Αργεντινή-Σαουδική Αραβία

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τον τρίτο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

11:35
Καλησπέρα σας! by Δημήτρης Παπαδήμας
11:37
Μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την αναμέτρηση της Αργεντινής με τη Σαουδική Αραβία, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για την τρίτη μέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου της διοργάνωσης! by Δημήτρης Παπαδήμας
11:47
Ο Μέσι και η παρέα του μπαίνουν στον... χορό του φετινού Μουντιάλ, έχοντας ως στόχο να φτάσουν μέχρι και την κατάκτηση του πολυπόθητου τροπαίου, στο τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο του Λιονέλ! by Δημήτρης Παπαδήμας
11:48
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον 3ο όμιλο, μαζί με Πολωνία και Μεξικό. by Δημήτρης Παπαδήμας
11:48
Τα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας: Δανία-Τυνησία (15:00) Μεξικό-Πολωνία (18:00) Γαλλία-Αυστραλία (21:00) by Δημήτρης Παπαδήμας
11:50
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων: Αργεντινή (Σκαλόνι, 4-3-3): Μαρτίνεζ - Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο - Ντε Πολ, Παρέδες, Πάπου Γκόμες - Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο Σαουδική Αραβία (Ρενάρ, 4-2-3-1): Αλ-Οβαΐς – Αμπντουλχαμίντ, Ταμπακτί, Αλ Μπολεαχί, Αλ Σαμράνι – Κανό, Αλ Μαλκί – Αλ Σεχρί, Αλ Φάραζ, Αλ Νταουσάρι – Αλ Μπουραϊκάν by Δημήτρης Παπαδήμας
11:50
Στον πάγκο για την Αργεντινή: Αρμάνι, Ρούγι, Ακούνια, Αλμάδα, Άλβαρεζ, Κορέα, Ντιμπάλα, Φερνάντες, Φόιτ, ΜακΆλιστερ, Μαρτίνες, Μοντιέλ, Παλάσιος, Πετσέλα, Ροντρίγκες by Δημήτρης Παπαδήμας
11:51
Οι αναπληρωματικοί της Σαουδικής Αραβίας: Αλ Ρουμπαϊέ. Αλ Ακιντί, Αλ Αμπέντ, Αλ Αμρί, Αλ Μπρεΐκ, Αλ Νταουσάρι, Αλ Γκανάμ, Αλ Χασάν, Αλ Νατζέι, Αλ Ομπούντ, Ασιρί, Μπαχεμπρί, Μαντού, Οταΐφ by Δημήτρης Παπαδήμας
11:54
Οι Αργεντινοί δίνουν δυναμικό «παρών» στις κερκίδες του σταδίου Lusail: by Δημήτρης Παπαδήμας
11:55
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο! by Δημήτρης Παπαδήμας
11:56
H προθέρμανση του Μέσι πριν το τελευταίο του Μουντιάλ by Δημήτρης Παπαδήμας
11:56
Αρκετές χιλιάδες και οι Σαουδάραβες που βρίσκονται εντός του γηπέδου! by Δημήτρης Παπαδήμας
11:56
Τώρα η ώρα της ανάκρουσης των εθνικών ύμνων. by Δημήτρης Παπαδήμας
11:57
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σλοβένος, Σλάβκο Βίντσιτς. by Δημήτρης Παπαδήμας
11:59
Να αναφέρουμε πως όλοι οι ποδοσφαιριστές της Σαουδικής Αραβίας αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της χώρας τους, ενώ οι 9 από τους 11 που ξεκινούν βασικοί σήμερα, ανήκουν στην Αλ Χιλάλ. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:00
Όλα έτοιμα για τη σέντρα! by Δημήτρης Παπαδήμας
12:01
Οι κάμερες συνεχώς πάνω στον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος ξεκινάει το τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο της καριέρας του! by Δημήτρης Παπαδήμας
