Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

16:25
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Λαμία και τον Ολυμπιακό στο «Αθανάσιος Διάκος» για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Super League. by Λουκάς Χατζής
16:27
Πρώτο παιχνίδι στη νέα χρονιά για τις δύο ομάδες, οι οποίες και έκλεισαν το 2023 με ισοπαλίες. Η Λαμία έμεινε στο 2-2 με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» στη «λευκή» ισοπαλία με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. by Λουκάς Χατζής
16:28
Η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 32 βαθμούς, στο -2 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό και στο -3 από τον πρωτοπόρο, ΠΑΟΚ. by Λουκάς Χατζής
16:29
Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι, που μετρούν έξι σερί παιχνίδια χωρίς νίκη (0-3-3), βρίσκονται στην 7η θέση με 17 βαθμούς. by Λουκάς Χατζής
16:31
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, που διεξήχθη στις αρχές Σεπτεμβρίου, ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει 4-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», χάρη στα τέρματα των Μασούρα (17'), Φορτούνη (32') και Ελ Κααμπί (90+5'), αλλά και το αυτογκόλ του Βασιλαντωνόπουλου στο 62'. by Λουκάς Χατζής
16:32
by Λουκάς Χατζής
16:32
Απόψε, ο Ολυμπιακός θέλει να περάσει από τη δύσκολη έδρα της Λαμίας και να επιστρέψει στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις, περιμένοντας παράλληλα τυχόν στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ. by Λουκάς Χατζής
16:33
Όσον αφορά τα μεταγραφικά, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο, καθώς απέκτησαν τους Ζέλσον Μαρτίνς και Φραν Ναβάρο. Ο δεύτερος μάλιστα βρίσκεται στη σημερινή αποστολή, ελέω και των απουσιών των Ελ Κααμπί και Ελ Αραμπί. by Λουκάς Χατζής
16:34
Από την άλλη, παρελθόν για τον Ολυμπιακό αποτελεί ο Σκάρπα, ο οποίος και πωλήθηκε από τη Νότιγχαμ Φόρεστ στην Ατλέτικο Μινέιρο. by Λουκάς Χατζής
16:36
Ο Κάρλος Καρβαλιάλ θα στερηθεί απόψε τις υπηρεσίες των Πορόσο και Φρέιρε, οι οποίοι είναι στα «πιτς» για ακόμα ένα ματς. «Απών» είναι και ο Σολμπάκεν, που όλα δείχνουν ότι θα αποτελέσει παρελθόν, ενώ δεν υπολογίζεται ούτε ο Βρουσάι για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Παράλληλα, εκτός είναι και οι δύο Μαροκινοί φορ, με τον Ελ Αραμπί να είναι τραυματίας και τον Ελ Κααμπί να έχει συμπεριληφθεί στην αποστολή του Μαρόκου για το Κόπα Άφρικα. by Λουκάς Χατζής
16:37
Από την άλλη τώρα, ο Λεωνίδας Βόκολος δεν μπορεί να υπολογίζει στους Καρλίτος (εκτός λόγω μικροενοχλήσεων την ώρα όπου υπάρχουν φήμες για ενδιαφέρον από Κύπρο και Κατάρ), ο τιμωρημένος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, ενώ δεν θα αγωνιστούν ούτε οι Λέικ, Τσιλιανίδης, Σαραμαντάς, Λόνγκο και Σαντάνα. by Λουκάς Χατζής
16:39
16:40
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες που επέλεξαν οι δύο προπονητές για τον αποψινό αγώνα: by Λουκάς Χατζής
16:41
Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες, Τζανδάρης, Τσιλούλης, Ακούνια, Σλίβκα, Μαρτίνεθ. Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ρόντινεϊ, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε, Καμαρά, Φορτούνης, Ποντένσε, Μασούρας, Γιόβετιτς. by Λουκάς Χατζής
16:42
Στον πάγκο για τις δύο ομάδες θα βρίσκονται οι: Λαμία: Νάγκι, Πάουλαβετς, Στάνκο, Μούλα, Μάλτσι, Σίντκλεϊ, Κοντονίκος, Βασιλαντωνόπουλος, Τόσιτς. Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ιμπόρα, Ναβάρο, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Καρβάλιο, Μπιέλ, Ρίτσαρντς, Μπιανκόν. by Λουκάς Χατζής
16:42
16:43
Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος, Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας) 4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής) VAR: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Βασίλης Νικολακάκης (Λασιθίου) by Λουκάς Χατζής
16:45
16:45
Σε περίπου ένα τέταρτο θα έχουμε τη σέντρα του αγώνα. by Λουκάς Χατζής
16:48
Όσον αφορά την παράδοση, μετράει έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος στο ΔΑΚ. by Λουκάς Χατζής
16:55
Στους 11 βαθμούς κελσίου η θερμοκρασία στη Λαμία. by Λουκάς Χατζής
16:57
Αυτή την ώρα οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Λουκάς Χατζής
17:00
Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να είναι στη σέντρα. by Λουκάς Χατζής
17:02
2' Αναγνωστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. by Λουκάς Χατζής
17:03
3' Η Λαμία πιέζει ψηλά στο build up που επιχειρεί να κάνει ο Ολυμπιακό. by Λουκάς Χατζής
17:04
4' ΓΚΟΟΟΛ για τη Λαμία! Στην πρώτη στιγμή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με μονοκόμματο σουτ του Σλίβκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπειτα από το άτσαλο διώξιμο του Ροντινέι στη σέντρα του Τσιλούλη. Ο σκόρερ ήταν αμαρκάριστος, αφού κανείς «ερυθρόλευκος» δεν βρέθηκε να τον μαρκάρει. by Λουκάς Χατζής
17:07
Να λοιπόν που από νωρίς έχουμε ένα γκολ στο «Αθανάσιος Διάκος», το οποίο και ίσως κάνει το ματς πιο ανοικτό και επιθετικό. by Λουκάς Χατζής
17:08
7' Μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Μασούρα να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κολέσεφ. by Λουκάς Χατζής
17:09
Ο Ορτέγκα κλείνει ωραία τον Τσιλούλη κόβοντας τον αιφνιδιασμό της Λαμίας. by Λουκάς Χατζής
17:11
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τη Λαμία να προηγείται 1-0 και τον Ολυμπιακό να δείχνει ακόμα νωθρός και μουδιασμένος. by Λουκάς Χατζής
17:11
11' Ωραία σέντρα του Ποντένσε από τα αριστερά, ο Μασούρας που κινήθηκε ως σέντερ φορ δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά. by Λουκάς Χατζής
17:13
12' Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία. Το σουτ του Μαρτίνεθ έβγαλε ο Πασχαλάκης, με τον Ακούνια εξ επαφής να χάνει από τον κίπερ του Ολυμπιακού, που με το πόδι έδιωξε σωτήρια. by Λουκάς Χατζής
17:13
Κόρνερ για τη Λαμία που περνάει ανεκμετάλλευτο. by Λουκάς Χατζής
17:14
13' Κλέψιμο από τους παίκτες της Λαμίας, με τον Μαρτίνεθ να πιάνει ένα διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, με την μπάλα να φεύγει άουτ. by Λουκάς Χατζής
17:14
