Euroleague

Χάνγκα εξ… ουρανού έσωσε την Μπάρτσα και ισοφάρισε τη Ζενίτ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάνγκα στην παράταση, η Μπαρτσελόνα κατέβαλε την αντίσταση (81-78) της Ζενίτ και ισοφάρισε τη σειρά στο 1-1!

Ένας σχεδόν… εξαφανισμένος Άνταμ Χάνγκα στην κανονική διάρκεια, έγινε πρωταγωνιστής στην παράταση, οδηγώντας την Μπαρτσελόνα στη νίκη (81-78) επί της Ζενίτ, για το 1-1 στη σειρά των playoffs.

Ο Ούγγρος ήρθε από τον πάγκο και κάνοντας κλεψίματα, έχοντας ένα κρίσιμο τρίποντο και ψυχραιμία στις βολές, κράτησε… ζωντανή την ομάδα του, που τώρα θα πάει στην Αγία Πετρούπολη για το τρίτο και τέταρτο ματς (28-30/4).

Πρώτοι σκόρερ των «μπλαουγκράνα» ήταν οι Ντέιβις και Χίγκινς με 22π. και 15π. αντίστοιχα. Αρνητικοί οι Καλάθης και Μίροτιτς, που είχαν 3π. και 8π. αντίστοιχα, με 3/15 σουτ και οι δύο!

Από τη «λαβωμένη» ομάδα του Πασκουάλ, που δεν είχε Γκουντάιτις και Πονίτκα, ξεχώρισε ο Πάνγκος με 23 πόντους. Αλλά, ήταν και μοιραίος, καθώς αστόχησε σε σουτ στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας που θα έδινε τη νίκη. Επίσης, είχε 1/7 τρίποντα, αλλά και χαμένες βολές σε κομβικές στιγμές. Καλή εμφάνιση και από τον Τόμας, με 17 πόντους.

Σε χαμηλό τέμπο ήταν το παιχνίδι από την αρχή του. Οι δύο ομάδες ήταν σκληρές στην άμυνα και έδειχναν διάθεση να χτυπήσουν μέσα από τη ρακέτα, με τον Μίροτιτς να είχε μπροστά (10-8) την Μπαρτσελόνα, μέχρι το 5’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ζενίτ έσφιξε ακόμη περισσότερο στην άμυνα, υποχρεώνοντας του γηπεδούχους σε λάθη, με τους Πόιθρες και Πάνγκος να την στέλνουν στο +3 (13-16), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το τρίποντο του Μπάρον έστειλε τους Ρώσους στο +6 (13-19) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί άλλαξαν το… τσιπάκι στην άμυνα και με μπροστάρη τον Ντέιβις, ο οποίος ήταν κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ, έτρεξαν ένα επιμέρους 14-2 για το +6 (27-21), στο 16’. Στη συνέχεια, πήραν την… σκυτάλη οι Κούριτς και Σμιτς για τους «μπλαουγκράνα», με τη διαφορά να πηγαίνει στο +9 (34-25), στο 18’. Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες σκόραραν κυρίως από βολές, αφού είχαν φτάσει στο «μπόνους», με την Μπάρτσα να είχε σταθερά τη διαφορά της και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-29.

Με τον Χίγκινς, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε στο +10 (41-31), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση της Ζενίτ ήρθε με τους Ρίβερς και Χόλινς, οι οποίοι την έφεραν στο -4 (43-39), αφού οι Καταλανοί έκαναν εύκολα λάθη στην άλλη πλευρά του παρκέ. Τα λάθη των παικτών του Σάρας συνεχίστηκαν από την καλή άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, κατάφεραν να ισοφαρίσουν (46-46), στο 29’, με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να ήταν το 48-48.

Τα μεγάλα σουτ των Πάνγκος και Χόλινς, έδωσαν το προβάδισμα (53-54) στη Ζενίτ, στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήρθε με τον Ντέιβις, ο οποίος την έβαλε εκ νέου μπροστά (57-54), με τον Χίγκινς να την στέλνει στο +6 (65-59), στο 37’. Η ομάδα του Πασκουάλ δεν τα παρατούσε, συνέχιζε να πιέζει στην άμυνα και προβάλλοντας αντίσταση με Πάνγκος και Τόμας ισοφάρισε (66-66), στα 40,1’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Μίροτιτς αστόχησε, το ίδιο έκανε και ο Πάνγκος και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Με 5-0 απάντησε η Ζενίτ στις βολές του Χίγκινς και έτσι πήγε στο +3 (68-71), στο πρώτο δίλεπτο της παράτασης. Έκτοτε, ο Πάνγκος έπαιρνε τις επιθέσεις των Ρώσων και τους διατηρούσε μπροστά μέχρι το τρίποντο του Χάνγκα που ισοφάρισε (74-74), στο 43’. Ακολούθησαν 2/2 βολές από Πάνγκος και Χίγκινς, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν επιθέσεις και τους Καταλανούς να περνούν μπροστά με 1/2 από Ντέιβις. Εκεί, μίλησε ξανά ο Χάνγκα, ο οποίος με κλέψιμο και 2/2 από τη γραμμή έκανε το 79-76, στα 13’’ πριν τη λήξη, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66 κ.δ., 81-78 παρ.