Τουρκία-Ουαλία

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2020.

18:46
18:47
Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη του ματς Τουρκία-Ουαλία για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2020. by www.sport-fm.gr
18:48
O αγώνας ξεκινάει στις 19:00 (ΑΝΤ1, sport-fm.gr και ενημέρωση από bwinΣΠΟΡ FM 94,6) και διεξάγεται στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού, παρουσία 31.000 θεατών. by www.sport-fm.gr
18:50
Στην 1η αγωνιστική, η Τουρκία ηττήθηκε 3-0 από την Ιταλία, ενώ η Ουαλία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ελβετία. by www.sport-fm.gr
18:50
Έτσι, για τους Τούρκους το ματς αυτό αποτελεί ευκαιρία για να μπουν ξανά στο κόλπο της 2ης θέσης ή, στη χειρότερη, της 3ης (που δύναται να δώσει εισιτήριο για τα νοκ άουτ). Δίχως βαθμό, και με κακή διαφορά τερμάτων (0-3), η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας χρειάζεται θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να παραμείνει ζωντανή, την ώρα που οι Ουαλοί έχουν την ευκαιρία να κάνουν πολύ μεγάλο βήμα πρόκρισης σε περίπτωση νίκης. Θα χρειαστεί βέβαια καλύτερη εμφάνιση από το ματς της πρεμιέρας, όπου μπορεί να πήραν το 1-1 από την Ελβετία, όμως αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα και θα μπορούσαν να έχουν ηττηθεί αν ήταν πιο εύστοχη η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς. by www.sport-fm.gr
18:55
Οι δυο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο και τώρα ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι. by www.sport-fm.gr
18:59
Οι αρχικές ενδεκάδες Τουρκία (4-2-3-1): Τσακίρ – Τσελίκ, Αϊχάν, Σογιουντσού, Μεράς – Γιοκουσλού, Τουφάν – Κενάν Καραμάν, Τσαλχάνογλου, Ουντέρ Ουαλία (4-2-3-1): Γουόρντ – Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις – Άλεν, Μόρελ – Μπέιλ, Ράμσεϊ, Τζέιμς – Μουρ by www.sport-fm.gr
19:00
19:02
19:03
4' Πρώτη τελική στον αγώνα για την Ουαλία, ακίνδυνη και εκτός στόχου η κεφαλιά του Ντέιβις by www.sport-fm.gr
19:06
6' Μεγάλη ευκαιρία του Ράμσεϊ για την Ουαλία, τον νικάει σε τετ α τετ ο Τσακίρ by www.sport-fm.gr
19:12
9' Ευκαιρία για την Τουρκία με τον Γιλμάζ, σουτάρει εντός περιοχής αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ by www.sport-fm.gr
19:14
19:17
17' Σε φάση διαρκείας στην περιοχή της Τουρκίας, οι Ουαλοί ζητούν πέναλτι για χέρι. Η φάση προφανώς θα εξεταστεί από VAR στην πρώτη διακοπή by www.sport-fm.gr
19:18
19:22
22' Νέα απειλή από τους Ουαλούς, με παράλληλη πάσα του Τζέιμς εντός περιοχής, που απομακρύνεται από τον Τσελίκ by www.sport-fm.gr
19:24
24' Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία του Ράμσεϊ. Ολομόναχος απέναντι στον Τσελίκ σουτάρει πάνω από το δοκάρι by www.sport-fm.gr
19:31
29' Μεγάλη ευκαιρία για την Τουρκία, ο Αϊχάν πιάνει την κεφαλιά και ο Μορέλ διώχνει πάνω στη γραμμή by www.sport-fm.gr
19:31
19:35
35' Μετά το 30ο λεπτό οι Τούρκοι έχουν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και τώρα είναι αυτοί που έχουν την κατοχή by www.sport-fm.gr
