Μουντιάλ 2010

Live: Μεξικό-Ουρουγουάη 0-1 (Τελικό)

Η Ουρουγουάη επικράτησε 1-0 του Μεξικού με γκολ του Σουάρες στο 43’ και προκρίθηκε ως πρώτη στο Α’ Γκρουπ του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι «Αζτέκοι» πήραν το δεύτερο εισιτήριο, υπερτερώντας στη διαφορά τερμάτων της Νοτίου Αφρικής.

Το φιλμ του αγώνα:

90+3 Λήξη του αγώνα.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88' Καλή στιγμή για την Ουρουγουάη. Μακρινό σουτ του Καβάνι, απόκρουση του Πέρες σε κόρνερ.

85' Κίτρινη κάρτα στον Ίσραελ Κάστρο του Μεξικού για σκλήρό μαρκάρισμα.

84' Δεύτερη αλλαγή για την Ουρουγουάη. Έξω ο Λουίς Σουάρες, μέσα ο Αλβάρο Φερνάντες.

*Με τα τωρινά δεδομένα, η Ουρουγουάη και το Μεξικό είναι οι δύο ομάδες από τον Α' όμιλο που προκρίνονται στη φάση των "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου

77' Πρώτη αλλαγή για την Ουρουγουάη. Ο Σκότι αντικαθιστά τον Α. Περέιρα.

75' Μακριά από το στόχο η κεφαλιά του Ροντρίγκεζ.

68' Κίτρινη κάρτα στον Φουτσίλε. Η πρώτη στο σημερινό παιχνίδι.

64' Το Μεξικό έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση! Ο Μπαρέρα "χόρεψε" στη δεξιά πλευρά, την κατάλληλη στιγμή σημάδεψε τον Ροντρίγκεζ στην περιοχή, όμως η κεφαλιά-ψαράκι του τελευταίου πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

63' Το Μεξικό ολοκληρώνει τις αλλαγές του. Ο Ερνάντες περνάει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μπλάνκο. Στον Τοράδο πλέον το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

57' Δεύτερη αλλαγή για το Μεξικό. Ο Κάστρο πήρε τη θέση του Μορένο.

54' Ο Λουγκάνο σηκώθηκε στην καρδιά της άμυνας και έπιασε την κεφαλιά, σωτήρια επέμβαση από τον Πέρες!

47' Ο Μπλάνκο εκτέλεσε το φάουλ, στην αγκαλιά του Μουσλέρα.

46' Αλλαγή για το Μεξικό. Ο Αγκίρε αντικαθιστά τον Γκουαρδάδο με τον Μπαρέρα.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Ένα λεπτό θα είναι ο εξτρά χρόνος.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ, 1-0! Σέντρα ακριβείας του Καβάνι από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι για τον Σουάρεζ, ο επιθετικός του Άγιαξ την αξιοποιεί κατάλληλα και με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

41' Δεν έχουμε σπουδαίες φάσεις το τελευταίο πεντάλεπτο.

35' Παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες στον Πέρεζ διότι σκίστηκε το δεξί φρύδι του, έπειτα από εναέρια μονομαχία με τον Γκουαρδάδο.

33' Εξίσου δραστήριοι με τους Ουρουγουανούς οι Μεξικανοί έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι.

27' Ο Καβάνι δοκίμασε το πόδι του από αρκετά μακριά, δεν είχε τύχη η προσπάθειά του.

25' Φοβερός ο ρυθμός του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να μην... συμβιβάζονται με την ισοπαλία, παρότι τις βολεύει.

22' Δοκάρι για το Μεξικό! Το εξαιρετικά δυνατό σουτ του Γκουαρδάδο από 30 μέτρα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!

18' Στο κόρνερ ο Φορλάν, αφύλακτος στην περιοχή ο Βικτορίνο πιάνει την κεφαλιά, φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Πέρεζ.

12' Ο Σουάρεζ προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Πέρεζ, ο τερματοφύλακας όμως του Μεξικού ήταν στη σωστή θέση και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την φάση.

9' Έντονες παρατηρήσεις στον Πέρεζ από τον Κασάι με αφορμή το σκληρό μαρκάρισμα του Ουρουγουανού πάνω στον Μπλάνκο.

6' Μεγάλη ευκαιρία για την Ουρουγουάη. Έγινε βαθειά μπαλιά για τον Σουάρεζ, ο επιθετικός του Άγιαξ ξέφυγε από την αντίπαλη άμυνα και από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή σούταρε ελάχιστα άουτ.

3' Από ένα μακρινό σουτ χωρίς τύχη για κάθε ομάδα μέχρι στιγμής. Με τον Μάρκες οι τυπικά γηπεδούχοι, με τον Περέιρα οι Λατινοαμερικάνοι.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι Μεξικανοί.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μεξικό (Χαβιέ Αγκίρε): Πέρες, Ροντρίγκες, Σαλσίδο, Μάρκες, Οσόριο, Τοράδο, Φράνκο, Μορένο (57' Κάστρο), Ντος Σάντος, Γκουαρδάδο (46' Μπαρέρα), Μπλάνκο (63' Ερνάντες)

Ουρουγουάη (Όσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Λουγκάνο, Φουτσίλε, Βικτορίνο, Καβάνι, Σουάρες, Φορλάν, Α. Περέιρα (77' Σκότι), Πέρες, Μ. Περέιρα, Αρεβάλο Ρίος

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία)
Γήπεδο: Royal Bafokeng