Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τους «16» του Champions League.

21:41
Kαλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντάνα την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ Πόρτο και Άρσεναλ στο «Ντραγκάο» για τη φάση των «16» του Champions League. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:42
Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από COSMOTE SPORT 4. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:44
Πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση, μία από τις πιο ενδιαφέρουσες της φάσης των «16». by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:44
Οι γηπεδούχοι μετά τα δύο μεγάλες σερί γκέλες (0-0 εντός με Ρίο Άβε και ήττα 3-2 από την Αρούκα) επέστρεψαν στις νίκες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 της Εστρέλα Αμαντόρα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:45
Τα δύο τέρματα σημείωσαν οι Γκαλένο και Ζοάο Μάριο, με τους «δράκους» να είναι στο -7 από την πρωτοπόρο, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, με το έργο τους στο πρωτάθλημα να έχει δυσκολέψει αρκετά. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:45
Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο δεν υπολογίζει για το σημερινό παιχνίδι τους Ιβάν Μαρκάνο και Ζαϊντού, ενώ εκτός θα μείνει και ο Μεχντί Ταρεμί, με τον 49χρονο τεχνικό να ξέρει πως η ομάδα του είναι το αουτσάιντερ, αλλά ίσως αυτό είναι καλύτερο, μιας και δεν έχουν τίποτα να χάσουν και θα παλέψουν για την έκπληξη. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:46
Στην αντίπερα όχθη, η Άρσεναλ, βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση σε μία ιδιαίτερα κρίσιμη καμπή της χρονιάς, μετρώντας πέντε συνεχόμενες νίκες στην Premier League με συνολικά τέρματα 21-2! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:46
Το περασμένο Σάββατο (17/02) διέλυσε την Μπέρνλι στην έδρα της με 5-0 με τους Έντεγκααρντ, Τροσάρ, Χάβερτζ και Σάκα να είναι οι σκόρερ, με τον Άγγλο μεσοεπιθετικό να σημειώνει δύο τέρματα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:47
Η αγγλική ομάδα είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από τη Λίβερπουλ, ενώ κόντρα στην Πόρτο είναι-στα χαρτιά-το φαβορί, ξέροντας πως με μια πρόκριση στα προημιτελικά όλα στη συνέχεια είναι ανοικτά. Ο Μικέλ Αρτέτα δεν μπορεί να υπολογίζει τους Πάρτει, Τίμπερ, Ζιντσένκο, ενώ εκτός θα μείνουν επίσης οι Ζεσούς και Τομιγιάσου. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:49
Υπενθυμίζουμε πως η Άρσεναλ έχει να παίξει σε φάση των «16» της διοργάνωσης από τη σεζόν 2016-17, ενώ έχει να προκριθεί σε προημιτελικά από το 2009-10! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:51
Οι ομάδες έχουν συναντηθεί σε έξι προηγούμενες περιπτώσεις, όλες μεταξύ 2006 και 2010, με πιο πρόσφατη τη φάση των 16 του Champions League το 2009/10, όταν η Άρσεναλ επικράτησε 6-2 στο σύνολο. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:52
Συνολικά στατιστικά: Νίκες Πόρτο 2 Νίκες Άρσεναλ 3 Ισοπαλίες 1 Γκολ Πόρτο 4 Γκολ Άρσεναλ 12 by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:55
Πόρτο (Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Γουέντελ, Οτάβιο, Πέπε, Ζοάο Μάριο, Γκονζάλεθ, Βαρέλα, Κονσεϊσάο, Πέπε, Γκαλένο, Εβανίλσον. Στον πάγκο οι: Ράμος, Καρντόσο, Πέδρο, Σάντσες, Χάιμε, Εουστάκιο, Μπαρό, Γκρούιτς, Φράνκο, Μαρτίνεθ, Μπόρζες, Ναμάσο. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:56
Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ, Έντεγκααρντ, Ράις, Τροσάρ, Σάκα, Μαρτινέλι, Χάβερτς. Στον πάγκο οι: Ράμσντεϊλ, Χέιν, Σοάρες, Βιέιρα, Ζορζίνιο, Ελνένι, Σουίτ, Χέβεν, Σμιθ-Ρόου, Νουανέρι, Νέλσον, Ενκέτια. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
21:58
Παράλληλα, ένα ακόμη ωραίο ζευγάρι ξεκινάει στις 10:00, μεταξύ Νάπολι και Μπαρτσελόνα. Μπορείτε κι αυτό να το παρακολουθήσετε ζωντανά εδώ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:00
Οι δύο ομάδες δίνουν όρκο νίκης και το ματς είναι έτοιμο να ξεκινήσει! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:00
Σέντρα στο ματς! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:02
Σκληρό μαρκάρισμα του Ράις στον Γκαλένο και κίτρινη στο πρώτο λεπτό του αγώνα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:05