19:37
19:40
19:42
19:44
Στο 42', με την... τρίτη προσπάθεια κι αφού είχε χάσει δύο μεγάλες φάσεις νωρίτερα, ο Άαρον Ράμσεϊ ανοίγει το σκορ. Αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Γκάρεθ Μπέιλ και έκανε το 1-0 για την Ουαλία. by www.sport-fm.gr
19:47
20:01
20:02
Τα δύο χαμένα τετ α τετ του Ράμσεϊ πριν το γκολ
20:02
20:04
Διπλή αλλαγή για την Τουρκία στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους: Ντεμιράλ και Γιαζιτζί αντί Γιοκουσλού και Τουφάν by www.sport-fm.gr
20:07
20:10
20:14
54' Μεγάλη ευκαιρία του Μπουράκ Γιλμάζ, που στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά με σουτ ελάχιστα έξω από τη μικρή περιοχή by www.sport-fm.gr
20:16
58' Ο Ράμσεϊ ουτάρει από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, αλλά ο Τσακίρ αποκρούει με τα πόδια by www.sport-fm.gr
20:16
20:17
20:17
20:20
20:28
70' Κεφαλιά του Γιλμάζ εντός περιοχής, είναι αδύναμη και δεν απειλεί ιδιαίτερα τον Γουόρντ by www.sport-fm.gr
20:33
Φτάσαμε στο 75'. Ο ρυθμός του αγώνα είναι πεσμένος μετά το 60'. Η Τουρκία έχει κλείσει ωστόσο την Ουαλία στο μισό γήπεδο εδώ και 2-3 λεπτά. by www.sport-fm.gr
20:34
20:35
20:37
20:43
Φτάσαμε στο 86ο λεπτό, δεν έχει σημειωθεί η μεγάλη φάση εκατέρωθεν και το 1-0 υπέρ της Ουαλίας παραμένει by www.sport-fm.gr
20:44
20:44
87' Ευκαιρία για την Τουρκία! Κεφαλιά του Ντεμιράλ από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, αποκρούει ο Γουόρντ! by www.sport-fm.gr
20:46
Ακόμα ένα λεπτό για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού. Η μπάλα στα πόδια των τυπικά γηπεδούχων. by www.sport-fm.gr
20:47
Και τώρα νεύρα! Χαμός στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού, ένα μπουλούκι οι παίκτες των δύο ομάδων! by www.sport-fm.gr
20:48
Η σπίθα άναψε από την αψιμαχία των Ντέιβις και Γιλμάζ. Οι ποδοσφαιριστές των Ουαλών έριξαν στον αγωνιστικό χώρο τον Γιλμάζ, όταν ο τελευταίος πήγε να σηκώσει τον αντίπαλό του που βρισκόταν στο έδαφος. by www.sport-fm.gr
20:50
20:51
Εντωμεταξύ για τις προηγούμενες αψιμαχίες αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα οι Γιλμάζ, Τσαλχάνογλου, Ντέιβις και Μέφαμ. by www.sport-fm.gr
20:52
90'+4' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ουαλία. Σε πρώτο χρόνο το διαγώνιο σουτ του Μπέιλ αποκρούεται από τον Τσακίρ και σε δεύτερο εκείνο του Μουρ κοντράρει στα σώματα. by www.sport-fm.gr
20:52
90'+5' ΓΚΟΛ η Ουαλία! 0-2! Σκόρερ ο Ρόμπερτς! Φοβερή ατομική ενέργεια του Μπέιλ, ο οποίος μπαίνει μέσα στην αντίπαλη περιοχή, πασάρει στον Ρόμπερτς, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα από το ύψος της μικρής περιοχής. by www.sport-fm.gr
20:55
Τέλος στο παιχνίδι! Η Ουαλία θα πάρει τη νίκη (0-2) και θα ανέβει στην πρώτη θέση του Group A και στους τέσσερις βαθμούς, ενώ η Τουρκία θα μείνει χωρίς πόντο. Την τελευταία αγωνιστική (20/6) η Ουαλία θα αντιμετωπίσει την Ιταλία και η Τουρκία την Ελβετία. by www.sport-fm.gr