Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Euro 2020.

18:32
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Ελβετία-Τουρκία, η οποία θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Euro 2020. by Μανώλης Μουσουράκης
18:34
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 19:00. Τηλεοπτικά θα μεταδοθεί από το Μακεδονία TV, ενώ ραδιοφωνικά θα υπάρχει ενημέρωση από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Μανώλης Μουσουράκης
18:34
Υπενθυμίζεται ότι την ίδια ώρα θα πραγματοποιηθεί και το έτερο ματς του ομίλου, Ιταλία-Ουαλία (ANT1, sport-fm.gr, bwinΣΠΟΡ FM 94,6). by Μανώλης Μουσουράκης
18:36
Αναλυτικά, η βαθμολογία του ομίλου (σε παρένθεση τα υπέρ και τα κατά γκολ): Ιταλία 6 (6-0) Ουαλία 4 (3-1) Ελβετία 1 (1-4) Τουρκία 0 (0-5) by Μανώλης Μουσουράκης
18:37
Κριτήρια ισοβαθμίας: 1. Περισσότεροι βαθμοί στα μεταξύ τους ματς 2. Μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς 3. Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς 4. Μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων συνολικά στον όμιλο 5. Καλύτερη επίθεση συνολικά στον όμιλο 6. Περισσότερες νίκες στον όμιλο 7. Διαδικασία των πέναλτι (σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο αντιμέτωπων ομάδων την τελευταία αγωνιστική) 8. Fair play: Λιγότεροι βαθμοί ποινής (ένας πόντος για κάθε κίτρινη κάρτα, τρεις πόντοι για κόκκινη είτε απευθείας είτε με δεύτερη κίτρινη, τέσσερις πόντοι για απευθείας κόκκινη σε παίκτη που είχε δεχτεί ήδη κίτρινη) 9. Η κατάταξη της κάθε χώρας στα προκριματικά by Μανώλης Μουσουράκης
18:37
Οι προηγούμενοι αγώνες του ομίλου: 1η αγωνιστική: Τουρκία-Ιταλία (0-3), Ουαλία-Ελβετία (1-1) 2η αγωνιστική: Ιταλία-Ελβετία (3-0), Τουρκία-Ουαλία (0-2) by Μανώλης Μουσουράκης
18:38
Περίπου 31000 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου του Μπακού με τη μεγάλη πλειονότητα εξ αυτών να υποστηρίζει την πλευρά των Τούρκων. by Μανώλης Μουσουράκης
18:38
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
18:39
Ελβετία (Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ – Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες – Βίντμερ, Φρόιλερ, Τζάκα, Ζούμπερ – Σακίρι – Εμπολό, Σεφέροβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:39
Τουρκία (Σενόλ Γκιουνές): Τσακίρ – Τσελίκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Μούλντουρ – Αϊχάν, Καχβετσί, Τουφάν – Ουντέρ, Τσαλχάνογλου, Γιλμάζ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:44
Στον πάγκο για την Ελβετία: Εμβογκό, Κόμπελ, Εμπαμπού, Ζακάρια, Βάργκας, Σο, Φάσναχτ, Μπενίτο, Μεχμέντι, Γκαβράνοβιτς, Σαρ, Κομέρ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:48
Στον πάγκο για την Τουρκία: Γκιουνόκ, Μπαγιντίρ, Γιοκουσλού, Τοκόζ, Καραμάν, Γιαζίτσι, Ανταλιαλί, Καμπάκ, Ουνάλ, Ρ. Γιλμάζ, Κοκτσού, Ντερβίσογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
18:49
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Σλοβένος Σλάβκο Βίντσιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
Σε περίπου εφτά λεπτά αναμένεται η έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
18:55
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:55
Ώρα για τους ύμνους των δύο χωρών. by Μανώλης Μουσουράκης
18:58
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
19:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:03
2' Φάση για την Τουρκία. Μακρινό σουτ του Γιλμάζ, κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:04
3' Ακόμα ένα σουτ εκτός περιοχής από την Τουρκία, αυτή τη φορά από τον Τουφάν. Έξω και αυτό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:04
4' Ευκαιρία για την Τουρκία. Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Αϊχάν, με τον Ζόμερ να προβαίνει σε εντυπωσιακή απόκρουση.