Έντονες φωνές των παικτών του Ολυμπιακού στον Διαμαντόπουλο, καθώς θεωρούν πως είχε γίνει φάουλ πάνω στον Φορτούνη στο κλέψιμο της μπάλας νωρίτερα. by Λουκάς Χατζής
17:15
15' Πολύ άστοχο το μακρινό σουτ του Τζανδάρη, καμία ανησυχία για τον Πασχαλάκη. by Λουκάς Χατζής
17:17
16' Το σουτ του Φορτούνη περνάει πολύ έξω από την εστία της Λαμίας. by Λουκάς Χατζής
17:18
18' Ο Κοσέλεφ καθαρίζει ψηλά προ του Μασούρα τη σέντρα-σουτ του Γιόβετιτς. by Λουκάς Χατζής
17:18
Το γκολ της Λαμίας για το 1-0: by Λουκάς Χατζής
17:19
19' Ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται πολύ να πατήσει την αντίπαλη περιοχή, με τη Λαμία από τη δική της πλευρά να μοιάζει επικίνδυνη στο ανοικτό γήπεδο. by Λουκάς Χατζής
17:21
21' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από την παρέμβαση του Σιμόν στο μπάσιμο του Ποντένσε από τα αριστερά. by Λουκάς Χατζής
17:21
Μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κοσέλεφ. by Λουκάς Χατζής
17:22
22' Έξυπνη κάθετη πάσα του Φορτούνη στον χώρο για τον Μασούρα, ο δεύτερος όμως δεν το κατάλαβε και έτσι πέρασε ανεκμετάλλευτη αυτή η φάση. by Λουκάς Χατζής
17:23
23' Φάουλ του Ρέτσου στον Ακούνια. Μικρή διακοπή στο ματς, αφού ο άσος της Λαμίας βρίσκεται στο έδαφος. by Λουκάς Χατζής
17:23
Συνεχίζεται το παιχνίδι. by Λουκάς Χατζής
17:24
24' Κίτρινη κάρτα στον Κορνέζο για φάουλ πάνω στον Ροντινέι που πήγαινε να βγάλει στον αιφνιδιασμό τον Ολυμπιακό. by Λουκάς Χατζής
17:25
25' Νεύρα ανάμεσα στον Αμαράλ και τον Καμαρά μετά από μονομαχία τους. Ο παίκτης της Λαμίας τιμωρείται με κίτρινη κάρτα. by Λουκάς Χατζής
17:25
Κόρνερ για τη Λαμία. by Λουκάς Χατζής
17:25
Απομάκρυνε ο Γιόβετις από την άμυνα του Ολυμπιακού. by Λουκάς Χατζής
17:26
17:27
26' Μικρή διακοπή με τον Φορτούνη και τον Τζανδάρη να συγκρούονται σε διεκδίκηση της μπάλας. Και οι δύο παίκτες δέχονται τις πρώτες βοήθειες των γιατρών. Ο Φορτούνης έχει ματώσει στο στόμα. by Λουκάς Χατζής
17:32
32' Η Λαμία βρίσκεται πίσω από το κέντρο και περιμένει υπομονετικά τον Ολυμπιακό. by Λουκάς Χατζής
17:33
33' Σέντρα του Ποντένσε από τα αριστερά, δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ ο Μασούρας. by Λουκάς Χατζής
17:33
Ωραία συνεργασία Ποντένσε-Φορτούνη από τα αριστερά, το γύρισμα του δεύτερου πάνω στην γραμμή κόπηκε από αμυντικό. by Λουκάς Χατζής
17:34
17:36
36' Χέρι του Κορνέζου κοντά στο κόρνερ. Στημένη φάση για τον Ολυμπιακό, από τα αριστερά όπως επιτίθεται. by Λουκάς Χατζής
17:36
36' Κακή εκτέλεση του Φορτούνη, μπλοκάρει εύκολα ο Κοσέλεφ. by Λουκάς Χατζής
17:38
37' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Αμαράλ να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, τον Ακούνια ανενόχλητο να πιάνει το πλασέ από καλή θέση και τον Πασχαλάκη να βγάζει σωτήρια σε κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
17:41
40' Ακόμα μία καλή στιγμή για τη Λαμία, με το γύρισμα του Σλίβκα να βρίσκει τον Μαρτίνεθ, το πλασέ του οποίου στην κίνηση έφυγε δίπλα από την αντίπαλη εστία. by Λουκάς Χατζής
17:42
