Γερμανία

Έκοψε την… όρεξη της Γκλάντμπαχ για κορυφή η Σάλκε!

Σε ανώμαλη προσγείωση ανάγκασε η Σάλκε την Γκλάντμπαχ! Η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ την καθάρισε με 2-0 στο Γκελζενκίρχεν και της απαγόρευσε να πιάσει κορυφή στην επανέναρξη της Bundesliga.

Όνειρα για Champions League μπορεί βάσιμα να κάνει η Σάλκε!

Στην επανέναρξη της Bundesliga η ομάδα του Βάγκνερ λύγισε 2-0 την Γκλάντμπαχ και (έστω και εν αναμονή των άλλων αγώνων) έπιασε την Μπάγερν στην τρίτη θέση.

Κρατώντας ανέπαφη την εστία τους στο πρώτο ημίχρονο που πιέστηκαν από την αντίπαλό τους, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα δεκάλεπτο μετά την ανάπαυλα για να της… τραβήξουν το χαλί κάτω από τα πόδια.

Δεν πρόλαβε λοιπόν ο Σερντάρ ν’ ανοίξει το σκορ στο 48’ (με άψογο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή) και ήρθε λίγο αργότερα ο Γκρέγκοριτς να τελειώσει υποδειγματική αντεπίθεση και ουσιαστικά να καθαρίσει το ματς.

Διότι η Γκλάντμπαχ δεν κατάφερε ποτέ ν’ αντιδράσει από το σοκ και εκτός από το παιχνίδι, έχασε την ευκαιρία (έστω και με παιχνίδι παραπάνω) να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.