Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την αναμέτρηση για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την κρίσιμη αναμέτρηση της ΑΕΚ κόντρα στην Μπράιτον για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Europa League. by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
Σέντρα στις 19:45. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
Δύο «στροφές» πλέον πριν το φινάλε στον «όμιλο του θανάτου» και οι νταμπλούχοι Ελλάδος θέλουν τη νίκη. Ένα «τρίποντο», το οποίο -πέρα από το πρώτο της «Ένωσης» σε ευρωπαϊκό παιχνίδι στο νέο της γήπεδο- θα την οδηγήσει πολύ κοντά ή και θα της εξασφαλίσει την παρουσία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και για τη νέα χρονιά. Σε συνάρτηση πάντα και με το τι θα συμβεί περίπου δύο ώρες αργότερα στη Μασσαλία και στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ, στο Μαρσέιγ-Άγιαξ (22:00). by Μανώλης Μουσουράκης
19:16
Θυμηθείτε εδώ τη βαθμολογία του ομίλου και το πρόγραμμα της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής: Εικόνα live 21977711/97477.jpg Πέμπτη 14/12 Άγιαξ-ΑΕΚ (22:00) Μπράιτον-Μαρσέιγ (22:00) by Μανώλης Μουσουράκης
19:16
Στα του ομίλου του Europa League η ΑΕΚ προέρχεται από τις δύο ήττες από τη Μαρσέιγ (3-1 και 0-2), ενώ η Μπράιτον από τις δύο νίκες επί του Άγιαξ (2-0 και 0-2). by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
H AEK, λοιπόν, εάν επικρατήσει της Μπράιτον και δεν νικήσει ο Άγιαξ στη Μασσαλία, τότε θα εξασφαλίσει από απόψε την 3η θέση και θα πάει την τελευταία αγωνιστική για μία εκ των δύο πρώτων θέσεων που δίνουν εισιτήριο για τις επόμενες φάσεις του Europa League (η πρώτη κατευθείαν για τους «16»). Φυσικά, δεν πρόκειται για το μοναδικό σενάριο. Βέβαια, το χειρότερο ενδεχόμενο για εκείνη είναι να πάρει «διπλό» ο «Αίαντας» και να μη νικήσει η ίδια τους Άγγλους. by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
Φυσικά, οδηγός για τους νταμπλούχους Ελλάδος θα αποτελέσει και το επικό «διπλό» (2-3) που είχαν πάρει στο Μπράιτον την 1η αγωνιστική, εξού και σε περίπτωση νίκης θα έχουν και την ισοβαθμία με τους Άγγλους (κάτι που βεβαίως ισχύει και στην περίπτωση της ισοπαλίας). by Μανώλης Μουσουράκης
19:20
Στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου ο Ματίας Αλμέιδα τόνισε ότι το σύνολό του θα προσπαθήσει να κάνει ένα ισοδύναμο παιχνίδι με εκείνο στην Αγγλία, γνωρίζοντας βέβαια το πόσο δύσκολη αντίπαλος είναι η Μπράιτον. Παράλληλα, ο τεχνικός του «δικεφάλου» στάθηκε και στην αποτελεσματικότητα που πρέπει να δείξει η ομάδα του. Με τα καλύτερα λόγια (για ακόμα μία φορά) για την «Ένωση» και την OPAP Arena μίλησε ο προπονητής των «γλάρων», Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
Υπενθυμίζεται ότι, στα της Stoiximan Super League, η ΑΕΚ προέρχεται από το «διπλό» (0-1, 26/11) στα Γιάννενα, μειώνοντας στο -1 τη διαφορά της από την κορυφή μετά και την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Άρη. Σε ό, τι αφορά την αντίπαλό της, το περασμένο Σάββατο (25/11) η Μπράιτον επέστρεψε στις νίκες στην Premier League μετά από έξι αγωνιστικές επικρατώντας 3-2 στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ. Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι βρίσκεται στην 8η θέση με 22 βαθμούς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς – Τσούμπερ, Μάνταλος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
Στον πάγκο για τους «κιτρινόμαυρους»: Αθανασιάδης, Γκίνης, Μοχαμάντι, Αραούχο, Πόνσε, Ελίασον, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Πισάρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
