Τσέλσι-Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη του τελικού του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

16:39
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον τελικό του Carabao Cup στο «Γουέμπλεϊ» ανάμεσα στην Τσέλσι και τη Λίβερπουλ. by Λουκάς Χατζής
16:40
Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς είναι πάντα σημαντικός, πόσο μάλλον φέτος, ανάμεσα σε δύο ομάδες που το θέλουν τον τίτλο για τον δικό τους ξεχωριστό λόγο. by Λουκάς Χατζής
16:41
Οι «μπλε» πραγματοποιούν πολύ κακή σεζόν στο πρωτάθλημα, έχοντας χάσει πολύ έδαφος ακόμη και για έξοδο στην Ευρώπη και δεν μετέχουν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. by Λουκάς Χατζής
16:42
Από την άλλη, οι «κόκκινοι», στην τελευταία σεζόν του Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο, βρίσκονται στην κορυφή της Premier League, ενώ είναι μέσα σε όλους τους φετινούς στόχους τους! by Λουκάς Χατζής
16:44
Όσον αφορά τα αγωνιστικά, αμφότερες οι δύο ομάδες αντιμετωπίζουν πολλά και σημαντικά προβλήματα. Ο Ποτσετίνο δεν θα έχει στη διάθεσή του Μπαντιασίλ, Φοφανά, Τζέιμς, Κουκουρέγια, Τσουκουεμέκα, Λάβια και Ουγκοτσούκου, ενώ αμφίβολος είναι ο Τιάγκο Σίλβα. Γεμάτο είναι το απουσιολόγιο και για τον Γιούργκεν Κλοπ, που δεν μπορεί να υπολογίζει στους Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ζότα και Άλισον, ενώ εκτός έμειναν και οι Σαλάχ, Νούνιες και Σομποσλάι. by Λουκάς Χατζής
16:44
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες που επέλεξαν οι δύο προπονητές: by Λουκάς Χατζής
16:45
Τσέλσι (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Πέτροβιτς - Γκουστό, Ντισασί, Κόλγουιλ, Τσίλγουελ - Καϊσέδο, Γκάλαχερ - Πάλμερ, Φερνάντες, Στέρλινγκ - Τζάκσον. Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κέλεχερ - Μπράντλεϊ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον - Έντο, Μακ Άλιστερ, Χράφενμπερχ - Έλιοτ, Χάκπο, Ντίας. by Λουκάς Χατζής
16:46
Αυτή θα είναι η τρίτη φορά που οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες σε τελικό Λιγκ Καπ, με τους «μπλε» να κατακτούν το τρόπαιο νικώντας 3-2 το 2005 και τους «κόκκινους» να επικρατούν στα πέναλτι το 2022. by Λουκάς Χατζής
16:48
Απόψε, οι «reds», που είναι πρώτοι σε κατακτήσεις στον θεσμό, διεκδικούν τον 10ο τίτλο τους, ενώ, οι «μπλε» θέλουν να πιάσουν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στις 6 κατακτήσεις. by Λουκάς Χατζής
16:52
Κατάμεστο το «Έμιρεϊτς», με τους διοργανωτές να έχουν δημιουργήσει μια όμορφη τελετή έναρξης. by Λουκάς Χατζής
16:53
Αυτή την ώρα οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Λουκάς Χατζής
16:54
16:55
16:56
Τώρα ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Αγγλίας. by Λουκάς Χατζής
16:57
Στον προηγούμενο γύρο, η Τσέλσι απέκλεισε με 6-2 τέρματα τη Μίντλεσμπρο, ενώ η Λίβερπουλ με 3-2 τη Φούλαμ. by Λουκάς Χατζής