Ρέτσος και Ροντινέι κάνουν ένα... παιδικό λάθος. Η αλήθεια είναι πως οι «ερυθρόλευκοι» έχουν κάνει πολλά εύκολα λάθη. by Λουκάς Χατζής
17:42
42' Άστοχο σουτ από τον Ποντένσε. by Λουκάς Χατζής
17:44
43' Ο Τζανετόπουλος προλαβαίνει τον Μασούρα και καθαρίζει ψηλά τη φάση που πήγε να βγει για τον Ολυμπιακό από την πανέξυπνη πάσα του Ποντένσε. by Λουκάς Χατζής
17:45
45' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. by Λουκάς Χατζής
17:45
Απομάκρυνε στο πρώτο δοκάρι ο Κορνέζος. by Λουκάς Χατζής
17:45
45' Στα σώματα το σουτ του Φορτούνη με τον Ολυμπιακό να επιμένει. by Λουκάς Χατζής
17:46
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος του πρώτου ημιχρόνου. by Λουκάς Χατζής
17:46
17:48
45+2' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, έπειτα από μια μίνι πολιορκία στα αντίπαλα καρέ. by Λουκάς Χατζής
17:48
Αστοχεί ο Καμαρά, κανένα πρόβλημα για τον κίπερ της Λαμίας. by Λουκάς Χατζής
17:49
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τη Λαμία να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-0 επί του Ολυμπιακού, χάρη στο τέρμα του Σλίβκα στο 4ο λεπτό. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες στιγμές για να πετύχουν και δεύτερο γκολ, με τους «ερυθρόλευκους» να δυσκολεύονται αρκετά στο πρώτο μέρος. by Λουκάς Χατζής
17:49
18:04
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο, ο Φραν Ναβάρο περνάει στη θέση του Γιόβετις. by Λουκάς Χατζής
18:05
Χωρίς αλλαγή η Λαμία. by Λουκάς Χατζής
18:06
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
18:07
46' Σύγκρουση Καμαρά και Τζανδάρη. Μικρή διακοπή στο ματς. by Λουκάς Χατζής
18:07
Όλα καλά και με τους δύο, συνεχίζεται το παιχνίδι. by Λουκάς Χατζής
18:09
48' Μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να βγάζει έξυπνη μπαλιά στον Μασούρα και εκείνος από καλή θέση να σουτάρει και τον Κοσέλεφ να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
18:10
49' Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Ορτέγκα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, με την μπάλα να σταματά στο χέρι του Νούνιες. Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. by Λουκάς Χατζής
18:11
50' Στο οριζόντιο δοκάρι το πέναλτι του Φορτούνη! by Λουκάς Χατζής
18:11
Ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να φέρει το ματς στα ίσα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. by Λουκάς Χατζής
18:14
53' Φάουλ για τον Ολυμπιακό, ευκαιρία να φέρει κόσμο στην αντίπαλη περιοχή. by Λουκάς Χατζής
18:14
Μπλοκάρει εύκολα ο κίπερ των γηπεδούχων. by Λουκάς Χατζής
18:14
18:15
54' Ωραία ενέργεια του Ποντένσε από τα δεξιά, κάνει το σουτ στην κάτω αριστερή γωνία με τον Κοσέλεφ να βγάζει δύσκολα. by Λουκάς Χατζής
18:15
Στα «καπάκια», ο Μαντί Καμαρά δεν μπόρεσε να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, χαλώντας το εξαιρετικό γύρισμα του Μασούρα. by Λουκάς Χατζής
18:16
55' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, αφού η σέντρα του Ροντινέι κόντραρε σε αμυντικό. by Λουκάς Χατζής
18:17
56' Άουτ η κεφαλιά του Ντόη, ο οποίος πήδηξε μόνος του στην «καρδιά» της περιοχής μετά από την εκτέλεση του Φορτούνη. by Λουκάς Χατζής
