Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την τέταρτη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στην OPAP Arena για την 4η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League! by Μανώλης Μουσουράκης
19:59
Σέντρα στις 20:30. by Μανώλης Μουσουράκης
20:00
Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 1 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Μαραθιανού. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
Οι δύο «δικέφαλοι» τίθενται αντιμέτωποι με διακύβευμα φυσικά την πρώτη θέση. Εκεί όπου βρέθηκαν εκ νέου οι Θεσσαλονικείς μετά τη μεσοβδόμαδη εντός έδρας επικράτησή τους (3-1) επί της Λαμίας, στο πλαίσιο της εμβόλιμης αγωνιστικής. Κι αυτό διότι λίγο αργότερα η «Ένωση» γνώρισε την ήττα (2-1) από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Αμφότερα τα αποτελέσματα με ανατροπή. by Μανώλης Μουσουράκης
20:02
Νωρίτερα ο Ολυμπιακός πέρασε με το ευρύ 5-1 από την έδρα της Λαμίας, ενώ αυτήν την ώρα (στο 27') ο Παναθηναϊκός είναι στο 0-0 με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης». by Μανώλης Μουσουράκης
20:03
20:04
Γεμάτη η OPAP Arena σχεδόν μισή ώρα πριν τη σέντρα! Ελάχιστα τα αδειανά καθίσματα, τα οποία φυσικά θα γεμίσουν και αυτά σε πολύ λίγο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:04
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την προθέρμανσή τους. by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
20:06
Και ο μικρός Γιαννάκης ασφαλώς στην OPAP Arena! Εικόνα live 21979747/25607.jpg by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
Σε μια πολύ ιστορική μέρα για την ΑΕΚ αλλά και για ολόκληρο το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς συμπληρώνονται 25 χρόνια από το φιλικό με την Παρτιζάν. Από τη μέρα, δηλαδή, που η «Ένωση» αψήφησε τις βόμβες και ταξίδεψε στο Βελιγράδι -στην καρδιά του πολέμου- για να απλώσει χείρα βοηθείας στον σερβικό λαό που δοκιμαζόταν από τους ΝΑΤΟϊκούς βομβαρδισμούς και να στείλει ηχηρό μήνυμα ειρήνης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
Ας θυμηθούμε τις αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον – Γκαρσία, Πινέδα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
Στον πάγκο για τους «κιτρινόμαυρους»: Θεοχάρης, Κάλενς, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Μάνταλος, Τσούμπερ, Αραούχο, Πόνσε, Φερνάντες. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Ότο, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα – Μεϊτέ, Σβαμπ – Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ, Κωνσταντέλιας – Τόμας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
Στον πάγκο για τους «ασπρόμαυρους»: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Σάστρε, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Οζντόεφ, Μ. Αντόνιο, Ντεσπόντοφ, Σαμάτα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
Να σημειωθεί ότι και για τους δύο τεχνικούς προέκυψαν προβλήματα της τελευταίας στιγμής, καθώς τόσο ο Λιούμπισιτς όσο και ο Τάισον έμειναν εκτός λόγω ίωσης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:09
Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ δεν έχει στη διάθεσή την τον τραυματία Στάνκοβιτς. Χωρίς και τους Νάσμπεργκ και Τρόοστ-Εκόνγκ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος αντίθετα υπολογίζει στους Ότο και Τόμας. Υπενθυμίζεται ότι ο τελευταίος ενεπλάκη το πρωί του Σαββάτου (6/4) σε τροχαίο ατύχημα στον Περιφερειακό της Θεσσαλονίκης ενώ βρισκόταν καθοδόν για την προπόνηση της ομάδας του, χωρίς ωστόσο ευτυχώς να υποστεί κάποιον τραυματισμό. Από την άλλη, ο Ισπανός μπακ ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε τις προηγούμενες μέρες. by Μανώλης Μουσουράκης