Την ίδια ώρα στη Λεωφόρο συνεχίζεται το θρίλερ, 4-4 και ένα χαμένο πέναλτι εκατέρωθεν! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:06
Η Άρσεναλ δείχνει από την αρχή την τάση να κυριαρχήσει της κατοχής, έχοντας χάσει ελάχιστα την μπάλα στα πρώτα 6-7 λεπτά. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:09
Χαρακτηριστικό το γεγονός πως η κατοχή είναι αυτή τη στιγμή 82-18 υπέρ της Άρσεναλ... by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:11
22:16
Η Πόρτο δεν έχει καταφέρει να κρατήσει μεγάλο μέρος της κατοχής μέχρι στιγμής, αλλά αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μέρος της στρατηγικής των γηπεδούχων για τον αποψινό αγώνα. Ο Κονσεϊσάο γνωρίζει πόσο επικίνδυνοι είναι οι Gunners όταν τους δίνεται χώρος, επομένως ίσως τους δίνει την πρωτοβουλία κλείνοντας τα κενά. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:20
Μονότονο μέχρι στιγμής το παιχνίδι, με την Άρσεναλ να έχει διαρκώς την κατοχή και να ψάχνει χώρους να σπάσει την πολύ καλά στημένη Πόρτο. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:21
ΑΠΙΘΑΝΗ χαμένη ευκαιρία της Πόρτο! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:23
Ο Γκαλένο στο 21' έγινε κάτοχος της μπάλας από πολύ κοντά και την έστειλε στο κάθετο δοκάρι. Αυτή επέστρεψε μπροστά του και είχε όλο το τέρμα ώστε να σκοράρει, όμως κατάφερε να αστοχήσει από τη μικρή περιοχή! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:23
Οι γηπεδούχοι έδειξαν πάντως τα δόντια τους και πόσο μπορούν να απειλήσουν όταν προσπαθήσουν. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:26
26' Φάουλ του Έντεγκααρντ και απομάκρυνση της άμυνας, κόρνερ για την Άρσεναλ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:26
22:27
Ανεκμετάλλευτο πέρασε το κόρνερ, μπλόκαρε ο Ντιόγκο Κόστα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:29
Άψογη μέχρι στιγμής τακτικά η Πόρτο, παρόλο που έχει μόλις 30% κατοχή, δεν έχει επιτρέψει στην Άρσεναλ να φτάσει σε τελική προσπάθεια και έχει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς με τον Γκαλένο! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:32
33' Πρώτη τελικά από τον Τροσάρ για την Άρσεναλ, στα... περιστέρια. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:34
34' Ο Σάκα με σέντρα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο η μπάλα είχε νωρίτερα βγει στον αέρα. Κόρνερ για την Άρσεναλ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:35
35' Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, άουτ η κεφαλιά του Σαλιμπά μετά από το κόρνερ, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες των κανονιέρηδων έκαναν... σκριν στον Ντιόγκο Κόστα, σε μια παράξενη κομπίνα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:37
38' Σουτ του Νίκο Γκονζάλεθ, αρκετά μακριά από την εστία του Ράγια. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:38
256-79 οι πάσες υπέρ της Άρσεναλ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:39
Αλλά τι να το κάνεις, όταν δεν μπορεί να απειλήσει... by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:40
40' Καλή στιγμή για την Πόρτο, ο Εβανίλσον έκλεψε και συνεργάστηκε με τον Πεπέ, ωστόσο εκτέλεσε από δύσκολη γωνία και ο Ράγια μπλόκαρε. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:41
Κερδισμένο κόρνερ για την Άρσεναλ μετά από παρέμβαση του Γουέντελ σε γύρισμα του Γουάιτ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:42
Η μπάλα πήγε μετά το διώξιμο στον Σάκα, νέο κόρνερ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:42
Ανεκμετάλλευτο και αυτό, σφυρίχτηκε φάουλ υπέρ της Πόρτο. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:44
Δεν μπορούσε να πιστέψει τι έχασε ο Γκαλένο... Εικόνα live 21979121/57465.jpg by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:45
Συμπληρώθηκαν τα 45 λεπτά, 1 λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:46
45+1' Πήδηξε ψηλά και πήρε κεφαλιά μετά από κόρνερ ο Χάβερτς, όμως αστόχησε. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:47
Τέλος ημιχρόνου στο 0-0! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
22:48
Κακό από άποψης θεάματος ημίχρονο, το οποίο πήγε ακριβώς στον ρυθμό που βόλευε την Πόρτο. Οι Πορτογάλοι έσβησαν το παιχνίδι της Άρσεναλ, η οποία έμεινε μακριά από τις ευκαιρίες, ενώ είχαν «χρυσή» ευκαιρία να προηγηθούν με τον Γκαλένο στο 21'. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:09
