ΑΕΚ-Φωκικός

Νίκη με 4-0 για την ΑΕΚ, Κολοβέτσιος (24'), Πλατέλλας (57'), Μπαρμπόσα (68') και Ανάκογλου (71') οι σκόρερ.

19:39
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΑΕΚ-Φωκικός για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.
19:42
Το σύστημα διεξαγωγής έχει αλλάξει και πάλι... τα παιχνίδια είναι διπλά και εκτός από το ΟΑΚΑ που θα πάρει μέρος απόψε η αναμέτρηση, θα υπάρξει και ρεβάνς σε δύο εβδομάδες, όπου θα είναι γηπεδούχος ο Φώκικος.
19:43
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
19:43
ΑΕΚ (Δέλλας): Ανέστης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Ντακόλ, Αραβίδης.
19:44
Στον πάγκο για την Ένωση είναι οι Π. Ντούνης, Μ. Ντούνης, Γεωργέας, Γροντής, Ρόβας, Σαρρής και Ζόριτς.
19:45
Φώκικος (Μαραντάς): Γιαννίκογλου, Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Καντούτσης, Σαϊν, Σκαρίμπας, Γκατσέσα, Καλλέργης, Μουστάκης, Πολυχρονάκης, Χαριτίδης.
19:46
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι Αμουτζάκης, Κορκοτζέλος, Ντάμπος, Καρυπιάδης, Χαλιώτης, Μαρκάκης, Ρεβυθόπουλος.
19:48
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αριστείδης Βάτσιος, με βοηθούς τους Δημήτρη Πρέντζα και Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ.
19:55
Η μόνη διαφοροποίηση στην ενδεκάδα της ΑΕΚ, συγκριτικά με το ματς με τη Ρόμα είναι ο Ντακόλ που πήρε τη θέση του τιμωρημένου Μάνταλου. Εκτός αποστολής έμεινε τελικά ο Φαγέ.
20:03
Το τελευταίο ματς της ΑΕΚ για το Κύπελλο Ελλάδος ήταν πριν 20 μήνες και συγκεκριμένα στις 20 Δεκεμβρίου του 2012, όταν και έχασε με 1-0 στο ΟΑΚΑ από την Καβάλα, που προκρίθηκε στους "16" της διοργάνωσης. Πέρυσι αγωνίστηκε στο Κύπελλο Γ' Εθνικής η Ένωση και έφθασε μέχρι τα προημιτελικά και αποκλείστηκε από τον Αγροτικό Αστέρα.
20:04
Έναρξη στο ματς.
20:06
2' Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ.
20:07
Ανέλαβε την εκτέλεση ο Έλντερ Μπαρμπόσα και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννίκογλου.
20:10
Η ΑΕΚ (αναμενόμενα) έχει την κατοχή της μπάλας και είναι αυτή που προσπαθεί να δημιουργήσει.
20:11
7' Σουτ του Ντακόλ από μακρινή απόσταση. Καλό, αλλά δεν βρήκε εστία και πέρασε λίγο δίπλα της.
20:13
9' Κόρνερ για την ΑΕΚ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πεταυράκη από τα αριστερά και διώξιμο της άμυνας του Φωκικού.
20:14
Το εκτέλεσε ο Μπαρμπόσα και απομάκρυναν οι του Φωκικού, λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος.
20:18
13' Επικίνδυνη φάση από πλευράς Φωκικού. Ο Πολυχρονάκης έκανε καλή μπαλιά προς τον Γκατσέσα και ενώ ήταν ανοργάνωτη η άμυνα της ΑΕΚ και κέρδισε το φάουλ από τον Λαμπρόπουλο.
20:19
Εκτελέστηκε το φάουλ, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα.
20:20
17' Καλή προσπάθεια του Μπακάκη από τα δεξιά, κέρδος ένα κόρνερ.
20:21
Το εκτέλεσε και πάλι ο Μπαρμπόσα, μάζεψε ο Γιαννίκογλου.
20:23
19' Κίτρινη κάρτα στον Μουστάκη.
20:24
20' Καλή ευκαιρία για τον Φωκικό. Φαλτσαριστό σουτ του Γκασέκα, σε κόρνερ ο Ανέστης.
20:28
24' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 1-0 με τον Κολοβέτσιο.
