Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναιτωλικός-Ατρόμητος, η οποία θα διεξαχθεί στο Αγρίνιο στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. by Μανώλης Μουσουράκης
Σέντρα στις 19:30. by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:26
Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης – Μαυρίας, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Τορεχόν – Πέρεθ, Χατζηθεοδωρίδης, Ντουάρτε – Ντίαζ, Καρέλης. Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Tσάβες, Μπελεβώνης, Χουάνπι, Λομονάκο, Ντουάρτε, Τσιγγάρας, Ζοάο Πέδρο, Μαλής, Λιάβας Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας – Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ – Κούντε, Γιουμπιτάνα, Έντερ – Ρομπάιγ, Αντζιέλσκι, Βαλένσια. Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Μαρκεζιάνι, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ, Κούεν, Καμαρά, Βρακάς, Τριμμάτης, Ντιρκς, Βέργος by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Και οι δύο αντίπαλοι αναζητούν την αντίδραση μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα που έχουν σημειώσει. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Από τη μία, το περασμένο Σάββατο (3/2) η ομάδα του Αγρινίου έμεινε στο 1-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, παρότι άνοιξε το σκορ κόντρα στον Βόλο. Εάν και το εν λόγω αποτέλεσμα της έφερε τον πρώτο της βαθμό μετά από τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα, παραμένει ακόμη αρκετά χαμηλά και «μπλεγμένη», ούσα στη 12η θέση και ισόβαθμη (15β.) με την προτελευταία Κηφισιά. Ψάχνει, λοιπόν, το «τρίποντο» που θα της δώσει σημαντική ανάσα. Βέβαια, οι γηπεδούχοι στο σημερινό ματς θα έχουν ως αντίπαλο και τον… ίδιο τους τον εαυτό και συγκεκριμένα τα επίπεδα συγκέντρωσής τους. Και αυτό διότι την προσεχή Τρίτη (13/2, 19:30) φιλοξενούν τον Άρη στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδος Betsson (παρθενική παρουσία των «καναρινιών» στους «4»). by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Από την άλλη, η ομάδα του Περιστερίου την περασμένη Κυριακή (4/2) λύγισε στο 89' από τον ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα (0-2) από τον «δικέφαλο του Βορρά». Ήταν η τρίτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, συμπληρώνοντας τέσσερα παιχνίδια με μόλις έναν βαθμό (στο εντός με τον ΟΦΗ), ενώ ενδιάμεσα δεν κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά του Κυπέλλου κάνοντας την υπέρβαση κόντρα στον Παναθηναϊκό (παρά τη νίκη στη Λεωφόρο). Σειρά αγώνων βέβαια που είχε να αντιμετωπίσει και μαζεμένες και κομβικές απουσίες. Έτσι, δεδομένου και ότι σε αυτήν την τετράδα έχασε από τον Αστέρα στην Τρίπολη, θεωρείται φυσιολογικά το αουτσάιντερ για την είσοδο στην εξάδα, ούσα 9η (στους 23 πόντους μαζί με Πανσερραϊκό), στο -7 από την 6η Λαμία και στο -6 από τους 7ους Αρκάδες (ουσιαστικά όμως -7, καθώς η ομάδα της Τρίπολης έχει τη μεταξύ τους ισοβαθμία). Πλέον, οι Περιστεριώτες για να βρεθούν στα Playoffs αναζητούν αφενός την αντίδραση, αρχής γενομένης από τον αγώνα του Αγρινίου, αφετέρου συνδυασμό αποτελεσμάτων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, σε ό, τι αφορά καταρχάς τους γηπεδούχους, υπήρξε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τον Γιάννη Πετράκη. Συγκεκριμένα, ο Λεβάν Σενγκέλια έμεινε απρόοπτα εκτός αποστολής λόγω ίωσης. Μάλιστα, ο Γεωργιανός εξτρέμ δεν είναι η μοναδική απουσία των Αγρινιωτών, αφού διαθέσιμος δεν είναι ο Μπακάκης λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό, ο Μπαλντασάρα που ακόμη δεν έχει ακόμη