Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Euro 2020.

21:43
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Κροατία-Σκωτία, η οποία θα διεξαχθεί στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Euro 2020. by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 22:00. Τηλεοπτικά θα μεταδοθεί από το Μακεδονία TV, ενώ θα υπάρχει ραδιοφωνική ενημέρωση από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Οι δύο ομάδες βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο σε ό, τι αφορά την πρόκρισή τους στους «16» της διοργάνωσης, καθώς αμφότερες έχουν από έναν βαθμό. Με τις Τσεχία και Αγγλία να έχουν από τέσσερις. Βέβαια, εφόσον μία από τις δύο κερδίσει, τότε θα προκριθεί ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Αναλυτικά, η βαθμολογία του 4ου ομίλου (σε παρένθεση τα υπέρ και τα κατά γκολ): 1. Τσεχία 4 (3-1) 2. Αγγλία 4 (1-0) 3. Κροατία 1 (1-2) 4. Σκωτία 1 (0-2) by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Τα αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών: 1η αγωνιστική: Σκωτία-Τσεχία 0-2, Αγγλία-Κροατία 1-0 2η αγωνιστική: Κροατία-Τσεχία 1-1, Αγγλία-Σκωτία 0-0 by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
Κριτήρια ισοβαθμίας δύο ή περισσότερων ομάδων: 1. Περισσότεροι βαθμοί στα μεταξύ τους ματς 2. Μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς 3. Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς 4. Μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων συνολικά στον όμιλο 5. Καλύτερη επίθεση συνολικά στον όμιλο 6. Περισσότερες νίκες στον όμιλο 7. Διαδικασία των πέναλτι (σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο αντιμέτωπων ομάδων την τελευταία αγωνιστική) 8. Fair play: Λιγότεροι βαθμοί ποινής (ένας πόντος για κάθε κίτρινη κάρτα, τρεις πόντοι για κόκκινη είτε απευθείας είτε με δεύτερη κίτρινη, τέσσερις πόντοι για απευθείας κόκκινη σε παίκτη που είχε δεχτεί ήδη κίτρινη) 9. Η κατάταξη της κάθε χώρας στα προκριματικά by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Αρχικά, σε ό, τι αφορά την Κροατία, εφόσον κερδίσει απόψε θα προκριθεί στην επόμενη φάση είτε ως , εάν χάσει η Τσεχία και καλύψει τη μεταξύ τους διαφορά τερμάτων (-3) είτε ως μία από τις τέσσερις καλύτερες 3ες. Ωστόσο, σε αντίθετο δικό της αποτέλεσμα, θα μείνει εκτός διοργάνωσης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Από την άλλη, η Σκωτία θα προκριθεί μόνο με νίκη είτε ως 2η, εάν χάσει η Αγγλία και η ίδια καλύψει τη μεταξύ τους διαφορά τερμάτων (στο -3), είτε ως 3η. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων: by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Βίντα, Γκβαρντιόλ, Κόβασιτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Μόντριτς, Βλάσιτς, Πέτκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, Ο' Ντόνελ, ΜακΤόμινι, Χάνλεϊ, Τίρνι, Ρόμπερτσον, ΜακΓκίν, Άρμστρονγκ, ΜακΓκρέγκορ, Ντάικς, Άνταμς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Στον πάγκο για την Κροατία: Κάλινιτς, Σλούγκα, Βρσάλικο, Μπάρισιτς, Τσαλέτα-Τσαρ, Μπρέκαλο, Κράμαριτς, Μπούντιμιρ, Πάσαλιτς, Ρέμπιτς, Μπάντελιτς, Ιβάνουσετς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Στον πάγκο για τη Σκωτία: Γκόρντον, ΜακΛόγκιν, Κρίστι, Φλεκ, Γκάλαχερ, Κούπερ, Τέρνμπουλ, Νίσμπετ, Φράσερ, Πάτερσον, Φόρεστ, ΜακΚίνα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Υπενθυμίζεται ότι από πλευράς Σκωτίας θα λείψει ο Γκίλμουρ, ο οποίος έχει τεθεί σε καραντίνα, καθώς βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Διαιτητής του αγώνας θα είναι ο Αργεντινός Φερνάντο Αντρές Ραπαγίνι, ενώ στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 12000 φίλαθλοι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:56
Ώρα για τους εθνικούς ύμνους των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:01
Δύο σερί κόρνερ για τους Σκωτσέζους στο πρώτο λεπτό, περνούν ανεκμετάλλευτα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
Ανοιχτό παιχνίδι στα πέντε πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια φάση μέχρι στιγμής. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
6' Ευκαιρία για τη Σκωτία. Ωραία σέντρα του ΜακΓκιν με το δεξί, δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή ο Άνταμς εντός της μικρής περιοχής, με τον Λιβάκοβιτς να απομακρύνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
10' Φάση για τη Σκωτία. Μακρινό σουτ του Άνταμς, φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Λιβάκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
14' Παράλληλο γύρισμα του Ο'Ντόνελ, μπλοκάρει ο Λιβάκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
17' ΓΚΟΛ η Κροατία! 1-0! Σκόρερ ο Βλάσιτς! Ο Πέρισιτς έστρωσε με το κεφάλι στον Βλάσιτς, ο οποίος με αριστερό δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Σκωτσέζων. Πρώτη καλή φάση και γκολ για τους Κροάτες! by Μανώλης Μουσουράκης
22:21
by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
22' Φάση για την Κροατία. Σουτάρα του Μόντριτς έξω από τη μεγάλη περιοχή της Σκωτίας, φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μάρσαλ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
