Σταντάρ Λιέγης-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε σε real time τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Σταντάρ Λιέγης, στο Βέλγιο.

20:34
Καλησπέρα σε όλους!
20:34
Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στα ευρωπαϊκά γήπεδα, μετά την περσινή "περιπέτειά" του με την άδεια και θέλει να δείξει πως παραμένει δυνατός!
20:35
Και πρώτη στάση για φέτος το Βέλγιο. Εκεί που τον περιμένει η Σταντάρ Λιέγης.
20:36
Μια Σταντάρ, με την οποία ο Παναθηναϊκός έχει... ανοιχτούς λογαριασμούς απ' το 2010, όταν τότε του είχε φράξει το δρόμο στο Europa League, μετά τον θρίαμβο επί της Ρόμα.
20:38
Οι πράσινοι, όμως, δεν θα είναι μόνοι τους. Θα 'χουν τη στήριξη περίπου 1.000 Ελλήνων που θα σπρώξουν την αγαπημένη τους ομάδα στο θετικό αποτέλεσμα.
20:41
Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Νάνο, Μέντες, Λαγός, Ζέκα, Ατζαγκούν, Πέτριτς, Μπεργκ.
20:42
Σταντάρ Λιέγης: Καβασίμα, Σταμ, Τεσέιρα, Αρσλάναγκιτς, Βαν Ντάμε, Σίμαν, Μαρκέ, Καρσελά, Μπιά, Ντε Καμάργκο, Εζεκιέλ
20:43
Υπενθυμίζεται πως ο επαναληπτικός θα γίνει την επόμενη Τρίτη στη Λεωφόρο. Και αυτά τα δύο παιχνίδια είναι ιδιαίτερα σημαντικά για τον Παναθηναϊκό, διότι σε πιθανή πρόκριση εξασφαλίζει και επίσημα την παρουσία του στην Ευρώπη τη νέα σεζόν κι απλώς θα χρειαστεί να παλέψει μετά για να συμμετάσχει στους ομίλους του Champions League.
20:44
Το γήπεδο των Βέλγων πάντως δεν είναι σε καλή κατάσταση. Η συνεχής βροχόπτωση έχει κάνει... χωράφι τον αγωνιστικό χώρο, γι' αυτό και ο Παναθηναϊκός χθες προπονήθηκε στο βοηθητικό!
20:46
Για τα όσα συμβαίνουν στο Βέλγιο, μπορείτε να ενημερώνεστε και απ' τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6, σε περιγραφή του Γιώργου Σακελλαρίου.
20:49
Ο Κοτσόλης θα 'ναι κάτω απ' την εστία, ο Τριανταφυλλόπουλος δεξιά στην άμυνα, ο Νάνο αριστερά και δίδυμο στόπερ οι Σίλντνφελντ και Κουτρουμπής. Κόφτης ο Μέντες, αριστερά ο Λαγός, δεξιά ο Ζέκα και ο Ατζαγκούν σε ρόλο «δεκαριού». Δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Μπεργκ και Πέτριτς.
20:50
Φυσικά το γήπεδο δεν είναι γεμάτο.
20:57
Όλα έτοιμα σιγά-σιγά!
20:57
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο!
20:58
Οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.
21:01
1' Σέντρα στο ματς! Καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό!
21:01
2' Έκανε το σουτ ο Ατζαγκούν, η μπάλα πέρασε κόρνερ.
21:06
5' Άστοχη η προβολή του Βαν Ντάμε, δεν βρίσκει στόχο.
21:06
6' Σωτήρια παρέμβαση του Τριανταφυλλόπουλου που απομάκρυνε την μπάλα τη τελευταία στιγμή κι ενώ ο Ντε Καμάργκο ήταν έτοιμος να εξαπολύσει σουτ!
21:08
8' Σέντρα-σουτ του Πέτριτς, πήγε από... καραμπόλα να βγει η μπάλα στον Μπεργκ, αλλά έδιωξαν οι Βέλγοι τελευταία στιγμή.