18:17
Ακόμα μία ευκαιρία και μάλιστα καλή για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
18:17
56' Μικρή διακοπή με τον Ακούνια να βρίσκεται στο χορτάρι με πρόβλημα τραυματισμού. by Λουκάς Χατζής
18:18
Συνεχίζεται το ματς. by Λουκάς Χατζής
18:20
60' Αδύναμο σουτ του Αμαράλ, καμία ανησυχία για τον Πασχαλάκη. by Λουκάς Χατζής
18:22
61' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Λαμία. by Λουκάς Χατζής
18:23
62' Αλλαγή για τη Λαμία, εκτός ο Νούνιες, μέσα ο Στάνκο. by Λουκάς Χατζής
18:23
Απομάκρυνε η άμυνα του Ολυμπιακού την εκτέλεση του Τσιλούλη. by Λουκάς Χατζής
18:23
18:28
66' Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου. by Λουκάς Χατζής
18:28
Το χαμένο πέναλτι του Φορτούνη: by Λουκάς Χατζής
18:29
68' Κίτρινη κάρτα στον Φραν Ναβάρο σε μαρκάρισμα πάνω στον Τσιλούλη. by Λουκάς Χατζής
18:32
70' Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Μέσα για τη Λαμία οι Τόσιτς και Σίντκλεϊ, έξω οι Μαρτίνεθ και Ακούνια. Για τον Ολυμπιακό, βγαίνουν Ορτέγκα και Καμαρά, μέσα οι Καρβάλιο και Ρίτσαρντς. by Λουκάς Χατζής
18:36
75' Επιμένει ο Ολυμπιακός, χωρίς ωστόσο να έχει φτιάξει κάποια φάση στα τελευταία λεπτά. by Λουκάς Χατζής
18:37
18:38
77' Καλή στιγμή για τη Λαμία, η οποία βρήκε χώρο μπροστά με το διαγώνιο σουτ του Τσιλούλη να βγάζει δύσκολα ο Πασχαλάκης και να παραχωρεί το κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
18:38
Νέο κόρνερ για τη Λαμία. by Λουκάς Χατζής
18:39
78' Μακρινό σουτ για τη Λαμία που περνάει έξω. by Λουκάς Χατζής
18:40
Ο Διαμαντόπουλος ζητά να μη συνεχιστεί το παιχνίδι, μιλώντας με το VAR για ενδεχόμενο χέρι του Ντόη. by Λουκάς Χατζής
18:40
Δεν δίνεται κάτι, συνεχίζεται κανονικά το ματς. by Λουκάς Χατζής
18:41
80' Μέσα οι Μπιέλ και Αλεξανδρόπουλος, έξω οι Ποντένσε και Έσε. by Λουκάς Χατζής
18:45
84' Κίτρινη κάρτα στον Τόσιτς. by Λουκάς Χατζής
18:46
85' Μικρή διακοπή με τον Μπιέλ να είναι στον αγωνιστικό χώρο. by Λουκάς Χατζής
18:47
Ο Μπιέλ βγαίνει υποβασταζόμενος, δεν μπορεί να πατήσει καν το δεξί του πόδι. Χτύπησε σε γόνατο μετά από σύγκρουση με Σίντκλεϊ. by Λουκάς Χατζής
18:48
86' Συνεχίζεται το παιχνίδι με δέκα ο Ολυμπιακός. by Λουκάς Χατζής
18:49
89' Σέντρα του Μασούρα, απομακρύνει η άμυνα της Λαμίας. by Λουκάς Χατζής
18:51
90' Τσιλούλης εκτός, στη θέση του ο Μάλτσι. by Λουκάς Χατζής
18:51
Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
18:52
90+1' Πρόβλημα τραυματισμού και για τον Φορτούνη. by Λουκάς Χατζής
18:52
90+2' Κόρνερ για τη Λαμία. by Λουκάς Χατζής
18:53
90+2' Κίτρινη κάρτα στον Σλίβκα για παρεμπόδιση ενός φάουλ των φιλοξενούμενων. by Λουκάς Χατζής
18:55
90+4' Με τον Μάλτσι να σουτάρει και την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη. Ακόμα μία αντεπίθεση για τη Λαμία. by Λουκάς Χατζής
18:56
90+5' Βγάζει με τα πόδια ο Πασχαλάκης το πλάγιο τετ-α-τετ του Τζανδάρη. by Λουκάς Χατζής
18:57
Τέλος αγώνα. Η Λαμία παίρνει μια σπουδαία εντός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού με σκορ 1-0. by Λουκάς Χατζής