ΑΕΚ-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Super League 1.

18:41
18:42
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 1, στην «OPAP Arena». by www.sport-fm.gr
18:42
Πριν από οτιδήποτε άλλο, θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα της «Ένωσης». Συνοπτικά: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μουκουντί, Βίντα Χατζισαφί, Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο. by www.sport-fm.gr
18:43
Και εδώ εκείνη του «τριφυλλιού». Συνοπτικά: Μπρινιόλι, Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Παλάσιος, Μπερνάρ, Βέρμπιτς, Σπόραρ. by www.sport-fm.gr
18:47
Ενώ, φυσικά, το... παράδειγμα του «ισχυρού άνδρα» του Παναθηναϊκού ακολούθησαν και περίπου 300 φίλοι του «τριφυλλιού», που ντόπαραν την αγαπημένη τους ομάδα! by www.sport-fm.gr
18:50
Δυστυχώς, όμως, το ντέρμπι ξεκίνησε... νωρίς καθώς περίπου δύο ώρες πριν την σέντρα υπήρξε χρήση δακρυγόνων από την Αστυνομία, έξω από την «OPAP Arena»! by www.sport-fm.gr
18:52
ΑΕΚ και Παναθηναϊκός βρίσκονται εδώ και περίπου μισή ώρα στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας... by www.sport-fm.gr
18:53
Ακόμα χειρότερο δε, είναι και το γεγονός ότι εκφράζονται φόβοι πως ένας οπαδός υπέστη καρδιακό επεισόδιο με τους φίλους της ΑΕΚ που ήταν γύρω του να καλούν άμεσα σε βοήθεια... by www.sport-fm.gr
19:09
Ο γνωστός για τα... κιτρινόμαυρα συναισθήματά του Γιάννης Αϊβάζης ποζάρει με τον Γιώργο Τζαβέλλα... Εικόνα live 21973645/109320.jpg by www.sport-fm.gr
19:10
Το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Παναθηναικό προσελκύει και το... καλλιτεχνικό ενδιαφέρον, με τον -Ηρακλειδέα, πάντως- Αντώνη Ρέμο να φιλοξενείται στην σουίτα του Δημήτρη Μελισσανίδη! Εικόνα live 21973645/22973.jpg by www.sport-fm.gr
19:12
Αλλά και... δημοσιογραφικό, όπως δείχνει και η παρουσία του Νίκου Ευαγγελάτου δίπλα στον υιό Μελισσανίδη! Εικόνα live 21973645/9831.jpg by www.sport-fm.gr
19:16
Επιστρέφοντας στα αγωνιστικά, στον πάγκο της ΑΕΚ βρίσκονται οι Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Φαν Βέερτ, Τσούμπερ και Φερνάντες. by www.sport-fm.gr
19:16
Από την άλλη, στον πάγκο του Παναθηναϊκού κάθονται οι Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Πούχατς, Ιωαννίδης, Σάντσες, Τσόκαϊ, Τσέριν, Σάρλια και Πούγγουρας. by www.sport-fm.gr
19:18
Σε επίπεδο απουσιών τώρα, οι γηπεδούχοι δεν υπολογίζουν στους Γκατσίνοβιτς, Ελίασον και Μοχαμάντι. by www.sport-fm.gr
19:19
Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι κατεβαίνουν χωρίς τους Αϊτόρ, Τρουιγιέ, Φρόκου, Γκάνεα και Καμπετσή. by www.sport-fm.gr
19:20
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Νόμπρε από την Πορτογαλία, ενώ στο VAR θα είναι ο συμπατριώτης του Μέλο. by www.sport-fm.gr
19:25
Γιάννης Βούρος, Βαγγέλης Ασλανίδης και Νίκος Χαρδαλιάς σε ένα ακόμα ενωσίτικο «πηγαδάκι»! Εικόνα live 21973645/117597.jpg by www.sport-fm.gr
19:26
Οπαδοί του Παναθηναϊκού δεν υπάρχουν, ωστόσο πράσινη εκπροσώπηση στο γήπεδο... υπάρχει, μέσω του Γιώργου Καραγκούνη! Εικόνα live 21973645/62322.jpg by www.sport-fm.gr
19:28
Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς δεν θα μπορούσε να λείψει από το γήπεδο... Εικόνα live 21973645/25943.jpg by www.sport-fm.gr
19:29
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν τώρα την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by www.sport-fm.gr
19:29
19:30
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες αλλά και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by www.sport-fm.gr
19:31
19:33
