Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 30η αγωνιστική της Premier League.

17:51
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε Live το μεγάλο ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής της Premier League, με τη Μάντσεστερ Σίτι να υποδέχεται στο «Έτιχαντ» την Άρσεναλ. by www.sport-fm.gr
17:54
Οι «πολίτες» βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 63 βαθμούς, την ώρα όπου η Άρσεναλ βρίσκεται στη δεύτερη θέση με ένα βαθμό περισσότερο. by www.sport-fm.gr
17:54
Νωρίτερα, η Λίβερπουλ επικράτησε 2-1 της Μπράιτον στο «Άνφιλντ», με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να ανέβει προσωρινά στην κορυφή με 67 βαθμούς. by www.sport-fm.gr
17:55
Στον πρώτο γύρο, οι «κανονιέρηδες» είχαν επικρατήσει με 1-0 της Σίτι στο «Έμιρεϊτς» χάρη στο τέρμα του Μαρτινέλι στο 86ο λεπτό. by www.sport-fm.gr
17:58
Στα αγωνιστικά, ο Πεπ Γκουαρντιόλα θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Γουόκερ, ενώ ο Μικέλ Αρτέτα νοκ άουτ έχει τεθεί ο Τίμπερ εδώ και καιρό. by www.sport-fm.gr
17:59
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες που επέλεξαν οι δύο προπονητές για το μεγάλο ντέρμπι: by www.sport-fm.gr
17:59
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα, 4-1-4-1): Ορτέγκα - Ακάντζι, Ντίας, Άκε, Γκβάρντιολ - Ρόδρι - Κόβατσιτς, Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Φόντεν - Χάλαντ. Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα, 4-3-3): Ράγια - Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ - Ράις, Ζορζίνιο, Έντεγκαρντ - Σακά, Χάβερτς, Ζεσούς. by www.sport-fm.gr
18:07
18:10
Αξιοσημείωτο είναι το στατιστικό που θέλει τη Μάντσεστερ Σίτι να παραμένει αήττητη στην έδρα της στα οκτώ τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος κόντρα στην Άρσεναλ (7 νίκες). Τελευταίο διπλό των Λονδρέζων ήταν τον Γενάρη του 2015 με 2-0 και σκόρερ τους Καθόρλα και Ζιρού! by www.sport-fm.gr
18:12
18:13
18:15
18:17
Τελευταίο παιχνίδι της Σίτι στις 16 του μηνός με νίκη απέναντι στη Νιούκαστλ για το Κύπελλο (2-0). Για την Άρσεναλ, τελευταία της αγωνιστική υποχρέωση ήταν στις 12 του μήνα κόντρα στην Πόρτο (2-0), ματς στο οποίο «σφράγισαν» την πρόκριση στους 8 του Champions League. by www.sport-fm.gr
18:32
2' Σε θέση οφσάιντ ο Χάαλαντ. by Λουκάς Χατζής
18:33
3' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Σίτι μετά από την ωραία ντρίπλα του Σίλβα στον Ζεσούς. by Λουκάς Χατζής
18:34
Έβγαλε σε κόρνερ ο Γουάιτ τη σέντρα του Ντε Μπρόινε. by Λουκάς Χατζής
18:35
Απομάκρυνε η άμυνα της Άρσεναλ. by Λουκάς Χατζής
18:35
6' Η Μάντσεστερ Σίτι έχει μπει πολύ δυναμικά στο ματς, ελέγχοντας τον ρυθμό και ασκώντας πίεση πολύ ψηλά. by Λουκάς Χατζής
18:37
7' Πρώτη στιγμή στο παιχνίδι, με τον Ζεσούς να στοπάρει ωραία εντός περιοχής, το πλασέ του όμως πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ορτέγκα. by Λουκάς Χατζής
18:40
10' Γύρισμα του Ντε Μπρόνιε από τα δεξιά, μπλοκάρει εύκολα ο Ράγια. by Λουκάς Χατζής
18:41
18:42
