Αγγλία

Premier League: Με το μυαλό στη Βαρκελώνη η Άρσεναλ

Mε ένα γκολ του Νίκλας Μπέντνερ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Άρσεναλ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γουλβς και να πάρει τελικά τη νίκη, η οποία την έφερε στο -3 από την κορυφή. Ο Αρσέν Βενγκέρ προτίμησε να ξεκουράσει μερικούς βασικούς του παίκτες ενόψει της αναμέτρησης της Τρίτης με την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» και λίγο έλειψε να το πληρώσει χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς. Οι «λύκοι» τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Χένρι στο 66’.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Τότεναμ έχασε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της από τους διώκτες της, στη μάχη της κατάκτησης της τέταρτης θέσης της βαθμολογίας, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-1 από την Σάντερλαντ. Δύο γκολ πέτυχε στον αγώνα ο Ντάρεν Μπεντ, χάνοντας όμως και δύο από τα τρία (!) συνολικά πέναλτι που εκτέλεσε. Η Άστον Βίλα έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Μπόλτον χάρη στο γκολ του Άσλεϊ Γιανγκ στο 1’, ενώ με νίκη συνέχισε την εκπληκτική φετινή της πορεία η Στόουκ, επικρατώντας 2-0 της Χαλ.