17:03
3' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. by Λουκάς Χατζής
17:05
5' Η Τσέλσι είναι εκείνη που ελέγχει τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά του ματς, με τη Λίβερπουλ να επιχειρεί να πιέσει ψηλά. by Λουκάς Χατζής
17:05
5' Φάουλ σε καλό σημείο τώρα για μια σέντρα για τη Λίβερπουλ. by Λουκάς Χατζής
17:06
6' Εκτελεί ο ΜακΆλιστερ, καθαρίζει τη φάση όμως ο Ντισασί. by Λουκάς Χατζής
17:07
7' Νέο φάουλ για τη Λίβερπουλ, σχεδόν στο ίδιο σημείο με πριν. Ο Καϊσέδο το έκανε πάνω στον Έντο. Ξανά κόκκινες φανέλες στην περιοχή των «μπλε». by Λουκάς Χατζής
17:07
Περνάει ανεκμετάλλευτο για τη Λίβερπουλ. by Λουκάς Χατζής
17:09
9' Πρώτη στιγμή στο ματς, με τη σέντρα του Ρόμπερτσον να βρίσκει τον Ντίας, η κεφαλιά του οποίου πήρε ύψος και ο Πέτροβιτς μπλόκαρε με ευκολία. by Λουκάς Χατζής
17:12
11' Κόρνερ για την Τσέλσι, πρώτο για τους «μπλε» στο ματς. by Λουκάς Χατζής
17:12
Βγαίνει με γροθιές και καθαρίζει τη φάση ο Κέλεχερ. by Λουκάς Χατζής
17:12
13' Φάουλ σε καλή θέση τώρα για την Τσέλσι. by Λουκάς Χατζής
17:13
13' Πρώτη τελική στο ματς για την Τσέλσι, με τον Γκουστό να πιάνει το σουτ μετά από την απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα, με τον Κέλεχερ να μπλοκάρει σταθερά. by Λουκάς Χατζής
17:14
14' Μακρινό δυνατό σουτ του ΜακΆλιστερ, μπλοκάρει σταθερά στο κέντρο της εστίας ο Πέτροβιτς. by Λουκάς Χατζής
17:15
Μεγάλη στιγμή για τη Λίβερπουλ, με τη Λίβερπουλ να κλέβει και τον Ντίας να κάνει με τη μία το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Πέτροβιτς να πέφτει εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία, αποσοβώντας το γκολ! by Λουκάς Χατζής
17:16
15' Η πίεση ψηλά της Λίβερπουλ έχει αναγκάσει την Τσέλσι να κάνει πολλά λάθη κοντά στην περιοχή της. by Λουκάς Χατζής
17:17
17' Φάουλ για τη Λίβερπουλ σε πολύ καλό σημείο από τα δεξιά όπως επιτίθεται. by Λουκάς Χατζής
17:17
Έδιωξε η άμυνα της Τσέλσι. by Λουκάς Χατζής
17:18
17:19
19' Σουτ του Έλιοτ πάνω στα σώματα. by Λουκάς Χατζής
17:21
21' Απίθανη διπλή ευκαιρία για την Τσέλσι, η οποία βγήκε στο ανοικτό γήπεδο, ο Πάλμερ από κοντά βλέπει τον Κέλεχερ να του λέει όχι σε εξ επαφής σουτ, με τον Τζάκσον να παίρνει το ριμπάουντ και να σουτάρει πάνω σε σώματα κόκκινων! by Λουκάς Χατζής
17:24
24' Μικρή διακοπή στο ματς, με τον Χράφεμπερχ να είναι στον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στον αριστερό αστράγαλο. by Λουκάς Χατζής
17:25
17:27
27' Έχει περάσει πολύ ώρα από τη διακοπή του αγώνα λόγω του τραυματισμού του Ολλανδού. Δείχνει πως δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς, ενώ έχει μπει και φορείο ώστε να βγει από τον αγωνιστικό χώρο. Έντονες διαμαρτυρίες του Κλοπ στον 4ο, ζητώντας κάρτα - ακόμα και κόκκινη - στον Καϊσέδο για το μαρκάρισμα. by Λουκάς Χατζής
