Γαλλία-Πολωνία

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τη φάση των «16» του Μουντιάλ 2022.

16:31
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Γαλλίας με την Πολωνία, για την φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου! by Αναστασία Βοσνάκη
16:32
Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του Αγγλία-Σενεγάλη. by Αναστασία Βοσνάκη
16:32
Δεύτερος μεταξύ τους αγώνας σε τελική φάση. Το 1982 στην Ισπανία, η Πολωνία νίκησε 3-2 στον μικρό τελικό. by Αναστασία Βοσνάκη
16:33
Η Πολωνία παίζει μετά από 36 χρόνια σε νοκ-άουτ φάση! Ενώ είναι η τρίτη φορά που η Πολωνία αντιμετωπίζει την κάτοχο: 1-0 με τη Βραζιλία το 1974, 0-0 με τη Δυτική Γερμανία το 1978. by Αναστασία Βοσνάκη
16:33
Από το 1986 που ισχύει η φάση των «16», η Γαλλία βγήκε νικήτρια και τις πέντε φορές που έπαιξε: 1986, 1998, 2006, 2014 και 2018. by Αναστασία Βοσνάκη
16:33
Δύο πέναλτι έχει αποκρούσει ήδη ο Πολωνός, Σέζνι. Αν τα καταφέρει και κόντρα στη Γαλλία, θα γίνει πρώτος που «σώζει» τρία πέναλτι σε Μουντιάλ. by Αναστασία Βοσνάκη
16:35
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χεσούς Βαλενσουέλα από τη Βενεζουέλα, ενώ το γήπεδο στο οποίο θα διεξαχθεί η αναμέτρηση είναι το Al Thumana με χωρητικότητα 40 χιλιάδες θέσεις. by Αναστασία Βοσνάκη
16:38
16:39
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
16:40
Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν, 4-3-3): Γιορίς - Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ - Ραμπιό, Τσουαμενί, Γκριεζμάν - Ντεμπελέ, Ζιρού, Εμπαπέ. by Αναστασία Βοσνάκη
16:40
Πολωνία (Τσέσλαβ Μιχνίεβιτς, 4-2-3-1): Σέζνι - Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι - Σ. Σιμάνσκι, Κριχόβιακ - Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι, Kαμίνσκι - Λεβαντόφσκι. by Αναστασία Βοσνάκη
16:53
Ανάκρουση των εθνικών ύμνων, πρώτα της Γαλλίας και έπειτα της Πολωνίας. by Αναστασία Βοσνάκη
16:55
16:59
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
17:00
Ο Γιορίς σήμερα «έπιασε» τον Λιλιάμ Τουράμ σε συμμετοχές με την εθνική Γαλλίας (142). Παράλληλα, μαζί με τους Ανρί και Μπαρτέζ θα έχει τις περισσότερες συμμετοχές σε Παγκόσμια Κύπελλα για τους τρικολόρ (17). by Αναστασία Βοσνάκη
17:00
1' Φάουλ για τη Γαλλία. by Αναστασία Βοσνάκη
17:01
2' Εκτέλεσε ο Γκριεζμάν, η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
17:03
4' Κόρνερ για τους Γάλλους. by Αναστασία Βοσνάκη
17:03
Πήρε την κεφαλιά ο Βαράν, η μπάλα πάνω από την εστία του Σέζνι. by Αναστασία Βοσνάκη
17:05
6' Ωραία σέντρα του Κας, βγήκε και μπλόκαρε ο Γιορίς. by Αναστασία Βοσνάκη
17:07
by Αναστασία Βοσνάκη
17:09
9' Ωραία σέντρα ο Εμπαπέ, ο Μπερεζίνσκι τον έκοψε και η μπάλα πέρασε σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
17:09
Εκτέλεσε ο Γκριεζμάν, βγήκε και έδιωξε με τις γροθιές ο Σέζνι. by Αναστασία Βοσνάκη
17:09
17:10