12:01
Έναρξη της αναμέτρησης! by Δημήτρης Παπαδήμας
12:02
12:03
by Δημήτρης Παπαδήμας
12:04
2' Πρώτη ευκαιρία για την Αργεντινή, με τον Μέσι να πλασάρει μετά από όμορφη πάσα του Λαουτάρο, αλλά τον Αλ Οβάις να έχει απάντηση. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:04
Η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο: by Δημήτρης Παπαδήμας
12:05
Ο εθνικός ύμνος της «αλμπισελέστε»: by Δημήτρης Παπαδήμας
12:06
5' Όπως αναμενόταν, η Αργεντινή έχει μπει στο παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ έκανε ήδη και την πρώτη τελική της στον στόχο, με τον Μέσι. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:07
6' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, το πήρε ο Πάπου Γκόμες για την Αργεντινή. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:08
7' Φάουλ σε καλό σημείο για την Αργεντινή τώρα, το πήρε ο Ντε Πολ από τον Γκανό. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:08
Πιέζει από το ξεκίνημα η «αλμπισελέστε», ο Μέσι έτοιμος να εκτελέσει. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:09
Ο Βίντσιτς πάει να δει στο VAR πιθανό πέναλτι για την Αργεντινή. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:09
Πέναλτι για την Αργεντινή. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:10
Μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μέσι, ο Αμπντουλαϊχί ανέτρεψε τον Παρέδες και ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι, αφού το είδε στο VAR. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:10
O Μέσι θα το εκτελέσει. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:10
10' Γκοοολ για την Αργεντινή! Ο Μέσι εκτέλεσε με μεγάλη ψυχραιμία το πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα, με ωραίο πλασέ! 1-0 η Αργεντινή, με σκόρερ τον ηγέτη της. by Δημήτρης Παπαδήμας
12:13
12' Μια μακρινή μπαλιά του Κανό για τον Αλ Σαχράνι, δεν πρόλαβε ο μπακ της Σαουδικής Αραβίας. by www.sport-fm.gr
12:14
12:15
Ο Μέσι πανηγυρίζει το γκολ με το οποίο έδωσε προβάδισμα στην Αργεντινή: Εικόνα live 21973043/45992.jpg by www.sport-fm.gr
12:16
12:17
12:18
17' Πρώτη τελική για τη Σαουδική Αραβία, με τον Μαρτίνες να μπλοκάρει εύκολα μια σέντρα-σουτ του Αμπντουλχαμίντ. by www.sport-fm.gr
12:19
12:19
18' Οι Σαουδάραβες έχουν πάρει την κατοχή στα τελευταία λεπτά, προσπαθώντας να πλησιάσουν τη μεγάλη περιοχή της «αλμπισελέστε». by www.sport-fm.gr
12:21
12:21
12:24
22' Ο Μέσι σκόραρε ξανά, μετά από όμορφη μπαλιά του Γκόμες, αλλά ήταν οριακά οφσάιντ. by www.sport-fm.gr
12:26
25' Η Αργεντινή «παγώνει» τον ρυθμό, κυκλοφορώντας την μπάλα στον χώρο του κέντρου και στο δικό της μισό. by www.sport-fm.gr
12:28
27' Γκοοολ για την Αργεντινή! Μετά από καταπληκτική κάθετη πάσα του Πάπου Γκόμες, ο Λαουτάρο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αλ Οβάις και «τσίμπησε» την μπάλα από πάνω του, για το 2-0 της Αργεντινής! by www.sport-fm.gr