20:09
Διαιτητής: Τόμπιας Στίλερ (Γερμανία) Α' Βοηθός: Κρίστιαν Γκίτελμαν (Γερμανία) Β' Βοηθός: Στέφαν Λουπ (Γερμανία) 4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης VAR: Ντίνγκερτ Κρίστιαν (Γερμανία) AVAR: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ by Μανώλης Μουσουράκης
20:10
Για την ΑΕΚ -η οποία ολοκληρώνει απόψε μια απαιτητική τριάδα με τρία σερί ντέρμπι σε οκτώ μέρες (καθώς είχε προηγηθεί και η νίκη της επί του Ολυμπιακού)- ακολουθούν τα δύο παιχνίδια με τον Άρη (εντός στις 14/4 και εκτός στις 21/4). Με το τελευταίο να «δένει» σε ακόμα μία απαιτητική τριάδα με τους αγώνες μέσα σε οκτώ μέρες κόντρα σε Παναθηναϊκό στην OPAP Arena (24/4) και με ΠΑΟΚ στην Τούμπα (28/4). Από την άλλη, για τον «δικέφαλο του Βορρά» ακολουθούν τα διπλά παιχνίδια με Μπριζ, στις 11/4 (εκτός) και 18/4 (εντός) για τα προημιτελικά του Europa Conference League. Το δεύτερο ματς «κουμπώνει» με τα παιχνίδια, κατά σειρά, απέναντι σε Ολυμπιακό (21/4), Λαμία (24/4) και ΑΕΚ (28/4). by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
Ξεκάθαρα υπέρ της ΑΕΚ τόσο η πρόσφατη όσο και η συνολική παράδοση. Στους τρεις αγώνες που έχει δώσει υποδεχόμενη τον ΠΑΟΚ στο νέο της γήπεδο, έχει το απόλυτο σε νίκες (3/3) αλλά και απολογισμό 8-0 στα γκολ. Συνολικά, στο «μπρα-ντε-φερ» Ματίας Αλμέιδα και Ρασβάν Λουτσέσκου υπερέχει ξεκάθαρα ο Αργεντινός τεχνικός με πέντε νίκες, μία ισοπαλία και μόλις μία ήττα (12-3 τα γκολ υπέρ της «Ένωσης» σε αυτήν τη σειρά αναμετρήσεων). Μεταξύ αυτών των επικρατήσεων του «Πελάδο» ξεχωρίζει φυσικά και το 2-0 στον περυσινό τελικό του Κυπέλλου, παρόλο που το σύνολό του έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 6' λόγω αποβολής του Ρότα. Τη φετινή σεζόν η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 (17' Πινέδα, 54' Ελίασον) στην OPAP Arena στο πλαίσιο του πρώτου γύρου, ενώ στον δεύτερο οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει στο φινάλε (89' Κετζιόρα – 47' Ελίασον ). Eξού και εάν η «Ένωση» επικρατήσει και σήμερα, τότε θα εξασφαλίσει την υπεροχή σε πιθανή ισοβαθμία με τους Θεσσαλονικείς στο φινάλε. Κάτι που, εξάλλου, έχουν καταφέρει και με τον Ολυμπιακό. Η ΑΕΚ διατηρεί αήττητο τεσσάρων αγώνων στο πρωτάθλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Σε 73 συναντήσεις των δύο ομάδων με γηπεδούχο την ΑΕΚ: 49 νίκες ΑΕΚ 15 ισοπαλίες 9 νίκες ΠΑΟΚ Γκολ: 143-50 by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
Τα τρία must στο must win ντέρμπι της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ. Διαβάστε εδώ το θέμα του Χρήστου Λόη. by Μανώλης Μουσουράκης
20:14
Βροχή, όχι ισχυρή, αυτήν την ώρα πάνω από την OPAP Arena. by Μανώλης Μουσουράκης
20:22
Καλησπέρα σας. Σούπερ ντέρμπι, κορυφής, Δικεφάλων και... αποδείξεων έχουμε μπροστά μας, με την ΑΕΚ να θέλει να αφήσει πίσω της την ήττα στη Λεωφόρο και να δείξει πως παραμένει φαβορί για τον τίτλο και τον ΠΑΟΚ να ψάχνει το σπάσιμο του κάκιστου σερί στην OPAP Arena, ξέροντας πως μπορεί να πάρει σπουδαίο προβάδισμα τίτλου με διπλό. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα αποδώσει το σχήμα του Αλμέιδα με έναν κόφτη, την ώρα που ο Λουτσέσκου πορεύεται με Κωνσταντέλια αντί του απόντα Τάισον. Έχει δείξει ότι έχει την ποιότητα για το υψηλό επίπεδο ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, σήμερα θα τον δούμε και από το πρώτο δευτερόλεπτο. by Γιάννης Πολιάς
