ΟΦΗ-Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ΟΦΗ-Ολυμπιακός για την ένατη αγωνιστική της Stoiximan Super League

21:00
Καλησπέρα σας! Ο ΟΦΗ στις 21:30 θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο Γεντί Κουλέ, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
21:04
Ο Ολυμπιακός θέλει να δώσει συνέχεια στα καλά αποτελέσματα, έπειτα από 2-1 επί της Γουέστ Χαμ στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική του Europa League, το οποίο συνδυάστηκε με πάρα πολύ καλή εμφάνιση. Στο πρωτάθλημα προέρχονται από το επεισοδιακό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο, το οποίο διεκόπη και συνεχίζεται στις δικαστικές αίθουσες λόγω της κροτίδας που έπεσε. Με τους «ερυθρόλευκους» να τιμωρούνται πρωτόδικα με μηδενισμό και -1, ενώ ευελπιστούν τώρα ότι θα δικαιωθούν μέσω της έφεσης που θα καταθέσουν. Με αυτήν την τιμωρία, οι Πειραιώτες έπεσαν από την πρώτη θέση όπου ανέβηκε ο Παναθηναϊκός. by Αναστασία Βοσνάκη
21:05
Ο 5ος της βαθμολογίας ΟΦΗ θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και άλλωστε έχει δείξει φέτος ότι τα καταφέρνει καλύτερα κόντρα σε ισχυρούς αντιπάλους. Αφού έχει κάνει το 3/3 απέναντι -κατά σειρά- σε Άρη (3-2), ΠΑΟΚ (1-0) και ΑΕΚ (2-0) τη φετινή σεζόν, αντιμετωπίζοντας τις συγκεκριμένες ομάδες στο γήπεδό του. Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας προέρχεται από το 0-0 στην έδρα της Κηφισιάς, ενώ στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις της έχει άλλες τρεις ισοπαλίες, με Λαμία (2-2), Ατρόμητο (1-1) και Παναιτωλικό (1-1). Ενδιάμεσα λύγισε την Ένωση. by Αναστασία Βοσνάκη
21:06
Έντεκα διαδοχικές νίκες έχει ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΟΦΗ ανεξάρτητα έδρας και η τελευταία επικράτηση της ομάδας του Ηρακλείου ήταν στις 21 Οκτωβρίου 2018 με 1-0, χάρη στο γκολ του Βουό στο 35ο λεπτό. Από εκείνη την ήττα και μετά, ο Ολυμπιακός δεν έχει χάσει σε έδρα της Περιφέρειας και μετρά πλέον 38 αναμετρήσεις με απολογισμό 30 νίκες και 8 ισοπαλίες. Με την περσινή του νίκη στο Ηράκλειο που ήταν η 5η διαδοχική άφησε στο παρελθόν την καλύτερη εκτός έδρας επίδοση του με αντίπαλο τον ΟΦΗ, η οποία ήταν οι τέσσερις διαδοχικές νίκες που είχε σημειώσει από το 2012 μέχρι το 2019. by Αναστασία Βοσνάκη
21:08
Το 0-0 είναι το πιο συχνό σκορ στις 46 αναμετρήσεις τους, με δεύτερο το 0-1 που έχει παρουσιαστεί έξι φορές. Ο ΟΦΗ έχει πλουραλισμό αποτελεσμάτων στις νίκες του και αυτές με 2-1 έχουν τις περισσότερες επαναλήψεις, με 4 εμφανίσεις. Σε 46 αναμετρήσεις ο ΟΦΗ έχει νικήσει 11 φορές, ο Ολυμπιακός 20 και υπάρχουν 15 ισοπαλίες. Γκολ: 41-57. by Αναστασία Βοσνάκη
21:09
Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψάρρης (Ζακύνθου), Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας) 4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών) VAR: Κωνσταντίνος Περράκης, AVAR: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών) by Αναστασία Βοσνάκη
21:10
Ας δούμε τις ενδεκάδες και τους πάγκους των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