αποθεραπευτεί, καθώς και ο Καπίνο. Αντίθετα, για πρώτη φορά στην αποστολή βρέθηκε ο νεοαποκτηθέντας στόπερ Τζίμι Ταμπίτζε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Στους φιλοξενούμενους ο Σάσα Ίλιτς υπολογίζει εκ νέου τόσο στον Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος την Τρίτη (6/2) επέστρεψε στην Ελλάδα έχοντας ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του με την εθνική Γουινέας στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, όσο και στον Γιώργο Τζαβέλλα που ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε και τον είχε αφήσει εκτός στους αγώνες με Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ. Mέσα και ο Βρακάς που δεν υπολογιζόταν στο προηγούμενο ματς με τη μέχρι πρότινος ομάδα του (ΠΑΟΚ). Αντίθετα, εκτός αποστολής έμεινε ο Λούκας Ασεβέδο εξαιτίας χτυπήματος στη γάμπα στην προπόνηση, όπως και ο Ουαζντί Κεσχρίντα που συνεχώς ανεβάζει ρυθμούς και αναμένεται από την προσεχή εβδομάδα να μπει στο κανονικό πρόγραμμα προπονήσεων. Εκτός έμεινε και ο Σάμουελ Φριντζόνσον, λόγω και των επιλογών στο κέντρο μετά τις τελευταίες επιστροφές. Να σημειωθεί ότι ο Ισλανδός χαφ μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα κάνει νέα μαγνητική, προκειμένου να αφήσει τη μάσκα που φορά λόγω του χτυπήματος που είχε υποστεί και η οποία τον ταλαιπωρεί. Υπενθυμίζεται ότι την Πέμπτη (8/2) η «κυανόλευκη» ΠΑΕ ανακοίνωσε τη λύση της συνεργασίας της με τον Μαξίμ Ιμερέκοφ, ο οποίος ζήτησε την αποχώρησή του από την Ελλάδα για προσωπικούς και οικογενειακούς λόγους που έχουν να κάνουν με την εμπόλεμη κατάσταση στην πατρίδα του και οι οποίοι τον υποχρέωναν να βρίσκεται στην Ουκρανία. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος Α' Βοηθός: Πέτρος Πάτρας Β' Βοηθός: Κωνσταντίνος Λιόντος 4ος διαιτητής: Φώτιος Πολυχρόνης VAR: Στέφανος Κουμπαράκης by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Ατρόμητος επικράτησε 3-2 χάρη σε γκολ του Βέργου στις καθυστερήσεις, στο ντεμπούτο του Σάσα Ίλιτς στον πάγκο των Περιστεριωτών. by Μανώλης Μουσουράκης
19:30
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:33
2' Ακυρώνεται γκολ του Ατρομήτου για οφσάιντ. Σωστή απόφαση, ήταν εκτεθειμένος ο Αντζιέλσκι όταν ο Ρομπάιγ έπιασε το σουτ, ο Στεργιάκης απέκρουσε ασταθώς, με τον Πολωνό φορ να παίρνει το «ριμπάουντ» σκοράροντας από κοντά. Γκολ που δεν μετρά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:37
7' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Τσακμάκης κάνει λάθος γύρισμα με το κεφάλι, αλλά εν συνεχεία το διορθώνει με καταλυτικό τάκλιν διώχνοντας σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:41
Σχετικά καλός ρυθμός στο ματς, με τις δύο ομάδες όμως να το χαλάνε στο κομμάτι των μεταβιβάσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:44
14' Στιγμή για τον Ατρόμητο. Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Ντε Μποκ πηδά στο ύψος του δεύτερου δοκαριού, παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα θα πάει άουτ. Ενδεχομένως να έπρεπε να δοθεί εκ νέου κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:50
19' Φάση για τον Παναιτωλικό. Ωραία εκδήλωση επίθεσης από τους γηπεδούχους, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Τορεχόν να πιάνει σουτ από το όριο της περιοχής έχοντας συγκλίνει στον άξονα. Αρκετά κοντά στη ρίζα του αριστερού δοκαριού η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:51
22' Κίτρινη στον Τζαβέλλα, πρώτη στο ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:52
23' Κίτρινη και στον Μλάντεν. by Μανώλης Μουσουράκης
19:53
24' ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός! 1-0! Σκόρερ ο Καρέλης! Εξαιρετική κάθετη του Πέρες, αξιοποιεί το κενό στην αντίπαλη άμυνα (λόγω του ότι ο Τσακμάκης βγήκε να μαρκάρει τον Ντίαζ όταν ήρθε σε επαφή με την μπάλα), βρίσκοντας τον Καρέλη. Ο Έλληνας φορ έφυγε από οριακή θέση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο διαγώνιο τελείωμα. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, με το γκολ να μετρά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:59
30' Απευθείας κόκκινη στον Οικονόμου! Πολύ σκληρό μαρκάρισμα από τον Έλληνα στόπερ, ο οποίος πήγε με τις τάπες πάνω στο γόνατο του Έντερ. Σωστή απόφαση, είναι ενδεικτικό ότι τη δέχθηκε αδιαμαρτύρητα. Να δούμε και την κατάσταση του Ισπανού χαφ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
Θα σηκωθεί ο Έντερ, θα συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
20:02
Αλλάζουν οι αριθμητικές ισορροπίες λοιπόν, με τον Παναιτωλικό να μένει με δέκα παίκτες έξι λεπτά αφότου πήρε προβάδισμα. Ουσιαστικά εμποδίζει ο ίδιος τον ευατό του να αξιοποιήσει το όποιο μομέντουμ του. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
37' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον Μαλή να περνά στη θέση του Χατζηθεοδωρίδη. Αναγκαστική λόγω της κόκκινης, με τον Έλληνα στόπερ να καλύπτει το κενό του Οικονόμου στην άμυνα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:10
Το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες: by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
43' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Τορεχόν πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα, με τον Μαυρία να πιάνει το σουτ, βλέποντας όμως τον Τσιντώτα να πέφτει και να μπλοκάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:16
45'+2' Στιγμή για τον Ατρόμητο. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έντερ από καλό σημείο, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:17
by Μανώλης Μουσουράκης
20:19
45'+4' Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Γύρισμα του Ντε Μποκ από αριστέρα, κόντραρε και λίγο η μπάλα, φτάνοντας στον Αντζιέλσκι στο δεύτερο δοκάρι, με τον Πολωνό φορ όμως να μην μπορεί να τη στείλει στα δίχτυα από κοντινή απόασταση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:20
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια, με τον Παναιτωλικό να προηγείται 1-0 του Ατρομήτου χάρη στο τέρμα του Καρέλη στο 24'. Στο 30' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Οικονόμου. Ωστόσο, συνέχισαν να προσπαθούν να είναι απειλητικοί και μέχρι το φινάλε είχαν ακόμα μία καλή ευκαιρία, όπως και οι αντίπαλοί τους, οι οποίοι από την πλευρά τους δεν έχουν εκμεταλλευτεί το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:30
20:35
46' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Καμαρά θα περάσει στη θέση του Τσακμάκη, με τον Κούντε να γυρνά στα στόπερ δίπλα στον Τζαβέλλα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
Επανεμφάνιση για τον διεθνή χαφ με τη Γουινέα μετά την επιστροφή του από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
Χωρίς άλλη αλλαγή ο Παναιτωλικός. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:38
Με 4-4-2 πλέον ο Ατρόμητος, με τους Καμαρά και Έντερ στα κεντρικά χαφ, τον Ρομπάιγ αριστερά, τον Γιουμπιτάνα δεξιά και τον Βαλένσια να πλαισιώνει τον Αντζιέλσκι στο δίδυμο της επίθεσης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
Κυκλοφορούν την μπάλα οι «κυανόλευκοι». by Μανώλης Μουσουράκης
20:42
