Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τα προημιτελικά του Champions League

21:37
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
21:37
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπορούσια Ντόρτμουντ, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Champions League. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Σέντρα στο «Μετροπολιτάνο» στις 22:00. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Τρίτη (16/4, 22:00) στη Βεστφαλία. Υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του δεύτερου αγώνα, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 3 HD. by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Σε παρόμοιο... μουντ στα πρωταθλήματά τους οι δύο ομάδες. Από τη μία, οι γηπεδούχοι έχουν να αγωνιστούν από την 1η Απρίλη (λόγω του ότι το περασμένο Σάββατο έλαβε χώρα ο τελικός του Copa del Rey), όταν και επικράτησαν δύσκολα 2-1 στην έδρα της Βιγιαρεάλ. Ο δρόμος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έχει… χαθεί και πλέον δείχνει να ζορίζει και η έξοδος στο Champions League. Κι αυτό διότι βρίσκονται μεν στην 4η θέση, όμως νιώθουν «καυτή» την ανάσα της 5ης Μπιλμπάο (στο -2), που έρχεται και με φόρα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου. Από την άλλη, οι Βεστφαλοί προέρχονται από την εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Στουτγκάρδη (ενώ είχε προηγηθεί το μεγάλο διπλό επί της Μπάγερν Μονάχου). Αποτέλεσμα που την έφερε εκτός τετράδας, καθώς είναι και υστερεί στην ισοβαθμία με την 4η Λειψία. Βέβαια, υπάρχει και το ενδεχόμενο να βγάλει και 5η ομάδα στο Champions League η Γερμανία (η λογική όμως λέει ότι θα την αφήσει 3η η Αγγλία). by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Και οι δύο ομάδες τερμάτισαν στην πρώτη θέση των γκρουπ τους. Η μεν Ντόρτμουντ στον «όμιλο του θανάτου» αφήνοντας πίσω της κατά σειρά τις Παρί Σεν Ζερμέν, Μίλαν και Νιούκαστλ. Μάλιστα, τις δύο τελευταίες τις νίκησε και εκτός έδρας. Η δε Ατλέτικο προσπέρασε τις Λάτσιο, Φέγενορντ και Σέλτικ. Στη φάση των «16» η Ατλέτικο πήρε σπουδαία πρόκριση επί της Ίντερ στη «ρώσικη ρουλέτα» (ήττα 1-0 στο πρώτο ματς, νίκη 2-1 στο δεύτερο και 3-2 στα πέναλτι), ενώ η Ντόρτμουντ απέκλεισε την Αϊντχόφεν (1-1 έξω, 2-0 στη Γερμανία). by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Ας θυμηθούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Βίτσελ, Χιμένες, Αθπιλικουέτα – Μολίνα, Γιορέντε, Κόκε, Ντε Πολ, Λίνο – Μοράτα, Γκριεζμάν. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Μολντοβάν, Γκομίς, Γκάμπριελ, Σαούλ Νίγκες, Κορέα, Σάβιτς, Ρικέλμε, Φερμίρεν , Ρεϊνίλντο, Μπάριος, Ελ Τζεμπάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ – Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν – Ζάμπιτσερ, Εμρέ Τσαν – Σάντσο, Ενμέτσα, Αντεγέμι – Φούλκρουγκ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Μέγιερ, Λότκα, Οζκάν, Αλέ, Ρόις, Ντουρανβίλ, Βολφ, Μουκοκό, Μπραντ, Ζίλε, Μπινόε-Γκίτενς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Εκτός οι Ντεπάι και Λεμάρ για την Ατλέτικο, όπως και οι Μάλεν και Μπενσεμπαϊνί για την Ντόρτμουντ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ιταλός Μάρκο Γκίντα, ενώ VAR ο συμπατριώτης του, Πάολο Βαλέρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:01
Πολύ ωραία η ατμόσφαιρα στο «Μετροπολιτάνο». by Μανώλης Μουσουράκης
22:02
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
2' Ευκαιρία για την Ατλέτικο! Γρήγορη εκδήλωση αντεπίθεσης για τους γηπεδούχους. Υπέροχη μπαλιά του Γκριεζμάν στον Μοράτα, με τον Μάατσεν να κάνει καταλυτικό τάκλιν και να διώχνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