21:10
10' Ο Μπεργκ υποδείχθηκε -σωστά- σε θέση οφ σάιντ, την ώρα που στην εξέλιξη της φάσης έπιασε έναν κεραυνό που σταμάτησε στο δοκάρι. Δεν μετράει, βέβαια, η φάση.
21:12
Οι δύο ομάδες προσπαθούν να δώσουν γρήγορο ρυθμό στο ματς.
21:16
16' Φάση για τη Σταντάρ
21:17
Έγινε το γέμισμα απ' τα δεξιά, ο Τριανταφυλλόπουλος δεν έδιωξε μακριά την μπάλα, έφτασε στον Μπιά, που έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με την μπάλα να βρίσκει στα πράσινα σώματα.
21:20
Στο πρώτο 20λεπτο, ο Παναθηναϊκός κάνει λάθη στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κυκλοφορήσει όπως θα ήθελε την μπάλα και να δημιουργούνται και κάποια κενά πίσω.
21:21
21' Πρώτη φάση για τον Παναθηναϊκό!
21:22
Πολύ ωραία πάσα του Πέτριτς που βρίσκει στην περιοχή τον Μπεργκ, αλλά δεν είχε καλή τοποθέτηση στο σώμα του και από κοντά το σουτ του ήταν άστοχο.
21:24
24' Έγκαιρη έξοδος του Κοτσόλη που καθάρισε τη φάση, με τον Ντε Καμάργκο που ήθελε να μπει... σφήνα και να απειλήσει.
21:26
27' Επικίνδυνο γύρισμα απ' τους Βέλγους, με τον Κοτσόλη να μπλοκάρει προ του Εζεκιέλ.
21:28
28' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Μπιά.
21:30
30' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Βολίδα από μακριά του Νάνο, το βγάζει με υπερένταση ο Καβασίμα.
21:31
31' Κίτρινη κάρτα στον Μέντες. Φάουλ έκανε πάνω στη γραμμή στον Εζεκιέλ κι από αριστερά όπως επιτέθηκε ο άσος των Βέλγων.
21:32
Πάντως δεν υπήρχε κανένα φάουλ, ο Εζεκιέλ "βούτηξε". Πέρασε ανεκμετάλλευτο πάντως.
21:34
Ο Ατζαγκούν βγήκε.. σφαίρα στην κόντρα, αλλά στην προσπάθειά του να τρέξει γρήγορα και να απειλήσει, έκανε λάθος κοντρόλ και χάθηκε η ευκαιρία.
21:37
37' Η μπάλα στρώθηκε στον Λαγό, έκανε το σουτ έξω απ' την περιοχή της Σταντάρ, αλλά ήταν κακό κι έφυγε άουτ.
21:38
38' Ο Ντε Καμάργκο έκανε το κοντρόλ στην περιοχή του Παναθηναϊκού, σούταρε, αλλά ο Κοτσόλης στη γωνία του το βγάζει!
21:41
41' Κίτρινη κάρτα στον Βαν Ντάμε για σκληρό φάουλ στον Ζέκα
21:48
Ημίχρονο στον αγώνα. Στο 0-0 οι δύο ομάδες, ισορροπημένο το ματς, αλλά είναι αλήθεια πως ο Παναθηναϊκός έχει πρόβλημα στο κέντρο, όπου κάνει πολλά λάθη.
22:03
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
22:04
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
22:06
47' Μακρινό σουτ του Ντε Καμάργκο, εντελώς άστοχο.
22:08
50' Κίτρινη κάρτα στον Σίμαν και φάουλ πάνω στη γραμμή για τον Παναθηναϊκό!
22:10
Πάνω στο τείχος η μπάλα και κόρνερ για τους πράσινους. Πέρασε ανεκμετάλλευτο κι αυτό.
22:10
52' Φάση για τον Παναθηναϊκό!