20:30
Ο Κορδέρο άνοιξε το παιχνίδι προς τα δεξιά και ο Πλατέλλας πρόλαβε μια δύσκολη μπαλιά και έκανε το γύρισμα στο... πέναλτι, με τον Έλληνα αμυντικό να τελειώνει ιδανικά τη φάση.
20:31
28' Φάουλ κερδισμένο για την ΑΕΚ ακριβώς έξω από την περιοχή του Φωκικού.
20:32
Εκτέλεσε ο Μπαρμπόσα, η μπάλα στα σώματα και στην δεύτερη του προσπάθεια ο Πορτογάλος δεν μπόρεσε να βρει απειλήσει.
20:33
29' Κεφαλιά του Λαμπρόπουλου, νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.
20:34
30' Απειλεί ο Φωκικός. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Γκασέτα βρέθηκε σε θέση... βολής και εκτέλεσε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ανέστη.
20:37
Ο Θωμάς Μαύρος και ο Γιώργος Μητσικώστας είναι στο ΟΑΚΑ.
20:39
35' Γύρισμα του Κορδέρο από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε λίγο μακριά από το δοκάρι του Γιαννίκογλου.
20:45
41' Κεφαλιά του Καντούτση, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα αρκετά έξω.
20:48
43' Πέσιμο του Μπαρμπόσα, στα όρια της περιοχής. Ο Παπαδόπουλος πάτησε τον Πορτογάλο πάνω στη γραμμή. Σωστά διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι.
20:49
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
20:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Μπροστά με 1-0 η ΑΕΚ, χάρις στο γκολ του Κολοβέτσιου.
21:06
Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
21:14
52' Κεφαλιά του Κολοβέτσιου ύστερα από κόρνερ του Μπαρμπόσα, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
21:18
57' ΓΚΟΛ με τον Πλατέλλα για την ΑΕΚ και 2-0.
21:19
Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ πήρε την πάσα του Μπαρμπόσα και έκανε ωραίο-φαλτσαριστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Γιαννίκογλου, που ήταν αρκετά έξω από την εστία του.
21:22
61' Εκτέλεση φάουλ του Ντακόλ, έξω από την περιοχή. Μάζεξε την μπάλα ο Γιαννίκογλου.
21:23
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Ντακόλ, μέσα ο Ζόριτς.
21:24
62' Αλλαγή και για τον Φωκικό. Έξω ο Καντούτσης, μέσα ο Καρυπιάδης.
21:24
67' Στην αντεπίθεση ο Φωκικός, σουτ του Χαριτίδη, η μπάλα έξω σε κόρνερ.
21:26
64' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία συνεργασία Αραβίδη-Ανάκογλου, ο δεύτερος πλάσαρε τον Γιαννίκογλου, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω άουτ.
21:29
67' Γυριστό σουτ του Πλατέλλα, μέσα από την μικρή περιοχή, ύστερα από γύρισμα του Πεταυράκη, η μπάλα έξω.
21:30
68' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Μπαρμπόσα και 3-0.
21:31
Ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με το αριστερό και ο Μπαρμπόσα νίκησε στον... αέρα την άμυνα του Φωκικού αρχικά και στη συνέχεια με την σκαστή του κεφαλιά και τον Γιαννίκογλου. Ωραίο γκολ από τον Πορτογάλο.
21:32
71' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ανάκογλου και 4-0. Ο νεαρός μέσος κοντρόλαρε με περίτεχνο τρόπο ύστερα από την μπαλιά του Μπαρμπόσα και τελείωσε σωστά τη φάση.
21:37
75' Σουτ του Πλατέλλα, η μπάλα σε κόρνερ.
21:37
76' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας έξω, ο Μάρκος Ντούνης μέσα.
21:42
81' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Ανάκογλου, μέσα ο Ρόβας.
21:43
82' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ ο Κολοβέτσιος έπιασε δυνατή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
21:50
86' Αλλαγή για τον Φωκικό. Στη θέση του Σαΐν, ο Κορκοντζέλος
21:51
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
21:53
90+2 Ευκαιρία για την ΑΕΚ.Μετά από φάση διαρκείας, αρχικά το σουτ του Ντούνη σταμάτησε στα σώματα των παικτών του Φωκικού και στη συνέχεια ο Μπαρμπόσα με πλασέ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ
21:54
Τέλος του ματς
21:55
Η ΑΕΚ με 4-0 πήρε τη νίκη επί του Φωκικού και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς για το Κύπελλο Ελλάδας.