Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την πρώτη αγωνιστική του Α ομίλου του Euro 2024.

15:40
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. by Σπύρος Σιαμπλής
15:40
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Ουγγαρίας με την Ελβετία, στην Κολωνία, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής για τον Α’ όμιλο του Euro 2024. by Σπύρος Σιαμπλής
15:41
Πριν από οτιδήποτε άλλο, θυμηθείτε εδώ τις αρχικές 11άδες των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
15:44
Στο γήπεδο της Κολωνίας βρίσκεται και η μασκότ του τουρνουά, Άλμπερτ! by Σπύρος Σιαμπλής
15:46
Να πούμε επίσης ότι το γήπεδο είναι κατάμεστο! by Σπύρος Σιαμπλής
15:47
Σε κάθε περίπτωση, πάντως, η γερμανική Αστυνομία έφτιαξε ένα ειδικό σχέδιο, για να αντιμετωπίσει τους Ούγγρους χούλιγκαν... by Σπύρος Σιαμπλής
15:49
Από εκει και πέρα, στο εναρκτήριο παιχνίδι της διοργάνωσης και κατ επέκταση του ομίλου, η Γερμανία διέλυσε χθες με 5-1 την Σκωτία στο Μόναχο! by Σπύρος Σιαμπλής
15:53
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
15:55
Ακολουθεί η ανάκρουση των εθνικών ύμνων των δύο χωρών, με πρώτου της Ελβετίας. by Σπύρος Σιαμπλής
15:56
Και τώρα ακολουθεί αυτός της Ουγγαρίας. by Σπύρος Σιαμπλής
15:59
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Σλάβκο Βίντσιτς από την Σλοβενία, ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο συμπατριώτης του, Νε Κατάζοβιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
16:00
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
16:00
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Ουγγαρία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:02
2' Φάση για την Ελβετία, ως μη γενόμενη αφού υποδεικνύεται οφσάιντ ο Άμπισερ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:05
4' Αντεπίθεση της Ελβετίας, από τα δεξιά, με τον Βίντμερ να γεμίζει αλλά τους Ούγγρους να διώχνουν. by Σπύρος Σιαμπλής
16:05
5' Κίτρινη κάρτα στον Βίντμερ, για φάουλ στον Κέρκεζ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:08
Ο Ντόμινικ Σόμποσλαϊ έγινε ο νεαρότερος αρχηγός στην ιστορία των EURO! by Σπύρος Σιαμπλής
16:10
10' Καλή στιγμή για την Ουγγαρία, με το σουτ του Σάλαϊ στο όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:12
12' Η Ελβετία σκοράρει, με το γκολ του Ντουά να μην μετράει, για οφσάιντ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:13
Η φάση εξετάζεται μέσω του VAR. by Σπύρος Σιαμπλής
16:14
Τελικά, κατοχυρώνεται, σωστά, με την Ελβετία να προηγείται πλέον με 1-0, χάρη στο τέρμα του Ντουά! by Σπύρος Σιαμπλής
16:14
by Σπύρος Σιαμπλής
16:17
17' Πρώτο κόρνερ για την Ελβετία από τα αριστερά, απομακρύνεται η μπάλα από την εκτέλεση του Ροντρίγκες. by Σπύρος Σιαμπλής
16:21
20' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ελβετία, με τον Κέρκες να κάνει λάθος και τον Βάργκας να βγαίνει τετ α τετ με τον Γκουλάτσι, που διώχνει σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
16:26
21' Περνάει ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση του Βάργκας στο δεύτερο δοκάρι. by Σπύρος Σιαμπλής
16:29
28' Διαμαρτυρίες για χέρι στην περιοχή της Ουγγαρίας, συνεχίζεται το παιχνίδι μετά από υπόδειξη του Βίντσιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
16:31
31' Κόρνερ για την Ουγγαρία, με τον Σόμπλοσλαϊ να αναλαμβάνει την εκτέλεση από δεξιά και να ακολουθεί επιθετικό φάουλ πάνω στον Ντόιε. by Σπύρος Σιαμπλής
16:33
33' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σόμπλοσλαϊ, η μπάλα στην αγκαλιά του Ζόμερ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:40
39' Φάουλ σε καλό σημείο για τους Μαγυάρους τώρα έξω και αριστερά της περιοχής. by Σπύρος Σιαμπλής
16:40
40' Εκτέλεση του Σόμποσλαϊ, ο Όρμπαν παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα σκάει στο έδαφος και καταλήγει στην αγκαλιά του Ζόμερ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:45
45' Γκολ! 2-0 η Ελβετία, με τον Έμπισερ να σκοράρει με δυνατό, τεχνικό, πλασέ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, στέκοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκουλάτσι... by Σπύρος Σιαμπλής
16:46
45' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
16:48
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους «ροσοκροτσιάτι» να προηγούνται με 2-0 της Ουγγαρίας, χάρη στα τέρματα των Ντουά στο 12' και Άμπισερ στο 45'. by Σπύρος Σιαμπλής