Ο Ματίας Αλμέιδα, που δεν ανακοίνωσε χθες αποστολή, δεν υπολογίζει στους Γενς Γιόνσον και Λιβάι Γκαρσία που δεν έχουν ξεπεράσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, καθώς και στον Κώστα Γαλανόπουλο που ταλαιπωρείται από ίωση. Αντίθετα, ο Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος έχει επιστρέφει στο κανονικό πρόγραμμα, δίνει το «παρών», όπως και ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς που επιστρέφει από την ποινή που είχε από το ματς με τη Μαρσέιγ στη Γαλλία. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
Μπράιτον (Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι): Φερμπρούχεν – Φέλτμαν, Ντανκ, Ίγκορ, Χίνσελχουντ – Γκίλμουρ, Γκρος – Αντιγκρά, Φέργκιουσον, Μιτόμα – Ζοάο Πέδρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Στιλ, ΜακΓκίλ, Μίλνερ, Νταχούντ, Μπαλέμπα, Μπουονανότε, Χίντσι, Σουσάν, Τζάκσον, Κάβαναχ, Ντάφας. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
Αρκετά τα προβλήματα στο «στρατόπεδο» των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν υπολογίζουν στον τιμωρημένο Χεκ και στους τραυματίες Φάτι, Λάμπτεϊ, Εστουπινιάν, Μας, Μίλνερ, Γουέμπστερ, Γουέλμπεκ και Ενσισό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:24
Διαιτητής: Σάντρο Σέρερ (Ελβετία) Α' Βοηθός: Μπεκίμ Τσογκάι (Ελβετία) Β' Βοηθός: Γιόνας Έρνι (Ελβετία) 4ος διαιτητής: Γιοχάνες φον Μάνταχ (Ελβετία) VAR: Λούκας Φέντριχ (Ελβετία) by Μανώλης Μουσουράκης
19:24
Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 3 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Μαραθιανού. by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
«Καλώς ήρθατε γλάροι»: Η αφίσα-καλωσόρισμα της ΑΕΚ στους οπαδούς της Μπράιτον. Δείτε εδώ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:26
Με έντονο ελληνικό άρωμα η... προαναγγελία της Μπράιτον για ΑΕΚ. Δείτε εδώ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Ολοκλήρωσε την προθέρμανσή της η ΑΕΚ. Όρκος νίκης από τους παίκτες των νταμπλούχων Ελλάδος! by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Σχεδόν γεμάτη η OPAP Arena είκοσι λεπτά πριν τη σέντρα. Πολύ ωραία η ατμόσφαιρα! by Μανώλης Μουσουράκης
19:29
Οι παίκτες της Μπράιτον πάνε να χαιρετήσουν τον κόσμο τους που έχει έρθει στην OPAP Arena. by Μανώλης Μουσουράκης
19:41
Και τώρα η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο υπό τον ύμνο του Europa League. by Μανώλης Μουσουράκης
19:43
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:44
Στη σέντρα η Μπράιτον. Μπροστά από το πέταλο της Original 21 η εστία του Στάνκοβιτς στο πρώτο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
1' Σέντρα στον αγώνα! by Μανώλης Μουσουράκης
19:46
Πιέζει ψηλά η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
2' Eυκαιρία για την Μπράιτον. Βγήκε η κάθετη στον Φέργκιουσον, με τον Στάνκοβιτς να βάζει καίριο «στοπ», κόρνερ στα «καπάκια» από τον Βίντα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:48
Προσπάθησε να απειλήσει από τη στατική φάση η Μπράιτον, πέρασε ο κίνδυνος για την «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
19:49
Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:49
4' Ωραία συνεργασία Μάνταλου-Τσούμπερ και σουτ του δεύτερου, σηκώθηκε και το σημαιάκι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:50
«Εμπρός αετέ-Δικεφαλέ» μεταξύ των δύο πετάλων, ο κόσμος της ΑΕΚ προσπαθεί να ωθήσει το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:52
7' Παραλίγο ολέθριο λάθος σε γύρισμα του Βίντα στον Στάνκοβιτς, τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ ο Αυστριακός πορτιέρε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:54
19:55
10' Στιγμή για την Μπράιτον. Σουτ του Αντιγκρά εντός περιοχής από θέση μέσα δεξιά, φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:58
12' Υπέροχη ποδιά του Χατζισαφί στον Φέλτμαν, ο τελευταίος τον γκρεμίζει, παίρνει την κίτρινη και η ΑΕΚ φάουλ σε πολύ καλό σημείο για ένα γέμισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:59
13' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά την εκτέλεση του φάουλ από τον Χατζισαφί, ο Πινέδα παίρνει το «ριμπάουντ» και με μονοκόμματη σουτάρα εκτός περιοχής στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο! by Μανώλης Μουσουράκης
20:00
20:01
16' Σουτ εκτός περιοχής από τον Άμραμπατ, κοντράρει η μπάλα. Είχε επιλογή για γέμισμα ο Ολλανδομαροκινός άσος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
Ανεβάζει «στροφές» η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:02
17' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα Άμραμπατ από δεξιά, κεφαλιά Πινέδα από τη μικρή περιοχή, παίρνει ύψος η μπάλα και μπλοκάρει ο Φερμπρούχεν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:04
18' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Γκατσίνοβιτς εντός περιοχής, αποκρούει ασταθώς ο Φερμπρούχεν που εν συνεχεία μπλόκαρε το τελείωμα του Πινέδα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
20' Διπλή καίρια αμυντική επέμβαση από Μουκουντί, δεν επιτρέπει στην Μπράιτον το σουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
21' Φάση για την ΑΕΚ. Ωραία βαθιά μπαλιά, ο Γκατσίνοβιτς κατεβάζει, πατά περιοχή, αλλά το σουτ του φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
20:10
25' Τρομερή ενέργεια από τον Άμραμπατ, παίρνει φάουλ κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ. Τον κρατούσε με χέρια και με πόδια ο Ίγκορ, χωρίς να δεχτεί την κίτρινη κάρτα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
Περνά ανεκμετάλλευτο για την ΑΕΚ το φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
20:13
27' Κίτρινη στον Γκατσίνοβιτς για φάουλ στον χώρο του κέντρου. Αυστηρή απόφαση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
30' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κλέψιμο του Μάνταλου σε καίριο σημείο, πέρασε στον Τσούμπερ, το σουτ του οποίου απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ ο αντίπαλος πορτιέρε. by Μανώλης Μουσουράκης
20:16
30' Φάση για την ΑΕΚ. Πολύ ωραία εκτέλεση του κόρνερ από τον Χατζισαφί, γυριστή κεφαλιά του Τσούμπερ, η μπάλα για εκατοστά άουτ! by Μανώλης Μουσουράκης
20:16
Να σημειωθεί ότι ο Γκατσίνοβιτς με την κάρτα που δέχτηκε, χάνει το επόμενο ματς με τον Άγιαξ. Μια αρκετά αυστηρή κάρτα στον χώρο της μεσαίας γραμμής. by Μανώλης Μουσουράκης
20:19
20:20
35' Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Επέλαση του Πινέδα, πατά περιοχή, όμως το συρτό σουτ του φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
Η ΑΕΚ πιέζει για το γκολ, έχει φτιάξει πολλές φάσεις και δικαιούται ένα τέρμα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:24
40' Τρομερό τάκλιν του Βίντα σε «μπάσιμο» του Ίγκορ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:25
Εκκωφαντικός ο θόρυβος από τους φίλους της ΑΕΚ σε φάση άμυνας για τους «κιτρινόμαυρους». by Μανώλης Μουσουράκης
20:28
44' Δοκάρι για την ΑΕΚ και τεράστια διπλή ευκαιρία! Κλέψιμο από τον Σιμάνσκι, αντεπίθεση, ο Τσούμπερ πατά περιοχή και εκτελεί, με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι. Στην επαναφορά δεν μπορεί να σκοράρει από κοντά ο Γκατσίνοβιτς που ενδεχομένως και να αιφνιδιάστηκε. Στην εξέλιξη της φάσης μεγάλη ευκαιρία πάλι με τον Τσούμπερ! Απίστευτη πολιορκία από την ΑΕΚ στα καρέ της Μπράιτον! by Μανώλης Μουσουράκης
20:32
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, κάτι που αδικεί την προσπάθεια της ΑΕΚ. Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες για τον «δικέφαλο», κορυφαία όλων το δοκάρι του Τσούμπερ στο 44'! Μόνο στο ξεκίνημα λόγω έλλειψης συγκέντρωσης απειλήθηκαν οι «κιτρινόμαυροι», μετά κυριάρχησαν απόλυτα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:47
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
Η ΑΕΚ μπαίνει με επιθετικές διαθέσεις και στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:54
52' Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Βαθιά μπαλιά Ρότα για Μάνταλο που φεύγει στην αντεπίθεση και κάνει το γύρισμα στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε με τη μία και ο Φερμπρούχεν έδιωξε με το ένα χέρι! by Μανώλης Μουσουράκης
20:54
53' Πτώση του Πέδρο στην περιοχή της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
Ο Σέρερ θα πάει να δει τη φάση! by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
Όντως, υπάρχει πάτημα του Σιμάνσκι κάτω χαμηλά. Ακόμα ένα πέναλτι για την Μπράιτον κόντρα στην ΑΕΚ. Ωστόσο, είναι σωστή απόφαση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:56
Κόντρα στη ροή του αγώνα... by Μανώλης Μουσουράκης
20:56
Πέναλτι λοιπόν για την Μπράιτον, πάνω από την μπάλα ο Πέδρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
55' Γκολ η Μπράιτον. 0-1. Σκόρερ ο Πέδρο με εκτέλεση πέναλτι. Δεξιά η μπάλα, αριστερά ο Στανκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
Κρίμα για την ΑΕΚ που δεν ενώ είχε τόσες πολλές μεγάλες φάσεις, βρίσκεται πίσω στο σκορ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:59
21:01
60' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Μπράιτον για ένα γέμισμα, περιμετρικά της μεγάλης περιοχής της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
Περνά ο κίνδυνος για τα καρέ της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
6ο γκολ που δέχεται από πέναλτι στους ομίλους η ΑΕΚ, τα τρία από τον Ζοάο Πέδρο και την Μπράιτον. by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
63' Κίτρινη στον Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
65' Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Γκατσίνοβιτς! Απίστευτα πράγματα για την ΑΕΚ. Ο Γκατσίνοβιτς όντας στην περιοχή της Μπράιτον και στην προσπάθειά του να γίνει δέκτης της μπάλας, πατά άτσαλα στο πέλμα τον Φέλτμαν αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη. Υπενθυμίζεται ότι η πρώτη ήταν αυστηρή. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
Με δέκα λοιπόν η ΑΕΚ για το υπόλοιπο του αγώνα, με τον κόσμο στις κερκίδες να προσπαθεί να ενθαρρύνει τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
21:09
21:10
69' Ο Νταχούντ αντί του Μιτόμα για την Μπράιτον. Θωρακίζει το κέντρο της ομάδας του ο Ντε Τζέρμπι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
72' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Αραούχο αντί Μάνταλου, Πόνσε αντί Τσούμπερ και Ελίασον αντί Άμραμπατ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:14
73' Δεν μπορεί να κοντρολάρει και να εκτελέσει από πλεονεκτική θέση ο Μουκουντί! by Μανώλης Μουσουράκης
21:14
73' Τεράστια επέμβαση του Στάνκοβιτς σε τετ-α-τετ με ον Φέργκιουσον! by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
74' Απαντάει η ΑΕΚ με τεράστια χαμένη ευκαιρία του Πινέδα σε διαγώνιο σουτ εντός περιοχής! by Μανώλης Μουσουράκης
21:18
77' Μίλνερ αντί Πέδρο για την Μπράιτον. by Μανώλης Μουσουράκης
21:18
21:19
78' Σέντρα του Ελίασον, μπλοκάρει ο Φερμπρούχεν. by Μανώλης Μουσουράκης
21:21
Παρόλο που η ΑΕΚ παίζει με δέκα, έχει κλείσει την Μπράιτον στα καρέ της και πιέζει για την ισοφάριση. by Μανώλης Μουσουράκης
21:24
83' Μέσα ο Πισάρο για την ΑΕΚ, στη θέση του Πινέδα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:26
85' Καίρια επιστροφή του Χατζισαφί, σώζει την ΑΕΚ από τετ-α-τετ! by Μανώλης Μουσουράκης
21:28
21:30
Κατάθεση ψυχής από την ΑΕΚ των δέκα παικτών. by Μανώλης Μουσουράκης
21:31
90' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Σέντρα Ελίασον, αστοχεί ο Βίντα με κοντινή κεφαλιά! by Μανώλης Μουσουράκης
21:32
Πέντε λεπτά έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:34
90'+2' Ο Ρότα διώχνει σε κόρνερ το σουτ που έπιασε ο Ντάφας από καλή θέση. by Μανώλης Μουσουράκης