12:30
12:30
Πολύ οριακή η φάση, με τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ μετά από εισήγηση του VAR. by www.sport-fm.gr
12:31
12:32
12:32
12:34
12:36
35' Ο Λαουτάρο σκοράρει ξανά, αλλά ξεκίνησε ξανά από θέση οφσάιντ. Πολύ πιο ξεκάθαρη αυτή η φάση σε σύγκριση με την προηγούμενη. by www.sport-fm.gr
12:37
12:39
38' Πεσμένος στο έδαφος ο Αλ Φαράζ, δέχεται τις βοήθειες του ιατρικού επιτελείου. by www.sport-fm.gr
12:43
42' Εκτέλεσε ο Μέσι, η μπάλα έφτασε στον Ντε Πολ, αλλά εκείνος έκανε ένα πάρα πολύ άστοχο σουτ. by www.sport-fm.gr
12:45
Με το γκολ που σκόραρε ο Μέσι έγινε ο πρώτος Αργεντίνος ποδοσφαιριστής που πετυχαίνει γκολ σε τέσσερα Μουντιάλ, ξεπερνώντας Μαραντόνα και Μπατιστούτα. by www.sport-fm.gr
12:45
12:46
Με το γκολ που πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι, έγινε ο πρώτος Αργεντινός που σκοράρει σε τέσσερα διαφορετικά Μουντιάλ (2006, 2014, 2018 και 2022). Ξεπέρασε τον Ντιέγκο Μαραντόνα και τον Γκαμπριέλ Μπατιστούτα, που είχαν σκοράρει σε τρία. by www.sport-fm.gr
12:46
12:47
45'+2' Ο Ντε Πολ βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά καθυστέρησε και έκανε λάθος πάσα. by www.sport-fm.gr
12:48
45'+2' Όμορφη μπαλιά του Παρέδες, ο Ντι Μαρία έκανε την προβολή, αλλά ήταν αδύναμη και η μπάλα έφτασε αργά στην αγκαλιά του Αλ Οβάις. by www.sport-fm.gr
12:49
12:50
45'+4' Αναγκαστική αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία, μπήκε ο Αλαμπίντ στη θέση του τραυματία Αλ Φαράζ. by www.sport-fm.gr
12:53
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Αργεντινή-Σαουδική Αραβία 1-0. Η Αργεντινή ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος του αγώνα, έχοντας το προβάδισμα χάρη στο γκολ του Μέσι στο 10', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η «αλμπισελέστε» κυριάρχησε και θα μπορούσε να έχει διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά της ακυρώθηκαν τρία γκολ, με τον Λαουτάρο να είναι οφσάιντ για χιλιοστά, σε ένα από αυτά. by www.sport-fm.gr
13:04
13:10
13:12
48' Γκοοολ για τη Σαουδική Αραβία! Μετά από λάθος του Μέσι στη μεσαία γραμμή και πάσα του Αλ Μπουραϊκάν, ο Αλ Σεχρί βρέθηκε απέναντι στον Μαρτίνες και σούταρε εύστοχα για το 1-1! by www.sport-fm.gr
13:14
13:17
53' Γκοοολ για τη Σαουδική Αραβία!! Απίστευτη ανατροπή για τους Σαουδάραβες, με τον Αλ Ντασουαρί να πιάνει φανταστικό σουτ και να νικάει τον Μαρτίνες, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του! by www.sport-fm.gr
13:19
13:19
13:20
Έμπλεξε η Αργεντινή, η οποία παρουσιάζεται εντελώς αποσυντονισμένη στο δεύτερο ημίχρονο. by www.sport-fm.gr
13:21
57' Ο Αλ Μαλκί έκοψε με απίθανο τάκλιν τον Μέσι, πριν ο Αργεντίνος «εκτελέσει» από πλεονεκτική θέση. by www.sport-fm.gr
13:24
59' Τριπλή αλλαγή για την Αργεντινή, Λισάντρο Μαρτίνες, Άλβαρεζ και Φερνάντες, αντί των Γκόμες, Παρέδες και Ρομέρο. by www.sport-fm.gr
13:25