20:24
Υπέροχη ατμόσφαιρα, ως συνήθως, στην OPAP Arena! Υπό τους ρυθμούς του «Freed From Desire». by Μανώλης Μουσουράκης
20:30
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
20:30
Αριστερά ο Ελίασον, δεξιά ο Άμραμπατ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:31
Βλέπουμε τελικά τον Γκατσίνοβιτς τοποθετημένο δίπλα στον Λιβάι και τον Πινέδα λίγο πιο μπροστά από τον Σιμάνσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:31
Να το δούμε βέβαια και κατά τη διάρκεια. by Μανώλης Μουσουράκης
20:32
Με ωραία ένταση στο ξεκίνημα. Βοηθά και η κερκίδα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:33
3' Σέντρα του Άμραμπατ, κοντράρει η μπάλα, δεν βρίσκει κάποιον συμπαίκτη του στη συνέχεια ο Χατζισαφί. by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
5' Επικίνδυνη σέντρα από τον Ελίασον εντός περιοχής, αλλά δεν βρίσκει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
Πιέζει πολύ ψηλά η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
5' Διπλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς έφυγαν επικίνδυνα στην αντεπίθεση, με τους Βίντα και Άμραμπατ να δίνουν τη λύση σε δύο χρόνους (ο Βίντα πάνω στον Κωνσταντέλια και ο Άμραμπατ στον Ζίβκοβιτς), ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε στην εξέλιξη της φάσης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
Πολύ καλός ο ρυθμός! by Μανώλης Μουσουράκης
20:38
Σειρά του ΠΑΟΚ να πιέσει ψηλά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
11' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ που κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα. Ο Άμραμπατ έσπασε πανέξυπνα εντός περιοχής στον Σιμάνσκι, εκείνος ύψωσε για τον Ελίασον, η κεφαλιά του οποίου έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:42
Μένει ψηλά και πιέζει για το γκολ η «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
20:43
13' Κι άλλη στιγμή για την ΑΕΚ. Ωραίο «τριγωνάκι» Πινέδα, Γκαρσία, Γκατσίνοβιτς και πάλι Πινέδα, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να κάνουν τελική. by Μανώλης Μουσουράκης
20:48
Πράγματι, ο Γκατσίνοβιτς συνεχίζει δίπλα στον Λιβάι, σε μια επιλογή που πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής για την ΑΕΚ. Βοηθάει στις συνεργασίες σε καίρια σημεία ο Σέρβος άσος. Σε συνδυασμό και με τον Πινέδα που προωθείται. by Μανώλης Μουσουράκης
20:50
21' Στιγμή για την ΑΕΚ. Ωραία σέντρα του Ελίασον, καίριο διώξιμο του Κουλιεράκη προ του Λιβάι. Κόρνερ για την «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
20:52
22' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Και πάλι στην κόντρα, όπως και στο 5' (μέχρι στιγμής έχει απειλήσει κυρίως έτσι ο «δικέφαλος του Βορρά»). Καθυστέρησε ο Κωνσταντέλιας και γύρισε η άμυνα των «κιτρινόμαυρων». by Μανώλης Μουσουράκης
20:53
Δίχως τη μεγάλη φάση το πρώτο 20λεπτο, με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον ΠΑΟΚ να είναι πιο επικίνδυνος όταν βρίσκει χώρους στην κόντρα. Πάντως είναι σαφές πως σε σχέση με τα άλλα ματς που έχουν δώσει στην OPAP Arena, οι Θεσσαλονικείς έχουν μπει πολύ καλύτερα σε αυτό – ειδικά στα πρώτα λεπτά. by Γιάννης Πολιάς
20:55
25' Σέντρα-σουτ του Άμραμπατ με το αριστερό, η μπάλα φεύγει δίπλα από το απέναντι δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
27' Πολύ επικίνδυνη αντεπίθεση για την ΑΕΚ, με τον Μουργκ να ανακόπτει αντικανονικά τον Ελίασον και να παίρνει την κίτρινη! Πρώτη στο παιχνίδι. Εν συνεχεία, δέχτηκε και ο Μεϊτέ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
