Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
16:31
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναιτωλικός-ΑΕΚ, η οποία θα διεξαχθεί στο Αγρίνιο στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. Κεκλεισμένων των θυρών φυσικά, μετά τη σχετική απόφαση της κυβέρνησης για τα μέτρα κατά της οπαδικής βίας. by Μανώλης Μουσουράκης
16:31
Σέντρα στις 17:00. Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Μανώλης Μουσουράκης
16:36
Η ΑΕΚ θέλει να αφήσει πίσω της τον πικρό -βάσει και της προσπάθειας και των εμφανίσεων που έκανε- αποκλεισμό από την Ευρώπη μετά την ήττα (3-1) από τον Άγιαξ. Πλέον, στοχοπροσηλώνεται στη διατήρηση των εντός συνόρων κεκτημένων, δηλαδή το νταμπλ. Εξάλλου, με σημερινή της νίκη -μετά και την ήττα του Παναθηναϊκού στην έδρα του Ατρομήτου- θα ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Την προσεχή Πέμπτη (21/12, 17:00) φιλοξενείται από τον Πανσερραϊκό. by Μανώλης Μουσουράκης
16:42
Από την άλλη, ο Παναιτωλικός βρίσκεται σε καλό αγωνιστικό αγωνιστικό μομέντουμ μεν προερχόμενος από δύο σερί νίκες (κόντρα σε Κηφισιά για το πρωτάθλημα και Athens Kallithea FC για το Κύπελλο Ελλάδος Betsson), ταυτόχρονα όμως παραμένει σε δεινή βαθμολογική θέση. Την προσεχή Πέμπτη (21/12) παίζει εκτός έδρας «τελικό» με τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα. by Μανώλης Μουσουράκης
16:43
16:44
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
16:47
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι – Ελίασον, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς – Γκαρσία, Ζίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
16:48
Στον πάγκο για τους «κιτρινομαύρους»: Θεοχάρης, Ρότα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Λαμαράνα, Φαν Βέερτ, Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:49
Πάρα πολλά τα προβλήματα για την ΑΕΚ, με τον Ματίας Αλμέιδα να μην έχει στη διάθεσή του οκτώ παίκτες: Στάνκοβιτς, Κάλενς, Πινέδα, Άμραμπατ, Πισάρο, Αραούχο, Πόνσε και φυσικά τον Φερνάντες. Επιστροφή για Γκατσίνοβιτς και Φαν Βέερτ. Πρώτη φορά βασικός με τη φανέλα του «δικεφάλου» ο Ζίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
16:52
Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο – Οικονόμου, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν – Λιάβας, Χουάνπι, Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν – Ζοάο Πέδρο, Φ. Ντουάρτε. by Μανώλης Μουσουράκης
16:52
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Γκρατερόλ, Μαλής, Μαυρίας, Ξενιτίδης, Τσιγγάρας, Καρέλης, Βοΐλης, Μπουζούκης, Χρ. Μπελεβώνης. by Μανώλης Μουσουράκης
16:53
Οι γηπεδούχοι έχουν εκτός τους τους Πέρεθ, Ντίας, Μπακάκη και Σενγκέλια, ενώ επιστρέφει ο Μαλής. by Μανώλης Μουσουράκης
16:54
Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος Βοηθοί: Αντώνιος Σινιοράκης, Κωνσταντίνος Στάικος 4ος Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης VAR: Χρήστος Βεργέτης by Μανώλης Μουσουράκης
16:56
Αλμέιδα: «Άδικη η απόφαση για κεκλεισμένων - Εμάς πριν από ευρωπαϊκό ματς σκότωσαν οπαδό μας και όλα συνέχισαν κανονικά». Θυμηθείτε εδώ τις σπουδαίες δηλώσεις του τεχνικού της ΑΕΚ ενόψει της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό. by Μανώλης Μουσουράκης
16:58
Στο πλαίσιο του πρώτου γύρου η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 3-0 στην OPAP Arena. Στο περυσινό παιχνίδι στο γήπεδο του Αγρινίου είχε νικήσει 2-0, στο ματς που ξεκίνησε να παρουσιάζει για πρώτη φορά το εντυπωσιακό της ποδόσφαιρο. Σε 11 συναντήσεις των δύο ομάδων με γηπεδούχο τον Παναιτωλικό: 3 νίκες Παναιτωλικός 0 ισοπαλίες 8 νίκες ΑΕΚ Γκολ: 10-23 by Μανώλης Μουσουράκης
16:58
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:59
Με τις κλασικές εμφανίσεις ο Παναιτωλικός, με τις πορτοκαλί η ΑΕΚ όπως και στα Γιάννενα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:01
Οι παίκτες του Παναιτωλικού κρατούν μία φανέλα με το όνομα του Κώστα Νεστορίδη! Σπουδαία κίνηση. Στο μάτριξ του γηπέδου και φωτογραφία του εκλιπόντος θρύλου της ΑΕΚ, όπως και στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα». by Μανώλης Μουσουράκης
17:01
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
17:02
Ο Ζίνι αρχίζει στα αριστερά, με τον Γκατσίνοβιτς να πηγαίνει δίπλα στον Λιβάι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:02
2' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-1! Σκόρερ ο Λιβάι! Σέντρα του Σιντιμπέ από δεξιά, ο Λιβάι παίρνει το «ριμπάουντ» ύστερα από απομάκρυνση και με μονοκόμματο σουτ (που κόντραρε και στον Λιάβα) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Τρομερό «μπάσιμο» στην αναμέτρηση από την ΑΕΚ. Ο Λιβάι έχει επιστρέψει με δύο γκολ ύστερα από τον τραυματισμό του, μετά από αυτό που πέτυχε στο Άμστερνταμ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:06