21:10
ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας / 3-5-2): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ - Τοράρινσον, Λάρσον, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γκαγέγος - Μπάκιτς, Ντίκο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:11
Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νέιρα, Γιαννούλης, Τοράλ, Ριέρα, Λαμπρόπουλος, Φελίπε, Αμπάντα. by Αναστασία Βοσνάκη
21:11
Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ / 4-4-2): Πασχαλάκης - Κίνι, Πορόσο, Ρέτσος, Ορτέγκα - Καμαρά, Έσε, Ποντένσε, Σολμπάκεν - Μασούρας, Γιόβετιτς. by Αναστασία Βοσνάκη
21:12
Στον πάγκοι οι: Τζολάκης, Ελ Κααμπί, Σκάρπα, Ελ Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος, Βρουσάι, Καρβάλιο, Μπιέλ, Ντόη. by Αναστασία Βοσνάκη
21:13
21:13
21:15
21:17
Φυσικά υπάρχει ραδιοφωνική κάλυψη από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε μετάδοση του Μάνου Σουργιά. by Αναστασία Βοσνάκη
21:18
Στον σχολιασμό του αγώνα θα έχουμε μαζί μας τον Γιώργο Τσανάκα. by Αναστασία Βοσνάκη
21:20
Στο άλλο ματς της ημέρας, η ΑΕΚ προηγείται 2-0 του ΠΑΟΚ στο 84ο λεπτό. by Αναστασία Βοσνάκη
21:21
Σε δέκα περίπου λεπτάκια θα έχουμε σέντρα στην αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
21:23
21:25
Sold-out το ΟΦΗ-Ολυμπιακός! by Αναστασία Βοσνάκη
21:27
Να θυμίσουμε πως οι παίκτες των δυο ομάδων, όπως και όλοι αυτή την αγωνιστική, αγωνίζονται με ροζ περιβραχιόνια τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα κατά του καρκίνου του μαστού, στέλνοντας μήνυμα ευαισθητοποίησης αλλά και πρόληψης και ενημέρωσης για αυτό το σοβαρό θέμα. by Αναστασία Βοσνάκη
21:34
Λίγη αναμονή για να καθαριστεί το γήπεδο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:34
21:35
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
21:35
Δυο γυναίκες βγήκαν μαζί με τις ενδεκάδες, οι οποίες έδωσαν τη δική τους μάχη με τον καρκίνο του μαστού και βγήκαν νικήτριες. «Σε αυτόν τον αγώνα είμαστε όλοι μαζί», το μήνυμα της Stoiximan Super League. by Αναστασία Βοσνάκη
21:37
3' Κυκλοφορεί ωραία την μπάλα στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός και προσπαθεί να απειλήσει. by Αναστασία Βοσνάκη
21:38
4' Φάουλ για τον ΟΦΗ. by Αναστασία Βοσνάκη
21:39
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:41
21:42
7' Κόρνερ για τον ΟΦΗ, πρώτο στο ματς. by Αναστασία Βοσνάκη
21:42
Απομάκρυνε προς τα πίσω ο Πορόσο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:43
9' Γέμισμα ο Ποντένσε, μπλόκαρε εύκολα ο Μπάουμαν. by Αναστασία Βοσνάκη
21:44
10' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Ο Ολυμπιακός αποφεύγει την πίεση του ΟΦΗ, με τον Καμαρά να ανοίγει για τον Κίνι, αυτός να σπάει στον Μασούρα και ο τελευταίος με άψογη σέντρα βρήκε τον Ποντένσε ο οποίος αμαρκάριστος με πλασέ στην κίνηση εκτέλεσε τον Μπάουμαν για το 1-0. by Αναστασία Βοσνάκη
21:46
by Αναστασία Βοσνάκη
21:48