by Μανώλης Μουσουράκης
19:07
6' ΓΚΟΛ για την Ελβετία! 1-0! Σκόρερ ο Σεφέροβιτς! Πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας από την Ελβετία έξω από την περιοχή της Τουρκίας. Mε τον Σεφέροβιτς να γίνεται δέκτης αυτής στο όριο της μεγάλης περιοχής, να γυρνάει μέτωπο προς την εστία πιάνοντας το διαγώνιο σουτ, το οποίο κατέληξε στην απέναντι γωνία. Πρώτη τελική και γκολ για τους Ελβετούς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
19:15
Η Τουρκία δεν έχει δείξει σημάδια αντίδρασης, μετά το γκολ που δέχτηκε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:16
16' Ευκαιρία για την Τουρκία. Δυνατό διαγώνιο σουτ εντός της περιοχής από τον Μούλντουρ, επεμβαίνει ο Ζόμερ με υπερένταση! by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
19:17
17' Φάση για την Ελβετία. Σουτ με προϋποθέσεις από τον Σεφέροβιτς, μπλοκάρει ο Τσακίρ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:24
23' Ευκαιρία για την Τουρκία. Μακρινό σουτ του Τουφάν, καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζόμερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
Πρόκειται για αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, με πολύ καλό ρυθμό, αλλά χωρίς πολλές αξιόλογες τελικές προσπάθειες. Η Τουρκία, προς το παρόν, αρκείται κατά βάση σε σουτ εκτός περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
26' ΓΚΟΛ η Ελβετία! 2-0! Σκόρερ ο Σακίρι! Τρομερό γκολ από τον Σακίρι, ο οποίος πιάνει σουτάρα με το δεξί του πόδι, η οποία καταλήγει στο αριστερό παραθυράκι της αντίπαλης εστίας. by Μανώλης Μουσουράκης
19:30
28' Τεράστια ευκαιρία για την Ελβετία. Φεύγει στην κόντρα ο Σακίρι, μπαίνει στην περιοχή ολομόναχος, αλλά το σουτ που πραγματοποιεί δεν είναι το ενδεδειγμένο, με τον Τσακίρ να διώχνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:31
19:32
Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο στο ματς, παραμένει το 2-0 υπέρ της Ελβετίας. by Μανώλης Μουσουράκης
19:33
33' Κι άλλο σουτ του Μούλντουρ από μακριά, πάλι διώχνει σε κόρνερ ο Ζόμερ! by Μανώλης Μουσουράκης
19:35
19:35
19:40
Ανοίγει το σκορ η Ιταλία στο άλλο παιχνίδι του ομίλου. by Μανώλης Μουσουράκης
19:41
Στους τέσσερις βαθμούς οι Ουαλία και Ελβετία. Με την πρώτη να παραμένει, ωστόσο, στη δεύτερη θέση καθώς έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων (3-2 έναντι 3-4). by Μανώλης Μουσουράκης
19:42
Ακόμα τέσσερα λεπτά για τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου. Πάντα στο 2-0. by Μανώλης Μουσουράκης
19:42
19:43
43' Φάση για την Ελβετία. Ωραίος συνδυασμός μεταξύ Σακίρι και Σεφέροβιτς, με τον τελευταίο να εξαπολύει το σουτ εντός της περιοχής, το οποίο μπλόκαρε με τάκλιν ο Σογιουντσού. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
43' Μεγάλη φάση για την Τουρκία. Τρομερή ενέργεια του Μούλντουρ, περνάει δύο παίκτες, μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε και πάλι από τον Ζόμερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:46
Ένα λεπτό είναι ο έξτρα χρόνος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, η Ελβετία θα πάει προηγούμενη 2-0 στα αποδυτήρια χάρη στα τέρματα των Σεφέροβιτς (6') και Σακίρι (26'). by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
20:01
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:03
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν προέβησαν σε κάποια διορθωτική κίνηση οι δύο προπονητές. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
49' Ευκαιρία για την Ελβετία. Πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ εντός της αντίπαλης περιοχής ο Ζούμπερ, με τον Τσακίρ να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
50' Φάση για την Τουρκία. Δεν πιάνει καλά την κεφαλιά ο Γιλμάζ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να φεύγει αρκετά έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
52' Φάση για την Ελβετία. Πολύ ωραίο σουτ του Εμπολό εντός της περιοχής, εντυπωσιακό διώξιμο σε κόρνερ από τον Τσακίρ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
57' Κι άλλη ευκαιρία για την Ελβετία. Ωραίο μπάσιμο στην αντίπαλη περιοχή από τον Εμπολό, σπάει στον Σακίρι, το σουτ του οποίου όμως κατευθύνεται αρκετά εκτός στόχου. by Μανώλης Μουσουράκης
20:16
20:18
60' Φάση για την Ελβετία. Ωραία ατομική ενέργεια από τον Σεφέροβιτς, μπαίνει στην περιοχή της Τουρκίας, με τον Τσακίρ να δηλώνει «παρών» σε ακόμα μια τελική των Ελβετών. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
62' ΓΚΟΛ η Τουρκία! 2-1! Σκόρερ ο Καχβετσί! ΓΚΟΛΑΡΑ. «Υδραυλική» κίνηση και τρομερή μακρινή πλασεδάρα με το αριστερό από τον Τούρκο χαφ, η οποία καταλήγει στην απέναντι γωνία! by Μανώλης Μουσουράκης
20:23
64' Δύο αλλαγές για την Τουρκία: Οι Γιαζίτσι και Γιοκουσλού στις θέσεις των Τουφάν και Αϊχάν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:26
68' ΓΚΟΛ η Ελβετία! 3-1! Σκόρερ ο Σακίρι! Τρομερή κούρσα από τα αριστερά από τον Ζούμπερ, κάνει το παράλληλο γύρισμα προς τον Σακίρι, ο οποίος με δυνατό σουτ εν κινήσει σχεδόν... τρυπάει τα δίχτυα της εστίας του Τσακίρ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:28
70' Κίτρινη κάρτα στον Τσαλχάνογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
20:31
75' Κίτρινη κάρτα και στον Τσελίκ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:32
75' Οι Γκαβράνοβιτς και Βάργκας στις θέσεις των Σεφέροβιτς και Σακίρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
77' Δοκάρι για την Ελβετία! Η δυνατή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής καταλήγει στη ρίζα του αριστερού δοκαριού! by Μανώλης Μουσουράκης
20:42
85' Οι Μπενίτο και Μεχμέντι στις θέσεις των Ζούμπερ και Εμπολό. by Μανώλης Μουσουράκης
20:47
Συμπληρώθηκαν τα 90', τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:52
Τέλος στο παιχνίδι, η Ελβετία θα επικρατήσει 3-1 της Τουρκίας. Αυτά από εμάς, καλό σας βράδυ! by Μανώλης Μουσουράκης