Βόλεϊ

Έδειξε τα δόντια του στην Οριόν και ετοιμάζεται για... εμφύλιο με Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» την Ολλανδία επικρατώντας 3-1 σετ της Οριόν και θέλει δύο σετ στις 25 Ιανουαρίου στον Άγιο Θωμά για να σφραγίσει την πρόκριση στους «4» με πιθανό αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup έκανε ο Παναθηναϊκός! Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 στο Ντούτιγχεμ της Ολλανδίας και επικράτησε 3-1 σετ της Οριόν βάζοντας τις βάσεις για το ευρωπαϊκό... συναπάντημα με τον Ολυμπιακό.

Στις 25 Ιανουαρίου η ρεβάνς στο κλειστό του Αγίου Θωμά το οποίο αναμένεται να είναι κατάμεστο από τους φίλους του «τριφυλλιού».

Oι πρωταθλητές ξεκίνησαν νωθρά το ματς με την Οριόν να ακολουθεί συνεχώς στο σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά δύο πόντων (20-18) όμως η Οριόν βρήκε απαντήσεις και έπειτα από συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα έκανε το 27-25 παίρνοντας προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Παναθηναϊκού μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει και με οδηγούς τους Κόβαρ, Φράγκο και Ερνάντες πήραν προβάδισμα πέντε πόντων στο κρισιμότερο σημείο κάνοντας το 17-12. Οι Ολλανδοί έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας στους δύο, όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού διαχειρίστηκαν το σκορ και έφτασαν στο 1-1 μετά και το 25-23.

Πιο εύκολα τα πράγματα στο τρίτο σετ για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, με τον Ερνάντες και τον Πετρέα να είναι καθοριστικοί «ανοίγωντας» γρήγορα τη διαφορά στο +8 (20-12). Όπως ήταν φυσιολογικό, ως το τέλος τίποτα δεν μπορούσε να φέρει την ολλανδική ανατροπή και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 2-1 παίρνοντας ψυχολογία μετά και το 25-21.

Το τέταρτο σετ, ήταν μια... μικρογραφία του πρώτου με την Οριόν να παραμένει κοντά στο σκορ και να ισοφαρίζει διαρκώς με το εμφανώς βελτιωμένο μπλοκ της και την εξαιρετική λειτουργεία της στα σερβίς των παικτών του Παναθηναϊκού. Οι Ολλανδοί έδειξαν να έχουν πιο καθαρό μυαλό φτάνοντας στο 22-21, όμως οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν, κάνοντας ένα σερί 4-0 το οποίο τους έδωσε και την νίκη με 3-1.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 27-25 2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 23-25 3ο σετ: 3-8, 8-16, 13-21, 21-25 4ο σετ: 8-6, 14-16, 20-21, 22-25 .

Οι πόντοι της Όριον προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 21-25, 22-25) σε 114'

Οριόν (Ντιρκ Σπάριντανς): Βόρτελμποερ 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Χελντ, Καϊσλασάλο 24 (20/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λέμος 8 (8/19 επ., 61% υπ. - 39% άριστες), Γουάιτ 12 (10/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Ντίφενμπαχ 2 (2/3 επ.) / Μπλίκερ (λ, 71% υπ. - 46% άριστες), Βαν Ντε Χαμ 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Κλούσκεϊ 2 (2 άσσοι), Ζούντγκεστ, Βίκστρα.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες), Πετρέας 10 (5/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), φράγκος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 19% άριστες), Ερνάντεζ 22 (19/32 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Σάντερ (0/3 επ.), Μπάσης, Κωστόπουλος.