Ιταλία

Ο εφιάλτης της Μπολόνια λέγεται Νάπολι!

Διέλυσε την Μπολόνια στο «Νταλ Άρα» η Νάπολι. Οι παρτενοπέι δεν έδειξαν έλεος στην άμυνα-παιδική χαρά των «ροσομπλού» κι έφτασαν στο εμφατικό 7-1. Σκόρερ των γηπεδούχων ο Τοροσίδης.

Επιστροφή στις νίκες για τη Νάπολι και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Οι παρτενοπέι ήταν καταιγιστικοί στο «Νταλ Άρα» και διέλυσαν την Μπολόνια με σκορ 7-1, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Serie A.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σάρι είχε πετύχει ήδη δύο γκολ. Αρχικά, ο Χάμσικ άνοιξε το σκορ στο 4’ και στο... καπάκι ο Ινσίνιε πέτυχε και δεύτερο τέρμα (6’). Στο 26’ ο Καγεχόν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και λίγα λεπτά αργότερα τον δρόμο προς τα αποδυτήρια για τον ίδιο λόγο πήρε και ο Μασίνα (32’) για τους γηπεδούχους. Στο 33’ ο Μέρτενς έκανε το 3-0, ενώ λίγο αργότερα ο Τοροσίδης μείωσε για την Μπολόνια με κοντινή κεφαλιά (36’). Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Βέλγος μεσοεπιθετικός βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα κάνοντας το 4-1 (43’).

Ο εφιάλτης για την ομάδα του Ντοναντόνι συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 70’ και στο 74’ ο Χάμσικ σκόραρε κάνοντας χατ-τρικ, ενώ τρία γκολ σημείωσε και ο Μέρτενς που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.