Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τους «16» του Champions League.

Επιστροφή σε ρυθμούς Champions League! by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Κοπεγχάγη-Μάντσεστερ Σίτι, η οποία θα διεξαχθεί στο κατάμεστο «Parken». by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Πρώτος αγώνας των δύο ομάδων για τη φάση των «16», με τη ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη για τις 6 Μαρτίου στο Μάντσεστερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας και του δεύτερου αγώνα, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 4 HD. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:54
Κοπεγχάγη (Γιάκομπ Νέστρουπ): Γκραμπάρα – Γέλερτ, Βάβρο, Μακένα, Ντικς – Μάτσον, Φαλκ, Ντιόγκο Γκονσάλβες – Ατσουρί, Κλάεσον, Ελιονούσι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:54
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον - Γουόκερ, Ντίας, Στόουνς, Ακέ – Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Γκρίλις – Μπερνάρντο Σίλβα, Χάαλαντ, Φόντεν. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Ρούναρσον, Μπουρ, Σόρενσεν, Λάρσον, Κορνέλιους, Όσκαρσον, Άνκερσεν, Μελίνγκ, Κλεμ, Χόιλουντ, Μπαρντατζί, Φρόχολντ. Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Ορτέγκα, Κάρσον, Ντοκού, Άλβαρεζ, Ακάντζι, Ματέους Νούνιες, Μπομπ, Ράιτ, Σουσόχο, Λιούις. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Οι δύο ομάδες έχουν πραγματοποιήσει την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Η Κοπεγχάγη τερμάτισε δεύτερη στον 1ο όμιλο, πίσω από την Μπάγερν Μονάχου, στο +3 από τη Γαλατασαράι και στο +4 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ξεχωρίζει φυσικά η εντός έδρας νίκη της (4-3) επί των «κόκκινων διαβόλων», ενώ πήρε βαθμό (0-0) και στο Μόναχο. Μάλιστα, σκόραρε σε όλες τις εντός έδρας αναμετρήσεις της. Το πρωτάθλημα της Δανίας επανεκκινεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, μετά από διακοπή περίπου δύο μηνών. Στην 3η θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Μίντιλαντ το σύνολο του Γιάκομπ Νέστρουπ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Από την πλευρά της, η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Σίτι ολοκλήρωσε την παρουσία της στο 7ο γκρουπ με το απόλυτο (6/6), η μία εκ των δύο που το κατάφερε στη φετινή φάση των ομίλων (η Ρεάλ Μαδρίτης η άλλη). Άφησε πίσω της κατά σειρά τις Λειψία, Γιουνγκ Μπόις και Ερυθρό Αστέρα, εάν και δέχθηκε γκολ σε όλες τις εξορμήσεις της. Στην Premier League βρίσκεται στη 2η θέση με 52 βαθμούς, ούσα ισόβαθμη με την Άρσεναλ και στο -2 από τη Λίβερπουλ, έχοντας όμως παιχνίδι λιγότερο και από τις δύο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:59
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ισπανός Χοσέ Μαρία Σάντσεθ. VAR ο συμπατριώτης του Χουάν Μαρτίνες Μουνουέρα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
Έχει αναλάβει εξ αρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων η Σίτι, όπως εξάλλου αναμενόταν. by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
4' Στιγμή για τη Σίτι, με την κεφαλιά του Ντε Μπρόινε να περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:07
6' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Σίτι. Πρώτη κεφαλιά από τον Ντίας, αποκρούει ο Γκραμπάρα και από κοντά δεν καταφέρνει να σκοράρει ο Ακέ. Αιφνιδιάστηκε ο Ολλανδός στόπερ, ενώ δεν είχε βάλει καλά και το κορμί του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
9' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Μάντσεστερ Σίτι, στο ένα μέτρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής προς τα αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
Πάνω στο τείχος η απευθείας εκτέλεση από τον Ντε Μπρόινε. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