17:28
28' Στον αγωνιστικό χώρο ο Γκόμες αντί του τραυματία Χράφενμπερχ. by Λουκάς Χατζής
17:28
Συνεχίζεται το ματς. by Λουκάς Χατζής
17:29
29' Δυνατή κάθετη πάσα του Φερνάντες, δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Τζάκσον. by Λουκάς Χατζής
17:31
17:31
31' Σέντερ του Πάλμερ από τα δεξιά, καμία ανησυχία για τον Κέλεχερ να μπλοκάρει την μπάλα. by Λουκάς Χατζής
17:32
32' Η Τσέλσι σκοράρει με τον Στέρλινγκ έπειτα από ωραίο γύρισμα του Τζάκσον από τα δεξιά, ο διαιτητής όμως ακυρώνει το γκολ για οφσάιντ. by Λουκάς Χατζής
17:33
Η φάση φυσικά ελέγχεται από το VAR. by Λουκάς Χατζής
17:33
Πολύ οριακή φάση. by Λουκάς Χατζής
17:34
34' Δεν μετράει το γκολ, δίνεται οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης στον Τζάκσον. Παραμένει το 0-0. by Λουκάς Χατζής
17:38
37' Σωτήριο τάκλιν του Ρόμπερτσον προ του Πάλμερ στη μικρή περιοχή, έπειτα από το γύρισμα του Στέρλινγκ από τα αριστερά, μπλοκάρει στη συνέχεια την μπάλα ο Κέλεχερ! by Λουκάς Χατζής
17:41
40' ΔΟΚΑΡΙ για τη Λίβερπουλ, με την κεφαλιά του Χάκπο από την «καρδιά» της περιοχής έπειτα από σέντρα του Ρόμπερτσον να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Πέτροβιτς! by Λουκάς Χατζής
17:43
by Λουκάς Χατζής
17:45
45' Μεγάλη στιγμή για τη Λίβερπουλ που μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, το σουτ του Μπράντλεϊ από πλεονεκτική θέση σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών. by Λουκάς Χατζής
17:46
Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
17:46
45+1' Σουτ του Ντίας, σταματά ξανά σε σώματα η μπάλα. by Λουκάς Χατζής
17:47
45+2' Ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. by Λουκάς Χατζής
17:48
Όλα ξεκίνησαν από την «κοκορομαχία» των Τσίγλουελ και Μπράντλεϊ. Αμφότεροι δέχονται την κίτρινη κάρτα. by Λουκάς Χατζής
17:52
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, ωστόσο, αμφότερες έχουν φτιάξει αρκετέ καλές στιγμές σε ένα γεμάτο 45λεπτο. by Λουκάς Χατζής
18:05
18:05
18:06
18:06
Οι ομάδες βγαίνουν σιγά-σιγά στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
18:07
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
18:08
46' Κόρνερ για τη Λίβερπουλ από την επέλαση του Ντίας από τα αριστερά. by Λουκάς Χατζής
18:09
Άστοχο το σουτ του Έντο στην εξέλιξη της φάσης. by Λουκάς Χατζής
18:11
49' Η Λίβερπουλ ελέγχει τον ρυθμό σε αυτά τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. by Λουκάς Χατζής
18:14
52' Αρκετές μάχες στον χώρο του κέντρου. by Λουκάς Χατζής
18:14
52' Ο Ένσο Φερνάντες επιχείρησε τακουνάκι με την πλάτη στο τέρμα, χωρίς κανένα αποτέλεσμα ωστόσο. by Λουκάς Χατζής
18:18
56' Άστοχο το μακρινό σουτ του Πάλμερ, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κέλεχερ. by Λουκάς Χατζής
18:20
58' Πανέμορφο σκαστό γυριστό σουτ του Έλιοτ από τα δεξιά, πέφτει εντυπωσιακά ο Πέτροβιτς και διώχνει στη δεξιά του γωνία. by Λουκάς Χατζής
