Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Άρης-ΟΦΗ, η οποία θα διεξαχθεί στο «Κλ. Βικελίδης» στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. by Μανώλης Μουσουράκης
14:46
Φυσικά κεκλεισμένων των θυρών μετά τη σχετική απόφαση της κυβέρνησης για τα μέτρα κατά της οπαδικής βίας. by Μανώλης Μουσουράκης
14:46
Σέντρα στις 15:00. Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports 2 και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Αλέξη Σαββόπουλου. by Μανώλης Μουσουράκης
14:47
Ο Άρης (5ος, 20β.) προέρχεται από την ήττα (1-0) από την ΑΕΚ. Ωστόσο, είχε καλή παρουσία στην OPAP Arena, πιστοποιώντας την καλή αγωνιστική κατάσταση που βρισκόταν πριν τη διακοπή (λόγω αποχής των διαιτητών). Η ομάδα του Άκη Μάντζιου θέλει να αξιοποιήσει την (έστω και κεκλεισμένων των θυρών) έδρα του στα δύο ματς με ΟΦΗ και Λαμία (20/12, 17:00) για να ανέλθει και άλλο βαθμολογικά. by Μανώλης Μουσουράκης
14:48
Από την άλλη, ο ΟΦΗ (8ος, 15β.) ανοίγει… νέα σελίδα, με τον Πέπε Μελ να αντικαθιστά τον Βάλντας Νταμπράουσκας και να ντεμπουτάρει στον πάγκο των Κρητικών, οι οποίοι προέρχονταν από σερί αρνητικών αποτελεσμάτων στο πρωτάθλημα. Ο Ισπανός τεχνικός μίλησε για επιθετικό ποδόσφαιρο αλλά και για πρωταγωνιστικό ρόλο που θέλει να έχει η ομάδα του, ενώ έθεσε ως στόχο την είσοδο στα playoffs. Είχε προηγηθεί η νίκη (3-1) επί της Κηφισιάς, στο πρώτο μεταξύ τους ματς στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος Betsson (με τον Πέδρο Καραβέλα να κάθεται στον πάγκο του ΟΦΗ). by Μανώλης Μουσουράκης
14:48
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
14:48
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια – Ζουλς, Νταρίντα, Πάρδο – Σουλεϊμάνοφ, Μορόν, Μενέντες. by Μανώλης Μουσουράκης
14:49
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Χουτεσιώτης, Βερστράτε, Σαβέριο, Τζούρασεκ, Φατόρε, Ρουπ, Χριστοδουλόπουλος, Κάρλσον, Ζαμόρα. by Μανώλης Μουσουράκης
14:50
ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν – Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράριρσον – Γκαγιέγκος, Νέιρα, Τοράλ – Αμπάντα, Ντίκο, Μοσκέρα. by Μανώλης Μουσουράκης
14:50
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Χριστογεώργος, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Ριέρα, Φελίπε, Αποστολάκης, Μπάκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
14:51
Με 4-3-3, λοιπόν, η πρώτη ενδεκάδα του Πεπ Μελ με τους Κρητικούς, σύστημα φυσικά με το οποίο παρατάσσει και ο Άκης Μάντζιος τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
14:52
Στα αγωνιστικά, οι «κίτρινοι» έχουν ξανά διαθέσιμο μετά από τρεις μήνες τον Ρουπ, με τον Μάντζιο να μην υπολογίζει, από την άλλη, στους Παναγίδη, Φεράρι, Γκαρθία, Ματαρίτα και Πάβιτσιτς. Στο στρατόπεδο του ΟΦΗ, η πρώτη αποστολή του Μελ δεν περιλαμβάνει τους Καρώ, Μεγιάδο και Θεοδοσουλάκη, ενώ επέστρεψε ο Μπάκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
14:52
Διαιτητής: Γκάμαρης Βοηθοί: Σαμοΐλης, Κωνσταντίνου 4ος διαιτητής: Βάτσιος VAR: Πολυχρόνης, Απτόσογλου by Μανώλης Μουσουράκης
14:53
Σε 43 συναντήσεις των δύο ομάδων με γηπεδούχο τον Άρη: 29 νίκες Άρης 9 ισοπαλίες 5 νίκες ΟΦΗ Γκολ: 86-35 by Μανώλης Μουσουράκης
14:59
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
15:02
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
15:08
Ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, σε χαμηλό τέμπο. Να δούμε εάν είναι απόρροια τακτικής ή και συνέπεια των άδειων εξεδρών. by Μανώλης Μουσουράκης
15:09
Από τα μεγάφωνα του γηπέδου έπαιξαν συνθήματα των οπαδών του Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
15:09
7' Φάουλ για τον ΟΦΗ σε πολύ καλό σημείο για απευθείας εκτέλεση. by Μανώλης Μουσουράκης
15:10
Πάνω στο τείχος η μπάλα από την εκτέλεση του Γκαγιέγκος, εν συνεχεία σταματά η φάση για χέρι του Θοράριρσον (δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση). by Μανώλης Μουσουράκης
15:11
9' Στιγμή για τον ΟΦΗ. Επικίνδυνο γύρισμα του Τοράλ, δεν βρίσκει τον Ντίκο στη μικρή περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
15:14
12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Γρήγορη εκδήλωση επίθεσης, ο Σουλεϊμάνοφ παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, συγκλίνει, σουτάρει με το αριστερό, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από τοδεξί δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
15:17
Ο Πέπε Μελ έχει τοποθετήσει τον Αμπάντα στη θέση του δεξιού εξτρέμ. Θυμίζει λίγο και επιλογή... Ρομπέρτο Κάρλος σε γνωστά παλιά βιντεοπαιχνίδια. Ο 23χρονος Γάλλος είναι αριστερό μπακ που φυσικά παίζει και πιο μπροστά (ειδικά σε άμυνα με τριάδα στα στόπερ). Ωστόσο, η χρησιμοποίησή του σε ρόλο δεξιού εξτρέμ με ανάποδο πόδι είναι, αν μη τι άλλο, πολύ ενδιαφέρουσα. by Μανώλης Μουσουράκης
15:18
15' Σουτ του Νταρίντα από την «καρδιά» της περιοχής, αρκετά πάνω από το οριζόντιο η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
15:22
19' Φάση για τον Άρη. Ωραία βαθιά μπαλιά του Φαμπιάνο προς τον Οντουμπάτζο, με τον προωθημένο δεξιό μπακ του Άρη να περνά την μπάλα πάνω από τον Μπάουμαν, βλέποντας όμως τον Λαμπρόπουλο να διώχνει πριν προλάβει να εκτελέσει. by Μανώλης Μουσουράκης
15:26
24' Δοκάρι για τον Άρη με τον Μορόν! Ο Σουλεϊμάνοφ έσπασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Μορόν, του οποίου το ωραίο μονοκόμματο σουτ σταμάτησε στην οριζόντια δοκό. by Μανώλης Μουσουράκης
15:33
15:33
15:33
Κυκλοφορούν την μπάλα οι γηπεδούχοι. by Μανώλης Μουσουράκης
15:37
34' Στιγμή για τον Άρη. Από την εκτέλεση κόρνερ του Πάρδο και απομακρύνσεις από την άμυνα του ΟΦΗ, οι Νταρίντα και Μεντέντες έκαναν τα σουτ, το δεύτερο έφερε κόρνερ για τους γηπεδούχους. by Μανώλης Μουσουράκης
15:38
5(0)-4(1) οι τελικές (εντός στόχου) για Άρη και ΟΦΗ, αντίστοιχα. Υπενθυμίζεται ότι το δοκάρι (που είχαν οι Θεσσαλονικείς με τον Μορόν) δεν προσμετράται στις εντός στόχου τελικές. by Μανώλης Μουσουράκης
15:41
39' ΓΚΟΛ ο Άρης! 1-0! Σκόρερ ο Νταρίντα! Μετά την πάσα του Σουλεϊμάνοφ (που είναι μέσα σχεδόν σε όλες τις προσπάθειες του Άρη), ο Νταρίντα επωφελείται από τις κόντρες με τον Λαμπρόπουλο, βγαίνει ενώπιον του Μπάουμαν και πλασάρει εύστοχα. Δεύτερο γκολ για τον Τσέχο χαφ στη σεζόν. by Μανώλης Μουσουράκης
15:45
43' Φάση για τον Άρη. Ο Μορόν απλώνει ωραία στον Σουλεϊμάνοφ, ο οποίος πιάνει διαγώνιο σουτ από θέση μέσα δεξιά, με τον Μπάουμαν να διώχνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
15:48
45'+1' Και άλλο σουτ από τον προωθημένο Οντουμπάτζο, αποκρούει ο Μπάουμαν. by Μανώλης Μουσουράκης
15:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0 χάρη στο τέρμα του Νταρίντα στο 39'. Δίκαιο το προβάδισμα για τους «κίτρινους». Μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισαν να φορτσάρουν, έχοντας τις μεγαλύτερες φάσεις στην αναμέτρηση μεταξύ αυτών και δοκάρι με τον Μορόν (24'). Έχει τις φάσεις του πάντως και ο ΟΦΗ. 10(3)-4(1) οι τελικές (εντός στόχου) υπέρ των Θεσσαλονικιών. by Μανώλης Μουσουράκης
16:05
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:05
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
16:08
47' Φάση για τον Άρη. Σουτ του Νταρίντα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Μπάουμαν να πραγματοποιεί ωραία εκτίναξη διώχνοντας σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:14
54' Στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Νέιρα εντός περιοχής, κοντράρει στα σώματα. by Μανώλης Μουσουράκης
16:17
57' Φάση για τον Άρη. Διπλή ευκαιρία για τον Σουλεϊμάνοφ. Κάνει «μπάσιμο» στην περιοχή, το πρώτο του σουτ κοντράρει, το δεύτερο φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:19
58' Κι άλλη στιγμή για τον Άρη. Σουτ του Μενέντες εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Μπάουμαν. Πιέζουν για το δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι. Όσο κυλούν τα λεπτά βρίσκουν και αρκετούς χώρους. by Μανώλης Μουσουράκης
16:20
60' Πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι το σουτ του Μορόν από θέση μέσα αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
16:22
62' Βερστράτε αντί Πάρδο για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
16:24
65' Φελίπε αντί Νέιρα και Μπάκιτς αντί Μοσκέρα για τον ΟΦΗ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:28
67' Γύρισμα του Νταρίντα από δεξιά, η μπάλα κοντράρει στον Λαμπρόπουλο. Οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι, ωστόσο ο κεντρικός αμυντικός του ΟΦΗ δεν έχει χρησιμοποιήσει το χέρι του. by Μανώλης Μουσουράκης
16:34
74' Ριέρα αντί Τοράλ για τον ΟΦΗ. Παίζει τα χαρτιά του ο Πέπε Μελ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:36
75' Έχει σκοράρει ο ΟΦΗ με τον Φελίπε ύστερα από σέντρα του Αμπάντα, το τέρμα δεν έχει μετρήσει, αλλά εξετάζεται η φάση. Στο ξεκίνημα της φάσης εξετάστηκε εάν ο Αμπάντα δεν έχει καταφέρει να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου. Από το πλάνο που δόθηκε δεν φάνηκε να έχει περάσει ολόκληρη από την πλάγια γραμμή. Ωστόσο το γκολ δεν μετρά. by Μανώλης Μουσουράκης
16:43
Μαζεμένες αλλαγές. Ο Γκλάζερ αντί του Γκαγιέγκος για τον ΟΦΗ, οι Σαβέριο, Τζούρασεκ και Κάρλσον αντί των Ζουλς, Μενέντες και Σουλεϊμανοφ για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
16:44
Τελευταία πέντε λεπτά στην κανονική διάρκεια. by Μανώλης Μουσουράκης
16:49
89' Ζαμόρα αντί Μορόν για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
16:50
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
16:51
90' Κίτρινη στον Βεστράτε by Μανώλης Μουσουράκης
16:53
Παίζει με τον χρόνο ο Άρης. Λογικό... by Μανώλης Μουσουράκης
16:53
Δεν έχει βρει κάποια καλή στιγμή στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:53

Τέλος στο ματς: Άρης-ΟΦΗ 1-0

Το γκολ του Νταρίντα στο 39' χάρισε τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους, οι οποίοι επέστρεψαν στις νίκες, έχοντας ηττηθεί με 1-0 από την ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική. by Μανώλης Μουσουράκης
16:56
Στο 75' δεν μέτρησε γκολ του Φελίπε για τον ΟΦΗ. Θεωρήθηκε ότι είχε βγει η μπάλα στην προσπάθεια του Αμπάντα στο ξεκίνημα, κάτι που δεν φαίνεται καθαρά στο ριπλέι. by Μανώλης Μουσουράκης