Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση της Ελλάδας με τη Βόρεια Ιρλανδία για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου των προκριματικών του EURO 2016.

20:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ελλάδας απέναντι στη Βόρειο Ιρλανδία για την 3η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του EURO 2016.
20:31
Μετά τα αποτελέσματα των δύο πρώτων αγωνιστικών, η αποψινή αντίπαλος έχει συγκεντρώσει 6 βαθμούς, έναντι μόλις ενός της Ελλάδας, γεγονός που συνεπάγεται πως σήμερα δεν μπορούμε να μιλάμε για κανένα άλλο αποτέλεσμα πλη της νίκης...
20:33
Πιθανότατα αυτός είναι ο λόγος που ο Ρανιέρι, όπως μας έχδει συνηθίσει ήδη από τη μικρή σε διάρκεια παρουσία του στην Εθνική, προχώρησε σε νέες εκπλήξεις και επιλέγει ένα φουλ επιθετικό σχήμα.
20:34
Ο Ιταλός ξεκινά με Καρνέζη, Τοροσίδη, Παπασταθόπουλο, Μανωλά, Βύντρα, Ταχτσίδη, Μανιάτη, Καρέλη, Σαμαρά, Αθανασιάδη, Μήτρογλου.
20:38
Λογικά, αυτό συνεπάγεται διάταξη 4-4-2 με την αμυντική γραμμή να είναι η μόνη που δεν έχει υποστεί... λίφτινγκ. Καρνέζης κάτω από τα δοκάρια και (απο δεξιά προς αριστερά) οι Βύντρα, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς και Τοροσίδης είναι εκείνοι που θα προσπαθήσουν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία.
20:38
Από εκεί και πέρα αρχίζουν τα... άλλα κόλπα!
20:40
Μανιάτης και Ταχτσίδης θα είναι μόνοι στον άξονα, με τους Καρέλη και Σαμαρά να καλύπτουν τα άκρα, ενώ Αθανασιάδης και Μήτρογλου θα παίξουν μαζί στην επίθεση.
20:47
Λίγος κόσμος στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" περίπου μια ώρα πριν τη σέντρα, ενώ στις εξέδρες βρίσκονται και φίλοι της Βορείου Ιρλανδίας που έχουν πιάσει τη δική τους γωνία και είναι ιδιαίτερα... φασαριόζοι!
20:49
Ο γνώριμός μας Ρόι Κάρολ και οι υπόλοιποι τερματοφύλακες της Βορείου Ιρλανδίας έχουν βγει ήδη για ζέσταμα.
20:58
Στα άλλα δύο παιχνίδια του 6ου ομίλου, τα Νησιά Φερόε υποδέχονται την Ουγγαρία και σε ένα ματς με μεγάλο ενδιαφέρον συγκρούονται οι δύο προηγούμενοι αντίπαλοί μας καθώς η Φινλανδία φιλοξενεί την Ρουμανία.
21:01
Για να θυμηθούμε και τη βαθμολογία...
21:01
Β. Ιρλανδία 6 (4-1) Φινλανδία 4 (4-2) Ρουμανία 4 (2-1) Ουγγαρία 1 (2-3) Ελλάς 1 (1-2) Νησιά Φερόε 0 (1-5)
21:02
Είπαμε, λίγος κόσμος (ακόμη) στο γήπεδο, αλλά η γιούχα έπεσε... σύννεφο κατά την είσοδο των παικτών της Βορείου Ιρλανδίας για προθέρμανση!
21:04
Αντίθετα, χειροκροτήματα και τα πρώτα "Ελλάς-Ελλάς" για Καρνέζη, Γλύκο και Καπίνο.
21:06
Ενθουσιασμός και για τους υπόλοιπους διεθνείς!
21:09
Επίσημα εχουμε τις συνθέσεις στα χέρια μας και επιβεβαιώνεται το νέο ρίσκο του Ρανιέρι με το 4-4-2 και τις νέες αλλαγές στην ενδεκάδα.
21:10
Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Βύντρα, Ταχτσίδης, Μανιάτης, Καρέλης, Σαμαράς, Αθανασιάδης, Μήτρογλου είναι οι πρώτοι έντεκα.
21:11
Στον πάγκο κάθονται οι Καπίνο, Σταφυλίδης, Μόρας, Τζιόλης, Μάνταλος, Φορτούνης, Γλύκος, Σαλπιγγίδης, Μαυρίας, Γιαννούλής, Σκόνδρας, Σάμαρης.
21:13
Σε διάταξη 4-3-3 η Βόρειος Ιρλανδία.
21:15
Κάρολ στο τέρμα, στην άμυνα οι ΜακΛάφλιν, ΜακΌλεϊ, Χιουζ, Φέργκιουσον, στα χαφ οι Ντέιβις, Μπερντ, Νόργουντ, με τους Έβανς και Γουόρντ να παίζουν στα πλάγια και τον Λάφερτι να καλύπτει τη θέση του φορ.
21:17
Στον πάγκο: ΜακΓκόβερν, ΜακΓκίβερν, ΜακΚάλοχ, ΜακΓκιν, ΜακΚέι, Μάνους, Κλίνγκαν, ΜακΚορτ, Γκριγκ, Μαγκινις, Ριβς.
