Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Πανσερραϊκό για την 12η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΠΑΟΚ-Πανσερραϊκός, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
Σέντρα στην Τούμπα στις 19:30. by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
Υπενθυμίζεται ότι το αρχικό πρόγραμμα είχε ορίσει ως γηπεδούχους τους Σερραίους. Ωστόσο, λόγω της προσωρινής ανάκλησης του παραχωρητηρίου του γηπέδου τους, άλλαξαν σειρά οι αναμετρήσεις (με τους νεοφώτιστους να παίζουν εντός το παιχνίδι του δεύτερου γύρου). by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
Ας δούμε αρχικά τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ρ. Σοάρες – Σβαμπ, Οζντόεφ – Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον – Τόμας. by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Κουλιεράκης, Λύρατζης, Τσιγγάρας, Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας, Τζίμας, Σαμάτα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:20
Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν – Ντάνκερλουι, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης – Μορέιρα, Στάικος – Μούργος, Τομάς, Πηλέας – Άλεξιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:20
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Κατσίκας, Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης, Τσαγιλίδης, Οικονόμου, Σοφιανός, Μπαΐροβιτς, Μασκανάκης, Μασαρίποφ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
Oι γηπεδούχοι δεν υπολογίζουν στον τραυματία Μπάμπα (κάνει αγώνα δρόμου για το ματς με την Άιντραχτ), τους τιμωρήμενους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Κεντζιόρα, καθώς και στους Νάσμπεργκ, Φελίπε Σοάρες, Μάρκος Αντόνιο. Ο Ρασβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με τον Μουργκ στο «δέκα», τον Μιχαηλίδη στα στόπερ και ταυτόχρονα… σπάζοντας τα «κλασικά» δίδυμα στα κεντρικά χαφ της ομάδας του. by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
Μια... ενδεκάδα απουσίες για τον Πανσερραϊκό, με τον Γκαρσία να μην έχει στη διάθεσή του τους Ουεντραόγκο, Γκοτζαμανίδη, Γούλερι, Κολομπίνο, Χατζηστραβό, Χάγιεκ, Στίνα, Καρασαλίδη, Παπαβασιλείου, Τσομπανίδη και Ανάκογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
19:24
Ο ΠΑΟΚ -4ος, 23β., -5 από Παναθηναϊκό, -4 από Ολυμπιακό (ματς παραπάνω μετά τη νίκη επί του Παναιτωλικού) και -1 από ΑΕΚ- πήγε με καλό μομέντουμ στη διακοπή για τις εθνικές. Σε επίπεδο πρωταθλήματος προέρχεται από τη σπουδαία επικράτηση (2-4) στο «Γ. Καραϊσκάκης» επί του Ολυμπιακού και τη νίκη (2-1) κόντρα στον Παναιτωλικό. Σήμερα, οι Θεσσαλονικείς έχουν μπροστά τους δύσκολο εμπόδιο, βάσει και της απόδοσης του Πανσερραϊκού απέναντι στους «μεγάλους» (και όχι μόνο). Βέβαια, αναπόφευκτα το μυαλό θα είναι και στον κρίσιμο αγώνα της Πέμπτης (30/11) με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που θα κρίνει και την πρωτιά στον 7ο όμιλο του Europa Conference League (άρα και την απευθείας πρόκριση στις «16» της διοργάνωσης). by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι πριν τη διακοπή πήραν βαθμό (1-1) στην έδρα του Ατρομήτου ή για την ακρίβεια έχασαν το «τρίποντο» στο 90'+4'! Ένα σύνολο που συνεχίζει να δείχνει εξαιρετικά δείγματα γραφής και ουσιαστικά που έχει πληρώσει ανά περιπτώσεις την έλλειψη εμπειρίας. Με αγώνα λιγότερο -που θα δώσει την Τετάρτη (29/11) με τον Βόλο- βρίσκεται στην 8η θέση (13β.) και στο -2 από την 6άδα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
Παρόλα αυτά, υπάρχει και εξωαγωνιστικός λόγος που προσδίδεται ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Το όνομα αυτού «Πάμπλο Γκαρσία», με τον τεχνικό του Πανσερραϊκού να επιστρέφει ως αντίπαλος στο γήπεδο που δοξάστηκε (αλλά και από το οποίο αποχώρησε ως προπονητής όχι με τον τρόπο που ο ίδιος θα επιθυμούσε). Μάλιστα, ο Ουρουγουνός τεχνικός αποθεώθηκε κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης Α' Βοηθός: Χασάν Κούλα Β' Βοηθός: Δημήτριος Βεργέτης 4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης VAR: Φώτιος Πολυχρόνης by Μανώλης Μουσουράκης
19:26
Έντονη βροχόπτωση στην Τούμπα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Σε 24 συναντήσεις των δύο ομάδων στην έδρα του ΠΑΟΚ: 19 νίκες ΠΑΟΚ 5 ισοπαλίες 0 νίκες Πανσερραϊκός Γκολ: 60-14 by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:29
Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports Prime και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Δημήτρη Τσορμπατζόγλου. by Μανώλης Μουσουράκης
19:30
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:30
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:35
5' Πρώτη καλή στιγμή, είναι για τον ΠΑΟΚ. Ωραία συνδυαστική προσπάθεια, ολοκληρώνεται με σουτ του Τάισον από το όριο της περιοχής, με τον Χοβάν να βάζει «στοπ». by Μανώλης Μουσουράκης
19:37
Ο ΠΑΟΚ παίρνει πολλά (και) φέτος από τις συνδυαστικές προσπάθειες. Κάτι που θα θέλει να πράξει και σήμερα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:37
Στο γήπεδο της Τούμπας βρίσκονται και φίλοι του Πανσερραϊκού. Γύρω στους 50. Δεν ευνοούν και οι καιρικές συνθήκες, αφού σκόπευαν να είναι περισσότεροι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:38
Να σημειωθεί ότι οι καιρικές συνθήκες αναμένεται να δυσκολέψουν ακόμα περισσότερο κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Πέρα από τη βροχή, υπάρχει και πολύς άνεμος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:38
8' Στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Μακρινό σουτ του Πηλέα, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:40
9' Απίστευτος συνδυασμός από πλευράς ΠΑΟΚ, έκρυψαν την μπάλα στην περιοχή του Πανσερραϊκού, χωρίς όμως να καταφέρουν να κάνουν τελική! Καίριο τάκλιν του Μπέργκστρομ πριν ο -ολομόναχος- Τόμας κάνει την προβολή προ κενής εστίας! by Μανώλης Μουσουράκης
19:42
12' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον Πανσερραϊκό, καίρια παρέμβαση από τον Σάστρε! by Μανώλης Μουσουράκης
19:43
Στους 6 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στην Τούμπα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:43
13' Πάτησε περιοχή ο Τάισον, δεν έκανε ωστόσο καλή τελική ενέργεια. by Μανώλης Μουσουράκης
19:49
Πάντως, παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, μέχρι στιγμής βλέπουμε ωραίο παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:51
21' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 1-0! Σκόρερ ο Οζντόεφ! Μπαλιά-«λουκούμι» από τον Τάισον, έχει δει την κίνηση του Οζντόεφ, τον οποίο και βρίσκει, με τον Ρώσο να χαφ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με σκαστή κεφαλιά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:55
Μια φάση με πολλά «συν» για τον «δικέφαλο του Βορρά». Υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι για να ανοίξεις μια άμυνα όπως του Πανσερραϊκού. Ένας εξ αυτών φυσικά είναι και οι συνδυαστικές προσπάθειες, στις οποίες επιδίδονται κατά κόρον οι γηπεδούχοι. Εν προκειμένω, όμως, «μίλησε» η ποιότητα του Τάισον καθώς και η ικανότητα του Οζντόεφ να πατά περιοχή και να απειλεί. Τέταρτο γκολ για τον Ρώσο χαφ με τον ΠΑΟΚ. Σημαντικό στοιχείο. Μια φάση στην οποία απουσίαζε ο Αυλωνίτης από τον αγωνιστικό χώρο, λόγω προβλήματος, με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν την απουσία του. Αλλαγή τώρα για τον Πανσερραϊκό, αναγκαστική, με τον Δεληγιαννίδη να περνά στη θέση του τραυματία Αυλωνιτη. by Μανώλης Μουσουράκης
19:57
24' Ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Επικίνδυνη κεφαλιά από τον Δεληγιαννίδη, διώχνει σε κόρνερ ο Κοτάρσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:58
28' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 2-0 Σκόρερ ο Μουργκ! Κλέψιμο του Τάισον μετά από παρακινδυνευμένη μεταβίβαση, συνδυασμός στο όριο της περιοχής, τελικός αποδέκτης ο Μουργκ που εκτελεί με το δεξί για τον 2-0. Πάλι πρωταγωνιστής ο Τάισον, 2η ασίστ στο ματς, 5η του στο πρωτάθλημα! by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
Γερές βάσεις νίκης από τον ΠΑΟΚ πολύ νωρίς στην αναμέτρηση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
20:09
40' Δοκάρι για τον Πανσερραϊκό! Σέντρα του Πηλέα από αριστερά, ο Δεληγιαννίδης στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με προβολή! by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
40' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στην αντεπίθεση! Στην εξέλιξη της προηγούμενης φάσης, οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν αντεπίθεση, με τον Μουργκ να μην μπορεί για... χιλιοστά να κάνει την προβολή για το 3-0, ύστερα από την παράλληλη του Ντεσπόντοφ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
