Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της εναρκτήριας αναμέτρησης του Euro 2020 για τον 1ο όμιλο.

Καλησπέρα σας! Επιτέλους αρχίζει!! by Μανώλης Μουσουράκης
21:38
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το εναρκτήριο παιχνίδι του Euro 2020 μεταξύ της Τουρκίας και της Ιταλίας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Group A, το οποίο θα διεξαχθεί στο «Ολίμπικο» της Ρώμης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:39
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 22:00. Τηλεοπτικά θα μεταδοθεί από τον ANT1, ενώ ραδιοφωνικά θα υπάρχει ενημέρωση από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. Το άλλο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του ομίλου μεταξύ της Ουαλίας και της Ελβετίας θα διεξαχθεί το Σάββατο (12/6, 16:00). by Μανώλης Μουσουράκης
21:42
Με καθυστέρηση ενός έτους, λοιπόν, ελέω της πανδημίας του κορωνοϊού, η μεγαλύτερη ποδοσφαιρική γιορτή της Ευρώπης εκκινεί. Η «σέντρα» στο «Ολίμπικο» μπροστά σε πάνω από 16000 κόσμου, με το φινάλε να γράφεται στο Λονδίνο και το «Γουέμπλεϊ» στις 11 Ιουλίου. by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Τουρκία (Σενιόλ Γκιουνές): Τσακίρ - Τσελίκ, Σογιουντσού, Ντεμιράλ, Μεράς - Γιοκουσλού, Γιαζιτσί, Τουφάν - Καραμάν, Γιλμάζ, Τσαλχάνογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα - Φλορέντσι, Κιελίνι, Μπονούτσι, Σπινατσόλα - Λοκατέλι, Ζορζίνιο, Μπαρέλα - Μπεράρντι, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Στον πάγκο για την Τουρκία: Γκιουνόκ, Μπαντιγίρ, Ουντέρ, Τοκόζ, Ανταλιαλί, Καμπάκ, Ουνάλ, Κοκτσού, Καχβετσί, Αϊχάν, Μουλντούρ, Ντερβίσογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Στον πάγκο για την Ιταλία: Σιρίγκου, Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Μπελότι, Πεσίνα, Έμερσον, Κιέζα, Ατσέρμπι, Κιέζα, Ατσέρμπι, Κριστάντε, Μπερναρντέσκι, Ρασπαντόρι, Μπαστόνι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ολλανδός Ντάνι Μάκελι, ο οποίος θα έχει ως βοηθούς του τους συμπατριώτες του, Χέσελ Στέγκστρα και Γιαν ντε Φρις. Τέταρτος διαιτητής η Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ. Στο VAR ο Κέβιν Μπλομ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Αυτή τη στιγμή πραγματοποιείται η τελετή έναρξης του Euro. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
21:52
Σε δέκα συναντήσεις των δύο ομάδων η Ιταλία έχει εφτά νίκες, ενώ τρία παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:53
Η Ιταλία, η οποία τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου της Ελλάδας στην προκριματική φάση με 10/10 νίκες, παραμένει αήττητη από το 2018, ήτοι εδώ και 27 ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:54
Η Τουρκία τερμάτισε στη 2η θέση πίσω από τη Γαλλία. Μάλιστα, δεν ηττήθηκε στους αγώνες της με την Πρωταθλήτρια Κόσμου (2-0, 1-1). by Μανώλης Μουσουράκης
21:54
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:55
Η ώρα των εθνικών ύμνων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:56
Μια... παρέα πριν το ματς οι Ιταλοί και Τούρκοι φίλαθλοι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Όλα έτοιμα για την έναρξη του ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
22:00
Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
2' Πρώτη τελική στο παιχνίδι, είναι για την Ιταλία. Ο Μπεράρντι έπιασε ένα χλιαρό σουτ από τη γωνία της μικρής περιοχής, το οποίο πέρασε εκτός. by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
Στα πόδια των Ιταλών η μπάλα στα πρώτα λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
Έχουν μπει με ποδοσφαιρικό θράσος οι Τούρκοι, όντας ταυτόχρονα πολύ καλά οργανωμένοι στα μετόπισθέν τους. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Δεν έχει υπάρξει κάποια άλλη φάση, πέρα από εκείνη του δεύτερου λεπτού. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
22:12
12' Επιχείρησε να μπει από τα δεξιά της περιοχής ο Γιλμάζ, ωστόσο, η πάσα του δεν είχε ως αποδέκτη κάποιον συμπαίκτη του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
Έχει κερδίσει μέτρα στα τελευταία λεπτά η Τουρκία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
14' Σουτ του Μπεράρντι, κοντράρει στα σώματα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
18' Σημαντική στιγμή για την Ιταλία. Ο Ινσίνιε πλάσαρε εντός της μεγάλης περιοχής, με την προσπάθειά του να καταλήγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
20' Ευκαιρία για την Ιταλία. Ο Μπονούτσι έπιασε το μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τσακίρ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
21' Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι η Ιταλία σε σουτ, το οποίο προσέκρουσε στον Σογιουντσού. Δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι, αφού ο Τούρκος στόπερ είχε μαζεμένα τα χέρια του, όταν προσέκρουσε η μπάλα σε αυτά. Υπενθυμίζεται υπάρχει και VAR. by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
22' Φάση για την Ιταλία. Κεφαλιά του Κιελίνι από το ύψος του πέναλτι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ινσίνιε, με τον Τσακίρ να προβαίνει σε σπουδαία επέμβαση. by Μανώλης Μουσουράκης
