ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

20:00
20:00
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, στην Τούμπα. by www.sport-fm.gr
20:02
Πριν από οτιδήποτε άλλο, θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του «δικέφαλου του Βορρά». by www.sport-fm.gr
20:03
20:05
Να πούμε επίσης ότι ο Παναθηναϊκός έχει ένα απρόοπτο πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, με την απουσία του Αντράζ Σπόραρ λόγω ίωσης! by www.sport-fm.gr
20:08
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρίσκονται οι Ζίβκοβιτς, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Νινούα, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ, Ρικάρντο, Ολιβέιρα και Τάισον. by www.sport-fm.gr
20:08
Από την άλλη, στον πάγκο του Παναθηναϊκού κάθονται οι Μπρινιόλι, Πούχατς, Σάντσες, Τσόκαϊ, Κώτσιρας, Κυριόπουλος, Βέρμπιτς, Συμεωνίδης και Καμπετσής. by www.sport-fm.gr
20:10
Σε επίπεδο απουσιών τώρα, να πούμε επίσης ότι οι Ελ Καντουρί, Τσαούσης, Φιλίπε Σοάρες, Κουαλιάτα και Μουργκ είναι τραυματίες και δεν υπολογίζονται, όπως και ο ανέτοιμος Κούρτιτς. by www.sport-fm.gr
20:11
Παράλληλα, το «τριφύλλι» πέραν των μόνιμων απουσιών των Αϊτόρ, Τρουιγιέ και Γκάνεα δεν έχει στη διάθεσή του ούτε τον τραυματία Μάγκνουσον, ούτε και τον ανέτοιμο Κλεϊνχέισλερ. by www.sport-fm.gr
20:12
Από εκεί και πέρα, σχεδόν 20' πριν τη σέντρα και στην Τούμπα βρίσκονται πάνω από 12.000 φίλοι των γηπεδούχων! by www.sport-fm.gr
20:14
Να πούμε επίσης πως διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Βίντσιτς από την Σλοβενία, ενώ στο VAR θα είναι ο συμπατριώτης του Καϊτάζοβιτς. by www.sport-fm.gr
20:15
Πλέον, το «πέταλο» της Θύρας 4 σχεδόν έχει γεμίσει, με την προσέλευση του κόσμου να συνεχίζεται. by www.sport-fm.gr
20:19
Πρώτη φορά αποστολή για τον Τάισον, που κάνει την προθέρμανσή του και θα περιμένει το... σινιάλο του Λουτσέσκου για να παίξει! Εικόνα live 21973807/111913.jpg by www.sport-fm.gr
20:20
Ξανά 11αδάτος ο Τσέριν, με το rotation του Γιοβάνοβιτς να έιναι ιδιαίτερα περιορισμένο, έχοντας μόνο δύο αλλαγές! Εικόνα live 21973807/86103.jpg by www.sport-fm.gr
20:21
20:24
Οι δύο ομάδες είναι στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών τους. by www.sport-fm.gr
20:26
20:27
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν τώρα την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by www.sport-fm.gr
20:28
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες αλλά και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by www.sport-fm.gr
20:29
Η Τούμπα εχει πάρα πολύ κόσμο και η ατμόσφαιρα που έχουν φτιάξει οι φίλοι του ΠΑΟΚ, εντυπωσιακή! by www.sport-fm.gr
20:29
20:30
20:33
20:35
20:36
5' Σουτ του Ντάντας έξω από την περιοχή, κοντράρει η μπάλα στον Σένκεφελντ και ο Παναθηναϊκός φεύγει στην αντεπίθεση με Παλάσιος, που κόβεται αλλά με φάουλ του Αουγκούστο, που δδεν υποδεικνύεται ωστόσο. by www.sport-fm.gr
20:38
20:39
9' Εκτέλεση του Ζίβκοβιτς, πλασαριστά, αλλά δεν δούλεψε η κομπίνα για τον Νάρεϊ... by www.sport-fm.gr
20:39
20:40
10' Πρώτη φάση για τον «δικέφαλο του Βορρά», με το διαγώνιο σουτ του Ζίβκοβιτς από το όριο της περιοχής να περνάει αρκετά άουτ. by www.sport-fm.gr
20:43
20:46
20:46
Ο ΠΑΟΚ έχει βρει χώρους στα πρώτα 15' να παίξει κάθετα από τον κεντρικό άξονα, ωστόσο είτε στο κοντρόλ, είτε στην τοποθέτηση του σώματός τους, οι γηπεδούχοι δεν έχουν καταφέρει να βρουν μια ολοκληρωμένη σωστή προσπάθεια. Έχει δυσκολίες στην εκκίνηση η τριάδα της μεσαίας γραμμής των "πράσινων" στην εκκίνηση του ματς. by Κώστας Μιαούλης
