Παρακολουθήστε από το sport-fm.gr την εξέλιξη του ντέρμπι του Μάντσεστερ ανάμεσα σε Σίτι και Γιουνάιτεντ για την 27η αγωνιστική της Premier League.

17:09
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά το μεγάλο ντέρμπι του Μάντστεστερ, μεταξύ Σίτι και Γιουνάιτεντ στο «Έτιχαντ» για την 27η αγωνιστική της Premier League! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:10
Σέντρα στις 17:30, τηλεοπτική μετάδοση από το κανάλι της Premier League στη NOVA. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:11
Η Σίτι είναι στο -4 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ (με ματς λιγότερο), έχοντας να γνωρίσει ήττα σε όλες τις διοργανώσεις από τις 6 Δεκεμβρίου, όταν και έχασε 1-0 από την Άστον Βίλα. Στόχος της είναι, φυσικά, να παραμείνει στο κυνήγι του τίτλου. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:13
Από την άλλη, η Γιουνάιτεντ έχει μόλις 44 βαθμούς και βρίσκεται στο -6 από την πέμπτη Τότεναμ, ενώ έχει 11 βαθμούς λιγότερους από την 4η Άστον Βίλα, με την πρόκριση στο Champions League να μοιάζει πλέον με... άπιαστο όνειρο. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:15
Η Μάντσεστερ Σίτι έχει κερδίσει τέσσερις από τις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις της στην Πρέμιερ Λιγκ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στις δύο τελευταίες επισκέψεις τους στο «Έτιχαντ» για το πρωτάθλημα, οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν 6-3 και 4-1, δεχόμενοι συνολικά 10 τέρματα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:16
Ο προπονητής των γηπεδούχων, Πεπ Γκουαρδιόλα, έχει κερδίσει 8 από τις 15 αναμετρήσεις του στην Πρέμιερ Λιγκ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μόνο ο Αρσέν Βενγκέρ (12) έχει πάρει περισσότερα ματς εναντίον τους στη διοργάνωση. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:17
Η ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη Φούλαμ την προηγούμενη αγωνιστική ήταν η 10η ήττα της στην Πρέμιερ Λιγκ στη σεζόν - δεν έχει χάσει ποτέ πάνω από 12 φορές σε μία μόνο αγωνιστική περίοδο! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:17
Όσον αφορά τα αγωνιστικά... by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:18
Για τους «πολίτες» απουσιάζει από την αναμέτρηση ο Τζακ Γκρίλις, ενώ για τους «κόκκινους διαβόλους», εκτός έμειναν οι Μαρσιάλ, Μαλάσια, Λισάντρο Μαρτίνες, Μάουντ, Γουάν-Μπισάκα, Σο και Χόιλουντ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:19
Ειδικά η απουσία του Δανού επιθετικού «πληγώνει» τη Γιουνάιτεντ, αφού ήταν εξαιρετικά φορμαρισμένος με 6 γκολ και 2 ασίστ στα τελευταία 5 ματς πρωταθλήματος που αγωνίστηκε. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:19
Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ακέ, Ντίας, Στόουνς, Γουόκερ - Σίλβα, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε - Φόντεν, Ντοκού, Χάαλαντ. Στον πάγκο οι: Ορτέγα, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Γκόμεθ, Νούνες, Λιούις, Κόβατσιτς, Μπομπ, Άλβαρες by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:20
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Τεν Χαγκ): Ονάνα, Νταλότ, Βαράν, Έβανς, Λίντελοφ - Καζεμίρο, ΜακΤόμινεϊ, Μέινου - Μπρούνο Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Ράσφορντ. Στον πάγκο οι: Μπαγιντίρ, Καμπουάλα, Ογκουνέγε, Άμραμπατ, Άντονι, Φόρσον, Κόλιερ, Ντιαλό, Έρικσεν. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:20
Με φουλ επιθετικό 3-2-4-1 ο Γκουαρδιόλα, που υπερφορτώνει, όπως συνηθίζει, το κέντρο των γηπεδούχων έτσι ώστε να ασκήσει υψηλή πίεση. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:21
Για τη Γιουνάιτεντ, κομβικός είναι ο ρόλος των Μέινου και ΜακΤόμινεϊ, αφού θα χρειαστούν γρήγορες μεταβάσεις στην επίθεση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σίτι έχει δεχθεί 5 γκολ στη σεζόν σε αντεπιθέσεις, τα περισσότερα σε όλο το πρωτάθλημα μετά τα 7 της Κρίσταν Πάλας. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:25