4(3)-4(1) οι τελικές για ΠΑΟΚ και Πανσερραϊκό, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος, μπαίνουμε σε λίγα δευτερόλεπτα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:17
Τέλος στο πρώτο μέρος. Ο ΠΑΟΚ θα πάει στα αποδυτήρια έχοντας θέσει γερές βάσεις για τη νίκη (2-0). Σκόρερ οι Οζντόεφ (21') και Μουργκ (28'), δύο ασίστ από τον Τάισον. Τα είπαμε και πιο κάτω για τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο και οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν την απόδοση που αντικατοπτρίζει το σκορ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:33
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
Δεύτερη αλλαγή για τον Πανσερραϊκό. Ο Θυμιάνης θα περάσει στη θέση του Τομάς. Με 4-3-3 πλέον οι φιλοξενούμενοι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:38
47' Υπέροχη ντρίπλα του Μουργκ εντός της περιοχής του Πανσερραϊκού, δεν καταφέρνει όμως να κάνει και την πάσα αφού κλείστηκε. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
52' Διπλή ευκαρία στην κόντρα για τον ΠΑΟΚ με τον Τόμας, αμφότερες απαντήσεις από τον Χοβάν! by Μανώλης Μουσουράκης
20:50
59' Στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Μακρινό σουτ του Σβαμπ, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:54
63' Στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Φιλόδοξο μακρινό σουτ από τον Δεληγιαννίδη, πάνω από την εστία η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
63' Διπλή αλλαγή για τον Πανσερραϊκό. Οι Μασαρίποφ και Μπαΐροβιτς στις θέσεις των Στάικου και Άλεξιτς, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
Σε λίγο και οι πρώτες κινήσεις από τον Λουτσέσκου. by Μανώλης Μουσουράκης
21:01
68' Τριπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Οι Κωνσταντέλιας, Σαμάτα και Μεϊτέ αντί των Τάισον, Τόμας και Οζντόεφ. Αποθεώνεται ο Τάισον. Δύο ασίστ σήμερα, τρομερή σεζόν γενικότερα! by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
71' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 3-0! Σκόρερ ο Μουργκ! Πάνω που είχε σβήσει το ματς, πριν τις αλλαγές του, ο «δικέφαλος του Βορρά» φτάνει και σε τρίτο τέρμα, δεύτερο του Μουργκ. Υπέροχη ενέργεια από τον νεοεισελθόντα Κωνσταντέλια, πέρασε στον Ντεσπόντοφ και η μπάλα μετά από καραμπόλα φτάνει στον Μουργκ, που τελειώνει -πάλι με το δεξί- ψύχραιμα από κοντινή απόσταση. by Μανώλης Μουσουράκης
21:05
74' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 4-0! Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Ντεσπόντοφ, ο Ντάνκερλουι στην προσπάθειά του να διώξει, στέλνει την μπάλα προς τα πίσω, με τον Χοβάν να μην μπορεί να την μπλοκάρει πάνω στη γραμμή, αντιθέτως να αποκρούει ασταθώς και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του. Το γκολ από τη διοργανώτρια Αρχή πιστώθηκε στον Ντεσπόντοφ, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ! by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
77' Τζίμας και Βιεϊρίνια αντί των Μουργκ και Σάστρε για τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:11
80' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 5-0! Σκόρερ ο Ράφα Σοάρες! Τρομερή ενέργεια από τον Τζίμα που -θυμίζοντας την προηγούμενη στιγμή του Κωνσταντέλια- παίρνει την μπάλα πίσω από τη σέντρα, φτάνει στο όριο της περιοχής και αλλάζει κατεύθυνση, χωρίς όμως να νικήσει τον Χοβάν στο τετ-α-τετ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ράφα Σοάρες πήρε το «ριμπάουντ» και με δυνατή σουτάρα από διαγώνια θέση κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα. Πρώτο του γκολ με τη φανέλα του «δικεφάλου του Βορρά». by Μανώλης Μουσουράκης
21:17
Ο ΠΑΟΚ είχε θέσει γερές βάσεις για τη νίκη από το πρώτο μέρος και -πάνω που το ματς έδειχνε να σβήνει- «ξυπνά» και από τις αλλαγές του Λουτσέσκου και πετυχαίνει τρία γκολ σε εννιά λεπτά! Διαδικαστικού χαρακτήρα φυσικά ό, τι απομένει μέχρι το φινάλε. Στο 87' πλέον. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:24
Τέλος στο ματς. Πεντάρα (5-0) του ΠΑΟΚ στον Πανσερραϊκό, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να... φεύγει με την καλύτερη ψυχολογία για τον τελικό με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. by Μανώλης Μουσουράκης