20:52
21' Πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο ματς, για τον Παναθηναϊκό σε ωραία εκτελεσμένη αντεπίθεση, με τον Τσέριν να σουτάρει «γεμάτα» στην κίνηση, αλλά τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι! by www.sport-fm.gr
20:52
20:56
26' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τους «πράσινους», από το διώξιμο του Ράφα Σοάρες προ του επερχόμενου Τσέριν. by www.sport-fm.gr
20:57
27' Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού, με τον Κουρμπέλη να μην μπορεί να κάνει την κεφαλιά υπό την πίεση του Κουλιεράκη, ο οποίος τον πιέζει από πίσω, μετά το γύρισμα του Μπερνάρ κι ενώ δίπλα του υπήρχε και ο Ιωαννίδης. by www.sport-fm.gr
20:58
Ο Κουρμπέλης διαμαρτύρεται για σπρώξιμο και πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Βίντσιτς λέει ότι η φάση εξετάστηκε μέσω VAR και το παιχνίδι συνεχίζεται... by www.sport-fm.gr
21:03
Άλλαξε το σκηνικό στο 2ο τέταρτο του αγώνα. Με τις διαγώνιες πάσες, ειδικά προς την πλευρά του Παλάσιος την οποία καλύπτει από την άλλη ο Ράφα Σοάρες, οι πράσινοι βρήκαν υπεραριθμίες και έφτιαξαν τη φάση του δοκαριού του Τσέριν, αλλά και μια πονηρή φάση που το "τριφύλλι" ίσως και δικαίως, ζητά πέναλτι, αφού ο Κουλιεράκης έχει απλώσει το χέρι στην πλάτη του Κουρμπέλη, στη φάση που ο τελευταίος δεν μπόρεσε να πιάσει κεφαλιά, μπροστά στο κενό τέρμα. by Κώστας Μιαούλης
21:06
35' Πίεση και κλέψιμο του ΠΑΟΚ, σουτ του Τόμας στο όριο της μεγάλης περιοχής, ο Λοντίγκιν ελεγχει και αφήνει τη μπάλα να περάσει άουτ. by www.sport-fm.gr
21:09
21:14
44' Σέντρα του Ζίβκοβιτς από αριστερά, επαφή του Κωνσταντέλια με την μπάλα, αυτή καταλήγει στην αγκαλιά του Λοντίγκιν. by www.sport-fm.gr
21:15
21:15
21:17
45'+3' Λήξη του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια. by www.sport-fm.gr
21:19
Ισορροπημένο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό τέταρτο, ενώ στο τελευταίο μετά το 40' αυτή η αλλαγή στις πτέρυγες με Νάρεϊ και Ζίβκοβιτς να έρχονται στις πλευρές των καλών ποδιών τους, έδωσε μια επιθετικότητα περισσότερη στον γηπεδούχο. Καλύτερη στιγμή του αγώνα, είναι το δοκάρι του Τσέριν, από την άλλη ο ΠΑΟΚ ενώ έχει προϋποθέσεις, υστερεί στην τελική μεταβίβαση ως τώρα. by Κώστας Μιαούλης
21:28
21:28
21:29
Να δούμε τι θα γίνει και με τον Μπερνάρ, που έφυγε για τα αποδυτήρια με ενοχλήσεις και πιθανότατα θα αντικατασταθεί από τον Βέρμπιτς... by www.sport-fm.gr
21:32
Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μπερνάρ και Κουρμπέλης βγαίνουν ενώ Βέρμπιτς και Τσόκαϊ τους αντικαθιστούν. by www.sport-fm.gr
21:35
Χωρίς αλλαγή συνεχίζει ο ΠΑΟΚ, με τους παίκτες να δίνουν νέο όρκο τιμής στο κέντρο του γηπεδου... by www.sport-fm.gr
21:35
21:37
47' Ωραία συνεργασία Κωνσταντέλια και Ζίβκοβιτς, χάρη σε τακουνάκι του πρώτου ο δεύτερος πατάει περιοχή, αλλά το τελείωμά του είναι αδύναμο και ο Λοντίγκιν μπλοκάρει εύκολα. by www.sport-fm.gr
21:39
49' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ, εκτελείται με κομπίνα αλλά ο Νάρεϊ κάνει τσαφ στο σουτ και η μπάλα περνάει άουτ. by www.sport-fm.gr
21:43
52' Γκολ! 1-0 ο ΠΑΟΚ με το λάθος γύρισμα του Βαγιαννίδη για τον Λοντίγκιν, τον Τόμας να κλέβει την μπάλα, να βγαίνει απέναντι στον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού και να τον νικάει με ψύχραιμο πλασέ. by www.sport-fm.gr
21:45
55' Κόρνερ για τους γηπεδούχους, με την κερκίδα να... μπιζάρει, αλλά περνάει ανεκμετάλλευτο. by www.sport-fm.gr
21:47
O ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ από ένα καθαρά προσωπικό λάθος του Βαγιαννίδη (τον πίεσε και ο Κωνσταντέλιας), αλλά από την εκκίνηση του δεύτερου μέρους και τις δύο αλλαγές (ο Μπερνάρ σίγουρα αναγκαστική, ίσως κι ο Κουρμπέλης), ο Παναθηναϊκός ψαχνόταν στο γήπεδο. Ο Τόμας σημειώνει ένα πολύ σημαντικό γκολ σε μια πολύ ξεκάθαρη ευκαιρία. by Κώστας Μιαούλης
21:47
21:50
60' Σέντρα του Βιαγιαννίδη, ο Τσέριν κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κοντράρει. by www.sport-fm.gr
21:56
66' Κόρνερ από αριστερά για τους «ασπρόμαυρους», το εκτελεί ο Σοάρες, ο Ντάντας προσπαθεί να πλασάρει αλλά δεν τα καταφέρνει. by www.sport-fm.gr
21:56
21:58
68' Τριπλή αλλαγή ο ΠΑΟΚ, Τάισον, Ολιβέιρα και Σβαμπ αντί των Νάρεϊ, Τόμας και Αουγκούστο. by www.sport-fm.gr
22:00
70' Μακρινό σουτ του Ρούμπεν, συρτό, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Κοτάρσκι. by www.sport-fm.gr
22:00
Στην τελική ευθεία του ματς, ο ΠΑΟΚ ρίχνει στο ματς τους Τάισον, Σβαμπ και Ολιβέιρα για να κάνει το βήμα παραπάνω και να πάει για ένα ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα πρόκρισης. Από την άλλη ο Βέρμπιτς, πιθανότατα σε λίγα λεπτά θα μετακινηθεί στην κορυφή. by Κώστας Μιαούλης
22:00
71' Ιωαννίδης έξω, Πούχατς μέσα για τον Παναθηναϊκό, περνάει σέντερ φορ ο Βέρμπιτς εν τη απουσία του Σπόραρ. by www.sport-fm.gr
22:02
72' Γκολ! 2-0 ο ΠΑΟΚ, ο Τάισον στην δεύτερη του επαφή με την μπάλα καταφέρνει να την στείλει στα δίχτυα του Λοντίγκιν, μετά την πολύ ωραία πάσα του Ολιβέιρα, με εξίσου όμορφο τελείωμα. by www.sport-fm.gr
22:04
Με το που μπήκαν Ολιβέιρα και Τάισον συνεργάστηκαν άψογα, ο Πορτογάλος έβγαλε μαγική μπαλιά και ο ΠΑΟΚ αποκτά τεράστιο προβάδισμα με το έξοχο πλασέ του 2ου. Τι ντεμπούτο για τον Βραζιλιάνο! by Κώστας Μιαούλης
22:12
81' Δύο αλλαγές από τον Γιοβάνοβιτς. Ο Κώτσιρας και ο Καμπετσής στο ματς αντί των Χουάνκαρ και Παλάσιος by www.sport-fm.gr
22:13
22:14
22:15
22:17
86' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Καμπετσής βγήκε από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα, η οποία έφτασε στον Πούχατς. Ο Πολωνός πάσαρε στον Τσέριν όμως αυτός αντί να σουτάρει κοντρόλαρε και έχασε την ευκαιρία. by www.sport-fm.gr
22:22
90+1' Απίστευτες διαδοχικές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους. Ο Πούχατς πήγε να διώξει προς την εστία του Παναθηναίκού με τον Λοντίγκιν να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ζίβκοβιτς με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. by www.sport-fm.gr
22:22
22:23
Η επέμβαση του Λοντίγκιν είναι πραγματικά εντυπωσιακή. Δεν περίμενε αυτήν την πορεία της μπάλας ο τερματοφύλακας του Παναθηναίκού. by www.sport-fm.gr
22:24
Τελευταίες προσπάθειες από τους φιλοξενούμενους, ενώ οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν ρισκάρουν. by www.sport-fm.gr
22:25
22:26
Ο ΠΑΟΚ επικρατεί 2-0 του Παναθηναϊκού στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, με τα γκολ του Μπράντον Τόμας και του Τάισον. by www.sport-fm.gr
22:27
Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Κυριακή, αρχικά για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος και εν συνεχεία την επόμενη Τετάρτη (25/01) για τη ρεβάνς του Κυπέλλου. by www.sport-fm.gr
22:29
Από ένα ημίχρονο για την κάθε ομάδα στο ματς. Εξαιρετικός ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος, τη στιγμή που το λάθος του Βαγιαννίδη, στο πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ ήταν εκείνο που άλλαξε την ψυχολογία για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. by www.sport-fm.gr