21:25
Περίπου δέκα χιλιάδες στις εξέδρες αυτήν την ώρα.
21:29
Ολοκληρώνουν το ζέσταμα οι ποδοσφαιριστές, μπαίνουμε στην τελική ευθεία για τη σέντρα.
21:39
Στον αγωνιστικό χώρο ξανά οι παίκτες. Όλα έτοιμα για το συντομο τελετουργικό και την ανάκρουση των εθνικών ύμνων.
21:44
Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των δύο Εθνικών Ύμνων. Όλα έτοιμα για τη σέντρα!
21:45
1' Έναρξη της αναμέτρησης
21:52
6' Πρώτη φάση στο ματς για τους Βορειοϊρλανδούς. Ο Λάφερτι πετάχτηκε στην "καρδιά" της περιοχής και ο Καρνέζης προλαβαίνει να διώξει την τελευταία στιγμή.
21:53
9' ΓΚΟΛ, 1-0, η Βόρειος Ιρλανδία!
21:54
Η ελληνική άμυνα πιέστηκε και έκανε το λάθος. Ο Γουόρντ με κοντινό σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ.
21:57
Φανερό το προβλημα στον άξονα. Κάθε φορά που ο Ταχτσίδης έχει την μπάλα βλεπει 5-6 πράσινες φανέλες γυρω του...
21:59
14' Η Εθνική δείχνει σοκαρισμένη από το γκολ που δέχτηκε και δεν μπορεί να αντιδράσει.
22:00
16' Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Βύντρα πέρασε ο Σταφυλίδης.
22:00
Ο μπακ της Λεβάντε δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και ζήτησε αλλαγή.
22:04
Μετά την αλλαγή ο Σταφυλίδης πέρασε στο αριστερό άκρο της άμυνας, ενώ ο Τοροσίδης πήγε στο δεξί.
22:06
21΄ Η Εθνική πλησιάζει την εστία του Κάρολ, όμως δεν δημιουργεί τον παραμικρό κίνδυνο.
22:12
28' Κίτρινη κάρτα στον Λάφερτι.
22:17
33' Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά
22:18
35' Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Σαμαράς βγάζει τον Καρέλη απέναντι στον Κάρολ, αλλά το πλασέ του είναι πολύ κακό.
22:20
36' Σουτ του Τοροσίδη, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
22:28
43' Επικίνδυνη σέντρα του Σταφυλίδη, ο Αθανασιάδης δεν προλαβαίνει την μπάλα με κεφαλιά "ψαράκι".
22:30
45΄Δοκάρι για την Βόρειοϊρλανδία. Ο Λάφερτι κέρδισε τη μονομαχία με τον Μανωλά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά -ευτυχώς- η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.
22:32
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
22:32
Η Ελλάδα χάνει 1-0 από τη Βόρειο Ιρλανδία, έπειτα από τέρμα του Γουόρντ στο 9ο λεπτό.
22:33
Κάτω από έντονες αποδοκιμασίες η αποχώρηση των παικτών για τα αποδυτήρια.
22:48
46' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Σάμαρης στη θέση του Αθανασιάδη.
22:48
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
22:50
Αναγκαστική φαίνεται πως είναι και η δεύτερη αλλαγή της Εθνικής, καθώς ο επιθετικός του ΠΑΟΚ τραυματίστηκε.
22:53
51' ΓΚΟΛ, 2-0, η Βόρειος Ιρλανδία!
22:54
Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, όλη η άμυνα απουσιάζει, ο Λάφερτι αποφεύγει τον Σταφυλίδη και κάνει εύκολα το 2-0 απέναντι απ' τον Καρνέζη.
23:01
59' Η Εθνική έχει την μπάλα στα πόδια της όμως δεν απειλεί.
23:02
60' Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη.
23:03
60' Αλλαγή για την Βόρειο Ιρλανδία. Στη θέση του Γουόρντ πέρασε ο Mακ Γκίβερν.
23:03
61' Σουτ του Ταχτσίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
23:09
66' Φάση για την Ελλάδα. Νέο σουτ του Ταχτσίδη, ο Κάρολ διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
23:09
67' Αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Σαμαρά πέρασε ο Σαλπιγγίδης.
23:13
69' Κεφαλιά του Καρέλλη η μπάλα άουτ.
23:15
72΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταχτσίδη, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Κάρολ.
23:15
73' Αλλαγή για την Βόρειο Ιρλανδία. Ο Μαγκένις στη θέση του Λάφερτι.
23:21
78' Αλλαγή για την Βόρειο Ιρλανδία. Ο Ρίβς στη θέση του Φέργκισον.
23:27
84' Το ματς δεν έχει ρυθμό, η Εθνική συνεχίζει να προσπαθεί αλλά δεν βγάζει φάσεις.
23:36
90’ Λήξη της αναμέτρησης
23:36
Ήττα 2-0 για την Ελλάδα απέναντι στην Βόρειο Ιρλανδία στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».
23:36
Τα γκολ των Γουόρντ (9’) και Λάφερτι χάρισαν ένα «χρυσό» τρίποντο στους φιλοξενούμενους και άφησαν την Εθνική με μόλις ένα βαθμό έπειτα από τρεις αγωνιστικές.