12' Οι «πολίτες» κυκλοφορούν με ψυχραιμία και υπομονή την μπάλα, αλλά η Άρσεναλ έχει κλείσει καλά τις γραμμές της. by Λουκάς Χατζής
18:43
13' Έξυπνη κάθετη του Ντε Μπρόινε για τον Χάαλαντ, τους «χάλασε» τη συνεργασία ο Σαλιμπά. by Λουκάς Χατζής
18:45
15' Κόρνερ για τη Σίτι από την ενέργεια του Γκβάρντιολ από τα αριστερά. by Λουκάς Χατζής
18:46
15' Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Ακέ να παίρνει από κοντά την κεφαλιά, και τον Ράγια ενστικτωδώς να βγάζει πάνω στην γραμμή. by Λουκάς Χατζής
18:46
16' Πρώτο κόρνερ για την Άρσεναλ στο παιχνίδι. by Λουκάς Χατζής
18:47
Βγήκε ψηλά ο Ορτέγκα και καθάρισε τη φάση. by Λουκάς Χατζής
18:47
65%-35% η κατοχή σε αυτά τα πρώτα 17 λεπτά. by Λουκάς Χατζής
18:47
18:51
Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο, από μία καλή στιγμή μετρούν οι δύο ομάδες. by Λουκάς Χατζής
18:54
24' Εξακολουθεί να έχει τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή η Σίτι, χωρίς ωστόσο να απειλεί την αντίπαλη εστία. Σε... στάση αναμονής η Άρσεναλ. by Λουκάς Χατζής
18:55
25' Αναπτύχθηκε ωραία στον αιφνιδιασμό η Άρσεναλ, με την κάθετη του Ζεσούς για τον Χάβερτς να προλαβαίνει στην έξοδο ο Ορτέγκα. by Λουκάς Χατζής
18:56
26' Αναγκαστική αλλαγή για τη Σίτι, εκτός ο Ακέ με πρόβλημα τραυματισμού, στη θέση του ο Λιούις. by Λουκάς Χατζής
18:58
28' Μαζεμένα φάουλ της Άρσεναλ τώρα, προκαλούν εκνευρισμένο στους «πολίτες» και στην εξέδρα. by Λουκάς Χατζής
18:58
Στημένο τώρα για τη Σίτι, ευκαιρία να φέρει κόσμο στην αντίπαλη περιοχή. by Λουκάς Χατζής
18:58
Απομάκρυνε η άμυνα. by Λουκάς Χατζής
19:01
31' Καλή στιγμή για την Άρσεναλ, η οποία μετά από φάση διαρκείας έξω από την αντίπαλη εστία, ο Ζεσούς έκανε την προσποίηση και το σουτ από το ημικύκλιο, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ορτέγκα. by Λουκάς Χατζής
19:02
19:04
34' Έκλεψε οι Έντεγκααρντ με τον Ζεσούς να κλείνεται και να σουτάρει πάνω στα σώματα. by Λουκάς Χατζής
19:06
72%-28% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Σίτι στο 37ο λεπτό. by Λουκάς Χατζής
19:07
37' Πολύ άστοχη η κεφαλιά του Χάαλαντ. by Λουκάς Χατζής
19:08
38' Φάουλ του Ράις στον Χάαλαντ, θα μπορούσε κάλλιστα εδώ να βγει η κίτρινη κάρτα. Σε καλό σημείο για μια σέντρα το στημένο των «πολιτών». by Λουκάς Χατζής
19:08
Δεν βγαίνει κάτι σε αυτή τη φάση. by Λουκάς Χατζής
19:11
31' Ο Ράγια μπλοκάρει δύσκολα τη σέντρα του Γκβάρντιολ. by Λουκάς Χατζής
19:12
42' Κόρνερ για την Άρσεναλ μετά το λάθος γύρισμα του Ακάντζι. by Λουκάς Χατζής
19:13
Έδιωξε η άμυνα της Σίτι. by Λουκάς Χατζής
19:14
44' Συρτό μακρινό σουτ του Φόντεν, κόπηκε από τον Κίβιορ. by Λουκάς Χατζής
19:15
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
19:17
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο «Έτιχαντ», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. by Λουκάς Χατζής
19:28
19:33
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
19:35
47' Πολύ καλή στιγμή για τη Σίτι, με τον Κόβατσιτς να πιάνει ωραίο φαλτσαριστό σουτ και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. by Λουκάς Χατζής