Έναρξη η οποία, βέβαια, καθυστερεί λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας από τα δεκάδες καπνογόνα που άναψαν και παράλληλα δεν επιτρέπουν την ορατότητα στο... μισό μέτρο! by www.sport-fm.gr
19:37
19:38
Ενώ ο Πορτογάλος ρέφερι εξηγεί στον Κουρμπέλη ότι θα περιμένει λίγο ακόμα... by www.sport-fm.gr
19:40
19:45
3' Επίθεση της ΑΕΚ από αριστερά, διώχνει με εντυπωσιακή κεφαλιά ο Μάγκνουσον σε πλάγιο. by www.sport-fm.gr
19:45
19:45
19:46
6' Εκτέλεση από δεξιά με τον Μπερνάρ, στο πρώτο δοκΆρι, διώχνει η άμυνα της ΑΕΚ. by www.sport-fm.gr
19:50
9' Ωραία αντεπίθεση της ΑΕΚ, που ξεκινάει πάντως με τον Γκαρσία να πατάει τον Ρούμπεν αλλά να μην καταλογίζεται το φάουλ, για να ακολουθήσει το γέμισμα του πρώτου στο ύψος του πέναλτι με τον Κουρμπέλη να διώχνει... by www.sport-fm.gr
19:52
19:54
13' Ο Χατζοσαφί κρατάει το χέρι του, μετά από άτσαλη πτώση λόγω φάουλ του Παλάσιος. by www.sport-fm.gr
19:55
19:56
19:59
Δεν έχει ρυθμό το ματς και λόγω της καθυστέρησης στην έναρξη και λόγω του τραυματισμού του Χατζισαφί, αλλά κυρίως επειδή αφενός ο Παναθηναϊκός παίζει πολύ συντηρητικά αλλά και τακτικά σωστά, αφετέρου και η ΑΕΚ δεν πιέζει πολύ ψηλά, περιμένοντας κυρίως κάποιο λάθος στη μεσαία γραμμή για να επιτεθεί. by www.sport-fm.gr
20:00
20:01
20' Πρώτη τελική στο ματς από την κομπίνα στην εκτέλεση του Μπερνάρ, με τον Βέρμπιτς να κάνει το σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο για τον Παναθηναϊκό. by www.sport-fm.gr
20:05
25' Αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, με τον Σπόραρ να σεντράρει από τα δεξιά, αλλά τον Παλάσιος να μην βρίσκει καλά την μπάλα και να αστοχεί, εντος περιοχής. by www.sport-fm.gr
20:11
28' Ο Πινέδα πέφτει στην περιοχή, μετά από μονομαχία με Σένκεφελντ αλλά έχει γλιστρήσει -ξεκάθαρα, όπως δείχνει και το ριπλέι- και ορθώς δεν καταλογίζεται κάτι. by www.sport-fm.gr
20:13
20:14
33' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Εκτέλεση του Άμραμπατ, σουτ του Αραούχο από το δεύτερο δοκάρι και διαγώνια, πάνω στον Μάγκνουσον η μπάλα. by www.sport-fm.gr
20:18
38' Ο Μάγκνουσον σουτάρει από μακριά, ψηλά και άστοχα όμως, σε αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. by www.sport-fm.gr
20:21
40' Ο Γκαρσία γυρίζει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι από δεξιά, ο Πινέδα σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει στον Χουάνκαρ. by www.sport-fm.gr
20:22
20:24
43' Εκτέλεση του Χατζισαφί από αριστερά, κεφαλιά του Γκαρσία, δεν απειλεί ενώ αντιθέτως ο Παλάσιος φεύγει στην αντεπίθεση, για να έρθει το τάκλιν του Πινέδα που διώχνει την μπάλα προς τον Αθανασιάδη. by www.sport-fm.gr
20:26
20:27
20:30
45'+4' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλοι, χωρίς σκορ. by www.sport-fm.gr
20:33
Η ΑΕΚ ανέβηκε μετά το ημίωρο, μεταφορικά και... κυριολεκτικά. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, πίεσε περισσότερο, αλλά δεν κατάφερε να βρει χώρους και καθαρή φάση για γκολ! Με τον Παναθηναϊκό να είναι εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα, με εξαίρεση κάποια εύκολα λάθη στο τελευταίο 10λεπτο, ψάχνοντας να βρει την κόντρα που θα τον βγάλει... φάτσα με το γκολ. by www.sport-fm.gr
20:45
20:47
20:48
46' Ωραία ενέργεια και άδειασμα του Γκαρσία στον Μάγκνουσον, ο Κουρμπέλης είναι εκεί και διώχνει σε κόρνερ, ου περνάει ανεκμετάλλευτο για την ΑΕΚ. by www.sport-fm.gr
20:54
49' Σουτ του Αραούχο από πλάγια κι αριστερά, μπλοκάρει ο Μπρινιόλι ενώ καταλογίζεται οφσάιντ με αρκετή καθυστέρηση. by www.sport-fm.gr
20:57