22:24
Έχει ανεβάσει ρυθμούς η Ιταλία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:27
22:29
26' Σέντρα του Μπαρέλα, απομακρύνει με το κεφάλι ο Γιοκουσλού. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
28' Σουτ του Μπαρέλα εκτός της περιοχής, φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:32
32' Γέμισμα του Ζορζίνιο, βγαίνει και διώχνει με τις γροθιές ο Τσακίρ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:33
33' Ευκαιρία για την Ιταλία. Σέντρα του Μπεράρντι, κεφαλιά του Ιμόμπιλε από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
Οκτώ τελικές για την Ιταλία, καμία ακόμη για την Τουρκία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:35
35' Παράλληλο γύρισμα του Γιλμάζ, ο οποίος δεν μπορεί να βρει κάποιον συμπαίκτη του εντός της περιοχής της Ιταλίας. by Μανώλης Μουσουράκης
22:37
37' Σουτ εκτός της περιοχής από τον Ινσίνιε, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Τσακίρ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:39
39' Ακόμα ένα σουτ εκτός της περιοχής δίχως αποτέλεσμα για την Ιταλία, αυτή τη φορά από τον Μπεράρντι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:39
Πάρα πολλές οι τελικές για την Ιταλία, ωστόσο ελάχιστες συνιστούν πραγματικά μεγάλες ευκαιρίες. by Μανώλης Μουσουράκης
22:41
Ακόμα πέντε λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου 45λεπτου. by Μανώλης Μουσουράκης
22:44
43' Φάση για την Ιταλία. Διαγώνιο σουτ του Ιμόμπιλε εντός της μεγάλης περιοχής, στα χέρια του Τσακίρ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
22:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες θα πάνε χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια. Απόλυτη κυρίαρχος η Ιταλία, ωστόσο, δεν έχει καταφέρει να το μετουσιώσει και σε ένα γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:01
Η Τουρκία ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Γιλμάζ. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι.
23:02
Θα προχωρήσει σε αλλαγή η Τουρκία πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ο Ουντέρ στη θέση του Γιαζίτσι. Αλλαγή και για την Ιταλία: Εντός ο Ντι Λορέντσο, βγαίνει ο Φλορέντσι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:03
Εδώ και το 2ο πέναλτι που ζήτησε η Ιταλία. Η «Gazzetta dello Sport» κάνει λόγο για καθαρή παράβαση. Σύμφωνα, με τους νέους κανονισμούς πρόκειται, όντως, για πέναλτι, καθώς η θέση του χεριού του Τσελίκ κάνει αφύσικα μεγαλύτερο το σώμα του.
23:04
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
23:09
52' Ευκαιρία για την Τουρκία. Ο Ουντέρ έφυγε στην κόντρα, πιεζόμενος από τον Σπινατσόλα, με τον Τούρκο μεσοεπιθετικό να πιάνει το σουτ εντός της περιοχής και τον Ντοναρούμα να μπλοκάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
23:12
53' ΓΚΟΛ για την Ιταλία! 0-1! Αυτογκόλ από τον Ντεμιράλ! Ο Μπεράρντι έκανε την κίνηση από τα δεξιά, πραγματοποίησε το παράλληλο γύρισμα, με τον Τούρκο στόπερ να σπρώχνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. by Μανώλης Μουσουράκης
23:14
57' Φάση για την Ιταλία. Σουτ του Ινσίνιε εντός της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:16
60' Ευκαιρία για την Ιταλία. Διαγώνιο σουτ του Μπεράρντι, περνάει έξω. Επιπόλαια ενέργεια από τον Ιταλό εξτρέμ, καθώς είχε στηρίγματα εντός της περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
23:21
23:22
65' Οι Αϊχάν και Καχβετσί στις θέσεις των Τουφάν και Γιοκουσλού, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:24
66' ΓΚΟΛ για την Ιταλία! 0-2! Σκόρερ ο Ιμόμπιλε! Σε φάση διαρκείας στην περιοχή της Τουρκίας ο Τσακίρ απέκρουσε δύσκολα σουτ του Σπινατσόλα, όμως ο Ιμόμπιλε πήρε την επαναφορά και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε από κοντά το 2-0! by Μανώλης Μουσουράκης
23:30
23:31
74' Μέσα ο Κριστάντε, έξω ο Λοκατέλι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:34
77' Ο Ντερβίσογλου στη θέση του Καραμάν. by Μανώλης Μουσουράκης
23:36
79' ΓΚΟΛ η Ιταλία. 0-3! Σκόρερ ο Ινσίνιε! Λάθος στο build up από τον Τσακίρ, που οδήγησε σε κλέψιμο εκτός περιοχής από τους Ιταλούς. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, για να φτάσει στον Ινσίνιε, ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 0-3. by Μανώλης Μουσουράκης
23:41
Οι Ιταλοί έχουν κλειδώσει το ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:43
83' Αλλαγή για την Ιταλία: Στη θέση του Μπεράρντι μπαίνει ο Μπερναρντέσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:45
88' Κίτρινη κάρτα για την Τουρκία by Μανώλης Μουσουράκης
23:45
Τη βλέπει ο Σουγιούντσου που πήγε επικίνδυνα σε μια εναέρια μονομαχία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:47
90' Κίτρινη κάρτα για την Τουρκία by Μανώλης Μουσουράκης
23:47
Τη δέχεται ο Ντερβίσογλου για δυνατό τάκλιν στον Μπαρέλα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:51
90'+3': Λήξη του αγώνα. Η Ιταλία θα επικρατήσει 3-0 της Τουρκίας στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Group A του Euro 2020. by Μανώλης Μουσουράκης