19:39
51' Έχει ανέβει μερικά μέτρα στο γήπεδο η Άρσεναλ σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. by Λουκάς Χατζής
19:40
52' Πολύ επικίνδυνο γύρισμα του Σάκα από το δεξιά, ο Ζεσούς για εκατοστά δεν μπόρεσε να κάνει επαφή και να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Η φάση ξεκίνησε από κλέψιμο έξω από την περιοχή. by Λουκάς Χατζής
19:44
56' Κερδίζει το κόρνερ η Σίτι. by Λουκάς Χατζής
19:45
Απομάκρυνε ο Γουάιτ στο πρώτο δοκάρι την εκτέλεση του Φόντεν. by Λουκάς Χατζής
19:49
61' Εκτός οι Φόντεν και Κόβατσιτς, μέσα οι Γκρίλις και Ντοκού. Πιο επιθετικό το σχήμα της Σίτι. by Λουκάς Χατζής
19:50
19:50
Στο 73% η κατοχή για τη Μάντσεστερ Σίτι! by Λουκάς Χατζής
19:53
65' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Σίτι. Δεν βγαίνει κάτι όμως. by Λουκάς Χατζής
19:54
66' Εκτός οι Ζορζίνιο και,Κίβιορ μέσα οι Πάρτεϊ και Τομιγιάσου για την Άρσεναλ. by Λουκάς Χατζής
19:55
67' Κίτρινη για τον Ζεσούς. by Λουκάς Χατζής
19:58
70' Χωρίς φάση εδώ και αρκετή ώρα το παιχνίδι, με τη Σίτι πάντως να είναι εκείνη που ελέγχει τον ρυθμό και ψάχνει το γκολ νίκης. by Λουκάς Χατζής
19:59
71' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Εκτός ο Ζεσούς, στη θέση του ο Τροσάρ. by Λουκάς Χατζής
20:00
73' Κόρνερ για την Άρσεναλ που κερδίζει ο Τομιγιάσου. by Λουκάς Χατζής
20:01
Κακή εκτέλεση, έδιωξε η άμυνα της Σίτι. by Λουκάς Χατζής
20:03
75' Επικίνδυνο γύρισμα του Ντε Μπρόινε διώχνει η άμυνα, στην εξέλιξη της φάσης ο Σίλβα κέρδισε το κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
20:04
Σαν να το πήγε απευθείας ο Ντε Μπρόινε, μπλόκαρε με τη δεύτερη προσπάθεια ο Ράγια. by Λουκάς Χατζής
20:05
77' Άστοχο το σουτ του Ντοκού από τα αριστερά. by Λουκάς Χατζής
20:06
78' Εκτός ο Σάκα, στη θέση του ο Μαρτινέλι. by Λουκάς Χατζής
20:06
79' Κίτρινη κάρτα στον Ράγια για καθυστερήσεις. by Λουκάς Χατζής
20:08
80' Κόρνερ για την Άρσεναλ. by Λουκάς Χατζής
20:08
Απομάκρυνε η αντίπαλη άμυνα. by Λουκάς Χατζής
20:08
20:10
82' Κάτι σαν σέντρα-σουτ πήγε να κάνει ο Ντοκού από τα δεξιά, απευθείας άουτ η μπάλα. by Λουκάς Χατζής
20:11
83' Κόρνερ για τη Σίτι που έχει αυξήσει την πίεσή της στα τελευταία λεπτά. by Λουκάς Χατζής
20:12
Κεφαλιά του Γκβάρντιολ, ο Χάαλαντ πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι αλλά δεν μπορεί να κάνει επαφή από κοντά και να σκοράρει! by Λουκάς Χατζής
20:14
86' Σουτ του Τροσάρ από πλάγια θέση αριστερά στον αιφνιδιασμό, βγάζει σχετικά εύκολα ο Ορτέγκα. Πρώτη τελική της Άρσεναλ στο δεύτερο ημίχρονο! by Λουκάς Χατζής
20:15
87' Ακόμα ένα κόρνερ για τη Σίτι. by Λουκάς Χατζής
20:18
88' Μικρή διακοπή στο ματς, αφού ο Χάαλαντ βρίσκεται στο έδαφος μετά από χτύπημα. by Λουκάς Χατζής
20:18
Συνεχίζεται το παιχνίδι. by Λουκάς Χατζής
20:18
Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
20:20
90+1' Κόρνερ για τη Σίτι. by Λουκάς Χατζής
20:20
Αδύναμη κεφαλιά του Χάαλαντ, καμία ανησυχία για τον Ράγια. by Λουκάς Χατζής
20:21
90+2' Νέα άστοχη κεφαλιά του Χάαλαντ. by Λουκάς Χατζής