22:11
Δυνατή σέντρα-σουτ του Ζέκα απ' τα δεξιά που επιχείρησε το σουτ, με πολύ δυσκολία ο Καβασίμα το έβγαλε στη γωνία του!
22:15
56' Ο Μέντες έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε την... μπούκα, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο.
22:15
57' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
22:16
Βγήκε η μπαλιά για τον Ατζαγκούν λίγο έξω απ' την περιοχή της Σταντάρ, αυτός εν κινήσει πάσαρε για τον αφύλαχτο Πέτριτς που μέσα στην περιοχή που αντί να σουτάρει, προτίμησε να προσπαθήσει για πάσα και κόπηκε.
22:19
61' Αλλαγή για τη Σταντάρ. Έξω ο Σιμάν, μέσα ο Μποκού.
22:20
Το ψάχνει το γκολ στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός. Μάλλον έρχεται και αλλαγή για το τριφύλλι.
22:22
64' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ
22:22
Σε εκτέλεση φάουλ, η άμυνα της Σταντάρ δεν μπόρεσε να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε στον Σίλντενφελντ, που έπιασε τον... κεραυνό, αλλά το δοκάρι δεν του κάνει το χατίρι!
22:23
64' Αλλαγή για τους πράσινους. Μέσα ο Πράνιτς, έξω ο Πέτριτς.
22:23
65' Νέα φάση για τον Παναθηναϊκό!
22:23
Γύρισμα του Νάνο, μόνος στην περιοχή ο Ατζαγκούν, αλλά έπιασε το σουτ με το... καλάμι και χάθηκε η ευκαιρία.
22:27
69' Γυριστό υπό δυσκολία του Ντε Καμάργκο, άουτ η μπάλα.
22:30
71' Ωραία ανάπτυξη απ' τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Ατζαγκούν για ακόμα μια φορά στο σημερινό ματς έκανε κακή επιλογή.
22:30
72' Αλλαγή για τους πράσινους. Μέσα ο Καρέλης, έξω ο Μέντες.
22:30
72' Μεγάλη επέμβαση του Κοτσόλη. Ο Ντε Καμάργκο από κοντά και θεαματικά θέλησε να εκτελέσει, αλλά ο Κοτσόλης το έβγαλε εντυπωσιακά!
22:35
77' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, το εκτέλεσε απευθείας ο Νάνο, αλλά έφυγε ψηλά άουτ η μπάλα.
22:37
78' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.
22:38
80' Κίτρινη κάρτα και στον Μπεργκ.
22:40
81' Κίτρινη κάρτα στον Καρσελά.
22:41
82' Δεύτερη αλλαγή για τους Βέλγους. Έξω ο Μπιά, μέσα ο Μπομπό.
22:43
85' Τρίτη αλλαγή ο Παναθηναϊκός. Ο Κλωναρίδης αντί του Ατζαγκούν.
22:46
88' Τρίτη αλλαγή για την Σταντάρ. Στη θέση του Σταμ πέρασε ο Μίλετς.
22:48
89' Σουτ του Κλωναρίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
22:50
90+1' Μεγάλη φάση για τους Βέλγους. Ο Εζεκίελ έφυγε απέναντι στον Κοτσόλη, όμως ο Κουτρουμπής με τρομερή προσπάθεια και τάκλιν δεν του επέτρεψε να σουτάρει.
22:52
90+4' Τέλος της αναμέτρησης
22:53
Ο Παναθηναϊκός φεύγει με το 0-0 στην τσέπη του από την Λιέγη.
22:53
Στα πόδια των "πράσινων" πλέον η υπόθεση πρόκρισης απέναντι στην Σταντάρ.
22:54
Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είχε τις ευκαιρίες να κάνει τη ζημιά από το πρώτο ματς και πλέον καλείται στη ρεβάνς της Λεωφόρου να πάρει το εισιτήριο για τα play-offs του Champions League.