Βέλγιο

Ξύπνησε και έριξε «τριάρα» στη Μαλίν η Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ εμφάνισε δύο διαφορετικά πρόσωπα αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 στην έδρα της Μαλίν για την 11η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Άντερλεχτ στην έδρα της Μαλίν με 3-1, παρουσιάζοντας δύο τελείως διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο,

Στο πρώτο μέρος η ομάδα των Βρυξελλών ήταν αρκετά νωθρή με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Bανλέρμπεργκε στο 15ο λεπτό, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Άντερλεχτ αφυπνίστηκε με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει στο 46ο λεπτό με σκόρερ τον Στρόικενς. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» και πέτυχαν το 2-1 και πάλι με τον Στρόικενς στο 67'.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 71' ο Φάμπιο Σίλβα πέρασε τον τερματοφύλακα της Μαλίν γράφοντας το 1-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Στην έβδομη θέση πλέον η Άντερλεχτ που κυνηγά την πεντάδα.

Η 11η αγωνιστική:

Παρασκευή (07/10)

Αντβέρπ-Σιντ Τριούιντεν 2-0(8’ Γκέρκενς, 90'+5' Σκοτ)

Σάββατο (08/10)

Γκενκ-Κόρτραϊκ 2-1(37’, 79’ (πεν.) Ονουάτσου/ 58’ Σελεμανί)

Σεράινγκ-Οστάνδη 1-1 (55’ (πεν.) Μουαντιλματζί/ 90’+1’ Μέντλεϊ)

Ζούλτε Βάρεγκεμ-Λέουβεν 2-5 (Βοσέν, 74’ Ντε Νόρε (αυτογκόλ)/ 51’, 65’, 90’+1’ Γκονζάλες, 58’ Κιγίνε, 77’ Ντε Νόρε)

Κλαμπ Μπριζ-Βέστερλο 0-2 (53', 86' Φόστερ)