4' ΓΚΟΛ η Ατλέτικο Μαδρίτης! 1-0! Σκόρερ ο Ντε Πολ! Μεγάλο λάθος των Βεστφαλών κατά το build up. Ο Κόμπελ καθυστέρησε να δώσει στον Μάατσεν... ωθώντας εν πολλοίς και τον συμπαίκτη του σε λάνθασμένη μεταβίβαση, με τον Ντε Πολ να κλέβει και να σκοράρει αμαρκάριστος! by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
Προσπαθεί να χτίσει πάνω στο μομέντουμ της η Ατλέτικο, που πιέζει και για δεύτερο γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
7' Μεγάλη ευκαιρία για την Ατλέτικο. Σέντρα του Γκριεζμάν, ωραία προβολή του Βίτσελ με το τακουνάκι αλλά και τεράστια απόκρουση του Κόμπελ. Φάνηκε να φεύγει από αντικανονική θέση ο Βέλγος χαφ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
Απόλυτη κυριαρχία της Ατλέτικο, με συνεχείς επιθέσεις! by Μανώλης Μουσουράκης
22:15
13' Στιγμή για την Ατλέτικο. Ψαλιδάκι του Λίνο, μπλοκάρει χωρίς να ανησυχήσει ο Κόμπελ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
Προσπαθεί να κερδίσει μέτρα η Ντόρτμουντ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
22:19
17' Σουτ του Γκριεζμάν, κοντράρει και κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
22:25
24' Κίτρινη στον Εμρέ Τσαν για μαρκάρσισμα στον Ντε Πολ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:26
22:29
27' Κίτρινη και στον Λίνο, ο οποίος θα χάσει τη ρεβάνς! Για σκληρή προβολή στον Σλότερμπεκ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:30
28' Κίτρινη και στον Γιορέντε τώρα για διαμαρτυρία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
Τις βγάζει εύκολα φαίνεται τις κάρτες ο Μάρκο Γκίντα... by Μανώλης Μουσουράκης
22:32
31' Ωραίες προσποιήσεις του Σάντσο, κάνει και το γύρισμα από δεξιά στην περιοχή της Ατλέτικο, κέρδος του το κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
31' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Ενμέτσα πήδηξε πολύ ψηλά στην περιοχή της Ατλέτικο και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
32' ΓΚΟΛ η Ατλέτικο! 2-0! Σκόρερ ο Λίνο! Ακόμα μια λάθος συνεννόηση στην άμυνα της Ντόρτμουντ, με τους «ροχιμπλάνκος» να κλέβουν, τον Γκριεζμάν να υψώνει υπέροχα για τον Λίνο, ο οποίος τελείωσε τη φάση με υποδειγματικό πλασέ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:38
35' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Λάθος του Ντε Πολ αυτή τη φορά, με τον Αντεγέμι να βγαίνει στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του να κοντράρει. Κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
43' Φάση διαρκείας για την Ντόρτμουντ που ολοκληρώνεται με σουτ εκτός περιοχής από τον Μάατσεν και τον Όμπλακ να πέφτει και να αποκρούει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:47
Ένα το λεπτό του έξτρα χρόνου, μόλις μπήκαμε. by Μανώλης Μουσουράκης
22:48
45'+1' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Σουτ του Σάντσο από θέση μέσα δεξιά, άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:48
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Ατλέτικο μπήκε δυνατά, ήταν καλύτερη, αξιοποίησε όμως και τα λάθη της Ντόρτμουντ (ή και οδηγώντας τη σε αυτά, όπως με το πρέσινγκ στη φάση του πρώτου γκολ) για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-0 (4' Ντε Πολ, 32' Λίνο). Προς το φινάλε κατάφεραν να δείξουν λίγα πράγματα επιθετικά και οι Βεστφαλοί. by Μανώλης Μουσουράκης
22:55
23:03
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. Με μία αλλαγή η Ντόρτμουντ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:03
46' Ο Μπραντ πέρασε στη θέση του Ενμέτσα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:04
