Παρακολουθήστε σε real-time από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της Γαλλίας απέναντι στην Γερμανία για τα προημιτελικά του Μουντιάλ.

18:23
Kαλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Γαλλίας απέναντι στην Γερμανία, για τα προημιτελικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας.
18:26
Στο "Μαρακανά" το μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι για μια θέση στους "4" του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
18:27
Ο νικητής του ζευγαριού θα συναντήσει στον δρόμο του τον νικητή από το ματς της Βραζιλίας απέναντι στην Κολομβία, οι οποίες παίζουν απόψε στις 23.00.
18:28
To γήπεδο σιγά-σιγά γεμίζει και μέχρι την σέντρα αναμένονται περισσότεροι από 60.000 φίλαθλοι στις κερκίδες.
18:31
18:34
Η προϊστορία στα μεταξύ τους ματς δείχνει Γαλλία, καθώς σε 25 αγώνες απέναντι στους Γερμανούς μετρά 11 νίκες και 8 ήττες, ενώ 6 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.
18:36
18:37
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:
18:38
Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Ντεμπισί, Εβρά, Σακχό, Βαράν, Ματουϊντί, Βαλμπουενά, Καμπάιγ, Πογκμπά, Μπενζεμά, Γκριεζμάν Στον πάγκο: Ρουφιέ, Λαντρό, Σνεντερλέν, Καμπελά, Ζιρού, Μαβουμπά, Μανγκαλά, Σανιά, Ντιν, Σισοκό, Ρεμί, Κοσιελνί
18:40
Γερμανία (Χόακιμ Λεβ): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Χέβεντες, Χούμελς, Σβαϊνστάιγκερ, Εζίλ, Κεντίρα, Κρόος, Μίλερ, Κλόζε Στον πάγκο: Βάιντενφέλερ, Τσίλερ, Γκρόσγκροϊτς, Γκίντερ, Σίρλε, Ποντόλσκι, Ντράξλερ, Ντουρμ, Μερτεσάκερ, Γκέτσε, Κράμερ
18:43
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμά τους και σε λίγα λεπτά θα κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
18:46
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Φαμπιάν Πιτάνα από την Αργεντινή.
18:55
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
18:55
Η ώρα των Εθνικών Ύμνων.
19:01
Αντιρατσιστικό μήνυμα από τους παίκτες των δύο ομάδων λίγο πρίν τη σέντρα.
19:03
1' Έναρξη της αναμέτρησης
19:09
5' Οι Γερμανοί είναι πιο δραστήριοι στο ξεκίνημα και εκμεταλλεύονται το γεγονός πως οι Γάλλοι τους έχουν δώσει χώρο.
19:11
7' Πρώτη καλή φάση στο ματς για τους Γάλλους. Έξυπνο γύρισμα του Βαλμπουενά στον Μπενζεμά, που κάνει το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
19:15
12' ΓΚΟΛ, 1-0, η Γερμανία με τον Χούμελς!
19:16
Ωραίο φάουλ του Κρόος, ο Χούμελς πιάνει εξαιρετική κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στο παράθυρο του Γιορίς.
19:19
16' Μετά το γκολ οι Γάλλοι έχουν ανεβάσει κάπως τις γραμμές τους και προσπαθούν να πιέσουν.
19:23
20' Οι Γερμανοί ελέγχουν το ματς και έχουν την κατοχή της μπάλας (56%-44%).
19:28
26' Η ομάδα του Ντεσάν δεν δείχνει ικανή να δημιουργήσει κινδύνους και τα "πάντσερ" ελέγχουν εύκολα το ματς.
19:37
34' Μεγάλη ευκαιρία για την Γαλλία. Ο Γκριεζμάν "σπάει" την μπάλα στον Βαλμπουενά, ο οποίος κάνει το σουτ και ο Νόιερ διώχνει πολύ δύσκολα.
19:38
35' Νέα φάση για τους Γάλλους. Κεφαλιά του Σακχό η μπάλα άουτ.
19:47
44' Φάση για τους Γάλλους. Ατομική ενέργεια του Μπενζεμά, που πιάνει το σουτ αλλά ο Νόιερ μπλοκάρει εύκολα.
19:48
Ένα λεπτό καθυστερήσεων.
19:49
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
19:49
Η Γερμανία προηγείται 1-0 απέναντι στην Γαλλία, χάρη σε τέρμα του Ματς Χούμελς από το 12'.
20:05
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου!
20:10
51' Οι Γάλλοι έχουν μπει ορεξάτοι στο δεύτερο και πιέζουν.
20:14
54' Κίτρινη κάρτα στον Κεντίρα.
20:15
55' Σουτ του Κρόος έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.
20:20
60' Κεφαλιά του Βαράν, ο Νόιερ μπλοκάρει εύκολα.
20:23
63' Τάιμ-άουτ στο ματς προκειμένου να δροσιστούν οι παίκτες, λόγω της υψηλής θερμοκρασίας.
20:28
69' Αλλαγή για την Γερμανία. Στη θέση του Κλόζε πέρασε ο Σίρλε.
20:29
70' Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Μίλερ, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
20:31
72' Αλλαγή για την Γαλλία. Ο Κοσιελνί στη θέση του Σακχό.
20:32
73' Μακρινό σουτ του Γκριεζμάν, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Νόιερ.
20:33
73' Αλλαγή για την Γαλλία. Ο Ρεμί στη θέση του Καμπάιγ.
20:36
77' Κοντινό σουτ του Ματουϊντί, ο Νόιερ διώχνει.
20:39
80' Κίτρινη κάρτα στον Σβαϊνστάιγκερ.
20:41
82' Τεράστια ευκαιρία για την Γερμανία. Τα "πάντσερ" έφυγαν στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Σίρλε, που έκανε το σουτ, με τον Γιορίς να διώχνει με το πόδι.
20:42
83' Αλλαγή για την Γερμανία. Ο Γκέτσε στη θέση του Εζίλ.
20:44
85' Αλλαγή για την Γαλλία. Ο Ζιρού στη θέση του Βαλμπουενά.
20:50
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.
20:51
90+2' Αλλαγή για την Γερμανία. Στη θέση του Κρόος πέρασε ο Κράμερ.
20:53
Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έχει μπει η αναμέτρηση.
20:54
90+4' Απίστευτη ευκαιρία για τη Γαλλία!
20:54
Ο Νόιερ έδιωξε ενστικτωδώς το σουτ του Μπενζεμά μέσα από την περιοχή.
21:09
90+4' Λήξη της αναμέτρησης.
21:09
Η Γερμανία με το τέρμα του Χούμελς από το 13ο λεπτό νίκησε με σκορ 1-0 τη Γαλλία και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.