51' Απίθανη διπλή χαμένη ευκαιρία -με δοκάρι- για τον Ατρόμητο! Σε πρώτο χρόνο η μπάλα μετά τη μακρινή κεφαλιά του Αντζιέλσκι πήρε πολύ ύψος και, με τον Στεργιάκη να τη βρίσκει ελάχιστα, προσγειώθηκε στο οριζόντιο δοκάρι. Μόλις πήρε καθοδική πορεία, ο Βαλένσια πήρε νέα κεφαλιά από το ένα μέτρο, βλέποντας τον πορτιέρε του Παναιτωλικού να βάζει νέο «στοπ». Τρομερή χαμένη ευκαιρία από τον Χιλιανό μεσοεπιθετικό. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
53' Σουτ του Γιουμπιτάνα, περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:45
Πιέζει για το γκολ ο Ατρόμητος, ο οποίος πλέον παίζει με δύο φορ και φυσικά με παίκτη παραπάνω μετά την αποβολή του Οικονόμου στο 30'. by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
20:56
Ψάχνει τον διάδρομο ο Ατρόμητος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
68' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Βέργος αντί του Γιουμπιτάνα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
68' Ζοάο Πέδρο και Λιάβας αντί των Καρέλη και Ντίαζ για τον Παναιτωλικό. by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
Με πρόβλημα τραυματισμού και πάνω στο φορείο αποχωρεί ο Ντίαζ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
71' Σημαντική επέμβαση του Τσιντώτα σε τετ-α-τετ με τον νεοεισελθόντα Λιάβα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:05
74' Κίτρινη στον Καμαρά και φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Παναιτωλικό για απευθείας εκτέλεση. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
75' Χουάνπι αντί Μαυρία και Τσιγγάρας αντί Πέρες για τον Παναιτωλικό. by Μανώλης Μουσουράκης
21:07
76' Κίτρινη και στον Έντερ, για διαμαρτυρία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:07
76' Πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα, μετά την απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Ζοάο Πέδρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:08
77' Τριπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο οποίος επίσης ολοκληρώνει τις κινήσεις του. Τριμμάτης αντί Κιβρακίδη, Αθανασίου αντί Ντε Μποκ και Ντιρκς αντί Ρομπάιγ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
Η απίθανη διπλή ευκαιρία του Ατρομήτου: by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
82' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Σουτ εκτός περιοχής από τον Χουάνπι, απομακρύνει σε κόρνερ ο Τσιντώτας. by Μανώλης Μουσουράκης
21:17
86' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ωραία εκτέλεση κόρνερ από τον Αθανασίου, βρίσκει τον Έντερ στο δεύτερο δοκάρι, με την κεφαλιά του Ισπανού χαφ να φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:19
88' Νέο κόρνερ για τον Ατρόμητος, ο οποίος πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:21
Έξι τα λεπτά του έξτρα χρόνου, μπήκαμε στο πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
90'+1' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ατρόμητο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
90'+2' Εκτελέστηκε με κομπίνα και ο Καμαρά έπιασε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:24
90'+4' Κεφαλιά του Βαλένσια, ο Στεργιάκης θα μπλοκάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
21:27
Τελευταίες στιγμές. by Μανώλης Μουσουράκης
21:27
Συμπληρώσαμε τα έξι λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:29
90'+8' Γυριστό του Αντζιέλσκι, άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:29
Τέλος στο παιχνίδι. Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 30' (αποβολή Οικονόμου), ο Παναιτωλικός θα πάρει τεράστια νίκη (1-0) επί του Ατρομήτου χάρη στο τέρμα του Καρέλη στο 24'. by Μανώλης Μουσουράκης