Οι Κροάτες, πλέον, έχουν αποκτήσει το μομέντουμ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
22:25
24' Φάση διαρκείας για τη Σκωτία. Οι Σκωτσέζοι απειλούν με Ντάικς και Άνταμς σε πρώτο χρόνο, με ΜακΓκιν σε δεύτερο, ωστόσο δεν καταφέρνουν να πιάσουν καλά σουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:25
22:27
26' Ο Λόβρεν δέχεται την πρώτη κίτρινη στο ματς (για άτσαλο μαρκάρισμα στον Άνταμς). Εφόσον προκριθεί η Κροατία, ο έμπειρος στόπερ θα χάσει το ματς των «16». by Μανώλης Μουσουράκης
22:27
Έχει χτυπήσει ο σκόρερ Βλάσιτς και βρίσκεται στο έδαφος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:28
Τώρα θα σηκωθεί. Όλα καλά, θα συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
33' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή στο ματς. Ο ΜακΚίνα θα περάσει στη θέση του Χάνλεϊ, ο οποίος τραυματίστηκε. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
34' Πρώτη κίτρινη κάρτα και για τη Σκωτία, θα τη δει ο ΜακΚίνα, ο οποίος μόλις μπήκε στο ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
22:39
22:40
40' Ευκαιρία για την Κροατία. Ωραία ενέργεια του Πέρισιτς, ο οποίος συγκλίνει, πιάνει το δεξί σουτ εντός της περιοχής, το οποίο ωστόσο φεύγει άουτ. Θύμισε αρκετά την κίνησή του στο γκολ με την Τσεχία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:41
Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:42
42' ΓΚΟΛ η Σκωτία! 1-1! Σκόρερ ο ΜακΓκρέγκορ! Φάση διαρκείας στα καρέ της Κροατίας, ο ΜακΓκρέγκορ γίνεται αποδέκτης της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή και με ένα ευθόβολο μονοκόμματο σουτ στέλνει τη στέλνει στην κάτω δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας. Γκολάρα! by Μανώλης Μουσουράκης
22:46
Δύο τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες (1-1) στα αποδυτήρια, με τους Βλάσιτς (17') και ΜακΓκρέγκορ (42') να έχουν πετύχει τα τέρματα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:50
23:03
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
23:03
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:09
50' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία. Ο Γκβάρντιολ βγήκε ολομόναχος ως κρυφός φορ στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο δεν κατάφερε να «εκτελέσει» απέναντι στον Μάρσαλ. Σε μια φάση που συγκρούστηκαν οι δύο παίκτες (λόγω της προβολής του πρώτου). Βέβαια, θα συνεχίσουν κανονικά στον αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:13
55' Φάση για την Κροατία. Πάλι ο Γκβάρντιολ ανέλαβε επιθετική πρωτοβουλία, ωστόσο το μακρινό σουτ που έπιασε ήταν αρκετά αδύναμο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:14
56' Κι άλλη φάση για την Κροατία Ο Μόντριτς βρήκε με «άρρωστη» λόμπα τον Πέρισιτς, το σουτ του οποίου όμως αποκρούστηκε από τον Μάρσαλ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:15
Ως μη γενόμενη, βέβαια, αφού σηκώνεται η σημαία για οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:16
23:17
59' Φάση για τη Σκωτία. Σέντρα του Άρμστρονγκ, με τον ΜακΓκίν να μη βρίσκει καλά την μπάλα εντός της μικρής περιοχής της Κροατίας. by Μανώλης Μουσουράκης
23:20
62' ΓΚΟΛ για την Κροατία! 2-1! Σκόρερ ο Μόντριτς! ΓΚΟΛΑΡΑ!!!!! Ο Μόντριτς πιάνει τρομερή σουτάρα με εξωτερικό φάλτσο εκτός της μεγάλης περιοχής της Σκωτίας και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Κροατία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:24
23:26
23:28
70' Έξω ο Άρμστρονγκ, στη θέση του Φρέιζερ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:28
70' Έξω και ο Πέτκοβιτς, μέσα ο Κράμαριτς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:29
71' Αναγκαστική αλλαγή για τον Γκβάρντιολ, τον αντικαθιστά ο Μπάρισιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:32
74' Φάση για τη Σκωτία. Μακρινό σουτ του Φρέιζερ, φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:33
75' Ευκαιρία και για την Κροατία. Απειλεί με σουτ ο Κόβασιτς, μπλοκάρει ο Μάρσαλ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:34
76' Έξω ο Βλάσιτς, στη θέση του ο Ιβάνουσετς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:35
77' ΓΚΟΛ η Κροατία! 3-1! Σκόρερ ο Πέρισιτς! Εκτέλεση κόρνερ από τον Μόντριτς, διαγώνια κεφαλιά του Πέρισιτς από το πρώτο δοκάρι και 3-1! by Μανώλης Μουσουράκης
23:36
Η Κροατία πλέον περνάει στη δεύτερη θέση, αφού έχει καλύτερη επίθεση από την Τσεχία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:38
80' Φάση για τη Σκωτία. Διαγώνιο σουτ του Άνταμς, αποκρούει ο Λιβάκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:40
81' Ο Ρέμπιτς αντί του Πέρισιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:42
84' Πάτερσον και Νίσμπετ αντί των Ο' Ντόνελ και Άνταμς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:46
Ακόμα δύο λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:49
Τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:54
Τέλος στο ματς! Η Κροατία (4β., 4-3) με MVP τον Λούκα Μόντριτς προκρίνεται στους «16» του Euro 2020 ως 2η λόγω καλύτερης επίθεσης από την 3η Τσεχία (4β, 3-2). by Μανώλης Μουσουράκης