10' ΓΚΟΛ η Μάντσεστερ Σίτι! 0-1! Σκόρερ ο Ντε Μπρόινε! Ο Φόντεν κατέβασε υποδειγματικά και συνέκλινε από αριστερά, έκανε εξαιρετικό κάθετο πέρασμα προς τον Ντε Μπρόινε, ο οποίος με διαγώνιο συρτό σουτ από θέση μέσα δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επιβεβαιώνει από νωρίς τον χαρακτηρισμό του φαβορί στο ζευγάρι. Μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση -με σχέδιο και πλάνο- και βρίσκει νωρίς δίχτυα. Να δούμε κατά πόσο θα αλλάξει και η προσέγγιση της Κοπεγχάγης, η οποία εξαρχής «στέκεται» με διπλή ζώνη άμυνας έξω από την περιοχή της. by Μανώλης Μουσουράκης
22:16
by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
Δεν αλλάζει προς το παρόν κάτι στην εικόνα του αγώνα. Η μπάλα στη Σίτι, με την Κοπεγχάγη να παραμένει κλεισμένη στο... καβούκι της. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
18' Πρόβλημα τραυματισμού με Γκρίλις για τη Σίτι! Δεν φαίνεται να μπορεί να συνεχίσει. Σταμάτησε την προσπάθειά του και έπεσε στο έδαφος. Μυϊκό πρόβλημα δείχνει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:19
Σηκώθηκε τώρα ο Άγγλος μεσοεπιθετικός, να δούμε εάν θα καταφέρει να συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
Ο Γκρίλις μπαίνει εκ νέου στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ετοιμάζεται και ο Ντοκού για να τον αντικαταστήσει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:21
21' Τώρα η αναγκαστική αλλαγή για τη Σίτι, με τον Ντοκού να περνά αντί του Γκρίλις. by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
22:24
23' Δοκάρι για τη Σίτι! Από την προσπάθεια και το γύρισμα του Μπερνάρντο από αριστερά, ο Βάβρο έβαλε το κεφάλι του στέλνοντας κατά λάθος την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ομάδας του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:25
Πρόβλημα και με τον Φόντεν για τη Σίτι! by Μανώλης Μουσουράκης
22:27
Θα συνεχίσει κανονικά προς το παρόν ο Φόντεν. Αυτό έλειπε στον Γκουαρδιόλα μετά και τον τραυματισμό του Γκρίλις. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
22:29
30' Ευκαιρία για τη Σίτι με τον Χάαλαντ! Προσπάθησε να πιάσει ένα τρομερό γυριστό ο Νορβηγός φορ (μετά τη σέντρα του Ντοκού), πολύ φιλόδοξο αλλά και πολύ άστοχο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
30' Ο Μπερνάρντο Σίλβα προσπάθησε να κρεμάσει τον Γκραμπάρα, ανεπιτυχώς όμως. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
34' ΓΚΟΛ η Κοπεγχάγη! 1-1! Σκόρερ ο Μάτσον! Ύστερα από λάθος πάσα του Έντερσον, η Κοπεγχάγη ανέκτησε έξω από την περιοχή της Σίτι, με την μπάλα να φτάνει στον Μάτσον που με τρομερή μονοκόμματη πλασεδάρα την έστειλε στα δίχτυα! by Μανώλης Μουσουράκης
22:37
Οι Δανοί ισοφαρίζουν ουσιαστικά στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς και κόντρα στη ροή του αγώνα. Οφείλουν ένα «ευχαριστώ» και στον Έντερσον, εάν και σίγουρα βοήθησε και το δικό τους πρέσινγκ στη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
22:39
Ο Μάτσον πραγματοποιεί την πρώτη του εμφάνιση στην καριέρα του στο Champions League, με τον 24χρονο χαφ να τη συνδυάζει με γκολ! H Κοπεγχάγη τον απέκτησε προ περίπου δύο εβδομάδων από τη Ναϊμέγκεν. by Μανώλης Μουσουράκης
22:40
40' Στιγμή για την Κοπεγχάγη. Νέο σουτ του Μάτσον, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι αυτή τη φορά η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:42
22:45
Τρία τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:46
45'+1' ΓΚΟΛ η Μάντσεστερ Σίτι! 1-2! Σκόρερ ο Μπερνάρντο Σίλβα! Ωραία ενέργεια του Ντε Μπρόινε από τα αριστερά (από εκεί που είχε ξεκινήσει τη δική του ο Φόντεν στο 0-1). Εάν και φαίνεται να χάνει την μπάλα, ενώ έπεφτε προς το έδαφος κατάφερε να την περάσει στον Μπερνάρντο Σίλβα που με ένα τσίμπημα (και αυτός επίσης από το σημείο περίπου που σκόραρε ο Ντε Μπρόινε στο 0-1) την έστειλε στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:49
Πανομοιότυπα τέρματα από τη Σίτι λοιπόν, με τον Ντε Μπρόινε -στην πρώτη του συμμετοχή στη φετινή διοργάνωση (έχοντας χάσει τα ματς των ομίλων λόγω του τραυματισμού του)- να έχει γκολ και ασίστ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:49