18:21
18:22
60' Φάουλ για τη Λίβερπουλ, ευκαιρία να φέρει κόσμο στην αντίπαλη περιοχή. by Λουκάς Χατζής
18:22
60' ΓΚΟΟΟΛ για τη Λίβερπουλ! Ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε στην «καρδιά» της μεγάλης περιοχής, με τον Φαν Ντάικ να πιάνει τη κεφαλιά και να κάνει το 1-0 για τους «reds»! by Λουκάς Χατζής
18:27
Δεύτερο γκολ που ακυρώνεται στον τελικό, μετά από εκείνο του Στέρλινγκ στο πρώτο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
18:28
66' Ο Ενκουκού στον αγωνιστικό χώρο αντί του Στέρλινγκ. by Λουκάς Χατζής
18:30
68' Φάουλ για την Τσέλσι από τα δεξιά, κάτι σαν κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
18:30
Η μπάλα πέρασε από όλους. by Λουκάς Χατζής
18:30
69' Κόρνερ για την Τσέλσι. by Λουκάς Χατζής
18:32
69' Ο Τζάκσον κάνει τη γυριστή κεφαλιά ο Ντισασί από πολύ κοντά βρίσκει την μπάλα με το γόνατο, με αποτέλεσμα να δώσει ύψος στην μπάλα και ο Κέλεχερ να την μπλοκάρει. by Λουκάς Χατζής
18:33
70' Τρομερή ενέργεια του Ντίας, σπάει στον Χάκπο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση στέλνει την μπάλα στην... εξέδρα. by Λουκάς Χατζής
18:34
72' Εκτός ο Μπράντλεϊ, μέσα ο Κλαρκ. by Λουκάς Χατζής
18:35
74' Κόρνερ για τη Λίβεπουλ. by Λουκάς Χατζής
18:36
Είναι απορίας άξιο πάντως πως αυτό το ματς δεν έχει ακόμα ένα γκολ! by Λουκάς Χατζής
18:36
Κεφαλιά από τον Κονατέ, απομακρύνει σε δεύτερο χρόνο ο Τσίλγουελ. by Λουκάς Χατζής
18:38
76' ΔΟΚΑΡΙ για την Τσέλσι με το κάτι σαν τακουνάκι του Γκάλαχερ από τη σέντρα του Πάλμερ! by Λουκάς Χατζής
18:39
18:40
78' Καίρια επέμβαση του Φαν Ντάικ προ του Γκάλαχερ που ήταν έτοιμος να σουτάρει. by Λουκάς Χατζής
18:42
80' Σουτ του Γκόμεζ, μπλοκάρει σταθερά ο Πέτροβιτς. by Λουκάς Χατζής
18:43
81' Κίτρινη κάρτα στον ΜακΆλιστερ. by Λουκάς Χατζής
18:44
82' Κίτρινη κάρτα τώρα και στον Κονατέ για σκληρή προβολή στον Φερνάντες. by Λουκάς Χατζής
18:48
86' ΑΠΙΘΑΝΗ επέμβαση του Κέλεχερ που νικάει σε τετ-α-τετ τον Γκάλαχερ σε μια εξαιρετική αντεπίθεση της Τσέλσι! by Λουκάς Χατζής
18:48
87' Άστοχο το σουτ του Γκάλαχερ, καμία ανησυχία για τη Λίβερπουλ. by Λουκάς Χατζής
18:49
87' Εκτός οι Ρόμπερτσον, ΜακΆλιστερ και Χάκπο μέσα οι Τσιμίκας, ΜακΚόνελ και Ντανς. by Λουκάς Χατζής
18:51
89' Αλλαγή για την Τσέλσι, μέσα ο Μούντρικ, στη θέση του Τζάκσον. by Λουκάς Χατζής
18:52
18:55
90+2' Τριπλή ευκαιρία για την Τσέλσι με τον Ενκουκού, τον Πάλμερ και Γκουστό... κάπως να αστοχούν και η μπάλα να καταλήγσει σε κόρνερ από παρέμβαση του Κέλεχερ. by Λουκάς Χατζής
18:55
Αντεπίθεση για τη Λίβερπουλ. by Λουκάς Χατζής
18:56
Δεν βγήκε κάτι. by Λουκάς Χατζής
18:57
90+5' Πάμε... ολοταχώς για παράταση. by Λουκάς Χατζής
18:58
90+6' Τελευταία φάση στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με την Τσέλσι να έχει κερδίσει φάουλ στον άξονα. Ευκαιρία να γεμίσει με κόσμο την αντίπαλη περιοχή. by Λουκάς Χατζής