54' Η πιο μεγάλη φάση στο ντέρμπι, για τον Παναθηναϊκό, με την εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Μπερνάρ, που σουτάρει με το εξωτερικό στο όριο της περιοχής, για να αποκρούσει εντυπωιακά σε κόρνερ ο Αθανασιάδης! by www.sport-fm.gr
20:58
56' Αλλαγή με τον Τσέριν να μπαίνει αντί του Βέρμπιτς και τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται πλέον με 4-3-3. by www.sport-fm.gr
21:00
57' Κόρνερ για τους γηπεδούχους από τα δεξιά με τον Αμραμπατ, ο Αραούχο να κάνει την κεφαλιά και τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει εύκολα. by www.sport-fm.gr
21:03
21:08
21:09
Διακοπή στο παιχνίδι, με τον Μπρινιόλι να πέφτει στο έδαφος, αφού έσκασε μια κροτίδα -πιθανότατα- πίσω από το τέρμα του, ενώ Σένκεφελντ και Σιντιμπέ «κιτρινίζονται» από τον Νόμπρε. by www.sport-fm.gr
21:10
68' Γκολ! 1-0 η ΑΕΚ, με τον Πινέδα να ανοίγει το σκορ, βγαίνοντας στην πλάτη του Τσέριν και νικώντας από δύσκολη γωνία τον Μπρινιόλι, χάρη στην κεφαλιά-πάσα του Αραούχο. by www.sport-fm.gr
21:13
70' Μπαίνει ο Ιωαννίδης αντί του Κουρμπέλη, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει σε σχηματισμό 4-4-2, πλέον. by www.sport-fm.gr
21:14
21:19
«Κρύο» το γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ, πιάνοντας στον ύπνο τον αντίπαλο αλλά και παίζοντας άμεσα την μπάλα μετά την επαναφορά του διαιτητή, με τον Μπρινιόλι να κάνει μεγάλο λάθος στην φάση και να βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος καλείται να κάνει τέταρτη ανατροπή σε ντέρμπι φέτος. «Άλλο» ματς απο έδώ και πέρα, ενδεχομένως να έχει κι ένα γκολ ακόμα... by www.sport-fm.gr
21:23
21:28
86' Σέντρα του Χατζισαφί, κεφαλιά του Κώτσιρα, ο Μπρινιόλι διώχνει σε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
21:29
86' Δεύτερο διαδοχικό κόρνερ για την ΑΕΚ, το κερδίζει ο Τσούμπερ, αλλά περνάει ανεκμετάλλευτο. by www.sport-fm.gr
21:31
89' Βαγιαννίδης και Τσόκαϊ αντί των Κώτσιρα και Ρούμπεν για τον Παναθηναϊκό. by www.sport-fm.gr
21:32
21:32
21:33
21:34
90'+2' Φάουλ για την ΑΕΚ τώρα σε καλή θέση, το κερδίζει ο Γκαρσία από τον Μάγκνουσον. by www.sport-fm.gr
21:34
90'+2' Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Τσούμπερ, πολύ ψηλά και άουτ η μπάλα. by www.sport-fm.gr
21:36
90'+3' Σέντρα του Φερνάντες από δεξιά, ο Γκαρσία βρίσκει μεν την μπάλα, αλλά όχι «γεμάτα» και ο Μπτρινιόλι μπλοκάρει. by www.sport-fm.gr
21:38
90'+5' Κίτρινες κάρτες σε Μάγκνουσον και Παλάσιος, για τα φάουλ σε Χατζισαφί και Γκαρσία αντίστοιχα. by www.sport-fm.gr
21:39
90'+6' Εκτέλεση του φάουλ από τον Φερνάντες, η μπάλα βρίσκει στον Τσόκαϊ και περνάει κόρνερ. by www.sport-fm.gr
21:40
90'+7' Εκτέλεση του κόρνερ από αριστερά από τον Φερνάντες, σουτ του Τσούμπερ, είναι εντελώς άστοχο. by www.sport-fm.gr
21:41
90'+8' Τεράστια χαμένη ευκαιρία του Παναθηναϊκού να ισοφαρίσει, με τον Ιωαννίδη να βγαίνει απέναντι στον Αθανασιάδη, αν σουτάρει από πλάγια και αριστερά αλλά την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκα΄ρι της εστάις της ΑΕΚ! by www.sport-fm.gr
21:42
21:42
Η φάση τσεκάρεται μέσω VAR, για το αν υπάρχει φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης, πάνω στον Μάγκνουσον. by www.sport-fm.gr
21:43
90'+10' Εκτελεί το πέναλτι ο Γκαρσία, αποκρούει στην αριστερή του γωνία ο Μπρινιόλι, μένει το 1-0! by www.sport-fm.gr
21:45
21:46
21:47
21:47
Με το παιχνίδι να έχει αρκετές συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά του κυρίως, καθώς υπήρξε δοκάρι των φιλοξενούμενων, με τον Ιωαννίδη! by www.sport-fm.gr
21:48
21:50
Αυτά από εμάς, μείνετε συντονισμένοι στο sport-fm.gr για το... τρίτο ημίχρονο του ντέρμπι αλλά και όλο το ρεπορτάζ! by www.sport-fm.gr