ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε ζωντανά μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της εξ αναβολής αναμέτρησης για την πέμπτη αγωνιστική της Stoiximan Super League.

19:31
Καλησπέρα σας! Ένα ματς και καλό απόψε για τα playoffs της Stoiximan Super League, με τον ΠΑΟΚ αν υποδέχεται τον Ολυμπιακό σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική. Σέντρα στις 20:00, τηλεοπτική μετάδοση από Novasports Prime και ραδιοφωνική από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6, σε περιγραφή Δημήτρη Τσορμπατζόγλου. by Γιάννης Πολιάς
19:32
Οι δύο ομάδες ψάχνουν τη νίκη που θα τους βάλει γερά στο κόλπο για τον τίτλο, καθώς αυτή τη στιγμή οι Θεσσαλονικείς είναι στο -4 από την ΑΕΚ και οι «ερυθρόλευκοι» στο -5, έχοντας όμως αυτό το ματς χρωστούμενο. Ο νικητής λοιπόν πάει για τα... πολλά, ο χαμένος χάνεται και θα κινδυνέψει να βγει μέχρι και τέταρτος, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας, η ΑΕΚ αγκαλιάζει τον τίτλο. by Γιάννης Πολιάς
19:34
Οι ενδεκάδες των ομάδων ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Μπράντον Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Γιόνι, Οζντόεφ, Μάρκος Αντόνιο, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Σαμάτα Ολυμπιακός (Χ. Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Ρέτσος, Κίνι, Έσε, Όρτα, Τσικίνιο, Μασούρας, Μαρτίνς, Ναβάρο Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Βέζο, Αλεξανδρόπουλος, Καρβάλιο, Φορτούνης, Ελ Κααμπί, Άμπι, Ποντένσε, Αποστολόπουλος by Γιάννης Πολιάς
19:34
Διαιτητής: Ντελαζό Βοηθοί: Φινζέν, Ζανί 4ος: Τσακαλίδης VAR: Αλεξάντρ, Ψαρρής by Γιάννης Πολιάς
19:40
Οι δύο αντίπαλοι έχουν αμφότεροι τους λόγους τους να είναι σε καλό mood. Ο μεν ΠΑΟΚ προέρχεται από από ένα ξεκούραστο διβδόμαδο, πριν από το οποίο είχε νικήσει 3-2 την ΑΕΚ, μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου. Οι δε Πειραιώτες είναι πολύ πιο κουρασμένοι αλλά έχουν την ψυχολογία στα ύψη, καθώς εξασφάλισαν τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Conference League αποκλείοντας την Άστιν Βίλα. by Γιάννης Πολιάς
19:44
Τέταρτη φετινή αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να έχει δύο νίκες και τον ΠΑΟΚ μία. by Γιάννης Πολιάς
19:47
Άξιο αναφοράς και το γεγονός ότι οι Θεσσαλονικείς δεν έχουν εντός έδρας νίκη κόντρα στους «ερυθρόλευκους» από τον Απρίλιο του 2021! Έκτοτε, μετρούν 0-3-3 σε ματς με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα. by Γιάννης Πολιάς
20:01
Ο Σβαμπ άφησε στεφάνι μπροστά στην κερκίδα προς τιμήν του εμβληματικού οπαδού της ομάδας, Κούλη Κωνσταντίνου. by Γιάννης Πολιάς
20:02
Πάμε! by Γιάννης Πολιάς
20:04
3' Οι γηπεδούχοι έχουν μέχρι τώρα την πρωτοβουλία των κινήσεων. by Γιάννης Πολιάς
20:05
4' Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Μπράντον, πρόλαβε ο Τζολάκης. by Γιάννης Πολιάς
20:08
20:10
9' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, ο Μαρτίνς έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά και σέντραρε για τον Μασούρα, που έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά. by Γιάννης Πολιάς
20:11
Μαζί μας στον σχολιασμό του αγώνα, ο Αποστόλης Λιβάνιος. by Γιάννης Πολιάς
20:11
Πολύ προσεκτικό παιχνίδι και από τους δύο μονομάχους έως τώρα. Ο ΠΑΟΚ επιδίωξε να μπει δυνατά, έχοντας και την ώθηση του κόσμου, με το κοινό να είναι «ζεστό» στην Τούμπα. Ο Ολυμπιακός, όπως και οι γηπεδούχοι, παρουσιάζεται συγκεντρωμένος αμυντικά. Αποτέλεσμα των όσων προαναφέραμε είναι -με εξαίρεση τη φάση του Μασούρα- να έχουν αλληλοεξουδετερωθεί σε γενικές γραμμές οι ομάδες. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:13
12' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κωνσταντέλιας βγήκε τετ α τετ με τον Τζολάκη αλλά έχασε το κοντρόλ, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να καθαρίζει τη φάση. Προηγήθηκε εξαιρετική πάσα του Μπράντον ανάμεσα σε δύο αντιπάλους. by Γιάννης Πολιάς
20:16
14' Διαγώνια προσπάθεια από τον Μπράντον, πολλά μέτρα άουτ η μπάλα. by Γιάννης Πολιάς
20:19
18' Ο Ροντινέι ολοκλήρωσε την ωραία του προσπάθεια με πολύ άστοχο μακρινό σουτ. by Γιάννης Πολιάς
20:23
20:27
25' Έχει ανεβάσει τις γραμμές του ο Ολυμπιακός αλλά υστερεί στην τελική πάσα. by Γιάννης Πολιάς
20:28
26' ΓΚΟΛ, 1-0 Ο ΠΑΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΪΣΟΝ! Ο Βραζιλιάνος ανοίγει το σκορ με εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής μετά από από ωραίο γυριστό του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά! by Γιάννης Πολιάς
20:30
Αυτό είναι το 80ό γκολ του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα. by Γιάννης Πολιάς
20:30
29' Κόρνερ για τον Δικέφαλο του Βορρά. by Γιάννης Πολιάς
20:31
Βγήκε και καθάρισε ο Τζολάκης. by Γιάννης Πολιάς
20:31
Πλεονέκτημα ουσιαστικό και ψυχολογικό για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δικαιώνεται για την υπομονή που έδειξε στο χτίσιμο της επίθεσης. Ο Ζίβκοβιτς δεν παράτησε τη φάση και με το ψαλιδάκι που έκανε έβγαλε οφ αμυντικά τον Ολυμπιακό. Ήταν ούτως ή άλλως καλύτερος ο «δικέφαλος του βορρά» στα τελευταία λεπτά. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:32
31' Στο 51% η κατοχή της μπάλας για τον Ολυμπιακό. by Γιάννης Πολιάς
20:33
31' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, ο Μαρτίνς έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και ο Κοτάρσκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. by Γιάννης Πολιάς
20:33
Απομακρύνθηκε η μπάλα. by Γιάννης Πολιάς
20:37
Τελευταίο δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος. by Γιάννης Πολιάς
20:40
39' Στα σώματα τα σουτ των Ζίβκοβιτς και Κουλιεράκη. by Γιάννης Πολιάς
20:42
41' Εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα στην τελική πάσα οι Πειραιώτες. by Γιάννης Πολιάς
20:42
41' Δυνατό βολέ του Όρτα από μεγάλη απόσταση, άουτ η μπάλα. by Γιάννης Πολιάς
20:44
Καλύτερος ο ΠΑΟΚ, ελέγχει την κατάσταση μετά το 1-0, ενώ ήταν ελαφρώς καλύτερος και στα τελευταία πριν το γκολ. Ο Ολυμπιακός δεν έχει τα τρεξίματα των γηπεδούχων και μετά από αρκετά ματς δεν έχει το κέντρο. Επιθετικά οι Πειραιώτες δεν έχουν λειτουργήσει καλά και παρουσιάζονται προβλέψιμοι, κάνοντας πολλά μακρινά γεμίσματα. Ειδικά μετά το τέρμα του Τάισον, όπου ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερα τακτοποιημένος πίσω, δεν έχει πιάσει αυτός ο τρόπος ανάπτυξης. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:45
20:47
45' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό μετά από φάση διαρκείας. by Γιάννης Πολιάς
20:47
Απομάκρυναν οι Θεσσαλονικείς. by Γιάννης Πολιάς
20:47
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος. by Γιάννης Πολιάς
20:48
45+1' Επικίνδυνη μπαλιά του Ροντινέι, πέρασε απ' όλους. by Γιάννης Πολιάς
20:48
Τέλος στο πρώτο μέρος, ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-0 με το γκολ του Τάισον στο 26ο λεπτό! by Γιάννης Πολιάς
20:49
Σε λίγο ξανά μαζί. by Γιάννης Πολιάς
20:54
Ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει κάνει τη μισή δουλειά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0 με το γκολ του Τάισον. Σε ένα μέτριο σε θέαμα πρώτο μέρος, με λίγες πραγματικά καλές φάσεις, ο «δικέφαλος του Βορρά» ήταν καλύτερος. Σκόραρε στο 26’, σε ένα διάστημα στο οποίο είχε αρχίσει να ανεβάζει στροφές και στη συνέχεια, με εξαίρεση την τελική ευθεία, είχε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ολυμπιακός δεν δείχνει φρέσκος, με αποτέλεσμα να μην έχει το κέντρο, το οποίο συνήθως είναι από τα «όπλα» του. Παρουσιάστηκαν προβλέψιμοι επιθετικά οι φιλοξενούμενοι σε σημαντικό διάστημα, παίζοντας με μακρινές μπαλιές με στόχο να βγουν οι επιθετικοί του στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ειδικά μετά το 1-0, όπου τακτοποιήθηκε καλύτερα αμυντικά η ομάδα του Λουτσέσκου, αυτός ο τρόπος ανάπτυξης δεν είχε αντίκρισμα. Η λογική λέει ότι θα μπει με αλλαγές στο β' μέρος ο Μεντιλίμπαρ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:03
Ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για το δεύτερο μέρος. by Γιάννης Πολιάς
21:05
Θα μπει ο Ελ Κααμπί για τον Ολυμπιακό. by Γιάννης Πολιάς
21:06
21:07
Στη θέση του Ναβάρο ο Ελ Κααμπί, όπως και ο Ποντένσε αντί του Μασούρα. by Γιάννης Πολιάς
21:09
48' Νεύρα τώρα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων! by Γιάννης Πολιάς
21:10
49' Κίτρινες κάρτες σε Σβαμπ και Ποντένσε για τη μικρή... κοκορομαχία! by Γιάννης Πολιάς
21:10
Ηρεμούν τώρα τα πνεύματα. by Γιάννης Πολιάς
21:12
51' Ωραία προσπάθεια και μπαλιά από τον Ποντένσε, δεν πρόλαβε ο Ελ Κααμπί. by Γιάννης Πολιάς
21:15
54' Κίτρινη κάρτα στον Κάρμο, φάουλ σε πλάγια θέση για τον ΠΑΟΚ. by Γιάννης Πολιάς
21:16
Απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι. by Γιάννης Πολιάς
21:17
21:18
57' Έδιωξε προ του Ελ Κααμπί ο Κοτάρσκι, μετά τη σέντρα του Όρτα. by Γιάννης Πολιάς
21:18
57' Κίτρινη κάρτα στον Μπράντον. by Γιάννης Πολιάς
21:19
Πεσμένος στο έδαφος ο Κροάτης τερματοφύλακας μετά την προηγούμενη φάση. by Γιάννης Πολιάς
21:20
60' Σαμάτα αντί Μπράντον. by Γιάννης Πολιάς
21:22
62' Κίτρινη κάρτα στον Κίνι για σκληρό μαρκάρισμα. by Γιάννης Πολιάς
21:23
Ο Ολυμπιακός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι τώρα στο δεύτερο μέρος αλλά δεν έχει κατορθώσει να απειλήσει ουσιαστικά. by Γιάννης Πολιάς
21:25
64' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό μετά από κόντρα σε προσπάθεια του Ποντένσε. by Γιάννης Πολιάς
21:26
65' ΓΚΟΛ, 2-0 Ο ΠΑΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ! Τρομερή αντεπίθεση από τους Θεσσαλονικείς, με τον Κωνσταντέλια να κάνει τρομερή ενέργεια και να βγάζει τετ α τετ τον Σέρβο, που εκτέλεσε τον Τζολάκη στο τετ α τετ! by Γιάννης Πολιάς
21:26
Ο Δικέφαλος του Βορρά έχει πλέον μεγάλο προβάδισμα νίκης. by Γιάννης Πολιάς
21:28
Ο Ζίβκοβιτς έπεσε στο έδαφος μετά από αψιμαχία με τον Ποντένσε όμως δεν υπήρχε τίποτα το μεμπτό. by Γιάννης Πολιάς
21:29
Έχουν περάσει στο ματς για τον Ολυμπιακό οι Αποστολόπουλος (αντί Κίνι) και Φορτούνης (αντί Μαρτίνς). by Γιάννης Πολιάς
21:29
69' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. by Γιάννης Πολιάς
21:30
70' Φάουλ σε πλάγια θέση για τους γηπεδούχους. by Γιάννης Πολιάς
21:31
Υπήρξαν φωνές για δεύτερη κίτρινη στον Ποντένσε, δεν συμφωνεί ο Ντελαζό. by Γιάννης Πολιάς
21:31
Νέα νεύρα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. by Γιάννης Πολιάς
21:31
Θα συνεχιστεί τώρα το ματς. by Γιάννης Πολιάς
21:31
Ακόμη πιο κοντά στη νίκη ο ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι «χτυπάνε» στην κόντρα, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι αναγκαστικά ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει ρίσκα. Ωραία κίνηση του Κωνσταντέλια, που έως τώρα ήταν κακός, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Ζίβκοβιτς, καθώς ο Κίνι (λίγο πριν γίνει αλλαγή) δεν του βγήκε επιθετικά, έχοντας κάρτα. Ο Ολυμπιακός έπαιζε καλύτερα στο πρώτο διάστημα του β’ μέρους, δίχως να βρει μεγάλες φάσεις και στην πρώτη καλή επίθεση των γηπεδούχων έγινε το 2-0. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:31
Κακή η εκτέλεση του φάουλ, πλάγιο άουτ η μπάλα. by Γιάννης Πολιάς
21:32
21:35
74' Καρβάλιο αντί Τσικίνιο. by Γιάννης Πολιάς
21:36
75' Ντεσπόντοφ αντί Ζίβκοβιτς και Μουργκ αντί Κωνσταντέλια. by Γιάννης Πολιάς
21:39
78' Έχουμε μπει στην τελική ευθεία του ματς, να δούμε αν μπορεί να ξαναμπεί στο ματς η ομάδα του Μεντιλίμπαρ. by Γιάννης Πολιάς
21:41
80' Οζντόεφ αντί Σβαμπ. by Γιάννης Πολιάς
21:43
82' Εντυπωσιακή ραμπόνα από τον Ποντένσε, από την κόντρα όμως ο Κοτάρσκι μάζεψε εύκολα. by Γιάννης Πολιάς
21:45
84' Δεν προβλημάτισε τον Κοτάρσκι η κεφαλιά του Καρβάλιο. by Γιάννης Πολιάς
21:48
87' Γύρισμα από τον Σάστρε, πρόλαβε να μαζέψει ο Τζολάκης προ του Μουργκ. by Γιάννης Πολιάς
21:49
Στην εξέλιξη της φάσης ο Φορτούνης σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε. by Γιάννης Πολιάς
21:50
89' Πολύ άουτ το διαγώνιο σουτ του Τάισον. by Γιάννης Πολιάς
21:50
Πήρε κίτρινη κάρτα ο Ρέτσος για διαμαρτυρία. by Γιάννης Πολιάς
21:51
90' Χλιαρό μονοκόμματο πλασέ του Καρβάλιο από κοντά, κανένα πρόβλημα για τον Κοτάρσκι. by Γιάννης Πολιάς
21:51
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Γιάννης Πολιάς
21:52
90+2' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. by Γιάννης Πολιάς
21:53
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Γιάννης Πολιάς
21:53
90+2' Κίτρινη κάρτα στον Ντεσπόντοφ. by Γιάννης Πολιάς
21:54
90+3' Τρομερό σουτ του Όρτα, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα! by Γιάννης Πολιάς
21:54
Η μεγαλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού στο ματς. by Γιάννης Πολιάς
21:55
90+5' Δυνατό σουτ του Μεϊτέ, λίγο άουτ η μπάλα. by Γιάννης Πολιάς

Τέλος στο ματς: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 2-0!

Τα γκολ από Τάισον (26') και Ζίβκοβιτς (65') χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους, που μειώνουν στον έναν βαθμό από την ΑΕΚ και την κορυφή. Στο -5 παραμένουν οι Πειραιώτες. by Γιάννης Πολιάς