4' Δύο back-to-back ευκαιρίες της ΑΕΚ, με τον Λιβάι να σπάει στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος σουτάρει και στις δύο περιπτώσεις αρκετά ψηλά. by Μανώλης Μουσουράκης
17:08
7' Στιγμή για τον Παναιτωλικό. Σουτ του Φ. Ντουάρτε, κάνει την προβολή ο Βίντα και διώχνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:09
9' Σέντρα του Τορεχόν, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης. by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
Κυκλοφορεί την μπάλα η «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
by Μανώλης Μουσουράκης
17:14
13' Σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά, απομακρύνει ο Μουκουντί με το κεφάλι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:15
14' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-2! Σκόρερ ο Ελίασον! Τρομερό πλασέ! Μετά από ωραίες προσποιήσεις, συγκλίνει προς τα μέσα και από το όριο της περιοχής πιάνει φαλτσαριστή πλασεδάρα στέλοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία! Είχε προηγηθεί ευκαιρία της ΑΕΚ στην αντεπίθεση, με τον Γκατσίνοβιτς να κουβαλάει και να σπάει στον Μάνταλο, το σουτ του οποίου κόντραρε στα σώματα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
17:20
Η ΑΕΚ όχι μόνο δεν αφήνει να φανούν οι οκτώ της απουσίες (όπως εξάλλου συνηθίζει), αλλά σχεδόν... σβηστά για τα δεδομένα της -έχοντας δημιουργήσει φυσικά αρκετές φάσεις- και χωρίς να πιάσει τα γνωστά επίπεδα έντασής της, έχει βάλει τις βάσεις για «διπλό» κορυφής στο Αγρίνιο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:25
24' Φάση για την ΑΕΚ. Πολύ ωραία δουλεμένη κομπίνα σε φάουλ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε πλασαριστά και κάθετα για τον Ζίνι, ο οποίος έκανε την κίνηση και πλάσαρε με τη μία, βλέποντας τον Καπίνο να αποκρούει. by Μανώλης Μουσουράκης
17:29
Στο 63% υπέρ της ΑΕΚ η κατοχή της μπάλας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:30
17:32
30' Τρομερή διπλή παρέμβαση του Βίντα στο επιθετικό τρίτο της ΑΕΚ, με την «Ένωση» να είναι ψηλά τοποθετημένη για την ανάκτηση, βγάζοντας εν συνεχεία και σέντρα προς τον Ζίνι. Γενικά, πολύ καλό παιχνίδι από τον Κροάτη στόπερ (με λίγες, αλλά ουσιαστικές παρεμβάσεις), που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. by Μανώλης Μουσουράκης
17:34
34' Φάουλ για τον Παναιτωλικό σε καλό σημείο για ένα γέμισμα. Βάζει το πόδι του και διώχνει σε κόρνερ ο Σιντιμπέ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:35
34' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ, ο Μλάντεν τσιμπάει την μπάλα στην «καρδιά» της περιοχής και εν συνεχεία τον βρίσκει άθελά του ο Μουκουντί. Σωστή απόφαση. by Μανώλης Μουσουράκης
17:36
Ζοάο Πάδρο απέναντι σε Αθανασιάδη. by Μανώλης Μουσουράκης
17:38
37' ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός! 1-2! Σκόρερ ο Ζοάο Πέδρο με εκτέλεση πέναλτι. Εκτέλεση αλά Πανένκα, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:40
Ένα γκολ για τους Αγρινιώτες ουσιασικά κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Παναιτωλικός κατάφερε να φτάσει σε αυτό μέσω του βασικού του τρόπου απειλής (στατικές φάσεις και συγκεκριμένα κόρνερ) και αξιοποιώντας μια άτυχη στιγμή του αντιπάλου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:46
44' Στιγμή για την ΑΕΚ. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκατσίνοβιτς παίρνει το «ριμπάουντ» και πιάνει μονοκόμματο δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να έχει κατεύθυνση την εστία αλλά να βρίσκει πάνω στον Τορεχόν. by Μανώλης Μουσουράκης
17:46
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος. by Μανώλης Μουσουράκης
17:46
Πιέζει και για τρίτο γκολ η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:47
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-1. Πολύ δυνατό μπάσιμο στην αναμέτρηση για την ανώτερη ΑΕΚ (ακόμα και εάν δεν έπιασε τα γνωστά στάνταρ απόδοσή της) με δύο γρήγορα γκολ (2' Γκαρσία, 14' Ελίασον). Μείωσε κόντρα στη ροή του αγώνα ο Παναιτωλικός χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Ζοάο Πέδρο στο 37'. by Μανώλης Μουσουράκης
17:50
17:55
18:03
Oι δύο ομάδες έχουν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο. Χωρίς αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
18:04
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:08
Όπως αναμενόταν, η ΑΕΚ παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. by Μανώλης Μουσουράκης