60' Οι παίκτες της Αργεντινής προσπαθούν να ξεπεράσουν το σοκ των δύο γκολ που δέχθηκαν και να ξαναπάρουν τα ηνία του αγώνα. by www.sport-fm.gr
13:26
Αήττητη από τον ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα το 2019 η Αργεντινή, δεν έχει χάσει κανένα από τα 33 προηγούμενα παιχνίδια της. Σήμερα, βρίσκεται πίσω στο σκορ από τη Σαουδική Αραβία. by www.sport-fm.gr
13:26
62' Η Αργεντινή έχει πάρει ξανά την κατοχή, ψάχνοντας τρόπο να διασπάσει την άμυνα των αντιπάλων της. by www.sport-fm.gr
13:28
63' Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή, με τον Αλ Οβάις να αντιδρά ενστικτωδώς σε κοντινό σουτ του Παρέδες, το οποίο κόντραρε και στον Ταλιαφίκο. by www.sport-fm.gr
13:29
13:30
66' Πιέζει πολύ τώρα η Αργεντινή, ενώ η Σαουδική Αραβία αμύνεται με όλους τους ποδοσφαιριστές της πίσω από την μπάλα. by www.sport-fm.gr
13:31
13:33
13:35
13:37
72' Ευκαιρία για την Αργεντινή, με τον Αλ Οβάις να μπλοκάρει διαγώνιο σουτ του Ντι Μαρία. by www.sport-fm.gr
13:37
13:38
74' Ο Οταμέντι γύρισε την μπάλα με ρίσκο στον Μαρτίνες, αντέδρασε σωστά ο γκολκίπερ της Αργεντινής. by www.sport-fm.gr
13:39
13:40
13:42
78' Αλλαγή για τη Σαουική Αραβία, με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος, Αλ Σεχρί, να δίνει τη θέση του στον Αλ Γκανάμ. by www.sport-fm.gr
13:43
79' Φάουλ σε καλή θέση τώρα, το πήρε ο Μέσι και λογικά θα το εκτελέσει ο ίδιος. by www.sport-fm.gr
13:43
13:43
13:45
13:46
13:46
Σκληρό παιχνίδι από τη Σαουδική Αραβία, δίνει τα πάντα για να κρατήσει μια ιστορική νίκη! by www.sport-fm.gr
13:48
84' Σέντρα του Ντι Μαρία και κεφαλιά του Μέσι από κοντά, μπλόκαρε ο Αλ Οβάις. by www.sport-fm.gr
13:48
13:50
13:52
88' Σέντρα του Μολίνα με το εξωτερικό, απομάκρυνε ξανά η άμυνα της Σαουδικής Αραβίας. by www.sport-fm.gr
13:53
88' Διπλή αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία, Αλ Αμρί και Ασίρι στη θέση των Αλ Αμπίντ και Αλ Μπουραϊκάν. by www.sport-fm.gr
13:53
13:55
13:55
13:56
90'+1' Σώσει πάνω στην γραμμή αμυντικός της Σαουδικής Αραβίας, είχε δοθεί οφσάιντ νωρίτερα. by www.sport-fm.gr
13:59
13:59
90'+5' Ο Μέσι μπαίνει στη μεγάλη περιοχή και χάνει την μπάλα, περιτριγυρισμένος από 4 αμυντικούς. by www.sport-fm.gr
14:00
Πεσμένος στο έδαφος ο Αλ Σαχράνι, συγκρούστηκε πολύ άσχημα με τον τερματοφύλακά του. by www.sport-fm.gr
14:00
Δέχεται τις βοήθειες του ιατρικού επιτελείου. Ήταν άσχημη τόσο η σύγκρουση, όσο και η πτώση του στο χορτάρι. by www.sport-fm.gr
14:03
14:04
14:05
90'+11' Ευκαιρία για την Αργεντινή, με τον Άλβαρεζ να πιάνει κεφαλιά από καλή θέση και τον Αλ Οβάιν να μπλοκάρει ξανά! by www.sport-fm.gr
14:06
14:07
14:07
14:08
Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του φετινού Μουντιάλ είναι γεγονός, με τους Σαουδάραβες να πανηγυρίζουν μια ιστορική νίκη με ανατροπή, με τα γκολ των Αλ Σεμρί (48') και Αλ Νταουσαρί (53') να «ακυρώνουν» το γκολ που πέτυχε ο Μέσι με πέναλτι, στο 10'! by www.sport-fm.gr