28' Σέντρα του Χατζισαφί, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κοτάρσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
21:00
30' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-0! Σκόρερ ο Γκατσίνοβιτς! Υπέροχη γρήγορη επίθεση των «κιτρινόμαυρων», ο Πινέδα κουβάλησε υποδειγματικά και πέρασε κάθετα στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος με συρτό διαγώνιο σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στην απέναντι κάτω γωνία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
Ο Γκατσίνοβιτς δικαιώνει απόλυτα τον Ματίας Αλμέιδα που τον ξεκίνησε σε αυτήν τη θέση, πίσω από τον Λιβάι. Όχι μόνο για το γκολ, αλλά όπως λέγαμε νωρίτερα και για τις συνεργασίες που είχε βγάλει ο Σέρβος μεσοεπιθετικός. by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
Έχει πάρει «φωτιά» η εξέδρα, με την ΑΕΚ να πιέζει και για δεύτερο γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
34' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
Περνά ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους, καθαρίζει η άμυνα της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:05
35' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Κεντζιόρα έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να παίρνει ύψος και να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
Ακόμα κι αν μπήκε καλύτερα από τις άλλες φορές στο ματς, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε για μία ακόμη φορά πίσω στο σκορ. Σίγουρα έχει προβληματίσει τον Λουτσέσκου η ευκολία με την οποία η ΑΕΚ ξεδιπλώθηκε τόσο γρήγορα και τόσο εύκολα. Εξαιρετικό το τελείωμα του Γκατσίνοβιτς, που δείχνει ότι μπορεί και σε άλλη θέση εκτός της αριστερής πλευράς! by Γιάννης Πολιάς
21:06
36' Κίτρινη στον Γκατσίνοβιτς για μαρκάρισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:07
38' Φάση για την ΑΕΚ. Επικίνδυνη αντεπίθεση, όμως ο Λιβάι δεν ολοκλήρωσε σωστά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:08
38' Φάση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σουτάρει κάποιος παίκτης του! by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
21:10
Οι φίλοι της ΑΕΚ από την εξέδρα ζητούν... ρυθμικά κι άλλο γκολ από την ομάδα τους. by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
21:15
Τρία τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:15
45'+1' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
Καθαρίζει ο Λιβάι για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:17
Πιέζει για την ισοφάριση πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:19
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ εξαργυρώνει την καλύτερη εικόνα της πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (1-0) χάρη στο τέρμα του Γκατσίνοβιτς στο 30'. by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
Δίκαιο προβάδισμα για την ΑΕΚ, που στη σημαντικότερη ευκαιρία που της εμφανίστηκε φρόντισε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Γκατσίνοβιτς. Ο Λουτσέσκου έχει μάλλον πολλά να πει στους παίκτες του στην ανάπαυλα, καθώς υπάρχει μεν διάθεση, ωστόσο υστερούν σε καθαρό μυαλό. Με το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα να είναι στο μίνιμουμ πάντως, το δεύτερο μέρος αναμένεται πολύ ενδιαφέρον. by Γιάννης Πολιάς
21:36
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:39
47' Σέντρα του Ελίασον από αριστερά, περνά η μπάλα χωρίς να γίνει η προβολή. by Μανώλης Μουσουράκης
21:39
48' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ που έχει μπει πολύ καλά και στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:40
49' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 2-0! Σκόρερ ο Άμραμπατ με απευθείας εκτέλεση φάουλ! Με την μπάλα στημένη κοντά στην αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Μαροκινός άσος έπιασε πανέξυπνη συρτή φαλτσαριστή εκτέλεση και την έστειλε στην απέναντι κάτω γωνία της εστίας! by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Παρατηρήσεις του διαιτητή στον Ρασβάν Λουτσέσκου, για δεύτερη φορά απόψε. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Έχει στηθεί πάρτι στις εξέδρες της OPAP Arena! Εκκωφαντικός, αλλά και... ωραίος ο θόρυβος! by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Τέτοιο ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, πιθανότατα δεν το περίμενε ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος της ΑΕΚ! Με το καλησπέρα το 2-0, εξέλιξη που κόβει τα πόδια των φιλοξενούμενων. Πανέξυπνη η εκτέλεση του φάουλ από τον Άμραμπατ, με τον Κοτάρσκι πάντως να φέρει ευθύνη, καθώς θα μπορούσε -και θα έπρεπε- να έχει αντιδράσει καλύτερα. by Γιάννης Πολιάς
21:48
Πιέζει και για άλλο γκολ η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
58' Επικίνδυνη στιγμή για τον ΠΑΟΚ με την κεφαλιά του Κεντζιόρα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
59' Τριπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Σαμάτα αντί Τόμας, Σάστρε αντί Ότο και Ντεσπόντοφ αντί Μουργκ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
60' Σουτ εκτός περιοχής από τον Πινέδα, κοντράρει. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
61' Κίτρινη στον Σιμάνσκι, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες και θα χάσει το επόμενο ματς της ΑΕΚ με τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
21:53
62' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 2-1! Μειώνει ο Μπάμπα! Φάση διαρκείας για τους Θεσσαλονικείς. Σε πρώτο χρόνο ο Αθανασιάδης απέκρουσε σουτ που έπιασε ο Ντεσπόντοφ με το εξωτερικό. Ο Γκατσίνοβιτς απομάκρυνε ανεπιτυχώς -δεχόμενος όμως και ένα σπρώξιμο από τον Σαμάτα- με την μπάλα να παραμένει για πολλή ώρα «ζωντανή» στην περιοχή της ΑΕΚ, χάρη και στην ενέργεια του Κωνσταντέλια. Ο Μπάμπα, λοιπόν, ήταν εκεί για να πιάσει δυνατό και ωραίο διαγώνιο σουτ βρίσκοντας δίχτυα. Υπήρξε μια μικρή αναμονή για τον έλεγχο της φάσης (γι' αυτό το σπρώξιμο του Σαμάτα), με το γκολ όμως να μετρά κανονικά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:55
Να λοιπόν που έχουμε ματς! Πάνω που μετά το 2-0 φάνταζε για λίγα πιο λεπτό να έρθει και τρίτο γκολ από πλευράς ΑΕΚ, εντέλει μια οβίδα του Μπάμπα ξαναβάζει τον ΠΑΟΚ στη διεκδίκηση του αγώνα. Φοβερή και η προσπάθεια του Κωνσταντέλια που δεν έχανε με τίποτα την μπάλα... Αυτό δε, είναι το πρώτο γκολ που σημειώνουν οι Θεσσαλονικείς στην OPAP Arena! by Γιάννης Πολιάς
21:57
66' Οζντόεφ αντί Σβαμπ για τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:57
21:57
21:58
67' Στιγμή για την ΑΕΚ Κεφαλιά του Πόνσε, μπλοκάρει ο Κοτάρσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
68' Πολλά νεύρα τώρα! Κίτρινες σε Βίντα και Μπάμπα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
72' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Άμραμπατ ο Γιόνσον. by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
Ο Πινέδα θα πάει λίγο πιο πίσω από τον Πόνσε, ο Γκατσίνοβιτς αριστερά, ο Ελίασον δεξιά, με τους Σιμάνσκι και Γιόνσον να συνθέτουν το δίδυμο στα χαφ του άξονα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