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
23:06
Κυκλοφορεί την μπάλα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Ντόρτμουντ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:10
Την ίδια ώρα χαμός στο Παρίσι, με την Παρί Σεν Ζερμέν να μπαίνει... φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και να φέρνει «τούμπα» (2-1) το ματς με την Μπαρτσελόνα. Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του εν λόγω ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον αντίστοιχο του Ατλέτικο Μαδρίτης-Ντόρτμουντ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:11
52' Στιγμή της Ντόρτμουντ με τον Φούλκρουγκ, «παρών» ο Όμπλακ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:11
53' Στιγμή και της Ατλέτικο με τον Μολίνα, αποκρούει ο Κόμπελ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:12
53' Κάρτα στον Σάντσο για μαρκάρισμα στον Γιορέντε. by Μανώλης Μουσουράκης
23:14
56' Σουτ του Μπραντ, κόντραρει η μπάλα και κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:19
60' Δεύτερη αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Αλέ περνά στη θέση του Φούλκρουγκ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:24
64' Αλλαγή για την Ατλέτικο, με τον Μπάριος να αντικαθιστά τον Μοράτα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:27
Έχει γίνει 2-2 στο Παρίσι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:28
70' Στιγμή για την Ατλέτικο Επικίνδυνο γύρισμα του Γιορέντε, δεν προλαβαίνει για χιλιοστά να κάνει την προβολή ο Λίνο! Στην εξέλιξη της φάσης, το σουτ του Μπάριος κοντράρει. by Μανώλης Μουσουράκης
23:31
73' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ντόρτμουντ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:32
Απευθείας εκτέλεση από τον Μπραντ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα! by Μανώλης Μουσουράκης
23:33
73' Αλλαγή για την Ντόρτμουντ, με τον Μπάινο-Γκίτενς να περνά στη θέση του Αντεγέμι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:34
75' Τεράστια ευκαιρία για την Ατλέτικο. Εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν, η άμυνα της Ντόρτμουντ είχε αφήσει αμαρκάριστο τον Λίνο στο ύψος του δεύτερου δοκαριού, όμως εκεί ήταν ο Κόμπελ να βάλει τεράστιο «στοπ» στο σουτ του τελευταίου. by Μανώλης Μουσουράκης
23:38
80' Ο Κορέα στη θέση του Ντε Πολ για την Ατλέτικο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:39
81' Μεγάλη στιγμή με κεφαλιά του Λίνο, αλλά και έχει βγει πριν η μπάλα και έχει προηγηθεί χέρι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:40
81' ΓΚΟΛ η Ντόρτμουντ! 2-1! Σκόρερ ο Αλέ! Πέρασμα του Μπραντ στην περιοχή, δεν απομακρύνει πειστικά ο Μολίνα, με τον Αλέ να γυρνά και να σκοράρει. by Μανώλης Μουσουράκης
23:41
Η Ντόρτμουντ βρήκε το γκολ που έψαχνε, πάνω που έβλεπε την Ατλέτικο να ξαναφορτσάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
23:45
84' Οι Ρόις και Οζκάν στις θέσεις των Ζάμπιτσερ και Τσαν, αντίστοιχα, για την Ντόρτμουντ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:46
87' Δοκάρι για την Ντόρτμουντ μετά από ωραία ενέργεια και σουτάρα του Μπάινο-Γκίτενς από το ύψος της μεγάλης περιοχής! by Μανώλης Μουσουράκης
23:49
Πέντε τα λεπτά του έξτρα χρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
23:54
90'+6' Δοκάρι για την Ντόρτμουντ με τον Μπραντ! by Μανώλης Μουσουράκης
23:55
Τέλος! Η Ατλέτικο θα επικρατήσει 2-1 (4' Ντε Πολ, 32' Λίνο - 81' Αλέ), με την Ντόρτμουντ να έχει δύο δοκάρια στο φινάλε! Όλα ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς! by Μανώλης Μουσουράκης