19:07
93' Κόρνερ για τη Λίβερπουλ. by Λουκάς Χατζής
19:08
Κεφαλιά πάσα του Φαν Ντάικ στον Ντανς, εκείνος με μία ακόμα σημάδεψε εστία, όμως ο Πέτροβιτς πετάχτηκε εντυπωσιακά και παραχώρησε το κόρνερ! by Λουκάς Χατζής
19:08
Περνάει από όλους το κόρνερ του Τσιμίκα. by Λουκάς Χατζής
19:11
97' Ο Μαντουέκε αντί του Γκάλαχερ που είχε μεγάλες στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
19:12
19:13
99' Μεγάλη στιγμή για τη Λίβερπουλ, με τον Ντίας να βγάζει πανέξυπνα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Έλιοτ να πιάνει το σκαστό σουτ και την μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων! by Λουκάς Χατζής
19:15
100' Σουτ του Τσιμίκα, η μπάλα κοντράρει σε σώματα και μπλοκάρει ο Πέτροβιτς. by Λουκάς Χατζής
19:17
102' Μέχρι στιγμής το πρώτο ημίχρονο της παράτασης ανήκει στη Λίβερπουλ. by Λουκάς Χατζής
19:18
103' Κόρνερ για την Τσέλσι, διώχνει στο πρώτο δοκάρι ο Τσιμίκας. by Λουκάς Χατζής
19:19
105' Νέο κόρνερ από παρέμβαση του Φαν Ντάικ. by Λουκάς Χατζής
19:19
105' Γυριστή κεφαλιά του Πάλμερ, καμία ανησυχία για τον Κέλεχερ. by Λουκάς Χατζής
19:20
Ένα λεπτό έξτρα στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. by Λουκάς Χατζής
19:20
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. by Λουκάς Χατζής
19:22
Θερμό τετ-α-τετ Τσιμίκα και Κλοπ, με τον Γερμανό να δίνει τα εύσημά του, αλλά και μερικές οδηγίες στον Έλληνα μπακ. by Λουκάς Χατζής
19:26
107' Κίτρινη κάρτα στον ΜακΚόνελ που σταμάτησε με κράτημα στον Πάλμερ την αντεπίθεση της Τσέλσι. by Λουκάς Χατζής
19:27
109' Κόρνερ για την Τσέλσι από την ενέργεια του Μούντρικ και την προβολή του Γκόμεζ. by Λουκάς Χατζής
19:30
111' Καλό σουτ του Μαντουέκε, με την μπάλα να κοντράρει και να δυσκολεύει τον Κέλεχερ, ο οποίος πάντως μπλόκαρε με τη δεύτερη. by Λουκάς Χατζής
19:31
112' Εκτός ο Τσίλγουελ, στη θέση του ο Σαλόμπα. by Λουκάς Χατζής
19:32
114' Δυνατό σουτ του Τσιμίκα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Πέτροβιτς. by Λουκάς Χατζής
19:35
115' Απίθανη διπλή ευκαιρία για τη Λίβερπουλ, με την κεφαλιά του Έλιοτ από σέντρα του Τσιμίκα να βγάζει πάνω στην γραμμή ο Πέτροβιτς, και εν συνεχεία ο Ντανς να μην μπορεί να σκάψει την μπάλα προ του Σέρβου κίπερ. by Λουκάς Χατζής
19:37
117' Κόρνερ για τη Λίβερπουλ. by Λουκάς Χατζής
19:37
118' ΓΚΟΟΟΛ για τη Λίβερπουλ! Ο Τσιμίκας εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Φαν Ντάικ να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με μαγική κεφαλιά να κάνει το 0-1! by Λουκάς Χατζής
19:39
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
19:41
120+2' Κίτρινη κάρτα στον Πάλμερ. by Λουκάς Χατζής
19:42
Τέλος στον αγώνα. Η Λίβερπουλ κατακτά τον τίτλο για 10η φορά στην ιστορία της! by Λουκάς Χατζής