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με τη Σίτι να προηγείται 2-1. Δίκαιο το προβάδισμά της, υπερέχοντας απόλυτα στην αναμέτρηση, ενώ κατάφερε να αντιδράσει και στο γκολ που σημειώσαν οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροή του αγώνα. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ντε Μπρόινε με γκολ και ασίστ. Το 1-0 από τον Ντε Μπρόινε στο 10', ισοφάρισε ο Μάτσον στο 34', με τον Μπερνάρντο Σίλβα να «απαντά» στο 45'+1'. Αναγκαστική αλλαγή με Ντοκού αντί Γκρίλις για τους Πρωταθλητές Ευρώπης. by Μανώλης Μουσουράκης
22:54
23:05
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
23:05
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:08
Ελέγχουν το τέμπο οι παίκτες της Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:10
50' Στιγμή για την Κοπενχάγη με εκτέλεση κόρνερ, δεν καταφέρνει κάποιος παίκτης της να κάνει την προβολή. by Μανώλης Μουσουράκης
23:13
Πεσμένος ο ρυθμός... by Μανώλης Μουσουράκης
23:14
54' Ευκαιρία για τη Σίτι. Πάνω που το είπαμε, ο Ντε Μπρόινε έπιασε σουτάρα εκτός περιοχής, με τον Γκραμπάρα να πέφτει διώχνοντας σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:15
55' Πρώτη αλλαγή για την Κοπεγχάγη. Ο Κορνέλιους αντί του Κλάεσον. by Μανώλης Μουσουράκης
23:15
23:16
56' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Σίτι, περιμετρικά της μεγάλης περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
23:16
Απευθείας εκτέλεση από τον Φόντεν, δεν ανησυχεί ο Γκραμπάρα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:23
64' Μακρινό σουτ του Χάαλαντ, με την μπάλα να μην παίρνει την τροχιά που θα ήθελε. by Μανώλης Μουσουράκης
23:26
66' Ευκαιρία για τη Σίτι. Ο Φόντεν πιάνει το σουτ από το όριο της περιοχής, το οποίο κοντράρει. Κέρδος το κόρνερ για τους φιλοξενούμενους. by Μανώλης Μουσουράκης
23:31
69' Φάση για τη Σίτι. Ο Ντοκού συνέκλινε και έπιασε σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, με τον Γκραμπάρα να προχωρά σε εντυπωσιακή επέμβαση. by Μανώλης Μουσουράκης
23:32
70' Χόιλουντ αντί Ντιόγκο Γκονσάλβες για την Κοπεγχάγη. by Μανώλης Μουσουράκης
23:33
71' Κίτρινη στο Φαλκ, η πρώτη στην αναμέτρηση. by Μανώλης Μουσουράκης
23:35
75' Σκληρό μακράρισμα του Ντικς, ο ίδιος θα δει την κίτρινη κάρτα (ενδεχομένως να μπορούσε να αλλάξει και το χρώμα αυτής) και η Σίτι θα κερδίσει φάουλ σε καλό σημείο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:36
Λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα μετά την εκτέλεση του Ντε Μπρόινε. by Μανώλης Μουσουράκης
23:38
77' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Σίτι, με το σουτ του Χάαλαντ να δέχεται το «στοπ». by Μανώλης Μουσουράκης
23:38
78' Ο Ματέους Νιούνιες αντί του Μπερνάρντο Σίλβα για τη Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:41
81' Σόρενσεν αντί Ατσουρί και Λάρσον αντί του σκόρερ Μάτσον για την Κοπεγχάγη. by Μανώλης Μουσουράκης
23:46
86' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τη Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:46
Πάνω από την μπάλα ο Ντε Μπρόινε. by Μανώλης Μουσουράκης
23:48
88' Έξυπνη συρτή απευθείας εκτέλεση από τον Βέλγο άσο, δεν αιφνδιάζει όμως τον Γκραμπάρα. Σημαντικές επεμβάεις από τον πορτιέρε της Κοπεγχάγης. by Μανώλης Μουσουράκης
23:50
23:52
90'+2' Φάση διαρκείας για τη Σίτι, τρία σουτ εντός περιοχής, κοντράρουν όλα! by Μανώλης Μουσουράκης
23:52
90'+2' ΓΚΟΛ η Σίτι! 1-3! Σκόρερ ο Φόντεν! Νέα ασίστ Ντε Μπρόινε, αυτή τη φορά για τον Φόντεν που πλασάρει ψύχραιμα εντός περιοχής. Αλλάζουν ρόλους σε σχέση με το πρώτο γκολ οι δύο παίκτες. by Μανώλης Μουσουράκης
23:55
Τέλος στο ματς! Με... υπογραφή Ντε Μπρόινε (στην επιστροφή του στο Champions League μετά τον τραυματισμό του) και Φόντεν, η Σίτι δικαίως θα φύγει με νίκη (1-3) από την Κοπεγχάγη και ουσιαστικά κλείνει θέση από απόψε για τα προημιτελικά του Champions League. Η ρεβάνς στο Μάντσεστερ στις 6 Μαρτίου. by Μανώλης Μουσουράκης