Τρομερή ανάπτυξη από τους παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, την ώρα που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν ψηλά στο γήπεδο να πιέσουν. Κλειδί στο γκολ ο Καμαρά και η οξυδέρκειά του, πάρε-βάλε σέντρα του Μασούρα. Ο Ισπανός τεχνικός άλλαξε πλευρές σε Ποντένσε-Σολμπάκεν μετά από λίγα λεπτά στο ματς, με το τρικ να πιάνει όπως και με τη Γουέστ Χαμ. by Γιώργος Τσανάκας
21:50
21:51
4 γκολ και 2 ασίστ σε 6 ματς στο πρωτάθλημα φέτος ο Ποντένσε! by Αναστασία Βοσνάκη
21:53
18' Κακή επιλογή του Γιόβετιτς, πήγε να παίξει τον Μασούρα και ενώ είχε ελεύθερο τον Σολμπάκεν από την άλλη μεριά. by Αναστασία Βοσνάκη
21:54
19' Φάουλ για τον ΟΦΗ. by Αναστασία Βοσνάκη
21:54
Κεφαλιά ο Πορόσο, βγήκε και μάζεψε στην συνέχεια ο Πασχαλάκης. by Αναστασία Βοσνάκη
21:56
20' Μπαλιά προς τον Σολμπάκεν στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, δυσκολεύτηκαν αλλά απομάκρυναν με την... τρίτη οι γηπεδούχοι. by Αναστασία Βοσνάκη
21:58
Ο Μπάκιτς δείχνει να έχει ενοχλήσεις. Να δούμε αν θα μπορέσει να συνεχίσει. by Αναστασία Βοσνάκη
21:59
24' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Βαθιά μπαλιά του Καμαρά, προσπάθησε να κάνει κοντρόλ με το στήθος ο Γιόβετιτς και να σκοράρει, αλλά τον πρόλαβε και μπλόκαρε ο Μπάουμαν. by Αναστασία Βοσνάκη
22:00
26' Δεν μπορεί να συνεχίσει τελικά ο Μπάκιτς, μπήκε ο Φελίπε στη θέση του. by Αναστασία Βοσνάκη
22:01
26’ Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Σολμπάκεν βρίσκει τον Γιόβετιτς, ο οποίος κοντρολάρει και σουτάρει με τη μία αλλά ο Πασαλίδης του βάζει το «ΣΤΟΠ». by Αναστασία Βοσνάκη
22:03
22:04
29' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κάθετη του Έσε, ο Γιόβετιτς δεν έκανε καλό τελείωμα, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει ξυστά από την εστία του Μπάουμαν. by Αναστασία Βοσνάκη
22:04
Πρόβλημα αντιμετωπίζει και ο Καρώ, να δούμε αν θα συνεχίσει ή ο ΟΦΗ θα κάνει δεύτερη αναγκαστική αλλαγή. Ο Λαμπρόπουλος κάνει ήδη ζέσταμα πάντως. by Αναστασία Βοσνάκη
22:05
Κυρίαρχος στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχει καταφέρει να αποδιοργανώσει τους Κρητικούς και με συνεχόμενα κλεψίματα προσπαθεί να βγει διαρκώς στην επίθεση για να φτιάξει φάσεις και για ένα δεύτερο γκολ. Παρότι ο ΟΦΗ έχει τριάδα στα χαφ και οι «ερυθρόλευκοι» παίζουν με δύο στον άξονα, αυτό δεν φαίνεται σε καμία περίπτωση! by Γιώργος Τσανάκας
22:07
32' Πέσιμο του Λουίς Φελίπε μετά από μονομαχία με τον Ρέτσο, «παίζετε» από τον Διαμαντόπουλο. Είχε αρχίσει και έπεφτε ο Πορτογάλος πριν έχει μια επαφή με τον αμυντικό του Ολυμπιακού. by Αναστασία Βοσνάκη
22:08
34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Τρομερή ανάπτυξη ξανά από τον Ολυμπιακό, ο Σολμπάκεν σπάει στον Γιόβετιτς, αυτός βγάζει με κάθετη μέσα στην περιοχή τον Ποντένσε, ο οποίος αντί να τελειώσει τη φάση πάει να γυρίσει στον Μασούρα και ο Καρώ διώχνει. by Αναστασία Βοσνάκη
22:10
Βγάζει φρεσκάδα λόγω και των αλλαγών μεσοεπιθετικά ο Ολυμπιακός, που απειλεί διαρκώς την άμυνα του ΟΦΗ αλλά τα χαλάει είτε στην τελική επιλογή είτε στην τελική προσπάθεια. by Γιώργος Τσανάκας
22:14