16:50
Πολύ καλύτερη η Ελβετία στο πρώτο ημίχρονο, επέβαλλε τον ρυθμό της, κυκλοφόρησε την μπάλα και πιέζοντας ψηλά την Ουγγαρία, που δυσκολεύθηκε να μπει στο ματς και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων και να δείχνει ήδη το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του «τριπόντου»! by Σπύρος Σιαμπλής
16:52
17:01
Αλλαγή για την Ουγγαρία, με τον Μπόλα στη θέση του Λανγκ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:01
Με την ίδια 11άδα ξεκινάει η Ελβετία. by Σπύρος Σιαμπλής
17:02
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ελβετία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:05
48' Πολύ καλή ευκαιρία για την Ελβετία, με τον Γκουλάτσι να απομακρύνει σε κόρνερ το σουτ του Ντουά από θέση μέσα δεξιά! by Σπύρος Σιαμπλής
17:11
49' Περνάει ανεκμετάλλευτο το κόρνερ του Βάργκας. by Σπύρος Σιαμπλής
17:11
53' Καλή στιγμή για την Ελβετία με τον Βάργκας να μην καταφέρνει να σουτάρει σωστά και τον Γκουλάτσι να αποκρούει. by Σπύρος Σιαμπλής
17:14
56' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ουυγαρία. by Σπύρος Σιαμπλής
17:14
57' Εκτέλεση του Σόμποσλαϊ, από αριστερά, διώχνει η άμυνα της Ελβετίας σε κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:16
59' Κίτρινη κάρτα στον Φρόιλερ, για μαρκάρισμα πάνω στον Σόμποσλαϊ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:20
59' Αντεπίθεση για την Ελβετία με το οσυτ του Ντοιέ να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Γκουλάτσι. by Σπύρος Σιαμπλής
17:21
64' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση για τους Ούγγρους, με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Βάργκα από την σέντρα του Κέρκες από αριστερά να περνάει άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
17:24
66' Γκολ! 1-2 για την Ουγγαρία, με τον Σόμποσλαϊ να σεντράρει από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Βάργκα με κεφαλιά ψαράκι μειώνει το σκορ... by Σπύρος Σιαμπλής
17:25
67' Αλλαγή για την Ουγγαρία, με τον Κλάινχαϊσλερ να μπαίνει αντί του Νάγκι. by Σπύρος Σιαμπλής
17:26
68' Διπλή αλλαγή για την Ελβετία. Αμντούνι και Στεργίου αντί των Ντουά και Βίντμερ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:27
69' Κίτρινη κάρτα στον Ζάλαϊ, για φάουλ στον Ντοιέ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:29
71' Φάση για την Ελβετία, στην αντεπίθεση, με τον Ντοιέ να σουτάρει και τη μπάλα να κοντράρει στον Όρμπαν, καταλήγοντας κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:33
74' Αλλαγή για την Ελβετία, με τον Εμπολό στη θέση του Βάργκα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:37
79' Διπλή αλλαγή οι Μαγυάροι. Μέσα Άνταμ και Ντάρνταϊ, έξω Κέρκεζ και Ζάλαϊ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:41
82' Νέα κόντρα για την Ελβετία, με τον Ντοιέ να σουτάρει μέσα από την περιχοή και δεξιά, αλλά να αστοχεί. by Σπύρος Σιαμπλής
17:43
86' Ντοιέ και Φρόιλερ αποχωρούν, μπαίνουν οι Σιέρο και Ρίντερ αντίστοιχα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:45
88' Κίτρινη κάρτα στον Φιόλα, για φάουλ στον Αμντουνί. by Σπύρος Σιαμπλής
17:46
89' Κόρνερ για τους Ελβετούς, από την δεξιά πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
17:47
90' Σπουδαία φάση για την Ελβετία, με την εκτέλεση του Ρίντερ, την κεφαλιά του Τζάκα και την ενστικτώδη επέμβαση του Γκουλάτσι, που διώχνει σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
17:47
90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
17:49
90'+1' Νέα ευκαιρία για να τελειώσει το ματς για τους «φιλοξενούμενους», με τον Ρίντερ να περνάει και τον Γκουλάτσι, μετά την κάθετη του Εμπολό, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει... by Σπύρος Σιαμπλής
17:50
90'+3' Γκολ! 1-3 για την Ελβετία, με τον Εμπολό που εκμεταλλεύεται το λάθος του Όρμπαν και «κρεμάει» τον Γκουλάτσι. by Σπύρος Σιαμπλής
17:55
90'+5' Λήξη του αγώνα, με την Ελβετία να κερδίζει με 3-1 την Ουγγαρία. by Σπύρος Σιαμπλής
17:59
Καλύτερη, ειδικά στο πρώτο μέρος, αλλά και στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης οι νικητές, ανέβηκαν μετά την μείωση του σκορ οι ηττημένοι, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να βρουν με αξιώσεις το γκολ της ισοφάρισης. Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα, που... ξεδιαλύνει ήδη το τοπίο στον Α' όμιλο, ως προς την υπόθεση πρόκριση. by Σπύρος Σιαμπλής