Ξάνθη-Νίκη Βόλου 2-0

Παρακολουθήστε σε real time το τελευταίο ματς της 8ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ξάνθη και Νίκη Βόλου.

19:18
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Ξάνθης με τη Νίκη Βόλου που θα κλείσει την όγδοη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
19:22
Η ανάγκη για βαθμούς; Άμεση και για τους δύο αποψινούς αντιπάλους.
19:22
Η Ξάνθη έχει 6 βαθμούς, μετρώντας 1 νίκη και τρεις ισοπαλίες, ενώ από την άλλη μεριά η Νίκη Βόλου έχει 3 βαθμούς, που τους πήρε με τον σεφτέ της προηγούμενης αγωνιστικής.
19:23
Λιγότερο από δέκα λεπτά για τη σέντρα του αγώνα, ας δούμε τις συνθέσεις.
19:23
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Ομπόντο, Βασιλακάκης, Κλέιτον, Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης, Λουσέρο
19:23
Νίκη Βόλου (Τζαναβάρας): Ταΐρης, Καρασαλίδης, Ίβενς, Κυζιρίδης, Τζιώρας, Τσουκάνης, Ροτζέριο, Σταμπολζίεφ, Κοτσαρίδης, Νικλητσιώτης, Μαρινάκης
19:23
Στον πάγκο για τους ακρίτες: Αναστασόπουλος, Μπέρτος, Παπαστεριανός, Φλίσκας, Γούτας, Ολιβέιρα, Ράνος
19:24
Στον πάγκο για τους Βολιώτες: Ταμπάκης, Μαχλελής, Αργυρίου, Μουζακίτης, Σκουρτάι, Αργύρης, Μέτσε
19:27
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
19:30
1' Σέντρα στον αγώνα
19:31
Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Ροτζέριο, ο Τζιώρας θέλησε να μπει στην τροχιά της μπάλας, αλλά δεν τα κατάφερε και κατέληξε στην αγκαλιά του Ζαρόπουλου.
19:38
8' Ο Σολτάνι προσπάθησε να κάνει την προβολή, αλλά η μπάλα ήταν πολύ δυνατή και δεν πρόλαβε.
19:41
Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με την Νίκη Βόλου να κυκλοφορεί περισσότερο και καλύτερα την μπάλα μέχρι στιγμής.
19:43
13' Μεγάλη φάση για την Ξάνθη, με τον Λουσέρο να βγάζει την μπαλιά για τον Καπετάνο, τον τελευταίο να κάνει την κεφαλιά-ψαράκι απ' τα δύο μέτρα, αλλά να βρίσκει αέρα!
19:46
16' Κίτρινη κάρτα στον Κυζιρίδη.
19:50
Ανεβασμένη στα τελευταία λεπτά η Ξάνθη, που κυνηγά το γκολ πιο έντονα!
19:51
23' Νέα κίτρινη κάρτα, αυτή τη φορά για τον Ίβενς.
19:57
25' Κίτρινη βλέπει και ο Μπαξεβανίδης. Συνεχίζεται χωρίς φάσεις το κακό ματς.
19:59
28' Ο Ροτζέριο της Νίκης θέλησε να κάνει κατά μέτωπο επίθεση, αλλά την ώρα που προσπαθούσε να ελευθερωθεί και να σουτάρει απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, κόπηκε.
20:01
31' Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς!
20:01
Από κοντά ο Καπετάνος κάνει το γυριστό, αλλά ο Ταΐρης έχει κλείσει τη γωνία του και το βγάζει!
20:03
Πιέζει ακόμα περισσότερο η Ξάνθη που έχει κλείσει τη Νίκη στα καρέ της.
20:09
39' Φάση για την Ξάνθη. Ωραία συνεργασία των γηπεδούχων, με την μπάλα να στρώνεται στον Κλέιτον, να σουτάρει εν κινήσει απ' το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μαρινάκης έβαλε σωτήρια το σώμα του!
20:10
40' Κακή έξοδος του Ταΐρη, αλλά η κεφαλιά του Βασιλακάκη έφυγε άουτ.
20:11
41' Νέα καλή στιγμή για την Ξάνθη, με τον Σολτάνι να σουτάρει με υπερένταση από πλάγια θέση, αλλά τον Ταΐρη να λέει ξανά όχι στην κλειστή γωνία του.
20:14
44' Κεφαλιά του Τζιώρα της Νίκης, φεύγει ψηλά άουτ η μπάλα.
20:17
Ημίχρονο στα Πηγάδια. Στο 0-0 οι δύο ομάδες, με την Ξάνθη να είναι ανώτερη, να 'χει 2-3 καλές στιγμές και τη Νίκη Βόλου απλώς να προσπαθεί να αντέξει.
20:34
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες με δύο αλλαγές. Ο Ράνος μπαίνει αντί του Λουσέρο για τους γηπεδούχους και ο Αργυρίου αντί του Τσουκάνη για τους Βολιώτες.
20:35
47' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
20:36
Κενό στο αριστερό άκρο της άμυνας της Νίκης, ο Ράνος δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού το σουτ του βρήκε σε σώμα αντιπάλου, αλλά ο Κλέιτον πήρε το... ριμπάουντ και με δυνατό σουτ κάνει το 1-0 για τους ακρίτες!
20:43
54' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
20:44
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Νίκης δε μπόρεσε να απομακρύνει, έγινε ένα σουτ απ' τον Μπαξεβανίδη, με την μπάλα να φτάνει στον Σολτάνι και από κοντά να εκτελεί τον Τραΐρη για το 2-0!
20:51
Ξεπεράσαμε τη μία ώρα αγώνα, η Νίκη Βόλου δεν δείχνει να μπορεί να αντιδράσει με τους ακρίτες να... αγγίζουν το τρίποντο!
20:52
64' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ξάνθη. Ο Μπαξεβανίδης βγήκε απ' τα δεξιά, σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Τραΐρης το έβγαλε κρατώντας το 2-0!
20:53
64' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σκούρτης μπαίνει στη θέση του Κυζιρίδη.
20:56
67' Αλλαγή για τη Νίκη Βόλου. Ο τραυματίας Ροτζέριο αφήνει τη θέση του στον Μέτσε.
21:03
Φτάσαμε στο 74', η Ξάνθη ελέγχει απόλυτα το ματς με το υπέρ της 2-0. Ανήμπορη να κάνει κάτι η Νίκη.
21:06
77' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης αποχωρεί καταχειροκροτούμενος και στη θέση του μπαίνει ο Παπαστεριανός.
21:11
82' Ωραίο γύρισμα του Σκούρτη, ο Σταμπολζίεφ θέλησε να σουτάρει από κοντά, αλλά τελευταία στιγμή τον έκοψαν.
21:12
83' Δοκάρι για την Ξάνθη!
21:13
Ο Σολτάνι έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Κλέιτον βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή και έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
21:14
84' Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη: Ο Φλίσκας πέρασε στη θέση του Ομπόντο.
21:18
88' Ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Σολτάνι τροφοδότησε τον Καπετάνο, ο οποίος κοντρόλαρε με το στήθος και σούταρε από πλάγια θέση στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.
21:19
90' Τρία λεπτά θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων.
21:22
90' Λήξη της αναμέτρησης.
21:23
Η Ξάνθη παίρνει τη νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στη Νίκη Βόλου, χάρη στα γκολ των Κλέιτον (47’) και Σολτάνι (54’).
21:23
Με αυτό το αποτέλεσμα φτάνει τους 9 βαθμούς, την ίδια στιγμή που η Νίκη Βόλου παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση της Σούπερ Λίγκας με τρεις.