17:25
Έτοιμες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:26
192ο ντέρμπι του Μάντσεστερ απόψε στο ηλιόλουστο «Έτιχαντ». by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:30
Yπενθύμιση της βαθμολογίας πριν τη σέντρα: Εικόνα live 21979283/59158.jpg by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:30
Σέντρα στο ματς! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:31
Πρώτη επίθεση για τη Σίτι, κερδίζει κόρνερ στα 45 δευτερόλεπτα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:32
1' Πρώτη καλή στιγμή, ο Φόντεν εκτέλεσε εκτός περιοχής όμως παρενέβη στην μπορεία της μπάλας ο Έβανς με το κεφάλι και έδιωξε σε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:33
3' Πιέζει η Σίτι, πτώση του Στόουνς στην περιοχή και φωνές για πέναλτι. Στη συνέχεια κεφαλιά του Χάαλαντ, μακριά από την εστία. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:34
Έχει βρει μπάλα ο Καζεμίρο, καθαρό το μαρκάρισμα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:36
6' Καλή στιγμή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Γκαρνάτσο έφυγε στην κόντρα και έκανε ένα παράλληλο γύρισμα, το οποίο όμως δεν ήταν καλό με τον Έντερσον να μπλοκάρει. Έδειξε πάντως η ομάδα του Τεν Χαγκ πως αν σπάσει το press μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη στην αντεπίθεση. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:38
8' ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ, 0-1! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:38
Απίθανη ρουκέτα του Ράσφορντ, η οποία πηγαίνει στο δοκάρι και στη συνέχεια στην εστία, δεν είχε περιθώριο αντίδρασης ο Έντερσον! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:39
Έλεγχθηκε η φάση, δεν υπάρχει οφσάιντ και το γκολ μετρά κανονικά! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:41
Απίθανο γκολ εκτός περιοχής, που δείχνει την τεράστια ποιότητα του Άγγλου επιθετικού, κι ενώ η Σίτι ήταν αυτή που πίεζε. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:44
Το μαρκάρισμα στον Στόουνς όπου η Σίτι ζήτησε πέναλτι νωρίτερα Εικόνα live 21979283/6639.jpeg by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:44
14' Μεγάλη επέμβαση του Ονάνα σε σουτ του Φόντεν από πλάγια θέση! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:45
Ωραία επίθεση από τη Σίτι, με τον Σίλβα να βρίσκει τον Φόντεν, ο οποίος νικήθηκε από τον Καμερουνέζο πορτιέρε. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:45
17:47
Απίστευτη φάση που σπαταλάει ο Ράσφορντ! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:47
17' Ο Άγγλος επιθετικός έφυγε μόνος του με τον Έντερσον μετά από γλίστρημα αμυντικού της Σίτι, όμως έκανε κακό κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Γουόκερ! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:49
19' Ξανά νικητής ο Ονάνα σε τετ α τετ με τον Φόντεν, τι ματσάρα βλέπουμε! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:51
Ο έξαλλος πανηγυρισμός του Ράσφορντ στο γκολ. Εικόνα live 21979283/24834.jpeg by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:52
Δείτε εδώ πόσο χώρο είχε ο Ράσφορντ αν κατάφερνε να κοντρολάρει στην προηγούμενη φάση... Εικόνα live 21979283/89241.jpeg by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:53
23' Μόνος του ο Ράσφορντ απέναντι στον Έντερσον, βρήκε όμως «αέρα»! Τεράστια ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:54
Έβαλε το δύσκολο, έχει κάνει «γκέλες» στα δύο εύκολα μέχρι στιγμής ο Ράσφορντ... by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:57
Είναι η 12η φετινή φορά που η Σίτι βρίσκεται πίσω στο σκορ στην Premier League. Μόνο το 2019-20 συνέβη αυτό περισσότερες φορές κατά τη διάρκεια της θητείας του Γκουαρδιόλα. Εκείνη τη σεζόν, το πρωτάθλημα κατέληξε στη Λίβερπουλ... by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:58