11' Ο Μπερεζίνσκι έκοψε ξανά τελευταία στιγμή το σουτ του Ντεμπελέ. Μέχρι στιγμής έχει σώσει δυο φορές την ομάδα του. by Αναστασία Βοσνάκη
17:11
17:14
13' Μεγάλη φάση για τη Γαλλία! Βολίδα του Τσουαμενί, έδιωξε τελευταία στιγμή ο Σέζνι! Φοβερή επέμβαση του Πολωνού! by Αναστασία Βοσνάκη
17:15
17:16
17' Αδύναμο σουτ του Ντεμπελέ λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σέζνι. by Αναστασία Βοσνάκη
17:17
17:17
17:20
21' Μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία! Σουτάρα ο Λεβαντόφσκι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ! Πρώτη καλή στιγμή για τους Πολωνούς. by Αναστασία Βοσνάκη
17:21
22' Σουτ ο Κουντέ, η μπάλα στην αγκαλιά του Σέζνι. by Αναστασία Βοσνάκη
17:23
17:26
17:28
29' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Γαλλία! Ο Γκριεζμάν δίνει στον Ντεμπελέ, εκείνος δεν τελείωσε την φάση μέσα από την περιοχή, έσπασε στον Ζιρού ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα! by Αναστασία Βοσνάκη
17:30
Συμπληρώσαμε τη μισή ώρα στο ματς με το 0-0 να παραμένει. Η Γαλλία είναι ανώτερη μέχρι στιγμής, είναι εκείνη που απειλεί και δημιουργεί ευκαιρίες, με την Πολωνία να έχει κλειστεί καλά. Οι Γάλλοι δυσκολεύονται να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα των Πολωνών. by Αναστασία Βοσνάκη
17:31
31' Κίτρινη ο Τσουαμενί και φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Πολωνία. by Αναστασία Βοσνάκη
17:32
33' Εκτέλεσε το φάουλ ο Λεβαντόφσκι, η μπάλα σταμάτησε πάνω στα σώματα! by Αναστασία Βοσνάκη
17:34
35' Φάση για την Πολωνία! Πολύ ωραίο δυνατό σουτ του Ζιελίνσκι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
17:35
36' Ευκαιρία για τη Γαλλία! Σουτάρα ο Εμπαπέ, η μπάλα πέρασε σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
17:36
17:37
38' ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαμένη ευκαιρία για την Πολωνία! ΑΠΙΘΑΝΟΣ Γιορίς! ΑΠΙΘΑΝΟΣ! Γύρισμα του Μπερεζίνσκι , έδιωξε με το πόδι ο Γιορίς, ο Ζιελίνσκι πήρε το ριμπάουντ, με τον Βαράν να διώχνει τελευταία στιγμή. Ο Γάλλος κίπερ έκανε μια εκπληκτική επέμβαση και γλύτωσε την ομάδα του. by Αναστασία Βοσνάκη
17:40
41' Φάουλ για τη Γαλλία. by Αναστασία Βοσνάκη
17:40
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
17:41
17:43
17:43
44' Γκοοοοοοοολ η Γαλλία! Ο Ολιβιέ Ζιρού έκανε το 1-0 για τους Γάλλους και γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Γαλλίας ξεπερνώντας τον Τιερί Ανρί! by Αναστασία Βοσνάκη
17:46
Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις. by Αναστασία Βοσνάκη
17:48
Τέλος στο πρώτο μέρος του αγώνα! Η Γαλλία στο 44ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ζιρού και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα κόντρα στην Πολωνία. by Αναστασία Βοσνάκη
17:50
Μια απίστευτη φωτογραφία από το Bleacher Report! Εικόνα live 21973211/118656.jpg by Αναστασία Βοσνάκη
17:50