18:10
Χαμηλό το τέμπο, οι δύο ομάδες απειλούν κυρίως με στατικές φάσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
18:11
52' Κίτρινη στον Ντουάρτε για τον τρόπο που έπεσε πάνω στον Αθανασιάδη σε εκτέλεση φάουλ για τον Παναιτωλικό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:13
53' Φάση για τον Παναιτωλικό. Ο Πέδρο πατά ωραία στον Χουάνπι, ο οποίος πιάνει σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να παίρνει πολλά φάλτσα και αρκετό ύψος. Καλή στιγμή εδώ για τους γηπεδούχους, πρώτη γενικά στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:14
55' Απελεί η ΑΕΚ με τον Σιμάνσκι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:16
57' Στιγμή για την ΑΕΚ. Φάση διαρκείας για την «Ένωση» που καταλήγει με μακρινό σουτ του Γκατσίνοβιτς. Δίπλα από τη ρίζα του δεξιού δοκαριού η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:17
Πιέζουν ψηλά οι «κιτρινόμαυροι». by Μανώλης Μουσουράκης
18:18
59' Φάση για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο στην «καρδιά» της περιοχής, κεφαλιά από τον Μοχαμάντι, άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:18
Ανεβάζει ρυθμούς η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:19
60' Κόκκινη κάρτα στον άμεσο συνεργάτη του Γιάννη Πετράκη. by Μανώλης Μουσουράκης
18:20
61' Στιγμή για την ΑΕΚ. Μακριό σουτ του Γκατσίνοβιτς, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Καπίνο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:21
62' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τον Παναιτωλικό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:23
63' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Χουάνπι εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντουάρτε που έφυγε από οριακή θέση πήρε την κεφαλιά, με τον Μάνταλο να διώχνει καταλυτικά προτού ο Οικονόμου μπορέσει να κάνει την προβολή από πλεονεκτικό σημείο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:24
65' ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός! 2-2! Σκόρερ ο Μπαλντασάρα. Ύστερα από γέμισμα του Λιάβα και σουτ του Πέδρο που κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Μπαλντασάρα που με σουτάρα από το ύψος της περιοχής (και αφού κόντραρε ελάχιστα στον Μουκουντί) κατέληξε στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:26
Πρόβλημα με τον Σιντιμπέ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:26
Αλλαγές για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:27
68' Γιόνσον αντί Σιμάνσκι, Τσούμπερ αντί Ζίνι και Ρότα αντί Σιντιμπέ. Αναγκαστική η τελευταία. Ο Τσούμπερ θα πάει δίπλα στον Λιβάι, με τον Γκατσίνοβιτς να μετατοπίζεται αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
18:28
Ο Σιντιμπέ δεν μπορεί να πατήσει το πόδι του βγαίνοντας έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
18:30
71' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:31
Γλυκιά εκτέλεση από τον Ελίασον, απομακρύνει η άμυνα του Παναιτωλικού. by Μανώλης Μουσουράκης
18:36
77' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς να βρίσκει αέρα σε πλεονεκτιμό σημείο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:39
80' Σέντρα-σουτ του Τσούμπερ, άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:39
18:40
80' Πρώτη του Καρέλη στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά έχει δοθεί σωστά οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
82' Ο Χρ. Μπελεβώνης αντί του Χατζηθεοδωρίδη για τον Παναιτωλικό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
Πιέζει η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:43
83' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πρώτα με γυριστό του Γκατσίνοβιτς ύστερα από γλυκιά πάσα του Γιόνσον, με τον Καπίνο να πραγματοποιεί τρομερή εκτίναξη και την άμυνα να διώχνει σε κόρνερ εν συνεχεία. by Μανώλης Μουσουράκης
18:44
Πρόβλημα και με Μουκουντί για την ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
18:44
Στο 85' πλέον. by Μανώλης Μουσουράκης
18:45
86' Φαν Βέερτ αντί Μοχαμάντι και Μήτογλου αντί Μουκουντί. by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
88' Ωραία συνδυαστική προσπάθεια για την ΑΕΚ, κόρνερ για την «'Ενωση». by Μανώλης Μουσουράκης
18:49
90' Κοντινή κεφαλιά του Βίντα, άουτ! by Μανώλης Μουσουράκης
18:49
Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
18:52
92' Κίτρινη στον Καρέλη για διαμαρτυρία. by Μανώλης Μουσουράκης
18:52
17(6)-5(3) οι τελικές υπέρ της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:54
90'+5' Σουτ εκτός περιοχής από τον Γιόνσον, μπλοκάρει ο Καπίνο. by Μανώλης Μουσουράκης