79' Ο Σιντιμπέ περνά στη θέση του Ρότα για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
22:13
82' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ελίασον, μπλοκάρει ο Κοτάρσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
84' Κίτρινη στον Αθανασιάδη για καθυστέρηση. by Μανώλης Μουσουράκης
22:19
86' Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ: ο Μάνταλος παίρνει τη θέση του Πινέδα και ο Πάολο Φερνάντες εκείνη του Γκατσίνοβιτς. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός θα πάει πίσω από τον Πόνσε, ενώ ο Ισπανός άσος στο δεξί άκρο της επίθεσης. by Μανώλης Μουσουράκης
22:19
87' Εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, άστοχη η κεφαλιά του Μουκουντί στο πρώτο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
89' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 2-2! Σκόρερ ο Οζντόεφ! Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, ο Μπάμπα έκανε το γέμισμα από δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά και ο Οζντόεφ -όντας πεσμένος- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Υπήρξε μια μικρή αναμονή για έλεγχο της φάσης από τον VAR, με το γκολ να μετρά τελικά κανονικά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:24
Απίθανη ολική επαναφορά από τον ΠΑΟΚ με τον Οζντόεφ να εξελίσσεται σε χρυσή αλλαγή! Να δούμε αν έχει και κάτι άλλο να μας δώσει αυτή η ματσάρα... by Γιάννης Πολιάς
22:24
90'+3' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από δεξιά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:25
90'+4' Δεν μπόρεσε να βγει από την περιοχή της η ΑΕΚ, ο Οζντόεφ έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε. by Μανώλης Μουσουράκης
22:26
90'+5' Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα αριστερά, το κέρδισε ο Πάολο Φερνάντες. by Μανώλης Μουσουράκης
22:27
90'+5' Πέρασε από όλους η μπάλα, ωστόσο, κανένας παίκτης της ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βάλει το πόδι του και έφυγε άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:28
90'+6' Κίτρινη στον Σάστρε. by Μανώλης Μουσουράκης
22:28
Έχουν συμπληρωθεί τα έξι λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
90'+8' Τετάστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος έβγαλε σε αντεπιθέση την «Ένωση» με ωραία κάθετη προς τον Φερνάντες. Ο βραχύσωμος πάτησε περιοχή από δεξιά και μετά από προσποιήσεις έσπασε στον Γιόνσον, ο οποίος με γεμάτο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
Τέλος στο ντέρμπι «δικεφάλων»: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-2 by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
Μπορεί οι Θεσσαλονικείς να έμειναν πίσω στο σκορ με 2-0 από τα γκολ των Γκατσίνοβιτς και Άμραμπατ, όμως, έβγαλαν αντίδραση και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με τους Μπάμπα και Οζντόεφ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σπάσει την κατάρα της OPAP Arena με τον πιο απροσδόκητο τρόπο! Φοβερή επιστροφή από τους Θεσσαλονικείς, που έφυγαν για πρώτη φορά αλώβητοι από τη Νέα Φιλαδέλφεια και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Η δε ΑΕΚ, για δεύτερο σερί ντέρμπι προηγείται, αυτή τη φορά με δύο γκολ, αλλά αποτυγχάνει να πάρει τη νίκη, με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό να καραδοκούν. by Γιάννης Πολιάς
22:34
Έτσι, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην κορυφή με 67 βαθμούς, όπως και η ΑΕΚ στη δεύτερη με 66 πόντους. Στους 65 ο Παναθηναϊκός και στην τέταρτη θέση με 63 βαθμούς ο Ολυμπιακός. by Μανώλης Μουσουράκης