17:54
18:02
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! by Αναστασία Βοσνάκη
18:04
47' Κίτρινη ο Μπερεζίνσκι και φάουλ για τη Γαλλία σε πολύ καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
18:05
48' Εκτέλεσε ο Γκριεζμάν, ο Σέζνι έδιωξε με τις γροθιές. Ο Εμπαπέ στην συνέχεια της φάσης έκανε το σουτ, με την μπάλα τελικά να περνάει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:06
18:07
18:10
53' Γύρισμα ο Ραμπιό, έκοψε ο Μπερεζίνσκι. by Αναστασία Βοσνάκη
18:13
56' Σουτ ο Εμπαπέ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:14
Εκτέλεσε ο Γκριεζμάν, έδιωξε ο Λεβαντόφσκι. by Αναστασία Βοσνάκη
18:15
58' Σκοράρει με φοβερό ανάποδο ψαλίδι ο Ζιρού, αλλά η φάση έχει σταματήσει όπως φαίνεται για επιθετικό φαουλ στον Σεζνι. by Αναστασία Βοσνάκη
18:19
18:20
63' Κακό σουτ ο Εμπαπέ η μπάλα ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:21
64' Πέσιμο του Εμπαπέ στην περιοχή, ζητάνε πέναλτι οι Γάλλοι αλλά δείχνει να συνεχιστεί το ματς ο διαιτητής. Για τράβηγμα του Κίβιορ στον Εμπαπέ φώναξαν οι Γάλλοι για πέναλτι, αλλά συνεχίστηκε το ματς. by Αναστασία Βοσνάκη
18:22
65' Σιμάνσκι έξω, Μίλικ μέσα για την Πολωνία. by Αναστασία Βοσνάκη
18:22
66' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία! Ωραίο σουτ του Ζιρού από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:24
67' Έξω ο Τσουαμενί, μέσα ο Φοφανά για τους Γάλλους. by Αναστασία Βοσνάκη
18:25
68' Ευκαιρία για την Πολωνία. Γύρισε ο Φρανκόφσκι, ο Kαμίνσκι δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. by Αναστασία Βοσνάκη
18:27
18:28
71' Διπλή αλλαγή για την Πολωνία. Κριχόβιακ και Καμίνσκι έξω, μέσα Μπιέλικ και Ζαλέφσκι. by Αναστασία Βοσνάκη
18:31
74' Γκοοοολ η Γαλλία! Ο Κιλιάν Εμπαπέ με ΦΟΒΕΡΟ σουτ από την περιοχή έγραψε το 2-0! ΑΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! by Αναστασία Βοσνάκη
18:34
76' Ζιρού, Ντεμπελέ έξω, Κομάν, Τιράμ μέσα για τη Γαλλία. by Αναστασία Βοσνάκη
18:36
18:38
18:40
Πρώτος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 8 γκολ σε Μουντιάλ πριν κλείσει τα 24 του χρόνια ο Κιλιάν Εμπαπέ! Ο Γάλλος είναι το μέλλον! by Αναστασία Βοσνάκη
18:44
88' Έξω οι Φρανκόφσκι, Κίβιορ, μέσα οι Μπέντναρεκ, Γκροσίτσκι για την Πολωνία. by Αναστασία Βοσνάκη
18:47
90' Γκοοοοοολ η Γαλλία! Ο Κιλιάν Εμπαπέ χτύπησε ξανά για το 3-0 με φανταστική γκολάρα στο Γ της εστίας του Σέζνι! by Αναστασία Βοσνάκη
18:49
18:50
5 τα λεπτά των καθυστερήσεων. Βρισκόμαστε στο 3ο by Αναστασία Βοσνάκη
18:53
Πάει να δει την φάση για πέναλτι ο ρέφερι για την Πολωνία. Για χέρι του Ουπαμεκανό. by Αναστασία Βοσνάκη
18:54
90+7' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ! by Αναστασία Βοσνάκη
18:57
Τέλος στο ματς! Η Γαλλία στους 8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου, πέταξε την Πολωνία από τη διοργάνωση, επικρατώντας 3-1! by Αναστασία Βοσνάκη