Oλλανδία

Σκόρπισε τη Φίτεσε με εξάρα και πλησιάσε ακόμη περισσότερο στην κούπα η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν έκανε τρομερή εμφάνιση και διέλυσε 6-0 τη θλιβερή Φίτεσε, με αποτέλεσμα να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Την ασταμάτητη πορεία της προς την κούπα συνέχισε η Αϊντχόφεν!

Η ομάδα του Πίτερ Μπος διέλυσε τη θλιβερή και ουραγό Φίτεσε με σκορ 6-0, ξέφυγε στο +12 από τη Φέγενορντ και μάλιστα εξασφαλίζει μαθηματικά τον τίτλο σε περίπτωση που η τελευταία ηττηθεί αύριο (14/04) από τη Φορτούνα Σιτάρντ!

Μετά από ένα σχετικά «νωθρό» ξεκίνημα, η PSV «καθάρισε» το ματς με τρία γκολ σε 9 λεπτά. Ο Λουκ Ντε Γιονγκ σκόραρε στο 28', ο Μάλικ Τίλμαν έκανε το 2-0 στο 30' και ο Αντρέ Ραμάλιο έγραψε το 3-0 στο 37'.

Το ματς ήταν... συμμετρικό, αφού οι γηπεδούχοι σκόραραν άλλα τρία τέρματα. Ο Γιοχάν Μπακαγιόκο έγραψε το 4-0, ο Ντε Γιονγκ σκόραρε το δεύτερό του τέρμα για το 5-0 στο 67', ενώ στις καθυστερήσεις ο Ιρβίνγκ Λοσάνο που είχε μπει ως αλλαγή διαμόρφωσε το τελικό σκορ.