Μοτοσικλέτα

Πλησιάζει στον τίτλο ο Μάρκεθ

Ο Μαρκ Μαρκέθ ήταν ο νικητής στον αγώνα Moto GP της Αραγονίας την Κυριακή και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Ο 25χρονος Ισπανός πρωταθλητής ξεκίνησε από την τρίτη θέση τον αγώνα, όμως τερμάτισε πρώτος και αύξησε τη διαφορά του από τον Αντρέα Ντοβιτσιόζο στους 72 βαθμούς, πέντε αγώνες πριν την ολοκλήρωση της σεζόν.

Ο Ντοβιτσιόζο τερμάτισε δεύτερος, ενώ τρίτος ήταν ο Αντρέα Ιανόνε. Τέταρτος τερμάτισε ο Ρινς, ενώ τη πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Πεντρόσα, Πολ Εσπαργκαρό, Πετρούτσι, Ρόσι, Μίλερ και Βινιάλες. Πτώση είχε ο Χόρχε Λορένθο, λίγο μετά την εκκίνηση.