29' Κυκλοφορεί διαρκώς την μπάλα η Σίτι ψάχνοντας το κενό, όμως ο Ονάνα είναι πολύ συγκεντρωμένος και μαζεύει κάθε επικίνδυνη μπαλιά. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
17:59
30' Σουτάρει εντός περιοχής ο Ντοκού, έβαλε όμως άσχημα το κορμί του και η μπάλα έφυγε στην εξέδρα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:01
71-29 μέχρι στιγμής η κατοχή. Η Σίτι μάλιστα έχει 1,03 xGoals, ενώ η Γιουνάιτεντ μόλις 0,03. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι αδικούνται καθώς δύο επικίνδυνες στιγμές του Ράσφορντ δεν κατέληξαν σε τελική προσπάθεια. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:02
32' Ο Ντοκού σούταρε πάνω στα σώματα, η μπάλα έφτασε μετά τις καραμπόλες στον Χάαλαντ, αλλά η κεφαλιά του έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Καλή στιγμή, ήταν αμαρκάριστος ο Νορβηγός. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:03
33' Νέα τεράστια επέμβαση του Ονάνα, που έπεσε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία μετά από μονοκόμματο σουτ του Ρόδρι! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:05
18:07
37' Ωραία προσποίηση και μπαλιά του ΝτεΜπρόινε στον Φόντεν, βρήκε στα σώματα το τελειώμα του τελευταίου. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:09
Σαν... κασκαντέρ του Γκουαρδιόλα μοιάζει ο Τεν Χαγκ. Εικόνα live 21979283/55525.jpeg by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:11
42' Μονοκόμματο σουτ του Ντε Μπρόινε, στα... περιστέρια. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:14
44' Πολύ επικίνδυνη σέντρα του Σίλβα, ο Χάαλαντ δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι του. Στη συνέχεια, ο Φόντεν εξαπέλυσε μια «οβίδα» όμως αυτή πήγε στο κεφάλι του Μέινου. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:14
45' Έχασε το άχαστο ο Χάαλαντ, απίστευτο! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:15
Μετά την κεφαλιά πάσα του Φόντεν, ο Νορβηγός φορ έμεινε με κενή εστία και έστειλε με κάποιο τρόπο την μπάλα ψηλά άουτ! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:18
45+3' Συνεχίζεται το μονότερμα, το σουτ του Φόντεν πηγαίνει στα σώματα και η μπάλα βγαίνει κόρνερ. Λήξη ημιχρόνου! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:19
Η Σίτι «σφυροκοπάει» τη Γιουνάιτεντ και έχει χάσει πολλές καθαρές ευκαιρίες, ωστόσο η ομάδα του Τεν Χαγκ προηγείται με 0-1 χάρη στη γκολάρα του Ράσφορντ, η οποία ήταν και η μοναδική άξια λόγου τελική των φιλοξενούμενων! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:20
Τουλάχιστον 4 μεγάλες φάσεις για τη Σίτι, με κορυφαία αυτή του Χάαλαντ, που αστόχησε προ κενής εστίας στο 45'. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:20
Επιστρέφουμε σε λίγο για το δεύτερο ημίχρονο! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:27
Η απόλυτη κυριαρχία της Σίτι αποτυπώνεται και από τη στατιστική του ημιχρόνου. Η Σίτι έχει 2,73 xGoals με τις τρομερές ευκαιρίες που έχει δημιουργήσει, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει καταφέρει να βρει δίχτυα με 0,22 xGoals. Οι τελικές είναι 18-2 υπέρ των γηπεδούχων και η κατοχή 74-26. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, όμως, και η Γιουνάιτεντ αυτή τη στιγμή έχει προβάδισμα... by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:28
18:34
Aρχίζει το δεύτερο ημίχρονο. Σίτι-Γιουνάιτεντ 0-1. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:37
49' Προσπάθησε να φύγει στην κόντρα η Γιουνάιτεντ, όμως η σέντρα του ΜακΤόμινεϊ κόπηκε εύκολα από τον Ντίας. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:38
50' Ο Ντοκού πήρε την μπάλα από τον Χάαλαντ και εκτέλεσε, η κόντρα σε αμυντικό έκανε δύσκολο το έργο του Ονάνα αλλά αυτός έδιωξε εξαιρετικά. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:45
56' ΓΚΟΛ η Σίτι, 1-1 με τον Φόντεν! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:45