40' Γύρισμα του Καμαρά, μπλόκαρε εύκολα ο Μπάουμαν. by Αναστασία Βοσνάκη
22:19
45' Κακό σουτ του Μασούρα μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:20
0-5 οι τελικές! by Αναστασία Βοσνάκη
22:21
45'+1' Στο έδαφος ο Πορόσο, έχει ματώσει μετά από χτύπημα κεφάλι-κεφάλι με τον Ντίκο. by Αναστασία Βοσνάκη
22:21
3 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
22:21
22:22
22:24
45+5' Φάουλ για τον ΟΦΗ σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
22:25
Εκτέλεσε ο Φελίπε, η μπάλα πάνω στα σώματα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:25
Ημίχρονο στην Κρήτη! Ο Ολυμπιακός έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα του ΟΦΗ χάρη στο γκολ του Ποντένσε στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Επιστρέφουμε σε λίγο... by Αναστασία Βοσνάκη
22:27
Αψεγάδιαστο πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό, ο οποίος βρήκε γρήγορο προβάδισμα στο 10ο λεπτό με υπέροχο συνδυαστικό ποδόσφαιρο και σκόρερ τον Ποντένσε. Έκλεψε πολλές μπάλες η ομάδα του Μαρτίνεθ, με Καμαρά-Έσε να κυριαρχούν στον άξονα και έφτιαξε μεγάλες φάσεις για να βρει δεύτερο γκολ, αλλά δεν το κατάφερε. Ο ΟΦΗ δεν έχει απειλήσει, με τον Πορόσο να έχει πολύ καλές τοποθετήσεις και να έχει περιορίσει τους Ντίκο-Φελίπε. by Γιώργος Τσανάκας
22:41
22:41
Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Αμπάντα, έξω ο Καρώ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:42
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα! by Αναστασία Βοσνάκη
22:43
46' Απειλεί με την έναρξη ο Ολυμπιακός. Ο Γιόβετιτς κάνει ωραία κάθετη προς τον Μασούρα, έδιωξε τελευταία στιγμή ο Βούρος. by Αναστασία Βοσνάκη
22:44
48' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Σουτ ο Μασούρας μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Πασαλίδη και περνάει σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:46
49' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
22:47
Εκτέλεσε ο Σολμπάκεν, η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:49
53' Προσπαθεί να απειλήσει ο ΟΦΗ, αλλά χάνει την μπάλα εύκολα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:50
54' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Τραγικό λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ, με τον Γιόβετιτς να προλαβαίνει και να τσιμπάει προ του Πασαλίδη, σπάει στον Ποντένσε και αυτός σε κενή εστία γράφει το 2-0! by Αναστασία Βοσνάκη
22:52
56' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς και την αντικρίζει ο Μαντί Καμαρά για φάουλ στον Μεγιάδο. by Αναστασία Βοσνάκη
22:52
Ο Ολυμπιακός δικαιώνεται για την πίεση ψηλά στο γήπεδο και κλέβει άλλη μια μπάλα με τον Γιόβετιτς, ο οποίος δίνει έτοιμο γκολ στον Ποντένσε. Κακή η αμυντική συμπεριφορά εδώ του ΟΦΗ, ο Μαυροβούνιος μυρίζεται την αργοπορία του Πασαλίδη και παίρνει προβάδισμα νίκης από νωρίς. by Γιώργος Τσανάκας
22:55
58' Σκοράρει ο Μασούρας, αλλά υπάρχει οφσάιντ και δεν μετράει το γκολ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:56
59' Κόρνερ για τον ΟΦΗ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:56