Στους ίδιους ρυθμούς κινείται το ματς, στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Άρσεναλ την κατοχή χωρίς να απειλεί, τακτικά διαβασμένη η Πόρτο που είναι συμβιβασμένη με τον... ρόλο κομπάρσου που έχει στο ματς και ψάχνει τις στιγμές της. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:12
53' Ωραία προσπάθεια του Μαρτινέλι από τα αριστερά, όμως η άμυνα της Πόρτο έδιωξε. Η μπάλα πήγε στον Έντεγκααρντ, ο οποίος σούταρε πάνω στα σώματα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:15
56' Καλή φάση για την Άρσεναλ, ο Τροσάρ έγινε κάτοχος της μπάλας αμαρκάριστος μετά από εκτέλεση κόρνερ και έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, όμως έφυγε ψηλά. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:16
57' Φάουλ σε καλό σημείο για την Πόρτο, κίτρινη στον Κίβιορ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:16
Κακή εκτέλεση του Γουέντελ, κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ που έφυγε άουτ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:18
23:18
60' Σέντρα του Σάκα με το κακό του πόδι, πολύ άστοχη. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:20
Κίτρινη κάρτα στον Χάβερτς για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Πεπέ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:21
Νέα κάρτα, στον Νίκο Γκονζάλεθ που τράβηξε τη φανέλα του Χάβερτς για να σταματήσει αντεπίθεση. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:22
63' Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ, ο Μαρτινέλι πάτησε επικίνδυνα περιοχή και ήταν έτοιμος να εκτελέσει, όμως ο Βαρέλα τον πρόλαβε τελευταία στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:23
Νωρίτερα στη φάση, ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο χτύπησε και για την ώρα έχει βγει από τον αγωνιστικό χώρο. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:25
Επέστρεψε και συνεχίζει κανονικά. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:26
67' Μεγάλη στιγμή για την Πόρτο, ο Πεπέ πέρασε σαν... σταματημένο τον Χάβερτς και έστρωσε στον Εβανίλσον, όμως ο Ράις έβαλε κρίσιμη κόντρα στο σουτ του τελευταίου από πολύ κοντά! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:32
74' Αλλαγή για την Άρσεναλ, Ζορζίνιο στη θέση του Τροσάρ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:32
Πάει ο Ζορζίνιο στο «6», θα ανέβει στο «8» ο Ράις για να πάρει λίγα μέτρα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:38
Περίεργη η συνθήκη που έχει διαμορφωθεί στο ματς. Η Πόρτο έχει κάνει... τακτικό ματ στην Άρσεναλ και ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό, ωστόσο αν δεν βρει γκολ, δεν μπορεί και να πανηγυρίσει με ένα 0-0 στην έδρα της. Μένει να φανεί αν θα προσπαθήσει να σκοράρει στα τελευταία λεπτά. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:39
80' Αλλαγή για την Πόρτο, μπαίνει ο Χάιμε στη θέση του Γκονζάλεθ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:42
84' Φοβερή κομπίνα της Πόρτο σε πλάγιο, με έναν παίκτη να προσποείται πως θα το εκτελέσει και άλλον να το εκτελεί. Δεν οδήγησε κάπου, πάντως. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:44
85' Βγαίνει ο Εβανίλσον, μπαίνει ο Τόνι Μαρτίνεθ by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:45
Ο Γουέντελ έχει χτυπήσει μετά από πάτημα του Ράις, συνεχίζει αν και κουτσαίνει. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:49
Τελικά βγαίνει στο 90' ο Γουέντελ που δεν άντεχε άλλο, στη θέση του ο Εουστάκιο που θα... δοκιμάσει να παίξει μπακ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:49
Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά, θα έχουμε και 4 καθυστερήσεων. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:51
90+2' Κεφαλιά του Γκάμπριελ, μακριά από την εστία. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:54
ΓΚΟΟΟΛ για την Πόρτο στο τελευταίο λεπτό! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:54
Ο Γκαλένο στην τελευταία φάση νικάει τον Ράγια με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής και χαρίζει πιθανότατα σπουδαία νίκη στην Πόρτο! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
23:57
Tέλος στο ματς, σπουδαία νίκη για την Πόρτο που παίρνει προβάδισμα πρόκρισης! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης