Παρακολουθήστε την εξέλιξη του ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός για την 5η αγωνιστική της Super League από το control-room του sport-fm.gr.

20:00
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. by Σπύρος Σιαμπλής
20:00
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό, για την 5η αγωνιστική της Super League, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». by Σπύρος Σιαμπλής
20:01
Πριν από οτιδήποτε άλλο, θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του Ολυμπιακού. by Σπύρος Σιαμπλής
20:02
Καθώς επίσης και εδώ εκείνη του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
20:03
Δείτε το βίντεο από την άφιξη της αποστολής του Ολυμπιακού στο γήπεδο για το αποψινό μεγάλο ντέρμπι.
by Σπύρος Σιαμπλής
20:07
20:08
Την νύχτα... ημέρα έκαναν οι οπαδοί του Ολυμπιακού, με το άναμμα των καπνογόνων! Εικόνα live 21968687/49852.jpg by www.sport-fm.gr
20:10
Δείτε εικόνα από τον περιβάλλοντα χώρο του «Γεώργιος Καραϊσκάκης», πριν την έναρξη του ντέρμπι...
20:14
Επιστρέφοντας στα αγωνιστικά, τώρα, στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Κρίστινσον, Κούντε, Λόπες, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μπα, Βαλμπουενά, Καρμπόβνικ και Σουρλής. by Σπύρος Σιαμπλής
20:15
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Ξενόπουλος, Μακέντα, Χατζηθεοδωρίδης, Λούντκβιστ, Μπουζούκης, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Ενγκμπακοτό και Μαουρίσιο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:15
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Σλάβκο Βίντσιτς από την Σλοβενία, ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Βίτορ Φερέιρα από την Πορτογαλία. by Σπύρος Σιαμπλής
20:17
Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών. by Σπύρος Σιαμπλής
20:18
Παράλληλα, συνεχίζεται και η προσέλευση του κόσμου στις εξέδρες του γηπέδου... by Σπύρος Σιαμπλής
20:20
Αυτή την ώρα προβάλλεται βίντεο στα μάτριξ του σταδίου με τον Βασίλη Σπανούλη σε δράση και ο κόσμος του Ολυμπιακού χειροκροτεί! by Σπύρος Σιαμπλής
20:21
Την βράβευση του παλαίμαχου, πλέον, άσου θα κάνει ο Βαγγέλης Μαρινάκης. by Σπύρος Σιαμπλής
20:23
Ο Μπρινιόλι κάνει ντεμπούτο στην 11άδα του Παναθηναϊκού και παράλληλα σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Εικόνα live 21968687/46507.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
20:26
20:27
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές, φυσικά ξεχωριστά... by Σπύρος Σιαμπλής
20:27
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
20:28
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
20:30
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:31
1' Προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη από δεξιά, άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:32
2' Διακοπή στο ματς, λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας και της... μηδενικής ορατότητας από τα καπνογόνα! by Σπύρος Σιαμπλής
20:35
20:35
20:37
20:38
9' Επανέναρξη του αγώνα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:42
12' Προσπάθεια του Μασούρα από δεξιά, διώχνει ο Χουάνκαρ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:44
14' Κλέψιμο του Καμαρά και αντεπίθεση, με τον Σάρλια να κάνει φάουλ στον Ελ Αραμπί, αρκετά έξω από την περιοχή. by Σπύρος Σιαμπλής
20:45
15' Πρώτη φάση στο ματς. Εκτέλεση του φάουλ από τον Μπουχαλάκη, κεφαλιά του Μπα, η μπάλα περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:48
Με 4-4-2 παίζουν και οι δύο ομάδες, που φαίνεται να είναι πάντως και προσεκτικές με αποτέλεσμα να ,μην έχουμε φάσεις, στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός δείχνει διάθεση να κυκλοφορήσει πιο γρήγορα την μπάλα ειδικά στην επίθεση, την ώρα που ο Παναθηναϊκός πιέζει ψηλά για να περάσει σε φάση αντεπίθεσης... by Σπύρος Σιαμπλής
20:50
Κάνει ένα τρικ ο Μαρτίνς μέχρι τώρα στο ματς, τραβώντας συχνά τον Αγκιμπού στο πλάι και τους Τικίνιο-Ελ Αραμπί να παίζουν στην κορυφή, με τον δεύτερο να τραβιέται αρκετά πίσω ώστε να πάρει μπάλες (χωρίς να το έχει καταφέρει ακόμα) για να αποτελέσει το σκαλοπάτι στο χτίσιμο της επίθεσης. Με 4-4-2 και την τετράδα του άξονα σε ευθεία ο Παναθηναϊκός, θέλοντας να περιορίσει κυρίως τα ανεβάσματα των δύο μπακ αφού συμμετέχουν πολύ στο παιχνίδι του Ολυμπιακού. Ο Παλάσιος όπως και στην Αργεντινή πολλές φορές, έτσι και σήμερα παίζει σαν δεύτερος φορ, σε ένα... ελαφρύ επιθετικό δίδυμο για τους πράσινους. by Γιώργος Τσανάκας
20:52
22' Νέο φάουλ του Σάρλια, αυτή την φορά στον Τικίνιο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:54
Ο Παναθηναϊκός ενώ έχει καταφέρει να δημιουργήσει πρόβλημα στην παραγωγή παιχνιδιού των ερυθρόλευκων, κάνει πολλά λάθη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να εξαργυρώσει αυτή την καλή του εικόνα. by Κώστας Μιαούλης
20:54
24' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ... Ωραία σέντρα του Λαλά από δεξιά, αλλά πολύ κακό τελείωμα με το κεφάλι του Αγκιμπού Καμαρά που στέλνει την μπάλα πολύ άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
20:56
25' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Παναθηναϊκό, μεσω αντεπίθεσης, αλλά ο Καρλίτος καθυστερεί να πασάρει στον Βιτάλ, ενώ το σουτ του δεύτερου από θέση μέσα αριστερά είναι απελπιστικα άστοχο! by Σπύρος Σιαμπλής
20:57
26' Κόρνερ από τα δεξιά, βγαίνει και μπλοκάρει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια ο Μπρινιόλι, ενώ ακολουθεί ένταση ανάμεσα σε Τικίνιο και Σάρλια... by Σπύρος Σιαμπλής
21:00
30' Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους, ξανά από την δεξιά πλευρά, η μπάλα περνάει παράλληλα με την εστία του Μπρινιόλι... by Σπύρος Σιαμπλής
21:01
31' Μακρινό επικίνδυνο σουτ από τον Ρούμπεν Πέρεθ, πέφτει στην γωνία του ο Βατσλίκ και διώχνει σε κόρνερ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους. by Σπύρος Σιαμπλής
21:03
33' Σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά, κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:05
Στο 35’ και το ματς είναι ισορροπημένο. Ο Ολυμπιακός έχει τη διάθεση να δημιουργήσει, αλλά Πέρεθ και Αλεξανδρόπουλος λειτουργούν καλά στον άξονα και κόβουν το κάθετο παιχνίδι των γηπεδούχων. Πρέπει να οδηγήσει περισσότερο το παιχνίδι από τα πλάγια, βάζοντας Λαλά, Ρέαμπτσουκ περισσότερο στο ματς, αλλά και να περιορίσει τον Παλάσιος που δείχνει διάθεση να πάρει μπάλες και να δημιουργήσει. by Γιώργος Τσανάκας
21:05
Δεν έχει αλλάξει κάτι στην εικόνα της αναμέτρησης, ούτε σε επίπεδο τακτικής, ούτε σε επίπεδο φάσεων και, προφανώς, ούτε σε ό,τι αφορά στο σκορ που... δεν υπάρχει! Οι δύο ομάδες έχουν καταφέρει να... βραχυκυκλώσουν η μια την άλλη, δείχνοντας μεταξύ άλλων πως η αλλαγή συστήματος μάλλον δεν έχει επιφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:07
37' Σέντρα Ρέαμπτσιουκ από αριστερά, κεφαλιά του Τικίνιο στο δεύτερο δοκάρι αλλά περνάει πάνω από την εστία. by Σπύρος Σιαμπλής
21:08
39' Σέντρα του Λαλά από την δεξιά πλευρά, σουτ στην κίνηση του Ελ Αραμπί, αρκετά έξω η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:10
40' Aτομική προσπάθεια του Μασούρα και σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα περνάει αρκετά ψηλά... by Σπύρος Σιαμπλής
21:12
42' Ο Τικίνιο μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, πέφτει αλλά ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το ματς. by Σπύρος Σιαμπλής
21:14
44' Σουτ του Ελ Αραμπί, λίγο μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει πάνω στον Πούγγουρα και απομακρύνεται. by Σπύρος Σιαμπλής
21:15
45' Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
21:17
Η αντίδραση του Καμαρά στην φάση του 24ου λεπτού... τα λέει όλα! Εικόνα live 21968687/86585.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
21:17
45'+2' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηγιοβάνη για διαμαρτυρία και μη τήρηση του fair play από τον Ρεάμπτσιουκ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:22
45'+7' Γέμισμα του Καρλίτος από αριστερά, ο Χατζηγιοβάνης στο δεύτερο δοκάρι παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πάει στον Παπασταθόπουλο και απομακρύνεται, by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
45'+8' Σουτ του Αγκιμπού Καμαρά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:24
45'+8' Λήξη πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
21:25
Πρώτο ημίχρονο χωρίς… πολλά-πολλά. Ο Ολυμπιακός έχει μεν την κατοχή, αλλά το Αραμπί-Τικίνιο δείχνει να μην έχει τόσο καλή συνεργασία. Μάλιστα, αυτό κάνει και τον Μασούρα να μην έχει μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να πάει το ματς έτσι ακριβώς όπως θέλει. Το δίδυμο στον άξονα με τους Ρούμπεν-Αλεξανδρόπουλο δουλεύει καλά, με τους «πράσινους» να μην επιτρέπουν το κάθετο ποδόσφαιρο στους «ερυθρόλευκους» έχοντας πολύ μικρές αποστάσεις στις γραμμές τους. by Γιώργος Τσανάκας
21:26
Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να επιτεθεί από τον άξονα χωρίς να δίνει πλάτος στο παιχνίδι του. Οι πράσινοι φαίνονται καλά διαβασμενοι και με σωστές αλληλοκαλυψεις έχουν καταφέρει να μην δεχτούν φάσεις τέτοιες που θα δημιουργούσαν μομεντουμ. Μπορεί να μην έγινε η πολύ μεγάλη φάση από πλευράς πράσινων αλλά κρατούν απασχολημένη την δεξιά πτέρυγα του Ολυμπιακού με τον Μασούρα να μην έχει γίνει αισθητός στο ματς επιθετικά. by Κώστας Μιαούλης
21:37
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν στην επανάληψη οι δύο ομάδες. by Σπύρος Σιαμπλής
21:37
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:40
47' Διαδοχικά σουτ εκτός περιοχής από Μπουχαλάκη και Αγκιμπού Καμαρά, κόντρα και άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:41
49' Νέα προσπάθεια του Καμαρά, η μπάλα περνάει κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης και από κεφαλιά του Τικίνιο η μπάλα καταλήγει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:42
50' Εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη, απευθείας άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:44
52' Νέα διακοπή στο ντέρμπι, ξανά λόγω καπνογόνων... by Σπύρος Σιαμπλής
21:45
Ευκαιρία για οδηγίες από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στους παίκτες του, ενώ ο Πέδρο Μαρτίνς δεν κάνει το ίδιο... by Σπύρος Σιαμπλής
21:51
Άλλα επτά λεπτά χωρίς ποδόσφαιρο και... βλέπουμε! by Σπύρος Σιαμπλής
21:53
21:53
61' Επανέναρξη του αγώνα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:59
Ένα μισάωρο γεμάτο ακόμα, με τον ρυθμό πάντως να έχει σπάσει. Επιβεβλημένες πλέον οι κινήσεις από τον πάγκο κυρίως για τον Ολυμπιακό, αφού του λείπει η δημιουργία και η φαντασία μεσοεπιθετικά. Ο Παναθηναϊκός πάει... σβηστά το ματς, είναι καλά οργανωμένος και προσπαθεί να βρει κάτι στην κοντρα. by Γιώργος Τσανάκας
22:00
68' Σουτ του Τικίνιο, μέσα από την περιοχή, κοντράρει η μπάλα πάνω σε αντίπαλο και απομακρύνεται. by Σπύρος Σιαμπλής
22:02
70' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό, από την σέντρα του Λαλά! by Σπύρος Σιαμπλής
22:05
72' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με το γέμισμα του από αριστερά από τον Ρεαμπτσιουκ, αλλά να μην υπάρχει κανείς συμπαίκτης του να κάνει την προβολή μετά το διώξιμο του Μπρινιόλι... by Σπύρος Σιαμπλής
22:06
72' Αντεπίθεση για τον ΠΑΟ, με τον Καρλίτος να τροφοδοτεί τον Χατζηγιοβάνη, αλλά αυτός ανοίγει πολύ το κοντρόλ και σπαταλάει την φάση... by Σπύρος Σιαμπλής
22:07
74' Σουτ του Αλεξανδρόπουλου, μπλοκάρει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια ο Βατσλίκ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:10
77' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Αγκιμπού Καμαρά να σουτάρει με δύναμη από το ύψος του πέναλτι και τον Μπρινιόλι να αποκρούει εντυπωσιακά! by Σπύρος Σιαμπλής
22:11
78' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Ελ Αραμπί να χάνει την ευκαιρία παρότι βρίσκεται μέσα στην περιοχή... by Σπύρος Σιαμπλής
22:12
79' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Χατζηγιοβάνης και Παλάσιος εκτός, Μακέντα και Λούντκβιστ στις θεσεις τους. by Σπύρος Σιαμπλής
22:14
82' Βαλμπουενά αντί Μασούρα για τον ΟΣΦΠ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:16
84' Κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα για φάουλ στον Βαλμπουενά. by Σπύρος Σιαμπλής
22:17
85' Φάουλ του Σισέ στον Μπρινιόλι, ως με γενόμενη η συνέχεια της φάσης και το γκολ του Τικίνιο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:19
86' Κίτρινη κάρτα στον Μπρινιόλι. by Σπύρος Σιαμπλής
22:20
87' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, από τα δεξιά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
22:21
89' Κίτρινη κάρτα στον Τικίνιο, για διαμαρτυρία. by Σπύρος Σιαμπλής
22:22
90' Αλλαγή για τους Πειραιώτες, με τον Κουντέ να αντικαθιστά τον Μαντί Καμαρά. by Σπύρος Σιαμπλής
22:23
90' Ο επιπλέον χρόνος θα είναι 12 λεπτά. by Σπύρος Σιαμπλής
22:23
Έχει δώδεκα λεπτά ακόμη το ματς... Ο Ολυμπιακός το ψάχνει αλλά δεν μπορεί να τρυπώσει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, ο Παναθηναϊκός έχει την κόντρα-επίθεση και μπορεί να φανεί επικίνδυνος. Μια καλή φάση την έχει ακόμη το παιχνίδι! by Γιώργος Τσανάκας
22:24
90'+2' Γύρισμα του Λαλά από τα δεξιά, πέφτει και μπλοκάρει ο Μπρινιόλι. by Σπύρος Σιαμπλής
22:25
90'+3' Καρλίτος έξω, Μαουρίσιο μέσα. by Σπύρος Σιαμπλής
22:29
90'+5' Διπλό σουτ από τον Μπουχαλάκη, μηδέν εις το πηλίκο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:31
90'+8' Κίτρινη κάρτα στο Σισέ για διαμαρτυρία, αφού αντί για κόρνερ ο διαιτητής δίνει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:31
90'+9' Λόπες αντί Μπουχαλάκη και Αϊτόρ αντί Βιτάλ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:33
90'+11' Κίτρινη κάρτα στον Λούντκβιστ, για φάουλ στον Λόπες. by Σπύρος Σιαμπλής
22:34
90'+12' Μακρινό σουτ του Κουντέ, είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Μπρινιόλι. by Σπύρος Σιαμπλής
22:36
90'+15' Λήξη του ντέρμπι, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μένουν στο 0-0. by Σπύρος Σιαμπλής
22:37
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας το παιχνίδι του Φαλήρου. by Σπύρος Σιαμπλής
22:38
Μείνετε συντονισμένοι στο sport-fm.gr για το ρεπορτάζ από το... τρίτο ημίχρονο του ντέρμπι! by Σπύρος Σιαμπλής