ο χαφ Μπράουνι by Αποστόλης Λιβάνιος

21:51
4' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιρλανδία! Ο Ογκμπένε ελίσσεται ωραία από τα δεξιά και στρώνει στον Σμόλμποουν, με τον Βλαχοδήμο να διώνχνει στη δεξιά του γωνία by Αποστόλης Λιβάνιος
21:53
5' Νέα ευκαιρία για την Ιρλανδία! Ωραία κίνηση του Φέργκιουσον, η μπάλα χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου και φεύγει εκτός by Αποστόλης Λιβάνιος
21:54
Έχουν μπει δυνατά οι γηπεδούχοι by Αποστόλης Λιβάνιος
21:55
Καλά νέα από το Άμστερνταμ, Ολλανδία-Γαλλία 0-1 στο 7' by Αποστόλης Λιβάνιος
21:56
9' Κόρνερ του Σμόλμποουν από τα δεξιά, άστοχη κεφαλιά του Κόλινς, που έστειλε την μπάλα αρκετά έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:57
10' Πρώτη αξιόλογη προσπάθεια της Εθνικής. Ο Μπακασέτας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Μάνταλος έστειλε την μπάλα σε σώματα by Αποστόλης Λιβάνιος
21:57
10' Κίτρινη στον Κόλινς by Αποστόλης Λιβάνιος
22:01
22:02
Έντονα παράπονα του Γιακουμάκη σε μαρκάρισμα του Ντόχερτι έπειτα από μπαλιά του Μάνταλου by Αποστόλης Λιβάνιος
22:02
Φάνηκε και από το replay ότι υπάρχει τράβηγμα και είναι μέσα στην περιοχή η φάση by Αποστόλης Λιβάνιος
22:04
17' Απειλεί η Εθνική! Σουτάρα του Μπακασέτα, πέφτει και διώχνει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων by Αποστόλης Λιβάνιος
22:05
22:07
20' ΓΚΟΟΟΛ η Ελλάδα, 0-1! Φοβερή σέντρα ο Τσιμίκας, κεφαλιά-δυναμίτης από τον Γιακουμάκη και η μπάλα στα δίχτυα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:09
Κερδισμένο φάουλ για την Ιρλανδία σε επικίνδυνη θέση για γέμισμα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:11
23' Σουτ του Ογκμπένε στα σώματα μετά το φάουλ του Σμόλμποουν. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:11
22:14
22:20
33' Εκτός περιοχής σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Μπαζούνου by Αποστόλης Λιβάνιος
22:23
Λάθος πάσα του Ρέτσου προς τα πίσω, διορθώνει ο Μαυροπάνος by Αποστόλης Λιβάνιος
22:24
37' Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική! Εξαιρετική συνεργασία Μασούρα με Γιακουμάκη σε κόντρα επίθεση, με τον τελευταίο να στρώνει για τον Πέλκα που έκανε δυνατό σουτ, αλλά ο Μπαζούνου έδιωξε σε κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
22:27
22:29
42' Άστοχο εκτός περιοχής σουτ του Κάλεν by Αποστόλης Λιβάνιος
22:30
22:33
45' Κεφαλιά του Ντάφι, από φάουλ του Σμολμποουν, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος by Αποστόλης Λιβάνιος
22:33
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
22:34
Επικίνδυνη σέντρα του Σκέιλς, πέρασε η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:35
45'+4' ΓΚΟΟΟΛ η Ελλάδα, 0-2! Ο Γιακουμάκης φεύγει στην κόντρα από εξαιρετική μπαλιά του Μάνταλου, το γύρισμα στην περιοχή, ο Πέλκας στρώνει με σκαστή πάσα στον Μασούρα που εκτέλεσε τον Μπαζούνου by Αποστόλης Λιβάνιος
22:38
Πρώτος σκόρερ της Εθνικής στα προκριματικά με τέσσερα γκολ ο άσος του Ολυμπιακού by Αποστόλης Λιβάνιος
22:38
Ημίχρονο στο Δουβλίνο: Ιρλανδία-Ελλάδα 0-2! Τα γκολ από Γιακουμάκη (20') και Μασούρα (45'+4') έχουν δώσει ισχυρό προβάδισμα στη γαλανόλευκη by Αποστόλης Λιβάνιος

22:58
51' Επικίνδυνη σέντρα του Ρότα από τα δεξιά, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει η Εθνική by Αποστόλης Λιβάνιος
23:00
53' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική! Ο Πέλκας έκανε φαλτσαριστό σουτ από τα αριστερά, με τον Μπαζούνου να παραχωρεί κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:02
2-0 η Γαλλία την Ολλανδία by Αποστόλης Λιβάνιος
23:03
56' Κίτρινη στον Πέλκα by Αποστόλης Λιβάνιος
23:06
59' Σέντρα του Πέλκα από τα αριστερά, ο Μασούρας δεν βρήκε την μπάλα για λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
23:11
64' Αλλαγές για την Εθνική: Μπουχαλάκης αντί Κουρμπέλη και Χατζηγιοβάνης στη θέση του Πέλκα by Αποστόλης Λιβάνιος
23:13
23:15
68' Απειλεί η Εθνική! Ο Χατζηγιοβάνης ελίχθηκε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε πάνω σε σώματα by Αποστόλης Λιβάνιος
23:17
70' Αλλαγή για την Εθνική: Ιωαννίδης αντί Γιακουμάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
23:18
70' Αλλαγές και για την Ιρλανδία: Τζόνστον και Ρόμπινσον αντί Μπράουνι και Σμόλμποουν by Αποστόλης Λιβάνιος
23:21
74' Απειλεί η Ελλάδα! Ο Χατζηγιοβάνης σέντραρε από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης έπιασε κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:23
75' Κίτρινη στον Μπουχαλάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
23:29
82' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιρλανδία! Κεφαλιά του Ντόχερτι έπειτα από κόρνερ, έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή ο Μασούρας by Αποστόλης Λιβάνιος
23:30
83' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ιρλανδία! Ο Ντόχερτι νέα κεφαλιά, διώχνει με δυσκολία ο Βλαχοδήμος by Αποστόλης Λιβάνιος
23:30
Δεχόμαστε πίεση... by Αποστόλης Λιβάνιος
23:31
83' Νέα καλή στιγμή για την Ιρλανδία! Ο Ρόμπινσον απειλεί με σουτ με το που μπήκε στην περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:31
Την ίδια ώρα η Ολλανδία μειώνει σε 1-2 απέναντι στη Γαλλία by Αποστόλης Λιβάνιος
23:33
Κουλιεράκης και Σιώπης θα μπουν σε λίγο στο ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
23:34
87' Σιώπης αντί Μπακασέτα και Κουλιεράκης αντί Μασούρα για την Ελλάδα by Αποστόλης Λιβάνιος
23:37
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
23:40
90'+3' Άστοχη κεφαλιά του Ίνταχ by Αποστόλης Λιβάνιος
23:41
Οι Ιρλανδοί σηκώνουν την μπάλα συνέχεια by Αποστόλης Λιβάνιος
23:41
Με την είσοδο του Κουλιεράκη δεν είναι εύκολο να μας "χτυπήσουν" έτσι by Αποστόλης Λιβάνιος
23:43

Τέλος στο Δουβλίνο: Ιρλανδία-Ελλάδα 0-2

Τα γκολ από Γιακούμακη (20') και Μασούρα (45'+4') χάρισαν τη νίκη στην Εθνική, η οποία πάει σε... τελικό με την Ολλανδία τη Δευτέρα στην OPAP Arena by Αποστόλης Λιβάνιος