Ασύλληπτο τέρμα και από τον Φόντεν, που συγκλίνει προς τα αριστερά και πιάνει ένα τρομερό σουτ εκτός της περιοχής, με την μπάλα να πηγαίνει με... χειρουργική ακρίβεια στο «γάμα» της εστίας! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:46
Η Γιουνάιτεντ ζήτησε φάουλ στον Ράσφορντ από τον Γουόκερ στην αρχή της φάσης. Έπεσε πολύ εύκολα ο Άγγλος επιθετικός, μετράει κανονικά το γκολ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:47
59' Ο Χουλιάν Άλβαρες στη θέση του Ζερεμί Ντοκού. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:52
64' Aπειλητική στιγμή με κεφαλιά πάσα του Φόντεν, δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Χάαλαντ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:53
Ζητά να σταματήσει το παιχνίδι ο Ονάνα, που δείχνει να έχει τραυματιστεί και πονάει στον δικέφαλο. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:54
18:54
Σηκώνεται ο Ονάνα, το παιχνίδι συνεχίζεται. Δεν έκανε βολέ πάντως ο Καμερουνέζος. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:56
Έχει πέσει ο ρυθμός μετά το γκολ της Σίτι, η οποία τώρα κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο. Κίτρινη στον Βαράν. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:57
69' Φεύγει ο Έβανς, μπαίνει ο Καμπουάλα, 19 ετών αμυντικός. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:59
Στο τείχος η εκτέλεση του Ντε Μπρόινε, δεν ήταν καλή. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
18:59
71' Πολύ δυνατό σουτ του Γουόκερ εκτός περιοχής, αλλά έλεγξε την πορεία του και μπλόκαρε ο Ονάνα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:02
Ο πανηγυρισμός του Φόντεν στο γκολ ισοφάρισης. Εικόνα live 21979283/48964.jpg by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:03
74' Στον πάγκο ο Ράσφορντ, σκόρερ της Γιουνάιτεντ, παίρνει τη θέση του ο Άντονι μήπως κρατήσει λίγο μπάλα η Γιουνάιτεντ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:07
78' O Γκαρνάτσο πήγε να περάσει τον Έντερσον και θα έμενε με κενή εστία, όμως ο Βραζιλιάνος πρόλαβε να βάλει το πόδι του στην μπάλα! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:07
Ελέγχθηκε κιόλας η φάση, όλα καθαρά. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:09
80' ΓΚΟΛ η Σίτι, 2-1! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:10
Έκρυψε την μπάλα η Σίτι στη φάση αυτή, με τον Άλβαρες να δίνει εξαιρετική ασίστ και τον Φόντεν να πετυχαίνει το δεύτερό του προσωπικό γκολ, νικώντας τον Ονάνα από πλάγια θέση με ωραίο πλασέ! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:14
Δεν σταματάει η Σίτι, που πιέζει και για τρίτο τέρμα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:17
89' Τρομερά επικίνδυνες σέντρες στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, έδιωξε ο Καζεμίρο με υπερένταση. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:19
8 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων, με τη Σίτι να ελέγχει τον ρυθμό. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:20
90+1' Ωραία κίνηση και σουτ του Ντε Μπρόινε, λίγο έξω από την εστία του Ονάνα. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:20
90'+2' ΓΚΟΛ η Σίτι, 3-1 και... νοκ άουτ η Γιουνάιτεντ! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:21
Ο Χάαλαντ παρέλαβε την ασίστ του Άμραμπατ που έχασε την μπάλα σε κομβικό σημείο, και δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσει τη φάση για το 3-1 των γηπεδούχων. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:25
90+6' Έχει πέσει στον αγωνιστικό χώρο και πονάει ο Φόντεν, που αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο και δίνει τη θέση του στον Μπομπ. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:25
Πατάει κανονικά πάντως ο Άγγλος, κορυφαίος των νικητών. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:25
19:27
Τελευταίο λεπτό του αγώνα, κερδισμένο φάουλ για τη Γιουνάιτεντ κοντά στην περιοχή. by Αλέξανδρος Τσιριγώτης
19:27
Τέλος στο ματς, η Σίτι κερδίζει 3-1 και μειώνει στον πόντο από την κορυφή! by Αλέξανδρος Τσιριγώτης