Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης για την ενδέκατη αγωνιστική της La Liga

16:54
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. by Σπύρος Σιαμπλής
16:55
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την σπουδαία αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Primera Division, στο Ολυμπιακό στάδιο της Βαρκελώνης. by Σπύρος Σιαμπλής
16:55
Πριν από οτιδήποτε άλλο, θυμηθείτε εδώ τις αρχικές 11άδες των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
16:57
Αμφότερες οι ομάδες προέρχονται από μεσοβδόμαδες νίκες στο Champions League, με τους Καταλανούς να επικρατούν 2-1 της Σαχτάρ Ντόνετσκ και τους «μερένχες» να κερδίζουν με το ίδιο σκορ την Μπράγκα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:59
Επίσης, οι δύο προπονητές πήγαν σε αρκετές αλλαγές, με τον Τσάβι να κάνει τρεις συγκεκριμένα και τον Κάρλο Αντσελότι τέσσερις… by Σπύρος Σιαμπλής
17:01
Μπορεί οι νίκες στα classico να δίνουν πρωτιές και τίτλους, ωστόσο στη συγκεκριμένη περίπτωση κάτι τέτοιο δεν ισχύει… Βλέπετε, αν κερδίσουν οι γηπεδούχοι θα ανέβουν δεύτεροι, με 27 βαθμούς. Ενώ σε περίπτωση «διπλού» θα υπάρξει ισοβαθμία στην κορυφή με την… τρομερή Τζιρόνα, που έχει ήδη 28 πόντους! by Σπύρος Σιαμπλής
17:04
Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης έχουν παίξει 186 ντέρμπι σε επίπεδο La Liga, με τον απολογισμό να είναι 74 νίκες της πρώτης, 77 της δεύτερης και 35 ισοπαλίες. by Σπύρος Σιαμπλής
17:13
Να πούμε επίσης ότι, στο γήπεδο βρίσκονται και οι Rolling Stones! Εικόνα live 21977089/25779.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
17:13
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
17:14
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
17:16
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
17:16
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τη Μπαρτσελόνα στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:21
3' Μπαίνει στην περιοχή ο Μπέλιγχαμ, αλλά κόβεται ενώ κάνει και φάουλ στον Κρίστενσεν. by Σπύρος Σιαμπλής
17:23
7' Γκολ! 1-0 η Μπαρτσελόνα, με τον Αλάμπα να κάνει τραγικό λάθος στην άμυνα, διώχνοντας απρόσεκτα, με τον Γκιντογκάν να παίρνει την κόντρα και να νικάει στο τετ α τετ τον Κέπα... by Σπύρος Σιαμπλής
17:24
8' Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Βινίσιους από αριστερά, αλλά ο Τερ Στέγκεν πέφτει και μαζεύει την μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:30
Ονειρικό ξεκίνημα για τη Μπαρτσελόνα, με τον Γκιντογκάν να εκμεταλλεύεται το διπλό λάθος της αντίπαλης άμυνας και να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα μπλαουγκράνα. Την ώρα που η Ρεάλ βλέπει την εστία της να παραβιάζεται για τέταρτη φορά πριν το 10' στο ισπανικό πρωτάθλημα, σε σύνολο οκτώ γκολ. Εικόνα live 21977089/15235.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
17:33
16' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Γκάβι να κλέβει από τον Κρόος -με φάουλ, πάντως- λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, τον Λόπεθ να κάνει το σουτ από θέση μέσα αριστερά, αλλά την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Κέπα! by Σπύρος Σιαμπλής
17:34
17' Κίτρινη κάρτα στον Λόπεθ, για σκληρό φάουλ στον Κρόος. by Σπύρος Σιαμπλής
17:38
17:39
22' Πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι για τη Ρεάλ, με τον Ρίντιγκερ να κάνει το δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:46
28' Αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα με τον Ζοάο Φέλιξ να κάνει «ποδιά» στον Ρίντιγκερ αλλά τον Καρβαχάλ να τον κόβει τελευταία στιγμή, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι... by Σπύρος Σιαμπλής
17:48
Ανέβηκε η Ρεάλ Μαδρίτης μετά και το δοκάρι του Λόπεθ, πιέζοντας ψηλά και ψάχνοντας με υπομονή την ισοφάριση. Ωστόσο η Μπαρτσελόνα αμύνεται αποτελεσματικά και δείχνει ότι μπορεί να της κάνει την ζημιά σε κάποια γρήγορη αντεπίθεση! by Σπύρος Σιαμπλής
17:53
37' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Λόπεθ από καλή θέση ωστόσο να περνάει ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:55
38' Ευκαιρία για τους «μερένχες», που... δυστυχώς για αυτούς, βλέπουν τον Καρβαχάλ να πατάει περιοχή από δεξιά, να σουτάρει από δύσκολη γωνία και να αστοχεί. by Σπύρος Σιαμπλής
18:00
44' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τη Μπαρτσελόνα, από δεξιά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:01
45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
18:02
45'+1' Δεύτερο κόρνερ για τη «Μπάρτσα», τώρα από τα αριστερά, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσουαμενί στον Αραούχο, πιθανότατα δικαιολογημένα. Εικόνα live 21977089/60051.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
18:03
45'+2' Κίτρινη κάρτα στον Τόρες, για φάουλ στον Βινίσιους. by Σπύρος Σιαμπλής
18:05
45'+4' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τη Μπαρτσελόνα να προηγείται της Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0 χάρη στο γκολ του Γκιντογκάν. by Σπύρος Σιαμπλής
18:12
Δίκαιο το 1-0 υπέρ της Μπαρτσελόνα σε γενικές γραμμές, αφού πέτυχε ένα γκολ, ένα δοκάρι και παράλληλα δεν επέτρεψε στη Ρεάλ να της κάνει ευκαιρίες, με εξαίρεση μια φάση. by Σπύρος Σιαμπλής
18:19
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν στην επανάληψη οι δύο ομάδες. by Σπύρος Σιαμπλής
18:19
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τη Ρεάλ Μαδρίτης στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:22
47' Ευκαιρία της Ρεάλ, με την ωραία πάσα του Βαλβέρδε στον χώρο, για τον Βινίσιους, που πατάει περιοχή από δεξιά, αλλά πλασάρει πολύ ψηλά. by Σπύρος Σιαμπλής
18:24
50' Κόρνερ για τους Καταλανούς, τρίτο στο ντέρμπι. by Σπύρος Σιαμπλής
18:26
51' Φοβερή διπλή ευκαιρία για τη Μπαρτσελόνα, με την κεφαλιά του Μαρτίνεθ αρχικά -από γέμισμα του Λόπεθ- να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Κέπα και το σουτ του Αραούχο στην επαναφορά να καταλήγει κόρνερ, χάρη στην επέμβαση του Κέπα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:27
52' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Καμαβινγκά αντί Μεντί. by Σπύρος Σιαμπλής
18:28
54' Κόρνερ για τη Ρεάλ, τώρα, μετά από καίρια παρέμβαση του Γκάβι σε σουτ του Μπέλιγχαμ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:32
58' Σουτ του Κρόος έξω από την περιοχή, είναι αδύναμο και επιτρέπει στον Τερ Στέγκεν να πέσει και να μπλοκάρει τη μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:33
59' Σπουδαία ενέργεια του Κσνσέλο από δεξιά, ως μη γενόμενη η φάση για οφσάιντ του Πορτογάλου στο ξεκίνημα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:34
61' Κίτρινη κάρτα στον Καρβαχάλ, για φάουλ πάνω στον Ζοάο Φέλιξ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:35
61' Αλλαγή οι γηπεδούχοι. Λεβαντόβσκι αντί Τόρες. by Σπύρος Σιαμπλής
18:37
63' Απαντάει ο Αντσελότι, με Μόντριτς και Χοσέλου αντί Κρόος και Ροντρίγκο αντίστοιχα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:41
Βελτιωμένη η εικόνα των Μαδριλένων στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους Καταλανούς να έχουν ωστόσο την μεγάλη διπλή ευκαιρία για να καθαρίσουν το ματς, αλλά να μην πετυχαίνουν το 2-0 και το ντέρμπι να παραμένει ανοιχτό... by Σπύρος Σιαμπλής
18:41
65' Δυνατό σουτ του Κανσέλο, ο Αλάμπα διώχνει σε κόρνερ, το οποίο περνάει χωρίς αντίκρισμα για τη Μπαρτσελόνα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:42
68' Καλή στιγμή για τη Ρεάλ, με το μακρινό σουτ του Τσουαμενί να αναγκάζει τον Τερ Στέγκεν σε δύσκολη απόκρουση και κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
18:42
68' Γκολ! 1-1 η Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Μπέλιγχαμ να κάνει ένα πολύ δύσκολο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με φάλτσα, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Τερ Στέγκεν. by Σπύρος Σιαμπλής
18:46
72' Έξω ο Λόπεθ, μέσα ο Ρομέου. by Σπύρος Σιαμπλής
18:49
75' Φάουλ, σε καλό σημείο για τη Ρεάλ, τώρα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:50
76' Απευθείας εκτέλεση του Βαλβέρδε, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλα σώματα και απομακρύνεται. by Σπύρος Σιαμπλής
18:50
77' Ραφίνια στη θέση του Ζοάο Φέλιξ και Γιαμάλ στου Κανσέλο. by Σπύρος Σιαμπλής
18:53
79' Αντεπίθεση της Ρεάλ, με τον Καμαβινγκά να μπαίνει στην περιοχή, να πέφτει κάτω σε μονομαχία με τον Αραούχο και τον Μανθάνο να λέει «παίζετε». by Σπύρος Σιαμπλής
18:54
80' Σουτ του Λεβαντόβσκι, η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κέπα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:56
82' Ο Χοσέλου είχε ευκαιρία να βρει τον Βινίσιους στον χώρο, όμως έκανε κακή πάσα και έχασε την κατοχή. by Σπύρος Σιαμπλής
18:58
84' Η Μπαρτσελόνα γύρισε επικίνδυνα την μπάλα κοντά στην περιοχή, όμως ο Καμαβινγκά έκλεψε και απορρόφησε την πίεση, κερδίζοντας φάουλ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:59
85' Κερδισμένο κόρνερ για τη Ρεάλ Μαδρίτης. by Σπύρος Σιαμπλής
18:59
Ανεκμετάλλευτο πέρασε, μάζεψε ο Τερ Στέγκεν. by Σπύρος Σιαμπλής
19:00
86' Ο Γιαμάλ έκανε εντυπωσιακό ψαλιδάκι με τον Κέπα να σώζει δύσκολα, όμως ήταν εκτεθειμένος. by Σπύρος Σιαμπλής
19:02
87' Τρομερή ευκαιρία για τη Ρεάλ, εντυπωσιακή πάσα του Ροντρίγκο ωστόσο ο Χοσέλου ενώ ήταν μόνος του τα έκανε... θάλασσα στο κοντρόλ και κόπηκε. by Σπύρος Σιαμπλής