Απομάκρυνε προς τα πίσω ο Ορτέγκα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:57
22:59
63' Κίτρινη κάρτα στον Γκλάζερ γιατί σταμάτησε αντικανονικά τον Γιόβετιτς. by Αναστασία Βοσνάκη
23:00
Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε πολύ καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:00
Ο Ολυμπιακός δείχνει να μην εφησυχάζετε από το προβάδισμα που έχει πάρει, ψάχνει διαρκώς με κάθετο ποδόσφαιρο και τον Γιόβετιτς να παίζει σαν false-9 (δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του) το τρίτο γκολ. by Γιώργος Τσανάκας
23:00
64' Εκτέλεσε ο Γιόβετιτς, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπάουμαν. by Αναστασία Βοσνάκη
23:01
65' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ελ Κααμπί και Μπιέλ μέσα, Γιόβετιτς, Σολμπάκεν έξω. by Αναστασία Βοσνάκη
23:04
67' Διπλή αλλαγή και για τον ΟΦΗ. Ριέρα, Τοράλ μέσα, Ντίκο, Γκαγέγος έξω. by Αναστασία Βοσνάκη
23:05
69' Κίτρινη στον Πορόσο για φάουλ στον Φελίπε. by Αναστασία Βοσνάκη
23:06
Φάουλ τώρα σε πολύ καλό σημείο για τους Κρητικούς. by Αναστασία Βοσνάκη
23:07
70' Εκτέλεσε ο Τοράρινσον, η μπάλα πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. by Αναστασία Βοσνάκη
23:08
72' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ωραία ατομική ενέργεια του Τοράλ, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία. by Αναστασία Βοσνάκη
23:09
23:09
Ένταση μεταξύ των παικτών. Ο Ρέτσος έκανε ένα σκληρό τάκλιν στον Τοράλ, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να δέχεται και την κίτρινη κάρτα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:13
76' Ο Μασούρας περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου, τη θέση του παίρνει ο Αλεξανδρόπουλος. by Αναστασία Βοσνάκη
23:15
Μετά το προηγούμενο μαρκάρισμα, Ρέτσος και Τοράλ αγκαλιάστηκαν. by Αναστασία Βοσνάκη
23:15
Έχει κατεβάσει ταχύτητα πλέον ο Ολυμπιακός, κάνει συντήρηση δυνάμεων αλλά ψάχνεται πάντως και στην κόντρα για το τρίτο γκολ. Ο ΟΦΗ αρχίζει να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά κλασικές φάσεις στην εστία του Πασχαλάκη δυσκολεύεται να φτιάξει. by Γιώργος Τσανάκας
23:16
79' Μαρινάκης αντί Λάρσον για τον ΟΦΗ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:19
23:20
83' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σκάρπα και Καρβάλιο μέσα, Ποντένσε και Καμαρά εκτός. by Αναστασία Βοσνάκη
23:22
Μικρή διακοπή. Πορόσο και Αμπάντα στο έδαφος μετά από σύγκρουση. by Αναστασία Βοσνάκη
23:22
Όλα καλά, σηκώθηκαν αμφότεροι. by Αναστασία Βοσνάκη
23:23
Τελευταίο πεντάλεπτο στο ματς... by Αναστασία Βοσνάκη
23:23
23:26
89' Δυνατό σουτ ο Κίνι, η μπάλα περνάει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:27
23:27
90+1' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. by Αναστασία Βοσνάκη
23:28
23:28
23:30
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! by Αναστασία Βοσνάκη
23:32
Ο Ολυμπιακός περνάει με άνεση και σκορ 2-0 από το «Γεντί Κουλέ» χάρη σε δύο γκολ του Ντανιέλ Ποντένσε. by Αναστασία Βοσνάκη